אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

פרוש שמה של קוסטה ריקה הוא ״החופים העשירים״ והיא שוכנת לחופו של האוקינוס השקט והאוקינוס האטלנטי. שטחה כ-51,000 קמ״ר והיא גן עדן לאוהבי טבע: עם צמחייה מרהיבה ובעלי חיים מופלאים, הרי געש פעילים, יערות גשם שופעים, ציפורים אקזוטיות וחופים לבנים יפהפיים.

קוסטה ריקה ידועה בעולם כמדינה שחרטה על דיגלה את נושא שימור הסביבה, מדינה ששמה בראש מעייניה שמירה על יערות הגשם, הצומח ועולם החי. היא גם בין המדינות הבודדות בעולם שחייה מתנהלים זה עשרות שנים ללא צבא.

ביקור בקוסטה ריקה הוא חווית טבע עוצרת נשימה. זוחלים ודו חיים נדירים, פרפרים וציפורים בשלל צבעי הקשת, חתולים גדולים ועוד ערב רב ועצום של בעלי חיים, יקסימו וירתקו את המטייל במדינה קטנה ומרשימה זו.

 

מה כל כך מיוחד בנו:

 • שמורת לוס קצ'אלס – שמורת הציפורים

 • יערות העננים של מונטה ורדה, כולל "סיור צמרות" ואומגה

 • שמורת "נהר הכחול-טורקיזי"

 • רפטינג וסיור צף על נהר הקורקביצ'י

 • מפלי לה פאז

 • נופי הירח של הר געש אירזו

 • שמורת הר הגעש ארנל וסיור שוקולד

 • השמורה הימית מנואל אנטוניו ונהר הטרנקולס

 • חוויות מרגשות: שייטים, רפטינג, סיורי צמרות, אומגה

 • סיור שוקולד, קפה ואננס

 • סיור לילי בג'ונגל

 • שייט תנינים

ימים 1-2 | תל אביב - סן חוזה (San Jose)

ניפגש בשדה התעופה ונמריא נצא בטיסה דרך יעד ביניים ונינחת למחרת בבירת קוסטה-ריקה, סן חוזה.

סן חוזה – עיר הבירה של קוסטה ריקה, יושבת ב"עמק המרכזי" של קוסטה ריקה מוקפת הרים מכל עבר. העיר היא המרכז הפוליטי, הכלכלי, התחבורתי והתרבותי של המדינה. עד הפיכתה לעיר ב-1738 היא היתה כפר קטן, ועל הקמתה הוחלט בקבילדו (מועצה) של לאון (שבניקרגואה היום) – אך לא לעיר בירה. אך רק ב-1824 החליט הנשיא הקוסטה ריקני החדש, חואה מורה פרננדס, להעביר את הבירה הרשמית מקרתגו לסן חוזה. אולי זו הסיבה שלא תראו בסן חוזה מבנים קולוניאליים רבים.

לאחר הנחיתה, וככל שיותיר הזמן, נעשה סיור באוטובוס בחלקי הבירה היפים, ונבקר במוזיאון הלאומי (Museo Nacional de Costa Rica) שבמצודת בלוויסטה (בו מוצגות תמונות ותעודות מהתקופות הפרה קולומביאנית, הקולוניאלית והמודרנית), או במוזיאון הזהב (Museo de Oro) בו אפשר לראות זהב מתקופות שונות ותערוכה על תולדות המטבע.

ארוחת ערב ולינה בסן חוזה.


יום 3 | מפלי לה פאז (La Pez) - שמורת פואס (Poas Volcano National Park) - פרפרים וסחלבים

לאחר ארוחת בוקר נמשיך אל שמורת פואס (Poas Volcano National Park) שבמרכזו הר הגעש פואז, המתנשא לגובה 2,708 מטר ומוקף יער גשם קטן ויפה.

שישים ואחד הרי געש רדומים ושישה הרי געש פעילים הופכים את קוסטה ריקה ליעד מושלם לחובבי הרי געש ותופעות וולקניות. לפני יותר מ-50 מיליון שנה קוסטה ריקה היתה קבוצה של הרי געש תת-ימיים. עם השנים התפרצו ההרים ונוספו שכבות געש לגובהם, עד שפסגותיהן עלו מעל פני הים. אותם הרים ממשיכים לפעול ולהתרומם עד היום. עלייתם של הרי הגעש פעילים מעל פני הים הרחיבה את "שטח היבשה", שחיברה בין צפון אמריקה לדרום אמריקה.
הר הגעש פואס מתפרץ לעתים קרובות – 40 פעם מאז אמצע המאה ה-19! ההתפרצות משמעותית אחת ב-2016 אילצה את התושבים והתיירים להתפנות מהאזור. אחד הדברים המיוחדים בהר זה הוא האגם הגעשי, הפולט עשן, בועות גופרית וגייזרים, המגיעים ל-250 מטר!

מסלול הליכה בתוך השמורה יוביל אותנו לסדרת מפלי לה פז המרהיבים במעמקי יער גשם טרופי, שבו שפע פרפרים מהגדולים בעולם, יונקי דבש, נחשים, קופים, חתולי בר וגני אורכידאות.

ארוחת ערב ולינה באזור ארנל.


יום 4 | שמורת הר הגעש ארנל (Arnel Volcano National Park) - שוקולד ומעיינות חמים

בבוקר נצא לטייל ברגל בשמורת הר הגעש ארנל (Arenal Volcano National Park) הכוללת הר געש פעיל, אגמים, מפלים וג'ונגל המכיל כמחצית ממיני עולם החי של קוסטה ריקה.

הר געש ארנל (Arenal) ניבט למרחוק כחרוט מרשים (1,657 מטר), אשר התפרץ בפעם האחרונה ב-1968 – ומאז הוא פעיל על אש קטנה. זאת אחת מהאפשרויות היחידות בעולם (וללא ספק הנוחה שבהן) לחזות באחת מתופעות הטבע היותר מרשימות.
בהתפרצות הגדולה ב-1968 נהרגו 80 בני אדם, ואילו אנשי הכפר הסמוך, שלא נפגע, מיהרו להנציח את מזלם הטוב ולשנות את שם כפרם ללה פורטונה (La Fortuna) – "בני המזל".

אחרי שנטייל על תופעות הגעש הכהות, נקנח ב"סיור שוקולד", בו נלמד את רזי הכנת השוקולד ועל גידול הקקאו והתפתחותו לאורך השנים; עוד נכיר את ההיסטוריה של השוקולד ומקומו הקדוש והחשוב בתרבותם של הילידים. לאחר מכן נתרגע במעיינות החמים, הנובעים משכבה היושבת על גבי מגמה גבוהה ואף נאכל שם ארוחת ערב.

ארוחת ערב ולינה באזור ארנל.


יום 5 |  שמורת ״הנהר הכחול-טורקיז״ (Volcan Tenorio Rio Celeste) - מסלול הגשרים התלויים

נהר הסלסטה (Rio Celeste National Park) הוא נהר בתולי, המוקף ביער שופע, וצבע מימיו טורקיז. שמורת נהר הטנוריו ממוקמת ברכס וולקני, עליו גדל יער גשם עשיר ומגוון בעלי חיים. נטייל במסלול הגשרים התלויים העובר דרך מפלים, לגונות, בריכות ונהר בצבעי כחול וטורקיז, מוקפים ביער טרופי צפוף. נקנח בביקור בחוות גידול אננס ונכיר את החקלאות הייחודית הזו.

ארוחת ערב ולינה באזור ארנל


יום 6 |נהר הקורוביצ׳ (Corobici River) - רפטינג - טיול ספארי

אחרי ארוחת בוקר נצא לכיוון גוואחיפלין, ונצטרף לסיור ספארי צף על נהר הקורוביצ'י (Corobici River) – נהר רחב היורד במדרגות מתונות שמציע לחובבי טבע אקזוטי כמונו ולצפרים חובבים הנאה גדולה. כאן אפשר לראות קופי קפוצ'ין לבני פנים, קואטימונדי, איגואנות, וכ-300 מיני ציפורים, ביניהן שלדגים וחסידות, אנפות ומגלנים חיים על ובצד צמחייה טרופית עשירה.

קפוצ'ין (Cebus) הוא סוג של קוף ממשפחת הצבוסיים (תת-סדרה קופים רחבי אף), ששמם ניתן להם בשל הדומות לקפוצ'ינים - מסדר דתי קתולי (עד היום יש מנזר פעיל שלהם בפורטוגל); אנשי המסדר לבשו קפוצ'ונים שהסתירו כליל את פניהם, והגנו עליהם מקור וגשם ומחטאי בני האדם.
הם קטנים: אורכם 30–56 ס"מ ללא הזנב, שאורכו דומה, ומשקלם מגיע ל-1.3 ק"ג.
כמו רוב קופי העולם החדש, הקפוצ'ינים שוכני עצים, פעילי יום (אבל מעדיפים שנת צהריים טובה). תזונתם מגוונת והם אוכלי כל - פירות, אגוזים, גרעינים וניצנים, חרקים ועכבישים, עופות וביצי עופות ובעלי חוליות קטנים. הם חיים בקבוצות של עד 40 פרטים, המורכבות מנקבות וצאצאיהן, וממספר זכרים. לרוב הקבוצות נשלטות על ידי זכר אחד, שהוא בעל זכות ההזדווגות הראשונה. קופי הקפוצ'ין טריטוריאליים ונוהגים לסמן את מרכז הטריטוריה בשתן.
הנקבות ממליטות כל שנתיים, לאחר הריון של 160–180 יום. הוולדות ניתלים על חזה אימם כל עוד הם קטנים, ולאחר מכן הם ניתלים על גבה.

ארוחות ערב ולינה באזור גוואחילפין


יום 7 | פארק רינקון דה לה וייאחה (Rincon de la Vieja National Park) - הליכות רגליות ורכיבה על סוסים

אחרי ארוחת בוקר נצא לשמורת רינקון דה לה וייאחה (Rincon de la Vieja N.P.).

בפארק רינקון דה לה וייאחה (Rincon de la Vieja National Park) המשתרע מחופי הים הקריבי ועד מתלולי הקורדיירה דה גואנקסטה - שני בתי גידול שונים מאוד: מתלולי הקורדיירה צחיחים מאוד ואילו אלו הפונים אל הים הקריבי מיוערים ביערות טרופיים ולחים כל השנה. זהו מקום המפלט של פומות, קופים, עצלנים, טפירים ויגוארים.

נטייל ברגל כמה שעות, נהנה מהלגונות, המפלים והמעיינות הייחודיים (ייתכן ונראה עצלנים או יונקים גדולים אחרים) ונחזור ברכיבה על סוסים.

ארוחות ערב ולינה באזור גוואחילפין.


יום 8 | שמורת ״ההר הירוק״ (מונטה וורדה - Monteverde)

ניסע לכיוון מונטה ורדה (Monteverde) הוא "ההר הירוק".

ביער מונטה ורדה  (Monteverde)הנישא לגובה ממוצע של 1,500 מטר, מתעבים עננים ומורידים "גשם" משך רוב ימות השנה; לצד הגשם "הרגיל" קיימת תופעה מיוחדת - עננים ה"חונים" על צמרות העצים - דבר הגורם להתגבשות טיפות על העלים והגזעים ונפילתם אל הקרקע. לטיפות היורדות מהעלים קוראים "גשם אופקי" וליער הנהנה מהם - "יער עננים" (Cloud  Forest). כמות המים הגדולה (גשם וגשם אופקי) העומדת לרשות הצמחים יוצרת אקלים מקומי מיטבי, שבזכותו גדל פה ג'ונגל מדהים, שבו צפיפות המטפסים והטחב היא מהגדולות בעולם.

היער הטרופי, ובכללו יער העננים של מונטה ורדה, הוא ג'ונגל צפוף של עצים המתחרים על האור וצומחים לגובה רב כדי שצמרותיהם יזכו למנת שמש נדיבה (בתחרות זו משתתפים גם מטפסים ושיחניים, וכמובן גם טחבים וצמחים ירודים אחרים). במסגרת התחרות על האור יש לעצים גזעים גבוהים וישרים והם צומחים בצפיפות רבה וכך יוצרים מערכת אקולוגית וביולוגית מיוחדת במינה.

זהו הפארק הלאומי הראשון שהוכרז בקוסטה ריקה.

נלך אל מפלי ייאנוס דל קורטס (Llanos del Cortés) – אחד המפלים המרשימים והיפים בקוסטה ריקה. נמשיך אל חוות קפה היושבת במקום אידיאלי לגידול הקפה האיכותי של קוסטה ריקה – נבין ונכיר את הגידול ונלגום קצת קפה.

ארוחת ערב ולינה באזור מונטה ורדה.

*הנסיעה אל השמורה מונטה ורדה היא בחלקה בדרכי עפר, אך זו הדרך היחידה להגיע אליה, וחבל לוותר!!


יום 9 | שמורת מונטה וורדה (Monteverde) - טיול בתוך ומעל יער עננים - סנטה אלנה

לאחר ארוחת בוקר נצא לסיור הצמרות המפורסם ביותר בקוסטה ריקה (sky walk) בשמורת מונטה ורדה, המאפשר להתרשם מיער העננים הייחודי הזה. נהלך ביער הערפל והעננים במסלול גשרים עיליים, המאפשר חדירה לג'ונגל המדהים של ארץ זו, שבו צפיפות מטפסים, טחב וסחלבים. במהלך סיור צמרות נעשה גם אומגה – שתאפשר לנו לעשות דילוגי קופים בתוככי הג'ונגל.

נמשיך אל העיירה סנטה אלנה (Santa Elena) ונכיר את תושביה ואמנותם.

העיירה סנטה אלנה נבנתה בגובה של 1,400 מטר בתוך יער מונטה ורדה ב-1951 (ואילך) על ידי קווייקרים – אמריקאים נוצרים, שברחו לכאן כדי להימנע מגיוס למלחמת וייאטנם; זו קהילה מבודדת, ששמרה על האזור בעזרת ארגונים פרטיים והפכה אותו לשמורה ביולוגית עשירה במערכות אקולוגיות. הם חיים היום מייצור גבינות, תיירות טבע ואמנות.

בערב נצא לטיול לילה, כדי לראות את פעילות בעלי החיים הליליים.

ארוחת ערב ולינה במונטה ורדה.


יום 10 | נהר טרקולס (Tarcoles River) - שייט תנינים

ניסע לכיוון חופי האוקיינוס השקט וניסע לאורכם עד הגיענו לשמורת מנואל אנטוניו (Manuel Antonio National Park) – אחד המקומות היפים ביותר בקוסטה ריקה – בה נשהה יומיים.

שמורת מנואל אנטוניו  (Manuel Antonio National Park)היא השמורה הקטנה ביותר במדינה ויחד עם זאת היפה והמגוונת ביותר בקוסטה ריקה. שוניות אלמוגים, הצובעות עולם תת-ימי קסום במי האוקיינוס השקט; טבעת חוף מוקפת יערות גשם שופעים המאכלסים מיני חיות רבים; מסלולי הליכה ונקודות תצפית קסומות; יערות מנגרובים ויערות טרופיים; שרשרת איים - עושר טבעי לא יאמן לצד פינוקי הנופש האקזוטי המודרניים ביותר. אוכלוסיית הפארק כוללת קופים ממינים שונים מהם, ביניהם קופי קפוצ'ין לבני הפנים, הקוף המיילל וקופי הסנאי, שנמצאים בסכנת הכחדה. נזכה לראות גם עצלנים, מכרסמים למיניהם, פקארים (בעל חיים הדומה לחזיר החי בדרום אמריקה), ראקונים, ארמדילו, מגוון רחב של זוחלים, ובמיוחד לטאות אותן אפשר לפגוש כשהן מתחממות בשמש, ולמעלה מ-350 מינים שונים של ציפורים.

נתחיל בשייט בנהר טרקולס (Tarcoles River) הרחב, בו חי מגוון של ציפורים ותנינים. נכיר את התנינים במקום מחייתם הטבעי ונלמד על חיה מיוחדת ועתיקה זו. נצפה בציפורי המים הפוקדות את המקום ובתוכים הססגוניים, תוך שאנו עוברים לאורך הנהר עד קרוב למקום חיבורו לים.  

ארוחת ערב ולינה במנואל אנטוניו.


יום 11 | השמורה החופית מנואל אנטוניו (Manuel Antonio National Park) - שייט וטיול חופי

נקדיש את היום כולו לשמורת מנואל אנטוניו, המשלבת חופי-ים ויערות מנגרובים עם יערות טרופיים ושרשרת איים המאוכלסים בעולם חי עשיר. נטייל ברגל בשמורה בה חיים בין עצי היער קופים ממינים שונים, איגואנות ענקיות ובעיקר קופי הקפוצ'ין לבני הפנים וקופי סנאי, רקונים ושאר בעלי זנבות, נחשים וחיות מים, עצלנים, ציפורים, פרפרים ואורכידאות. נשוט בסירת קטמרן, שתיקח אותנו לסיור מקסים בים התכול בין 12 האיים הקטנים המשמשים בתי גידול לעופות ים ולאורך מצוקי השמורה. אם יתמזל מזלנו נראה גם דולפינים או לווייתנים. נשלב ארוחת ערב והנאה מהשקיעה.

ארוחת ערב ולינה במנואל אנטוניו.


יום 12 | מפלי נאויאקה (Nauyaca Waterfalls) - העיירה סן גרארדו דה דוטה (San Gerardi de Dota)

בבוקר נצא בנסיעה לכיוון סן גרארדו דה דוטה (San Gerardo de Dota) - עיירה קטנה ומרוחקת לרגלי רכס טאלמנקה שבדרום קוסטה ריקה. נעצור בדרך במפלי נאויאקה (Nauyaca Waterfalls) המלכותיים, הנופלים בתוך קניון שרוחבו 80 מטר; המפלים נופלים בשתי מדרגות – מגובה 45 מטר במדרגה העליונה, ואז מגובה 20 מ' אל בריכה ירקרקה תכלחלה יפהפייה. אפשר לראות פה בעלי חיים רבים ואולי עם מעט מזל את אחד מבעלי החיים הנדירים ביותר בטבע – הטפיר המרכז אמריקאי, שנמצא על סף הכחדה.

הטפיר המרכז אמריקאי (Tapirus bairdii) הוא מעין חזיר המסוגל לאכול ביום עד 30 קילוגרם של קליפת עצים, זרעים ועלווה. המוזרות הזו של הטפירים, הופכת להיות משמעותית לתחזוקת יערות גשם - הטפירים הם "אדריכלי הנוף והמהנדסים" ותורמים רבות למערכת האקולוגית.

מדוע? התפריט שלו כולל 200 מיני צמחים, ביניהם בעלי זרעים ממש גדולים. העיכול שלהם מהיר מאוד: הטפירים שומרים אוכל במערכת העיכול שלהם פחות מ-40 שעות (רוב מפריסי הפרסה מעכלים עד 80 שעות), ולכן רעלים מסוימים הקיימים בצומח לא נספגים בדמם ולא משפיעים עליהם. זרע העובר במערכת העיכול של הטפיר נחשף לחומצות וטמפרטורות גבוהות – דבר שמגדיל את כושר הנביטה שלו.

הטפירים מפזרים את הזרעים שנאכלו דרך צואתם ומדשנים תוך כדי את היער.

באדמות ובמטעי האלון הגדלים בקוסטה ריקה בגובה רב - בין 2,000 ל-3,800 מטר - תזונת הטפיר מורכבת מ-70% במבוק ו-30% קליפת עצים ופירות. אכילת הבמבוק – צמח "אלים ושתלטני" המתרבה במהירות ומגביל את צמיחתם של מינים אחרים והופך את הסבך לבלתי עביר – מסייעת אף היא לשליטה ביולוגית.

ארוחת ערב ולינה בלוס קצ'אלס.

 

יום 13 | שמורת לוס קצ׳אלס (Los Quetzales National Park) ושירת הציפורים

את היום נקדיש לציפורי שמורת לוס קצ'אלס (Los Quetzales National Park).

שמורת לוס קצ'אלס  (Los Quetzales N.P.)קיבלה את שמה בזכות ציפור הקצאל (Pharomachrus mocinno) הנדירה והמרהיבה השוכנת בו, שהיתה קדושה לאנשי התרבות האצטקית והמאיה. מדובר בציפור טרופית בעלת פלומה ייחודית ירוקה ואדומה, עם זנב מאוד ארוך.

בנוסף לקצאל חיים בשמורה – המשתרעת בגובה 2,000-3,000 מטר - בעלי חיים מיוחדים וצמחייה מגוונת, אשר אינם קיימים באף מקום אחר בקוסטה ריקה!

נטייל בשבילי השמורה, נראה מפלים ומפלונים יפים, בעלי כנף רבים ובעלי חיים נוספים. לקראת אחר הצהריים נצא בנסיעה לסן חוזה.

ארוחת ערב ולינה בסן חוזה.

 

יום 14 | שמורת הר הגעש אירזו (Iraz'u Volcano National Park) - קרתגו - סן חוזה

היום נבקר בשמורת הר הגעש אירזו (Irazú Volcano National Park) התפרץ באמצע המאה ה-20 במשך 4 שנים! כשהוא מעיף לבה ואפר געשי על הערים קרתגו וסן חוזה והופך את רוב האזור לנופי ירח ציוריים. האפר הגעשי הפך את האזור לפורה מאד, וחקלאי קוסטה ריקה מגדלים בו ירקות ממינים שונים.
נטייל בשבילי ההליכה המתפתלים בין הלוע הראשי ללועות המישנה - דייגו דה לה חויה, פלאה הרמוסה ולה לגונה.

העיר קרתגו כוסתה באפר געשי בהתפרצות האחרונה, אבל (לעומת סביבתה בה נהרגו רבים) א נפגע בה ולא אדם אחד!
בעיירה ניצבת בזיליקת הבתולה מריה של המלאכים (Basílica de Nuestra Señora de Los Ángeles) וזהו האתר החשוב ביותר בעיר ומקום דתי נערץ מאד בקוסטה ריקה! בתוכה מוצגת רליקט (שריד קדוש) של ״הבתולה השחורה״ (), שנמצא במקום זה במפתיע ב-2. לאוגוסט 1635. בכל 2 לאוגוסט חוגגים את הארוע בתהלוכה גדולה וחגיגית הצועדת מסן חוזה עד לבזיליקה - 22 ק״מ. המהדרין הולכים על ברכיהם את הק״מ האחרונים.

נאכל ארוחת צהריים ונבקר בבזיליקת הבתולה מריה של המלאכים ובגנים הבוטניים לנקסטר (Jardín Botánico Lankester) המהווים היום מרכז למחקר ולימוד של אוניברסיטת קוסטה ריקה () סחלבים של מרכז אמריקה והאיים הקריביים.

ארוחת ערב ולינה בסן חוזה.

 

יום 15 | סן חוזה - תל-אביב

הבוקר נצא לטיול פרידה מסן חוזה ככל שיותיר לנו הזמן. בהתאם לשעת הטיסה, ניסע אל שדה התעופה ונעלה על הטיסה חזרה ארצה דרך יעד ביניים.
נחיתה בארץ ביום ה-16.

 

כדאי לדעת!

ייתכנו שינויים בהתאם לטיסות, מזג אויר, הוראות השלטונות, תנאי הדרך ומיטב שיקולי המדריך המקומי לטובת הטיול. בנוסף, ולמרות שאנחנו עובדים עם הטובים שבסוכנים, עדיין צפויות לנו הפתעות שלא ניתן היה לחזות אותן.

חלק מן הדרכים בטיול הן דרכי עפר, ולמרות שניתן היה לוותר על הנסיעה בהן החלטנו שלא לוותר על אתרים מעניינים ומרגשים! (למי שיש בעיה, מומלץ להצטייד במה שייקל על כך – כרית, חגורה וכו').

הטיול כולל חוויות  כמו רפטינג, שייט תנינים, אומגה וגשרים תלויים, רכיבת סוסים ודרכי עפר – ויש לעשות ביטוח הכולל ספורט אתגרי.

01/03/2022
15/03/2022
15
מודרך בעברית
מחיר לאדם בחדר זוגי: 7495  $
תוספת לחדר יחיד: 2000  $
מדריך הטיול:  נירית גפני

07/05/2022
22/05/2022
15
מודרך בעברית
מחיר לאדם בחדר זוגי: 7495  $
תוספת לחדר יחיד: 2000  $
מדריך הטיול:  נירית גפני


 • טיסות בינלאומיות מתל אביב לסאן חוזה דרך פרנקפורט וחזרה
 • מדריך ישראלי מצוות עולם אחר
 • מפגש הכנה בת"א במשרדי ״עולם אחר״ לפני היציאה לטיול
 • הרצאות בערבים על מגוון רחב ומרתק של נושאים
 • מדריך מקומי דובר אנגלית
 • אירוח במלונות 4-5 כוכבים, על בסיס חצי פנסיון
 • רכב תיירות נוח וממוזג
 • סיור שוקולד, אננס וסיור לילה
 • שיוטים, רפטינג, סיורי צמרות, אומגה
 • כניסה לאתרים כפי שרשום במסלול
 • מסי נמל, מסי יציאה, היטלי ביטחון ודלק
 • ביטוח נסיעות ומטען
 • שתייה/ארוחות נוספות 
 • הוצאות אישיות
 • מסי יציאה, במידה ויגבו (כ-$29 מקוסטה ריקה)
 • טיפים לנותני שירות בחו״ל
 • בדיקות קורונה בארץ ובחו״ל
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה או סדר המסלולים שאינם בשליטת החברה
 • יתכנו שינויים בסדר הביקורים במסלול בשל אילוצי מזג האוויר, הוראת השלטונות או שיקולי המדריך המקומי
 • כל שינוי במחיר הטיסות ומיסי הנמל יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח, לפי שער הדולר המחאות והעברות ביום התשלום ויוסדר לפני מועד היציאה
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות בדרכון
 • יש צורך בדרכון בתוקף למעלה מ-6 חודשים מיום היציאה מהארץ ועד פקיעת תוקפו
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע"י חברת התעופה, הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן ואינם באחריות של "עולם אחר"
 • ט.ל.ח.
דמי ביטול עבור טיסות - דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה.

דמי ביטול עבור שירותי קרקע – ייגבו לפי תקנון חברת עולם אחר על פי הפירוט:

 • ממועד ההרשמה ועד 60 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול – ייגבו דמי טיפול על-סך 100 $ למטייל
 • 45-59 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 15% מעלות שרותי הקרקע
 • 30-44 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 25% מעלות שרותי הקרקע
 • 15-29 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 50% מעלות שרותי הקרקע
 • 14-8 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 75% מעלות שרותי הקרקע
 • 7 ימי עבודה לפני תאריך היציאה - ייגבו דמי ביטול בגובה 100% מעלות הטיול
מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה