אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי
מסלולים לקבוצות בהרשמה פתוחה
לנוסע העצמאי וקבוצות סגורות

טיולים לנוסע העצמאי הינם טיולים המיועדים ליחידים, זוגות, משפחות או קבוצות חברים סגורות, המעוניינים בטיול פרטי.
חברת עולם אחר מתמחה בהתאמה של טיולים לפי דרישת הלקוח ומעמידה לרשותו שירות מקצועי, איכותי ונוח לבניית מסלול אישי לטיול או חופשה במרוקו, תוך שמירה על עצמאות ותחושת בטחון.
הייעוץ נעשה על-ידי המדריכים המנוסים של החברה.

חודשים מתאימים:

ספטמבר-אפריל

 
אתרים מומלצים לביקור:

המסגד ע"ש חסן ה-2 בקזבלנקה, גני מנרה וגני מג'ורל במרקש, קניון הדאדס העליון והתחתון, ארג שבי וארג שיגגה בסהרה בבוקר המוקדם או בערב המאוחר, בקסבה של פאס ושל שפשאוון, בבית הקברות היהודי בפאס ובאסווירה, אצל אורגות השטיחים באטלס העליון, במאהל גנאווי, במוזוליאום של מוחמד ה-5, ובג'מעע אל פנה – הכיכר המסתורית והמיוחדת במרקש.


אפשרויות נוספות: 

כל טיול המוצג באתר יכול לשמש כבסיס לטיול אותו תבצעו בצורה עצמאית. צוות עולם אחר ישמח לעשות שינויים במסלולים הקיימים על- פי דרישתכם או לחילופין להפיק טיול שכל כולו נוצר בעבודה משותפת יחד עם הצוות המקצועי של "עולם-אחר".

 

מידע כללי: 

מיקום: מרוקו נמצאת בפינתה הצפונית-מערבית של אפריקה, מצפון למדבר הסהרה – אזור המכונה "מג'רב", כלומר המערב (של האימפריה המוסלמית הגדולה, של המאות ה-7–10). שטחה 446,500 קמ"ר (707,000 קמ"ר כולל את הסהרה המערבית), והיא גובלת בים התיכון מצפון ובאוקיינוס האטלנטי ממערב. במזרח יש לה גבול משותף עם אלג'ריה ומדרום עם מאוריטניה, עמה היה לה סכסוך ארוך בשנים על השליטה בסהרה המערבית. 

גאוגרפיה: הגאוגרפיה של מרוקו מוכתבת על ידי שני גורמים עיקריים:

1. ארבעה רכסי הרים – שלושה (רכסי האטלס) שנוצרו בקימוט האלפיני-הימלאי ואחד (רכס הריף) קדום יותר. הרכסים שכיוונם צפון-מערב–דרום מזרח, יוצרים "חומה" העוצרת את הלחות והעננות מלהמשיך דרומה ומזרחה, ובכך מגבירה את המדבריוּת של הסהרה. המפנים המערביים של הרכסים מכוסים יערות ואילו מפניהם המזרחיים הם חשופים ודרמטיים.

2. היותה על קו המדבריות העולמי.

רכסי האטלס - האטלס התיכון, האטלס הגבוה ומול האטלס - שונים זה מזה: האטלס התיכון צעיר גאולוגית ועשוי סלעי גיר, עגלגל בצורתו, מרוחק מהסהרה ויותר ירוק וחקלאי; האטלס הגבוה מגיע בשיאו ל-4,167 מ' (ג'בל טובקל) והוא בנוי מסלעי יסוד וסלעים מטמורפיים, ולכן יש לו קטעים וקניונים דרמטיים; ורכס מול האטלס (המכונה גם אנטי אטלס) מופרד בעמקי הדאדס והסוס מהאטלס הגבוה ובנוי מסלעי יסוד, בעיקר גרניט, וסלעים וולקניים. הוא שבור, ולכן נופיו פראיים וציוריים.

במערב משתרע מישור החוף האטלנטי - אזור גידול העיקרי של תבואות, אשר שימש במהלך ההיסטוריה כאסם התבואה של אירופה. את המישור חוצים נהרות, חלקם גדולים כמו הסבו, אום אל רביע ותנסיפת. ממזרח לו קיים אזור רמתי (מסֵֵֶטה, Maseta) – עיקרו שתול זיתים. בין רכסי האטלס משתרעים עמקי סחף פוריים, בהם מגדלים המרוקנים היום מטעים ושלחין. בהרים ובמדבר מתקיימת חקלאות מרעה.

מדבר הסהרה – שהוא מדבר חול ומדבר אבן - ניזון ממימי הפשרת שלגים וגשמים היורדים ברכסי האטלס והזורמים בנהרות הזיז, הדאדס והדרעע. נהרות אלה מנוצלים היטב להובלת מים אל תוככי המדבר - כלומר נוצרות בעמק הנהר נאות ארוכות מאוד (מאות קילומטר), מושקות בשיטות ובטכנולוגיה עתיקות, ומזינות את החקלאות המקומית – תמרים וירקות.

21% משטחה של מרוקו ראוי לעיבוד חקלאי, מתוך זה 20% שטח מיוער ו-47% שטחי מרעה ושטחים חקלאיים.

בירה: רבט. הבירה הרשמית אינה העיר הגדולה או העיר העשירה - תואר זה שייך לקזבלנקה, שהיא עיר נמל גדולה ועיר תעשייה מפותחת, שהוקמה ע"י הצרפתים בתקופת השלטון שלהם (הפרוטקטורט) במרוקו.
רבט היא עיר לחופי הים, שבה ממוקם ארמונו העיקרי של המלך (יש לו ארמונות בכל עיר גדולה, אך ארמון זה הוא הגדול והרשמי, והוא ניצב לצד משרדי הממשלה והפרלמנט), בה קבורים אבי המלך חסן ה-2 וסבו מוחמד ה-5 - המלכים הקודמים של מרוקו, ויש לה היסטוריה עשירה ומעניינת.

שפה: ערבית מרוקנית (דיאלקט של ערבית עם טוויסטים ברברים, צרפתיים, ספרדיים ופורטוגזים) לצד שפות ברבריות (תאמזיגת, תאריפית, תשלחית). בנוסף יש כ-20,000 איש המדברים ספרדית. כיוון שהצרפתים שלטו על מערכת החינוך מהמאה ה-19 – רבים מהמרוקנים מדברים צרפתית.

אוכלוסייה: כ-38 מיליון מרוקנים וברברים, לצד כמה אלפי שיעים שמקורם מהמזרח התיכון (בעיקר לבנון, עירק וסוריה) וקהילה בהאית קטנה. בנוסף עובדים במרוקו כ-100,000 תושבים שאין להם אזרחות, רובם מצרפת או ספרד.

תוחלת חיים: גברים – 74.5 שנים, נשים – 75.5 שנים.

דתות: 95% מתושבי המדינה מוסלמים סונים (ממוצא ערבי או ברברי). 5% שיעים, בהאים, יהודים ואפריקאים.

צורת ממשל: מונרכיה פרלמנטרית – המלך (היום מוחמד ה-6) עומד בראש המדינה, ולצדו פועלים פרלמנט וממשלה.

מזג אויר: מורכבותה הגאוגרפית וגודלה מביאים להבדלים משמעותיים בין האזורים. באופן כללי, דצמבר-מרץ – עונת החורף, מעט גשמים במערב המדינה ושלגים ברכסי האטלס. אפריל-נובמבר – עונה יבשה, ובשיאה עונה מאוד חמה (ויבשה).

בצפון – בהרי הריף ובצפון האטלס התיכון האקלים הוא ים תיכוני, 800 מ"מ גשם, ממוזג (ואפשר שיהיה קר ורטוב בחורף וחם ולח בקיץ). באטלס הגבוה כמות המשקעים יכולה להגיע ל-400 מ"מ בשנה, אך יורדים כל שנה שלגים, ואלו מוסיפים למאזן המים. האקלים פה יותר קריר/קר, ובחודשי החורף הטמפרטורות בפסגות יכולות לצנוח משמעותית. ברכס מול האטלס שורר אקלים מדברי למחצה, וכמות המשקעים היא פחות מ-400 מ"מ לשנה. בסהרה חם כל השנה, אם כי משרע הטמפרטורות בין יום ולילה קיצוני יותר בחורף, ועשוי להגיע לכדי לילות קפואים ממש וחמים בקיץ (ואם יש רוחות שרקיה אז גם אביך ולא נעים להסתובב כלל). באזורי החוף ממוזג יותר, אם כי יכול להיות לח בחודשי הקיץ.

מטבע ותשלומים: המטבע המקומי הינו דירהם – שערכו 8.9 אל מול הדולר.

חשמל: 220 וולט ו-50 הרץ (כמו בארץ). רוב השקעים הם בעלי שני פינים, ליתר בטחון כדאי להצטייד במתאם בינלאומי הכולל מספר תקעים.

שעון: מאחר את ישראל בשעתיים.

ויזה: יש צורך באשרת כניסה המונפקת במשרד התיאום המרוקני בתל אביב.

סיכום: "ממלכת מרוקו" כפי שהיא מכנה את עצמה שוכנת בפינה הקסומה של אפריקה וסופגת מאפריקה, מהאוקיינוס האטלנטי ומהים התיכון (וכמובן מארצות ערב) – השפעות וצבעים; דבר שהפך אותה למדינה יפיפיה בתרבותה ובהיסטוריה שלה. היא יושבת בחלקת ארץ מגוונת ועשירה – הרים מושלגים, מדבריות חול ודיונות, נופי פרא ויערות מפותחים. זו ממלכה ערבית ומוסלמית, שלא מרגישים בה את האיסלאם; זו מדינה אפריקאית, שהמרכיב האפריקאי הוא הקצב והמוזיקה; היא מדינה של מלך, שפועל ויוצר ביחד עם הפרלמנט והממשלה שלו וברוח מודרנית ומתקדמת; זו מדינת עולם שלישי, שמתנהגת בגאווה ובאהבה ובהרבה כבוד; זו מדינת אוכל טוב, אנשים חמים ואוהבים, ומסתורין וסוד (המתגלים אט אט). זו מדינה שהמטייל בה יוצא עם טעם של עוד!