אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

מרוקו היא ארץ החלומות והפנטזיות. היא שילוב נפלא של נופים מגוונים – משפלות ירוקות, הרים גבוהים עטויי שלג, נאות מדבר ירוקת ומדבר חולות ואבן מאופק לאופק. נבקר בערי המלוכה הכחולות לבנות, נהנה מסמטאותיהן ומאופיין הייחודי, נכיר את המלוכה המרוקנית ואת הסולטנות שקדמה לה. נעלה על הרי הריף, על שלושת רכסי האטלס ונלכלך רגלנו בחולות של מדבר סהרה בעודנו ממתינים לשמש העולה או השוקעת (ואולי לשתיהן). נבקר בנאות המדבר הענקיות – המאכלסות אוכלוסייה עתיקה ומסתורית, שהמציאה תורות רוחניות מוסלמיות ויהודיות תחת ידי טובי ההוגים והכותבים. נפגש עם בני שבטי ההרים, הברברים, והאנשים הכחולים של הסהרה, והמרוקנים "הלבנים". נכיר את הקסבות, האׇיית והמֳדינות ובהן את המדרסות והמסגדים הבנויים ומעוטרים במיטב עיטורי המבנים – בגילופי טיח, ג'ליז, עיטורים מהעולם האנדלוסי והאפריקאי. וכמובן נקנח בדובדבן שבקצפת – בעיר מרקש, המסתורית, הפנטסטית, המעירה חושים – נכיר את העיר ושווקיה, נהנה מרקדני הרחוב וממספרי הסיפורים, ממאלפי הנחשים ומהמרפאים. חוויה חוץ גופית אדירה!

הטיול ישלב נסיעה באוטובוס בימים 1–6 ו-13–14 ונסיעה ברכבי שטח עם נהגים מקומיים בימים 7–12. כך נצליח להגיע למקומות מבודדים, אוטנטיים, מרוחקים בהרי האטלס ובמדבר, ואף ניסע קטע ממסלול הראלי פריז–דקר, וגם נהנה מהנוחות של נסיעה וטיול באוטובוס.

 

מה כל כך מיוחד בנו:

 • טיסה ישירה לקזבלנקה, חזרה ממרקש
 • הדרכה על ידי מדריכה מיומנת מצוות עולם אחר - ליאור עלמה וקסלר
 • מסלול חד כיווני - מקזבלנקה למרקש
 • אוטובוס תיירים ממוזג במהלך הסיורים בערים
 • ג׳יפים נהוגים על ידי נהגים מקומיים מיומנים במהלך הסיורים בהרים ובמדבר
 • עד 3 אנשים בכל ג׳יפ על מנת לאפשר נוחות מירבית וצפיה נוחה בנופים
 • סיורים במקומות אליהם מגיעים מעט מאד תיירים
 • סיור בעיר הכחולה-לבנה שפשאוון שבהרי הריף
 • ביקור אצל שבטי ההרים
 • סיור בקניון הדאדס העליון והתחתון
 • נסיעה בקטע דרך של מירוץ ראלי פריז-דקר למדבר האבן
 • סיור בעיר לסלה - עיר שודדי היום ליד רבט
 • מפגש עם אוכלוסיות מגוונות - גנאווים שחורים, ברברים משבטים שונים ועוד 

יום 1 | טיסה ישירה תל אביב - מרקש (Marakesh) - ״ עיר הלבנה״ קזבלנקה (Casablanca)

בבוקר המוקדם נצא בטיסה ישירה אל מרקש שבמרוקו, וננחת בצהרי היום. מיד עם הנחיתה נצא לטעום קצת מהעיר מרקש... משם ניסע אל קזבלנקה – העיר הגדולה ביותר במרוקו ואחד משערי הכניסה אליה – ימית ואווירית.

קזבלנקה ממוקמת לחופי האוקיינוס האטלנטי, והנמל שלה יִיצא דגנים מאז התקופה הפיניקית. כשהעיר הפכה להיות מעוז שודדי הים, כבשה אותה פורטוגל (1515), הרסה אותה ובנתה אותה מחדש ושלטה בה עד רעידת האדמה הגדולה של 1755. עם שיקומה מחדש זכתה העיר לשם חדש – קזבלנקה – "העיר הלבנה" (דאר אלביידה בערבית).
ב-1862 החלו הצרפתיים להגיע לקזבלנקה כדי להבטיח שאספקת הדגנים תימשך, אז החלה העיר לגדול במהירות, נוסדו מוסדות ציבור ובתי קהילה בהשראה צרפתית ובארכיטקטורה ובמאפיינים אירופים.

נתחיל את ביקורנו בהליכה לאורך חוף הים, עד למסגד השני בגודלו בעולם שנבנה על ידי המלך חסן ה-2 (אבי המלך הנוכחי) בפאר רב, ומשלב את מיטב הארכיטקטורה המסורתית, עם הטכנולוגיה המודרנית – מסגד חסן ה-2. נכנס למסגד, נראה את העוצמה והגודל ואת הטכנולוגיה המודרנית שבו, ונתרשם כמובן ממיקומו המרגש על חוף הים.

ארוחת ערב ולינה בקזבלנקה.

 

יום 2 | רבט (Rabat) הבירה הרשמית והמאופקת

לאחר ארוחת הבוקר ניסע לרבט (Rabat) – הבירה הרשמית של מרוקו.

רבט, הבירה הרשמית ועירה של השושלת העלאווית, המולכת כבר 400 שנה, נבנתה על ידי עבד אל-מואמין במאה ה-12; אל-מואמין הפך את העיר למרכז דתי גדול וחשוב של שושלת המווָאחידון, והיא הוצבה בחוד החנית במאבק הרקונקיסטי נגד הספרדים הנוצרים, שביקשו להחזיר לעצמם את השליטה על חצי האי האיברי ועל צפון אפריקה. אחרי הצלחת נכדו של אל-מואמין כנגד הנוצרים הפכה העיר לבירת מרוקו ושמה הוחלף מסֶלה ל-רַבָּאט.

כשנגיע לרבט נתחיל את טיולנו ברחבת ארמון המלך מוחמד ה-6 ונתרשם מפאר המבוא לארמון, מהמסגד הצנוע שלו, ממשרדי הממשל שבאותו מתחם ונכיר מעט את המלך הנוכחי – מוחמד ה-6. נמשיך אל המוזוליאום של מוחמד ה-5 (Mohammad V Mausoleumש"הקים את מרוקו המודרנית" – בו קבורים שני בניו של המלך: המלך חסן ה-2 והנסיך עבדאללה שנספה בתאונת דרכים. המוזוליאום הבנוי לצד מסגד טור חסן (Mosque Tor Hassan) עוטר בידי מיטב אמני מרוקו, על פי הסגנונות המג'רבים המסורתיים. נמשיך ונשוטט בסמטאות הציוריות של קסבת אל-אודיאה ובמדינה שלצדה, שנבנו על מהלך נהר הבו רגרג.

קסבת אל-אודיאה (Kasbah des Oudaias) עומדת על מקומו המקורי של הריבאט מהמאה ה-12, על שפך נהר הבו רגרג אל הים והיא נבנתה ע"י הסולטן מולאי איסמעיל כדי לשלוט על רפובליקת הפיראטים, והוא הושיב בה את שבט אודיאה (ומכאן שמה).

ארוחת ערב ולינה במלון ברבט.


יום 3 | רבט העתיקה (סלה) ונסיעה אל הרי הריף

נתחיל את הבוקר בטיול בסלה (Chellah) שהיא היום אתר ארכיאולוגי, בו ניצבים קברי בני מרין – שושלת חשובה שהפכה את האמנות המוסלמית-מרוקאית לאמנות עדינה ומרהיבה. נצא בנסיעה לכיוון טטואן (Tatouan) ושפשאוון (Chefchaouen) – ערים כחולות לבנות בהרי הריף, המפרידים בין מישוריה הפוריים של מרוקו לבין הים התיכון.

בהרי הריף, כמו בכל הרי מרוקו, חיו שבטים ברברים, כשהניהול שלהם היה אוטונומי משהו – בלאד אל סיבא, כלומר "אלו שלא העלו מסים" ולא היו כפופים לשושלות המרוקאיות. כיוון שכך תלבושתם שונה, מנהגיהם ייחודיים, ומסורתם הדתית אחרת. גם כאן, כבכל הרי מרוקו – התפתחה תרבות המרַבוּט ("הקדוש") שהיו לו כוחות מיוחדים והוא היה עילוי רוחני ואיש אשכולות. למשל ידוע על בוֹ חמארה ("בעל החמור") שהיו לו יכולות לדבר עם המתים. יהיו שיגידו שהייתה זו אחיזת עיניים – אבל רבים האמינו לו.

ארוחת ערב ולינה במלון בשפשאוון.

*בהתאם לעונה ולגידולי השדה תיבחר הדרך בה ניסע אל שפשאוון.


יום 4 | שפשאוון (Chefchaouen) הכחולה לבנה וערי המלוכה מקנס (Meknes) ופס (Fes)

בבוקר נטייל במדינה ובקסבה של שפשאוון (Chefchaouen) המחכה לנו בצבעי כחול לבן; זו עיר קדושה.

בשפשאוון ניצב קברו של מולאי עבד אל סלאם אִבן משיש, פטרונם של שבטי הג'יבלי ואחד ממייסדי המסדר הסופי, ניצב סמוך לה. אנחנו נהיה ממעט התיירים המגיעים לעיר, שכן עד המאה ה-20 מספרים שרק שלושה אירופים ביקרו בה: ב-1883 ביקר דה פוקו הצרפתי כשהוא מחופש ליהודי, ושהה בה לילה (יש האומרים שעה); ב-1892 הגיע סמארס האמריקאי וקבלת הפנים שנערכה לו כללה רעל; וב-1889 ביקר ויליאם האריס, הסופר הבריטי, שכתב שלקח לו לרכב מטנג'יר כ-30 שעות!! ואז הוא הגיע "לעיירה ששום נוצרי אינו רשאי לחדור לתחומה" וברח כשנודע ברבים ש"כלב נוצרי שוהה בה".

נטייל בסמטאותיה הכחולות-לבנות, המתעקלות, עם מזרקות קירמיקה מזוגגת – מאפיינים אנדלוסיים שהגיעו לכאן עם הספרדים והפורטוגלים. נעבור ליד מעיין ראס אל-מה, המשמש כ"מכונת כביסה" לכובסות העולות אליו יום אחר יום, כשאנו חוצים את השווקים ונהנים מהתחושה האוטנטית של המקום. לאחר מכן נרד בנסיעה אל מישורי תאזה הפוריים וניסע לבקר בשרידים המרשימים ובפסיפסים היפים של העיר וולוביליס (Volubilis), בירת אפריקה הרומית. נמשיך למקנס (Meknes), בירתו של הסולטן מולאי איסמעיל, שזכה להיקרא "הורדוס של מרוקו" ו"סולטן העבדים". מולאי איסמעיל הביא לעולם 888 ילדים – יותר מכל מלך וסולטן בהיסטוריה העולמית! אם הזמן יאפשר, נטייל במקנס, נתפעל מבאב אל מנצור, השער המפואר של העיר העתיקה, נראה את "תלמוד התורה" ברובע היהודי החדש ועוד.

ארוחת ערב ולינה במלון בפז


יום 5 |פס (Fes): העיר של הגילדות המקצועיות

את פז (Fes) הבירה הדתית והתרבותית של מרוקו לא נרצה לעזוב: סמטאות ה"מדינה" (Madina Fes el Bali) שנוסדה במאה ה-10 וסמטאות מדינת אל ג'דיד (Madina Fes el Djedid) שנוסדה במאה ה-13, עת הפכה העיר למרכז פוליטי, חברתי ודתי גדול – הן מן המרגשות והמרתקות. מדינת אל באלי מאורגנת לפי גילדות של בעלי מלאכה, כמו שהיו שווקים שכאלו מאורגנים בעולם העתיק: עושי הנעליים (השרבילייִן, Cherabliyin) עדיין מייצרים ביד, עבודה יפה, התבלינאים (אל עטרין, el Attarin) יציעו לכם כל דבר הקשור לעולם התרופות והקוסמטיקה, הנגרים (פלאס א-נג'רין,en Nejjarin ) מייצרים היום כיסאות כלה מרהיבים, שיא האופנה, בשוק החינה (el Henna) נכיר את עולם הטיפוח הישן, הצבעים (Sabbighin) והבורסקאים (Dabbighin) הם בעלי מלאכה הממשיכים מסורת משפחתית ארוכה, מאב לבן, ומטפלים בעור כפי שעשו זאת לפני דורות רבים. בתוך המדינה זרועים גם מבנים מיוחדים – כמדרסה בו עינניה (Medersa Bou Inania) שנבנתה בתקופת המרינים, אז בנו מדרסות רבות במרוקו, ומשקפת את האמנות הייחודית והמפותחת שלהם; בית אבן ח'לדון (Ibn Haldon) ההיסטוריון המוסלמי הגדול; וקבר מולאי אידריס שבנה את העיר; וכמובן המדרסה אוניברסיטה הקיירואנית – הראשונה במרוקו, שרק בעשור האחרון הוצאה מן המדינה אל העיר המודרנית.

במדינת אל ג'דיד ממוקם ארמון המלך – שיש לו ארמון בכל עיר גדולה במרוקו, הבנוי באופן המשלב ישן עם חדש, מרוקני עם מוסלמי ואנדלוסי, מרהיב ופשוט – והרובע היהודי (Mellah), שהוא הראשון שהוקם במרוקו; אחריו הוקמו המלאחים של מרקש ומקנס. המלאח של פאס היה מהמפוארים והגדולים שבשכונות היהודים, וקלט בסוף המאה ה-15 רבים ממגורשי ספרד. זה היה רובע יהודי מפואר שבו פעלו מחשובי רבני היהדות והיהדות המרוקנית, כמו דונש בן לברט, מגדולי המדקדקים ומשורר "ספרדי" חשוב, ורבי יהודה בן חיוג', שקבע את תורת השורשים של השפה העברית (לפועל יש שורש של שלוש אותיות) וכמובן הרמב"ם ואביו שעזב את ספרד ב-1159. הרמב"ם האב נודע כשכתב את הפירוש למישנה וחיבר את "איגרת שמד" (איגרת קידוש השם) הקוראת ליהודים לעזוב ארצות בהם מבקשים להשמידם או להמיר את דתם, ולא להפוך עצמם למרטירים של מטרה.

נטייל במדינת אל-באלי ובמדינת אל ג'דיד ככל שרגלינו יוכלו, נהנה מבעלי המלאכה השונים, נחוש את השוק, נבקר ברובע היהודי וב"בית החיים" – בית העלמין היהודי קבורים רבים מחשובי הקהילה בכל הזמנים: ר' יהודה בן עטר, ר' אבנר הצרפתי, וכמובן סוליקה הקדושה, שסיפורה עורר השראה בקרב יהדות מרוקו, אבל גם בקרב יהודי אירופה והמגרב.

ארוחת ערב במסעדה ולינה במלון בפז.


יום 6 | רכסי האטלס התיכון והגבוה

לפנינו יום נסיעה ארוך אל שני רכסי האטלס – התיכון והגבוה. נעלה אל רכס האטלס התיכון וניסע דרומה לעבר עיירת הקיט איפראן (Ifran), שבהרי האטלס התיכון, בלב שמורת טבע של ארזים אטלנטיים וקופי מקק. נמשיך על גבי האטלס התיכון דרך עיירות מקומיות אל העמקים המפרידים אותו מהאטלס הגבוה, ונעבור באזרו (Azrou) – עיר יהודית חשובה של איית מוסא (שבט משה), הנישאת על מצוק גבוה; בח'ניפרה (Khneifra) – עיירה שנועדה להגן על ואדי אום רביע ועל צומת הדרכים, מן המישורים מדרום ומצפון ומהמדבר אל האוקיינוס. זהו מרכז שבט הזיָאן, ופה גדלו מוזיקאים חשובים ומפורסמים; בקסבת תדלה (Qasba Tadla) ובבני מלל (Beni Mallal) – אזור גידול עצי פרי, ביניהם זיתים, ובעונת המסיק ולאחריה אפשר לראות את ייצר שמן הזית בשיאו – חלקם בבתי בד מסורתיים בכוח הבהמה או הפועל וחלקם מודרניים.

בערב נקבל  את הג'יפים ונתארגן עליהם. ארוחת ערב ולינה באפורר (Afourer) או בבני מלל.

 

יום 7 | מסע ג'יפים אל תוככי האטלס הגבוה

ניסע דרומה ומעלה אל האטלס הגבוה, דרך יערות רחבי עלים ומחטניים, כפרים ברבריים ומרוקנים, שדות ומטעים, דירים ורפתות. ניסע בדרך מאתגרת לאורך יובלי האסיף-מלול אל הכפר אימלשיל (Imilchil) הבנוי בגובה 1,740 מטר על אחת מן הדרכים ההרריות העולות אל פסגת הרכס – הר טובקל (4,167 מ'). הכפר התפרסם בזכות פסטיבל הכלות השנתי – ואם הוא יתקיים אנו כמובן נקדיש לו את הערב הזה.

ארוחת ערב ולינה במלון מקומי משפחתי (אך בסיסי) באימלשיל.

 

יום 8 | מסע ג'יפים אל קניוני הדאדס והטודרה

יום שטח אמיתי, בו ניסע לאורך ובתוך נחלים זורמים, ונראה כיצד אפיק הנחל משתנה כל עונה ולאורך העונה עם השינוי במשטר הזרימה. נעבור בכפרים מנותקים, דלים ופשוטים. הדרכים הקשות בהן ניסע מעידות על האזור המרוחק והמבודד והלא מתויר. נצא מאימלשיל (Imilchil) אל צומת הכפר אגודל (Agoudal) ואל מעבר טיזי ן חאנו (Tizi-n-Ouano) – קו פרשת המים של האטלס הגבוה. בירידה מהמעבר אל קניון הדאדס מחכה לנו ירידה מדהימה ביופייה עם תופעות גאולוגיות מיוחדות ומטריפות של צבעים וצורות.

קניון הדאדס הוא אחד הקניונים העמוקים הנוצרים בחלקו הדרומי-מזרחי של האטלס הגבוה, שנחיתתו חדה יחסית – מגובה 4,160 מ' לגובה של מאות מ' מעל פני הים תוך כמה מאות מטר. קניונים אלו הם עמוקים וצרים, עטורים מצוקים, והם תחילתם של נחלים משופעי מים, תוצאת הפשרת שלגים וגשמים; הם זורמים אל תוך הסהרה, והיוצרים את אותם פסים ירוקים ארוכים – נאות המדבר.

לאחר נסיעה מרהיבה ומעניינת, נלך ברגל בקניון הדאדס.

ארוחת ערב ולינה בקניון נהר הדאדס (Gorges du Dades) התחתון.


יום 9 | מסע ג׳יפים אל נאות המדבר היפות - הטודרה (Tudra) ודראע (Draa)

בבוקר נצא לטיול רגלי בתוך החלק הקניון הזורם של הטודרה – קניון וולקני אדום צר ונהדר, זרועת הגינות והשדות, הקסבות והקסרים. לאחר מכן נמשיך בנסיעה כביש-שטח לאורך הנְאה הארוכה של הדרעע, מעין קו ירוק וארוך של בוסתנים וגנים, שדות ותעלות מים, זרוע בכפרים וקסבות; זו "דרך הקסבות" המפורסמת. ככל שיאפשר לנו הזמן נבקר בקסבות ונראה איך גרים קהילות שלמות של בני תערובת – ברברים, מרוקנים לבנים ונגרואידים, שהובאו מסודן לשמש כעבדים ושפחות – חראטין. נכיר אותם ונשמע אותם מנגנים ומתופפים!!, לכיוון המדבר הגדול בעולם – הסהרה.

הסהרה נמצא על קו המדבריות העולמי, אך למדבר הסהרה סיבות נוספות למידבורו: הוא נמצא במרכזה של יבשת, והמים המגיעים אליו מעטים, שכן באזורים שונים בשוליו חוסמים הרים את חזית העננים והלחות, והם הופכים אותו למדבר "בצל גשם". בנאות המדבר המוארכות מלאכותית באמצעות שיטות הובלת מים מתוחכמות ישבו במהלך ההיסטוריה מוסלמים ויהודים "רוחניים" (מרבוטים) אשר הרחיקו עצמם מחומריות המרכזים העירוניים, והקדישו עצמם ללימוד ולעליה בדרגות הרוחניות והריפוי.

ארוחת ערב ולינה במלון בזגורה (Zagora) – עיר של מלומדים.


יום 10 | מסע ג׳יפים אל מדבר החול (ארג) שיגגה (Erg Chigaga)

פנינו היום אל חולות מדבר הסהרה בארג שיגגה (Erg Chigaga).

המדבר במרוקו נחלקים למדבריות אבן – שפני השטח הם אבן או שכבה ברורה של אבן (צריר, חמדה) – ומדבריות חול (המכונים בפי המקומיים "ארג"). במדבריות החול שמקורו בבלייה של אבני יסוד יש דיונות ענק, שצורתן נקבעת עפ"ר לפי משטר הרוחות. אפשר למנצוא כאן דיונות מאוד אוכות וצרות, דיונות גבוהות מאוד שצורתן חצחי סהר ודיונות אוחביות.
רוב הדיונות משתנות לאורך השנה.
לצד הדיונות האלו יש דיונות שהתקבעו: דיונות שעליהן החל להיתפס צומח, וזה יצר אותן מהשינוי והתזוזה המאפיינת את הדיונות הנודדות.

בדרך ניכנס אל אחת הספריות הדתיות החשובות שבנאת הדרעע, נבין את תופעת המלומדים והקדושים ואת התגלגלותה להערצת קדושים (גם באיסלאם וגם ביהדות). נבקר בבית מלאכה לקירמיקה ונטייל בקסבה העתיקה של מחמיד (Mhamid).

לקראת הערב נגיע אל ארג שיגגה, נעלה לראות את השקיעה היפיפיה – צבעי השחור יפנו מקומם לכחול, ולכתום עז, ולצהוב – חוויה מרשימה ובלתי נשכחת!

ארוחת ערב ולינה במלון-מאהל.

 

יום 11 | מסע ג'יפים ברכס מול האטלס – ג'בל סהרו (Jebel Sarhro) ודרך הקסבות

נתחיל את יומנו בטיול בג'בל סהרו (Jebel Sarhro) – חלק מרכס "מול האטלס".

רכס מול האטלס (האנטי אטלס) הוא הרכס הדרומי משלושת רכסי האטלס. זהו רכס נמוך ושבור, פצוע מהתפרצויות געשיות ומעבודת המים החותרים דרכו. הקטע שגובהו 2,700 מ' מעל פני הים בו נטייל, הוא מרגש מבחינה נופית, שכן נחשפות כאן תופעות געשיות יפות, חלקן תוצרי תזוזות טקטוניות.

נעלה דרך קניון עדם בדרך ג'יפים נהדרת במהלכה נעבור בכפרים המעבדים כל חלקה אפשרית ונטייל ברגל. נחצה את מעבר ההרים טיזי ן טאזאזרט (Tizi-n-Tazazzert) וניסע מערבה לכיוון ווארזזאת (Ouarzazate) לאורך הנְאה הארוכה של הדרעע, נראה את אלפי עצי התמר. נחצה את עמק הסוס אל העיירה ווארזזאת (Ouarzazate).

ארוחת ערב ולינה במלון בווארזאזאת או  בקסבה איית בין האדו (Ait Benhaddou).

 

יום 12 | מסע ג'יפים לאטלס הגבוה בואכה העיר מרקש (Marrakech) היפה והאדומה

נטפס בדרך עתיקה לעבר מרומי האטלס, בנוף מרהיב של כפרים עתיקים ונעזוב אט אט את האזור המדברי. נבקר בארמון של השושלת הגלאווית הפרו-צרפתית הנטוש בטלוואת (Telouet), הצופה על סביבותיו. נתחבר אל הכביש העולה למעבר הרים טיזי ן טיצ'קה (Tizi-n-Tichka), נחצה את המעבר המפורסם, ונרד אל המישורים האטלנטיים. נאכל צהרים בדרך, וכשנגיע אל העיר האדומה מרקש (Marakesh) נחזיר את רכבי ה-4X4, נתמקם במלון ונצא לשוטט בכיכר ג'מע אל-פנע (Djemaa el Fna).

כיכר ג'מע אל פנה "כיכר אסופת האבודים", המשוגעת והקסומה, המביאה את רוחות המדבר והרוחות האנדלוסיות הקדומות על כישופיהן, נראה ונצלם את מרקידי הנחשים, מספרי הסיפורים, המרפאים העממיים, עוקרי השיניים, מוכרי המשחות והתרופות, להקות ותזמורות, שחקנים ולהטוטנים, וכמובן בתי הקפה והמסעדות השונות. מיקומה במרכז העיר מרקש ולצד השווקים הגדולים הופך אותה לקסומה עוד יותר!

ארוחת ערב ולינה במלון במרקש.


יום 13 | אסווירה (es-Saouira) הפורטוגזית - הנמל החשוב של הדייגים

נפתח את הבוקר בביקור במפעל לייצור שמן הארגן, המנוהל זה דורות ע"י קואופרציה של נשים. המפעל ממוקם לצד חורשות של עצי ארגן, שפירותיהם זיתיים. בביקור נראה כיצד הופך הגלעין של הפרי לשמן, נטעם את השמן, והכי חשוב נבין מיהן הנשים אשר מקדישות עצמן לתהליך הייצור תוך ויתור על החיים. נמשיך בנסיעה לעיר אסווירה (es-Saouira).

העיר אסווירה היא עיר לבנה כלואה בחומה אדומה על שפת האוקיינוס. היא נבנתה ע"י הפיניקיים כמושבת סחר קטנה לחופי אפריקה המערביים, והמלך יובה ה-2 בנה במאה ה-1 לפני הספירה את מפעלי הפקת צבע הארגמן ומלח במקום.

שמה 'מוגדול' (מגדל או חומה בפיניקית) שובש למוגדור עם הפלישה הפורטוגזית במאה ה-15, אשר החלה לכרות את יערות הארגן ולשתול במקומם קני סוכר. השם מוגדור הוסב לאסווירה, והיא הפכה לנקודת המפגש בין השבטים הברבריים שיאדמה (הערביים) לבין שבטי הגנאווים הסודניים והעבדים השחורים ממרכז אפריקה, ולכן אוכלוסייתה של אסווירה מגוונת ונחשבת לתוצר של ערבוב השבטים עם המרוקנים ועם הפורטוגזים. 
אסווירה היא גם עיר נמל גדולה וחשובה.

ניכנס לנמל הדייגים שלה ונראה את השלל היומי (ואולי גם נטעם), נבקר בבית הקברות היהודי – אחד מבתי הקברות המרשימים במרוקו שמצבותיו נחצבו בכורכר ועוטרו. במקום קבור הצדיק רבי חיים פינטו, נצר למשפחת רבנים, חכמים וסופרים ידועה, ממגורשי ספרד, שבנה את בית הדין הראשון בעיר ובית כנסת וישיבה לצדו, ונודע כעילוי וכגאון, כמשורר ועושה מופתים ונסים. ביום פטירתו – כ"ו אלול תר"ה (1845) – נערכת כל שנה הילולה גדולה על קברו. לקראת הערב נחזור למרקש.

ארוחת ערב מסיימת וחגיגית במסעדה ולינה במלון במרקש.


ימים 14-15 | מרקש (Marrakesh) העיר האדומה והסוערת - שדה התעופה - תל-אביב

העיר מרקש (Marrakesh), החלה את דרכה כשוק ענק שבנה אבו באקר, מנהיג שבט הסאנהאג'ה ומייסד השושלת המורביטונית, כדי למכור את הגודיס (goodies) אשר קנה או שדד מרחבי אפריקה. בן דודו, יוסף בן תישפין, החל לבנות במקום עיר וביטל את מחנה הארעי ואת השוק הגדול; תחת השושלת של אבו באקר ובן תישפין, שולבו התרבות הברברית-מדברית עם התרבות האנדלוסית העירונית הנאורה, וכך הפכה מרקש למרכז מלומדים, אומנים ואמנים, יצרני טכסטיל ובורסקאים. מרקש הינה עיר יוצאת דופן בשווקיה ובנוף האנושי והארכיטקטוני שלה.

נטייל בין בתיה האדומים, במסגד הכותובייה (the Koutoibia), המסגד הראשון שבנו המוואחידון, בשער אל-מנצור (Bab Mansour) – המכניס אל הקסבה ואל האזור בו התרכזו היהודים – שם ממוקמים גם ארמון אל בהייה (Palais el Bahia) וקברי 66 הסעידים (the Saadian Tombs).

ארמון אל בהייה היה ביתו של הוואזיר הגדול סי אחמד בן מוסא (בא חמד) שהיה במקורו עבד שחור ממרכז אפריקה; כשעלה לגדולה שירת את הסולטן מולאי אל חסן. את הארמון בנה הוואזיר לאשתו האהובה בהייה, והוא נחשב לאחת מהיצירות האנדלוסיות היפות במרוקו.

גם בקברי הסעידים יש נגיעה אנדלוסית. בין השאר קבור כאן מולאי יזיד, "הנורא", ששלט 22 חודש בלבד ב-1789, וזכה לכינויו "בזכות" ההתנכלויות ביהודים ומעשי הזדון שלו. מפליאה וצינית הכתובת שמעל קברו (וקברי הסמוכים לו), האומרת "בזכות מעשי השלום שעשו [הנפטרים] הם יזכו להיכנס אל הגנים הקדושים [גן העדן]". כמה אירוני.

נאכל צהריים מאוחרים, נבקר גם בבריכת המנרה (Jardin Manara), המנקזת את המים המגיעים מהאטלס, ובגן שסביבה בו נהגו יהודי מרקש לחגוג את המימונה, ובגני מג'ורל (Jardin Majorelle), גן טרופי קטן ומטריף השייך לאיב סן לורן. וכמובן בשוק הגדול ובג'מע אל פנה שלא נשבע מהשפע, הצבע והטעם!

לקראת הערב נצא לכיוון שדה התעופה, כדי לטוס בטיסה ישירה חזרה לארץ. הנחיתה היא ביום 15 בבוקר.

28/09/2022
12/10/2022
15*
מודרך בעברית
מחיר לאדם בחדר זוגי: 4198  $
תוספת לחדר יחיד: 650  $
מדריך הטיול:  יעודכן בקרוב
שימו לב:  הנחיתה בבוקר היום ה-15

31/10/2022
13/11/2022
15*
מודרך בעברית
מחיר לאדם בחדר זוגי: 3980  $
תוספת לחדר יחיד: 650  $
מדריך הטיול:  יעודכן בקרוב

 • טיסות בינלאומיות ישירות תל אביב-קזבלנקה ומרקש-תל אביב
 • מסי נמל, הטל ביטחון ודלק נכון לרגע פרסום המסלול
 • 6 ימים ג'יפים ברכבי 4X4 עם נהג מקומי (לפי 2–3 בג'יפ), כולל דלק. (תוספת ל-2 בג'יפ – 225 $)
 • אוטובוס ממוזג בשאר ימי הטיול
 • בתי מלון בדרגת 4–5 כוכבים, למעט לילה אחד בבית משפחה באימלשיל ולילה אחד במאהל ברברי
 • חצי פנסיון במלונות ובמסעדות, ובהם 4 ארוחות צהרים; אחת מהן ביום האחרון. במידה ויתאפשר, אחת הארוחות תהיה חגיגת חפלה מרוקנית
 • מדריך מיומן מצוות "עולם אחר"
 • מדריך מקומי מקצועי דובר אנגלית
 • טיפים לנותני השירותים המקומיים
 • כניסות לאתרים ופעילויות הרשומים בתכנית
 • ויזת כניסה למרוקו (במידה ויהיה צורך)
 • ביטוח בריאות ומטען – חובה
 • ביטוח אתגרי לימי המסע בשטי
 • ארוחות צהרים ושתיה בחלק מהארוחות
 • הוצאות אישיות וקניות פרטיות
 • בדיקות קורונה בישראל ובחו״ל (במידה וידרש)
 • מה שאינו צוין בסעיף ״מחיר כולל״
 • קבוצה מודרכת בעברית מונה בין 15-25 מטיילים, יציאת הקבוצה מותנת ב15 מטיילים לפחות
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • יתכנו שינויים בסדר הביקורים במסלול בשל אילוצי מזג האוויר, הוראת השלטונות או שיקולי מדריך הטיול
 • כל שינוי במחיר הטיסות יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח, לפי שער הדולר המחאות והעברות ביום התשלום ויוסדר לפני מועד היציאה
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות מסוף הדרכון
 • יש צורך בדרכון בתוקף למעלה מ-6 חודשים מיום היציאה מהארץ ועד פקיעת תוקפו
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע"י חברת התעופה, הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן אינם בתחום האחריות של "עולם אחר"

תנאי ביטול – עדכון 16/08/21
במידה ומרוקו תיכנס לקטגוריה של מדינה בסיכון מירבי - יבוטל הטיול מיוזמתינו.
לא ייגבו דמי ביטול ויבוצע זיכוי מידי תוך 30 יום באופן בו בוצע התשלום.


דמי ביטול עבור טיסות - דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה.

דמי ביטול עבור שירותי קרקע – ייגבו לפי תקנון חברת עולם אחר על פי הפירוט:

 • ממועד ההרשמה ועד 60 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול – ייגבו דמי טיפול על-סך 100 $ למטייל.
 • 50-45 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 15% מעלות שרותי הקרקע
 • 44-30 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 25% מעלות שרותי הקרקע
 • 29-15 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 50% מעלות שרותי הקרקע
 • 14-8 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 75% מעלות שרותי הקרקע
 • 7 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 100% מעלות הטיול.

ביטול עקב כוח עליון – מגיפה, מלחמה, צו ממשלתי, מזג אויר,  וכו' – החברה לא תישא בכל אחריות ו/או תשלום עקב כך.

מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה