ימים 1-2 | תל אביב - סן חוזה (San Jose) - שמורת פואס (Poas Volano National Park)

ניפגש בשדה התעופה ונמריא נצא בטיסה דרך יעד ביניים ונינחת למחרת בבירת קוסטה-ריקה, סן חוזה.

סן חוזה – עיר הבירה של קוסטה ריקה, יושבת ב"עמק המרכזי" של קוסטה ריקה מוקפת הרים מכל עבר. העיר היא המרכז הפוליטי, הכלכלי, התחבורתי והתרבותי של המדינה. עד הפיכתה לעיר ב-1738 היא היתה כפר קטן, ועל הקמתה הוחלט בקבילדו (מועצה) של לאון (שבניקרגואה היום) – אך לא לעיר בירה. אך רק ב-1824 החליט הנשיא הקוסטה ריקני החדש, חואה מורה פרננדס, להעביר את הבירה הרשמית מקרתגו לסן חוזה. אולי זו הסיבה שלא תראו בסן חוזה מבנים קולוניאליים רבים.

לאחר הנחיתה נמשיך אל שמורת פואס (Poas Volcano National Park) שבמרכזו הר הגעש פואז, המתנשא לגובה 2,708 מטר ומוקף יער גשם קטן ויפה.

שישים ואחד הרי געש רדומים ושישה הרי געש פעילים הופכים את קוסטה ריקה ליעד מושלם לחובבי הרי געש ותופעות וולקניות. לפני יותר מ-50 מיליון שנה קוסטה ריקה היתה קבוצה של הרי געש תת ימיים, עם השנים התפרצו ההרים ונוספו שכבות געש לגובהם, עד שפסגותיהן עלו מעל פני הים, ואותם הרים ממשיכים לפעול ולהתרומם עד היום. עלייתם של הרי הגעש פעילים מעל פני הים הרחיבה את "שטח היבשה", שחיברה בין צפון אמריקה לדרום אמריקה.

הר הגעש פואס מתפרץ לעתים קרובות – 40 פעם מאז אמצע המאה ה-19! ההתפרצות משמעותית אחת ב-2016 אילצה את התושבים והתיירים להתפנות מהאזור. אחד הדברים המיוחדים בהר הזה הוא האגם הגעשי, הפולט עשן, בועות גופרית וגייזרים, המגיעים ל-250 מטר!

מסלול הליכה בתוך השמורה יוביל אותנו לסדרת מפלי לה פז המרהיבים במעמקי יער גשם טרופי, שבו שפע פרפרים מהגדולים בעולם, יונקי דבש, נחשים, קופים, חתולי בר וגני אורכידאות.

ארוחת ערב ולינה באזור ארנל.

 

יום 3 | שמורת הר הגעש ארנל (Arnel Volcano National Park) - שוקולד ומעיינות חמים

בבוקר נצא לטייל ברגל בשמורת הר הגעש ארנל (Arenal Volcano National Park) הכוללת הר געש פעיל, אגמים, מפלים וג'ונגל המכיל כמחצית ממיני עולם החי של קוסטה ריקה.

הר געש ארנל (Arenal) ניבט למרחוק כחרוט מרשים (1,657 מטר), אשר התפרץ בפעם האחרונה ב-1968 – ומאז הוא פעיל על אש קטנה. זאת אחת מהאפשרויות היחידות בעולם (וללא ספק הנוחה שבהן) לחזות באחת מתופעות הטבע היותר מרשימות.
בהתפרצות הגדולה ב-1968 נהרגו 80 בני אדם, ואילו אנשי הכפר הסמוך, שלא נפגע, מיהרו להנציח את מזלם הטוב ולשנות את שם כפרם ללה פורטונה (La Fortuna) – "בני המזל".

אחרי שנטייל על תופעות הגעש הכהות, נקנח ב"סיור שוקולד", בו נלמד את רזי הכנת השוקולד ועל גידול הקקאו והתפתחותו לאורך השנים; עוד נכיר את ההיסטוריה של השוקולד ומקומו הקדוש והחשוב בתרבותם של הילידים. לאחר מכן נתרגע במעיינות החמים, הנובעים משכבה היושבת על גבי מגמה גבוהה ואף נאכל שם ארוחת ערב.

ארוחת ערב ולינה באזור ארנל.

 

יום 4 |פארק רינקון דה לה וייאחה (Rincon de la Vieja National Park) - הליכות רגליות

אחרי ארוחת בוקר נצא לשמורת רינקון דה לה וייאחה (Rincon de la Vieja N.P.) להליכה של כמה שעות. אל דאגה, השבילים מסודרים וההליכה מאד מתונה ומרתקת.

בפארק רינקון דה לה וייאחה (Rincon de la Vieja National Parkהמשתרע מחופי הים הקריבי ועד מתלולי הקורדיירה דה גואנקסטה - שני בתי גידול שונים מאוד: מתלולי הקורדיירה צחיחים מאוד ואילו אלו הפונים אל הים הקריבי מיוערים ביערות טרופיים ולחים כל השנה. זהו מקום המפלט של פומות, קופים, עצלנים, טפירים ויגוארים.

נטייל ברגל כמה שעות, נהנה מהלגונות, המפלים והמעיינות הייחודיים (ייתכן ונראה עצלנים או יונקים גדולים אחרים).

ארוחות ערב ולינה באזור גוואחילפין.

 

יום 5 |נהר הקורוביצ׳ (Corobici River) - רפטינג - טיול ספארי - שמורת ההר הירוק (Monteverde)

הבוקר ניסע לכיוון מונטה ורדה (Monteverde) "ההר הירוק".

ביער מונטה ורדה  (Monteverde)הנישא לגובה ממוצע של 1,500 מטר, מתעבים עננים ומורידים "גשם" משך רוב ימות השנה; לצד הגשם "הרגיל" קיימת תופעה מיוחדת - עננים ה"חונים" על צמרות העצים - דבר הגורם להתגבשות טיפות על העלים והגזעים ונפילתם אל הקרקע. לטיפות היורדות מהעלים קוראים "גשם אופקי" וליער הנהנה מהם - "יער עננים" (Cloud  Forest). כמות המים הגדולה (גשם וגשם אופקי) העומדת לרשות הצמחים יוצרת אקלים מקומי מיטבי, שבזכותו גדל פה ג'ונגל מדהים, שבו צפיפות המטפסים והטחב היא מהגדולות בעולם.

היער הטרופי, ובכללו יער העננים של מונטה ורדה, הוא ג'ונגל צפוף של עצים המתחרים על האור וצומחים לגובה רב כדי שצמרותיהם יזכו למנת שמש נדיבה (בתחרות זו משתתפים גם מטפסים ושיחניים, וכמובן גם טחבים וצמחים ירודים אחרים). במסגרת התחרות על האור יש לעצים גזעים גבוהים וישרים והם צומחים בצפיפות רבה וכך יוצרים מערכת אקולוגית וביולוגית מיוחדת במינה.

זהו הפארק הלאומי הראשון שהוכרז בקוסטה ריקה.

בדרל נצטרף לסיור ספארי צף על נהר הקורוביצ'י (Corobici River) – נהר רחב היורד במדרגות מתונות שמציע לחובבי טבע אקזוטי כמונו ולצפרים חובבים הנאה גדולה. כאן אפשר לראות קופי קפוצ'ין לבני פנים, קואטימונדי, איגואנות, וכ-300 מיני ציפורים, ביניהן שלדגים וחסידות, אנפות ומגלנים חיים על ובצד צמחייה טרופית עשירה.

קפוצ'ין (Cebus) הוא סוג של קוף ממשפחת הצבוסיים (תת-סדרה קופים רחבי אף), ששמם ניתן להם בשל הדומות לקפוצ'ינים - מסדר דתי קתולי (עד היום יש מנזר פעיל שלהם בפורטוגל); אנשי המסדר לבשו קפוצ'ונים שהסתירו כליל את פניהם, והגנו עליהם מקור וגשם ומחטאי בני האדם.
הם קטנים: אורכם 30–56 ס"מ ללא הזנב, שאורכו דומה, ומשקלם מגיע ל-1.3 ק"ג.
כמו רוב קופי העולם החדש, הקפוצ'ינים שוכני עצים, פעילי יום (אבל מעדיפים שנת צהריים טובה). תזונתם מגוונת והם אוכלי כל - פירות, אגוזים, גרעינים וניצנים, חרקים ועכבישים, עופות וביצי עופות ובעלי חוליות קטנים. הם חיים בקבוצות של עד 40 פרטים, המורכבות מנקבות וצאצאיהן, וממספר זכרים. לרוב הקבוצות נשלטות על ידי זכר אחד, שהוא בעל זכות ההזדווגות הראשונה. קופי הקפוצ'ין טריטוריאליים ונוהגים לסמן את מרכז הטריטוריה בשתן.
הנקבות ממליטות כל שנתיים, לאחר הריון של 160–180 יום. הוולדות ניתלים על חזה אימם כל עוד הם קטנים, ולאחר מכן הם ניתלים על גבה.

ארוחת ערב ולינה באזור מונטה ורדה.
בערב נצא לטיול לילה, כדי לראות את פעילות בעלי החיים הליליים.

*הנסיעה אל השמורה מונטה ורדה היא בחלקה בדרכי עפר, אך זו הדרך היחידה להגיע אליה, וחבל לוותר!!

 

יום 6 | שמורת מונטה וורדה (Monteverde) - טיול בתוך ומעל יער עננים - סנטה אלנה

לאחר ארוחת בוקר נצא לסיור הצמרות המפורסם ביותר בקוסטה ריקה (sky walk) בשמורת מונטה ורדה, המאפשר להתרשם מיער העננים הייחודי הזה. נהלך ביער הערפל והעננים במסלול גשרים עיליים, המאפשר חדירה לג'ונגל המדהים של ארץ זו, שבו צפיפות מטפסים, טחב וסחלבים. במהלך סיור צמרות נעשה גם אומגה – שתאפשר לנו לעשות דילוגי קופים בתוככי הג'ונגל.

נמשיך אל העיירה סנטה אלנה (Santa Elena) ונכיר את תושביה ואמנותם.

העיירה סנטה אלנה נבנתה בגובה של 1,400 מטר בתוך יער מונטה ורדה ב-1951 (ואילך) על ידי קווייקרים – אמריקאים נוצרים, שברחו לכאן כדי להימנע מגיוס למלחמת וייאטנם; זו קהילה מבודדת, ששמרה על האזור בעזרת ארגונים פרטיים והפכה אותו לשמורה ביולוגית עשירה במערכות אקולוגיות. הם חיים היום מייצור גבינות, תיירות טבע ואמנות.

בערב נצא לטיול לילה, כדי לראות את פעילות בעלי החיים הליליים.

ארוחת ערב ולינה במונטה ורדה.


יום 7 | נהר טרקולס (Tarcoles River) - שייט תנינים

ניסע לכיוון חופי האוקיינוס השקט וניסע לאורכם עד הגיענו לשמורת מנואל אנטוניו (Manuel Antonio National Park) – אחד המקומות היפים ביותר בקוסטה ריקה – בה נשהה יומיים.

שמורת מנואל אנטוניו  (Manuel Antonio National Park)היא השמורה הקטנה ביותר במדינה ויחד עם זאת היפה והמגוונת ביותר בקוסטה ריקה. שוניות אלמוגים, הצובעות עולם תת-ימי קסום במי האוקיינוס השקט; טבעת חוף מוקפת יערות גשם שופעים המאכלסים מיני חיות רבים; מסלולי הליכה ונקודות תצפית קסומות; יערות מנגרובים ויערות טרופיים; שרשרת איים - עושר טבעי לא יאמן לצד פינוקי הנופש האקזוטי המודרניים ביותר. אוכלוסיית הפארק כוללת קופים ממינים שונים מהם, ביניהם קופי קפוצ'ין לבני הפנים, הקוף המיילל וקופי הסנאי, שנמצאים בסכנת הכחדה. נזכה לראות גם עצלנים, מכרסמים למיניהם, פקארים (בעל חיים הדומה לחזיר החי בדרום אמריקה), ראקונים, ארמדילו, מגוון רחב של זוחלים, ובמיוחד לטאות אותן אפשר לפגוש כשהן מתחממות בשמש, ולמעלה מ-350 מינים שונים של ציפורים.

נתחיל בשייט בנהר טרקולס (Tarcoles River) הרחב, בו חי מגוון של ציפורים ותנינים. נכיר את התנינים במקום מחייתם הטבעי ונלמד על חיה מיוחדת ועתיקה זו. נצפה בציפורי המים הפוקדות את המקום ובתוכים הססגוניים, תוך שאנו עוברים לאורך הנהר עד קרוב למקום חיבורו לים.  

ארוחת ערב ולינה במנואל אנטוניו.


יום 8 | השמורה החופית מנואל אנטוניו (Manuel Antonio National Park) - שייט וטיול חופי

נקדיש את היום כולו לשמורת מנואל אנטוניו, המשלבת חופי-ים ויערות מנגרובים עם יערות טרופיים ושרשרת איים המאוכלסים בעולם חי עשיר. נטייל ברגל בשמורה בה חיים בין עצי היער קופים ממינים שונים, איגואנות ענקיות ובעיקר קופי הקפוצ'ין לבני הפנים וקופי סנאי, רקונים ושאר בעלי זנבות, נחשים וחיות מים, עצלנים, ציפורים, פרפרים ואורכידאות. נשוט בסירת קטמרן, שתיקח אותנו לסיור מקסים בים התכול בין 12 האיים הקטנים המשמשים בתי גידול לעופות ים ולאורך מצוקי השמורה. אם יתמזל מזלנו נראה גם דולפינים או לווייתנים. נשלב ארוחת ערב והנאה מהשקיעה.

ארוחת ערב ולינה במנואל אנטוניו.


ימים 10-9 | שמורת לוס קצ׳אלס (Los Quetzales National Park) - העיירה סן גראדו דה דוטה (San Gerardo de Dota)

בבוקר נצא בנסיעה לכיוון סן גרארדו דה דוטה (San Gerardo de Dota) – עיירה קטנה ומרוחקת לרגלי רכס טאלמנקה, שבדרום קוסטה ריקה, הקרובה לשמורת לוס קצ'אלס (Los Quetzales N.P.). נקדיש לשמורה המרתקת הזו את היומיים הבאים.

שמורת לוס קצ'אלס  (Los Quetzales N.P.)קיבלה את שמה בזכות ציפור הקצאל (Pharomachrus mocinno) הנדירה והמרהיבה השוכנת בו, שהיתה קדושה לאנשי התרבות האצטקית והמאיה. מדובר בציפור טרופית בעלת פלומה ייחודית ירוקה ואדומה, עם זנב מאוד ארוך.

בנוסף לקצאל חיים בשמורה – המשתרעת בגובה 2,000-3,000 מטר - בעלי חיים מיוחדים וצמחייה מגוונת, אשר אינם קיימים באף מקום אחר בקוסטה ריקה!

נטייל בשבילי השמורה, נראה מפלים ומפלונים יפים (ואפשר גם להתרחץ ולשחות), ניפגש עם בעלי כנף רבים – גם בשמורה הפתוחה וגם באזור המוקדש ליונקי דבש – ובעלי חיים נוספים ונדירים, ביניהם, עם אולי מעט מזל, את הטפיר המרכז אמריקאי, שנמצא על סף הכחדה.

הטפיר המרכז אמריקאי (Tapirus bairdii) הוא מעין חזיר, המסוגל לאכול עד 30 קילוגרם ביום של קליפת עצים, זרעים ועלווה. המוזרות הזו של הטפירים, הופכת להיות משמעותית לתחזוקת יערות גשם - הטפירים הם "אדריכלי הנוף והמהנדסים" ותורמים רבות למערכת האקולוגית בשל תפריט הכולל 200 מיני צמחים, ביניהם בעלי זרעים ממש גדולים. הטפירים שומרים אוכל במערכת העיכול שלהם פחות מ-40 שעות (רוב מפריסי הפרסה מעכלים עד 80 שעות), ולכן רעלים מסוימים הקיימים בצומח לא נספגים לדמם ולא משפיעים עליהם. זרע העובר במערכת העיכול של הטפיר נחשף לחומצות וטמפרטורות גבוהות – דבר שמגדיל את כושר הנביטה שלו.

הטפירים מפזרים את הזרעים שנאכלו דרך צואתם וכך גם מדשנים את היער.

באדמות ובמטעי האלון הגדלים בקוסטה ריקה בגובה רב - בין 2,000 ל-3,800 מטר - תזונת הטפיר מורכבת מ-70% במבוק ו-30% קליפת עצים ופירות. אכילת הבמבוק – צמח "אלים ושתלטני" המתרבה במהירות ומגביל את צמיחתם של מינים אחרים והופך את הסבך לבלתי עביר – מסייעת אף היא לשליטה ביולוגית.

ארוחת ערב ולינה בלוס קצ'אלס ביום 9, נסיעה לסן חוזה ביום 10 ואם הזמן יאפשר – טיול בעיר. ארוחת ערב ולינה בסן חוזה.

  

יום 11 | סן חוזה - תל-אביב

הבוקר נצא לטיול פרידה מסן חוזה ככל שיותיר לנו הזמן. בהתאם לשעת הטיסה, ניסע אל שדה התעופה ונעלה על הטיסה חזרה ארצה דרך יעד ביניים.
נחיתה בארץ ביום ה-12.

 

כדאי לדעת!

ייתכנו שינויים בהתאם לטיסות, מזג אויר, הוראות השלטונות, תנאי הדרך ומיטב שיקולי המדריך המקומי לטובת הטיול. בנוסף, ולמרות שאנחנו עובדים עם הטובים שבסוכנים, עדיין צפויות לנו הפתעות שלא ניתן היה לחזות אותן.

חלק מן הדרכים בטיול הן דרכי עפר, ולמרות שניתן היה לוותר על הנסיעה בהן החלטנו שלא לוותר על אתרים מעניינים ומרגשים! (למי שיש בעיה, מומלץ להצטייד במה שייקל על כך – כרית, חגורה וכו').

הטיול כולל חוויות  כמו רפטינג, שייט תנינים, אומגה וגשרים תלויים, רכיבת סוסים ודרכי עפר – ויש לעשות ביטוח הכולל ספורט אתגרי.