אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי
אתיופיה הנה ארץ מגוונת של תרבות, נופים ועולם חי מופלא. ההיסטוריה המרתקת, הנופים הפראיים, ההרים הנישאים והשווקים הססגוניים הופכים אותה לאחת הארצות המרתקות ביותר במזרח אפריקה. חגיגות הטימקאט הינן האירוע הדתי החשוב ביותר באתיופיה. החגיגות נערכות בצפון המדינה, בערים אקסום, גונדר ולליבלה. בפסטיבל זה חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות", אותו אירוע מכונן בו התגלה כי  בגופו של ישו שוכנת גם ישות אלוהית. בפסטיבל חוגגים ומציינים גם את ההטבלה של ישו על ידי יוחנן המטביל במי הירדן. זהו אירוע לאומי, קדוש ומשמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית. הפסטיבל צבעוני מאוד, מרגש, סוחף וכולל תלבושות מיוחדות ותהלוכות דתיות במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית, שהאתיופים טוענים כי הגיע לאתיופיה יחד עם מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה...
בדרום אתיופיה - באזורי המדבר הגדולים של עמק האומו- מטיילים בג'יפים ומגיעים למקומות נידחים  למפגש מרתק עם שבטים וקבוצות אתניות שעבורן הזמן כאילו עמד מלכת. נבקר במגוון כפרים מרוחקים ובעיירות זעירות אליהם מגיעים בני השבטים ביום השוק השבועי למכור את מרכולתם.

 • טיסות בינלאומיות סדירות של חברת "אתיופיאן איירליינס
 • 5 טיסות פנים באתיופיה - לניצול זמן מירבי
 • לינה במלונות הטובים בנמצא באתיופיה באזורים בהם נטייל
 • אירוח על בסיס כלכלה מלאה, כולל מים במהלך ימי הסיור
 • נהגים/מדריכים דוברי אנגלית ובעלי ניסיון רב
 • תיק נוסעים מקיף הכולל מידע רב וחולצת "עולם אחר"
 • השתתפות בחגיגות טימקט
 • סיור בין שבטי עמק האומו
 • סיור בשמורת סימיאן
 • ביקור בכפר פלאשי
 • סיורים בערים אדיס אבבה, אקסום ולליבלה
 • רכב 4X4 בדרום המדינה
 • אוטובוס תיירים ממוזג בצפון המדינה

יום 1 | תל אביב - אדיס אבבה (Adis Ababa) – ארבה מינץ' (Arba Minch)

לאחר הנחיתה בשדה התעופה של אדיס אבבה – בירת אתיופיה – נצא משדה התעופה לסיור קצר בעיר. נעלה אל הר אנטוטו (Mount Entoto).

בשנת 1881 הקים קיסר אתיופיה מנליק ארמון על הר אנטוטו. הוא בחר בהר בשל חשיבותו האסטרטגית – האקלים הקשה והצורך לשנע מים ועצים להסקה גרשו מהמקום גם את העקשנים שבאויביו. בשנת 1886 העניק הקיסר לאישתו, טיטו בטול, קרקע באזור מישורי שמדרום להר. טיטו הקימה שם אחוזה וקראה לה "אדיס אבבה" (פרח חדש). האחוזה הלכה וגדלה וברבות הימים הפכה למקום מושבם של אצילי אתיופיה. היום, הר אנטוטו מהווה נקודת תצפית יפהפיה על העיר שתחתיו.

מהתצפית נמשיך אל המוזיאון הלאומי של אתיופיה הממוקם בלב אדיס אבבה. במוזיאון אפשר לראות ממצאים רבים הקשורים לתרבותה של אתיופיה וגם דגם של "לוסי" -שלד מאובן של הומניד שגילו מוערך בכ-3 מיליון. גובהו של ההומניד היה כמטר ומשקלו כ-30 ק"ג.
בהתאם ללוח הזמנים, נחזור אל שדה התעופה כדי לקחת טיסה אל העיר ארבה מינץ'. אחר הצהריים נצא לסיור קצר באזור ונפגוש את בני שבט דורזה (Dorze) החיים באזור זה.

ארבה מינץ' (Arbe Minch) - עיר בדרום אתיופיה שקיבלה את שמה מ-40 המעיינות המקומיים שסיפקו מים ליער ולצמחיה באזור. העיר ממוקמת בצידו המערבי של הבקע הגדול וידועה כמקור לפירות כמו מנגו, בננות, תפוזים, תפוחים, גויאבות ואננס וכן בזכות חווות הדגים שבשטחה.

בתום הסיור נגיע אל המלון בו נלון את הלילה.
לינה וארוחת ערב ב-Arba Minch Emerald Resort או דומה ברמתו

 

יום 2 | ארבה מינץ' (Arba Minch) - אגם צ'אמו (Lake Chamo) - טורמי (Turmi)

מיד אחרי ארוחת הבוקר נצא לנסיעה קצרה אל אגם צ'אמו הממוקם למרגלות העיר ארבע מינץ'. נפליג באגם ונחזה בתנינים הגדולים ביות באפריקה, היפופוטמים ומגוון עופות מים, המאפיינים את אגמי השבר הסורי אפריקני.
בתום הסיור נמשיך אל כפר של שבט קונסו (Konso) שם נוכל לראות את השוק השבועי  כמו גם כפרים של בני שבט צמאי המתפרנסים מחקלאות ורעיית בקר. רבות מהנשים לובשות בגדי עור מסורתיים. את הגברים מאפיין הכיסא הקטן אותו הם לוקחים איתם לדרך, למקרה שירצו לנוח בדרך.
לקראת ערב נסיים את סיורנו להיום ונגיע אל הלודג' בו נלון את שני הלילות הבאים.

לינה וארוחת ערב (2 לילות) ב-Turmi Emerald Resort או דומה ברמתו

יום 3 | טורמי (Turmi)

אחרי ארוחת הבוקר נצא בנסיעה כדי להכיר את בני שבט קארו (Karo). זהו השבט הקטן ביותר בעמק אומו ומונה כ-1,500 איש. הגברים והנשים בשבט נוהגים לקשט את פניהם וגופם בצבע עשוי מגיר וחימר במטרה למשוך את בני המין השני.
נמשיך את סיורנו באזור ונגיע אל כפרי שבט האמר, אחד השבטים המפורסמים ביותר מאלו היושבים בעמק האומו.

שבט האמר (Hamer), הקרוב במנהגיו לשבט באנה, יושב גם הוא בדרום-מערב אתיופיה. הם חיים במחוז האמר, חלק פורה של עמק נהר אומו. עיקר פרנסתם היא רעיית בקר.
שבט זה ידוע בטקס "קפיצת השור" (Bull jumping), אותו מבצעים נערים כדי לציין את הפיכתם לגברים.
במהלך הטקס, מוצמדים 10-30 שוורים מסורסים כתף-אל-כתף, ועל הנער העירום לקפוץ על גבם ארבע פעמים ברציפות, מבלי ליפול. במידה והצליח, הוא יצטרף אל הגברים האחרים שצלחו את הקפיצות. אך זהו למעשה סיומו של הטקס. בתחילתו, הגברים מצליפים עם ענפים דקים בגבן של הנשים הלא נשואות מהשבט. הנשים מאמינות כי ככל שהכאב חזק יותר, כך הן נאמנות יותר לנער שעומד להפוך לגבר, וכך הוא גם יבוא לעזרתן בעיתות מצוקה.
לאחר מכן, הנשים שרות ורוקדות, כאשר לגופן חצאיות ארוכות שבשוליהן פעמוני מתכת המדנדנים בזמן הריקוד.

לקראת ערב נחזור אל הלודג' בו אנו לנים.


יום 4 | טורמי (Turmi) - אומוראט (Omorate) - ג'ינקה (Jinka)

אחרי ארוחת הבוקר נעמיס את הכבודה על הרכבים ונצא בנסיעה לעבר העיירה אומורייט הנמצאת על הגבול עם קניה, ממנה נחצה בקאנו את נהר האומו, אל כפרי שבט דאסניץ'.
שבט דאסניץ׳ חי באתיופיה, קניה וסודן ועיקר פרנסתו מרעיית בקר, אך בשנים האחרונות הם החלו להתמחות ברעיה חקלאית. לאחר שאיבדו את רוב אדמותיהם במהלך 50 השנים האחרונות, בעיקר מאדמותיהם בקניה, ליד אגם טורקאנה (Turkana), הם נאלצו להקטין משמעותית את מספר ראשי הבקר, הצאן והעיזים שברשותם.
משם נמשיך ונבקר בשוק השבועי הממוקם בדימקה (Dimeka) ובו מוכרים בני שבט האמר ובני שבט בנה את מרכולתם הצנועה: כמה ביצים, מספר עגבניות, צמידי נחושת, דבש תרנגולות ועוד...
אחרי הצהריים נבקר במרכז לחקר שבטי עמק האומו וככל שיותיר הזמן, נבקר בכפר של בני שבט ארי (Ari), העוסקים במלאכת הקדרות והנפחות, כמו גם הכנת עאראק, וניצפה בטקס המסורתי של הכנת והגשת קפה.
לינה וארוחת ערב ב-Jinka Eco Omo Lodge או דומה ברמתו

 

יום 5 |ג'ינקה (Jinka) - מורסי (Mursh) - אדיס אבבה

נצא לדרכנו בשעת בוקר מוקדמת כדי לבקר בכפר של בני שבט מורסי (Mursi).

נשות שבט מורסי ידועות בדיסקיות החרס המושחלות בשפתן התחתונה. עם תום הביקור נמשיך בנסיעה לעבר טורמי, בירת מחוז שבטי ההאמר המתאפיין בנשים וגברים יפי תואר, המושכים את גופם ושיערם בחומר אדמדם. הנשים לובשות חצאיות עור קטנות מקושטות בצדפים וחרוזים, ללא חלק עליון. הגברים עושים תסרוקות מיוחדות ומורכבות מבוץ צבעוני ונושאים כרית צבע בעזרתה הם מושחים את גופם.

לקראת הצהריים נגיע לשדה התעופה על מנת לקחת טיסה פנימית קצרה חזרה אל עיר הבירה, אדיס אבבה. עם הנחיתה נצא לסיור בשוק המפורסם של אדיס – השוק הפתוח מרקטו (Mercato). זהו השוק הפתוח הגדול ביותר באפריקה ובו למעלה מ-7,000 עסקים בהם מועסקים למעלה מ-13,000 עובדים. רוב הסחורה הנמכרת בשוק זה היא תוצרת חקלאית מכפרים ברחבי אתיופיה.
את ארוחת הערב נאכל במסעדה מקומית Habesha 2000 Cultural Restaurant בה נחזה במופע של שירה וריקודים אתיופים מסורתיים.
ארוחת ערב ולינה ב-Addis Ababa Jupiter Int’l Hotel או דומה ברמתו

 

ימים 6-7 |  אדיס אבבה (Addis Ababa) - לליבלה (Lalibela)

אחרי ארוחת הבוקר נגיע אל שדה התעופה כדי לעלות על טיסה לעיר לליבלה (Lalibela). עם הנחיתה בעיר, נצא לסיור בעיר וככל שיותיר לנו הזמן, ניצפה בחלק מ-11 הכנסיות הקדומות בהן היא מפורסמת. למחרת, מיד אחרי ארוחת הבוקר, נצא לסיור בכנסיות בהן תרם ביקרנו. באחת מהכנסיות בהן נבקר גג הכנסיה, המעוצב כצלב ענק, הוא בגובה הקרקע. אנו יורדים במדרגות חצובות בסלע על מנת לסייר בכנסיה.

לליבלה היא אחד המקומות היפים והמיוחדים באתיופיה, היא מעין "פטרה" האתיופית - עיר חצובה בסלע ההר. נבקר בכנסיית ASHTEN MARIAM , אליה נגיע באמצעות רכיבה על פרדות, וממנה נצפה על נוף מדהים, נבקר אף באתר 12 כנסיות החצובות בסלע האדום, כשרק גגותיהם נראים מעל האדמה. העיר נקראת גם "ירושלים החדשה", והיא נבנתה במאה ה-12 על ידי המלך לליבלה. בעבר נקראה העיר בשם רוהא (Roha) והייתה בירת שושלת סגווה, אשר שלטה באתיופיה במשך מאתיים שנים. יש אומרים כי מלכי העיר היו יהודים במוצאם. השושלת כללה שבעה מלכים, החזק שבהם היה המלך לליבלה והוא זה שבנה ופיאר את העיר בכנסיות החצובות בסלע. השושלת החזיקה מעמד עד שנת 1,150.

בתום הסיור נגיע אל המלון בו נלון הלילה.

לינה וארוחת ערב ב-Lalibela Harbe Hotel או דומה ברמתו

 

יום 8 | לליבלה (Lalibela) - אקסום (Axum)

לאחר ארוחת הבוקר נטוס לעיר אקסום, היא ממלכת שבא הקדומה. ננחת בשעות הצהריים המוקדמות וניסע למלון להתארגנות. לאחר מכן, נצא לסיור באקסום - נבקר באובלסיקים העתיקים הנמצאים ב-Stela Fields, כנסיית מרי ציון (Tsion Miriam church) בו נמצא, לפי האגדה, ארון הברית המקורי, נבקר במוזאון הארכאולוגי ועוד.

אקסום הפכה לעיר הבירה של הממלכה הגדולה מהמאה ה-2 לפני הספירה, והייתה קשורה בממלכות הדרומיות של חצי האי ערב. כאן נולד מנליק (בן מלך) הראשון, המיוחס כבנם של מלכת שבא ושלמה המלך,שהקים את ממלכת אקסום. זוהי העיר הקדושה ביותר באתיופיה, בה התפתחה לשון הגעז, הלשון האתיופית הקדומה. במאה החמישית הגיעו נזירים נוצרים מהפלג המונופיסיטי-מזרחי והביאו להתנצרותה של הממלכה ועל הכרזתה של הנצרות כדת הלאומית של אקסום. במאה השישית מלך באקסום המלך כלב, שהשאיר אחריו שרידי ארמון ומכלול קבורה. במאה השמינית ירדה אקסום מגדולתה. אקסום מכונה גם "ירושלים השחורה". המסורת מספרת שהמלך שלמה הפקיד בידיו של מנליק את ארון הקודש למשמרת, והוא מצוי עד היום בכנסיית מרי ציון שבאקסום. הקשרים עם היהדות והמסורת היהודית בולטים מאוד באקסום במנהגי תפילה, בסמלי מגן הדוד הפזורים בכל מקום, בציורים של גור אריה יהודה  ובשם ירושלים החוזר ונשנה. תושבי אקסום הם טיגרים, ושפתם טיגרית. הנשים מתהדרות בתסרוקת הטיגרית המיוחדת. על העיר שורה הדרת קודש מיוחדת. בימי ראשון ובחגים מתעטפים כל התושבים, גברים ונשים, בנוטלות הלבנות שלהם, מחזיקים בידם שמשייה נגד השמש הקופחת ונוהרים לכנסיות.
בשעות הערב נחזור למלון בו אנו לנים.
ארוחת ערב ולינה ב-Remhai Hotel או דומה ברמתו


יום 9 | אקסום (Axum) - שמורת הרי סימיאן (Simien Mt. Natioal Park) - קוסוייה (Kossoye)

לאחר ארוחת הבוקר נצא ליום המוקדש לטבע ולתושבי הרי סימיאן. הנסיעה עוברת דרך נופים הרריים עוצרי נשימה. לכשנגיע לשמורה, נעצור ונסייר בה עד לשעות אחר הצהריים.
שמורת הרי סימיאן, פארק בעל נופים מרהיבים, צמחייה מגוונת ומגוון עשיר של חיות בר וביניהן קופי הג'ילאדה (בבון זנוב), אלו קופים אנדמיים החיים בשמורה זו בלבד. בפארק מצוי רכס ההרים הגדול אשר הוכרז כשמורת טבע ופארק לאומי ע"י ממשלת אתיופיה, זהו רכס ההרים הרביעי בגובהו באפריקה, פסגתו הגבוהה ביותר, ראס דאשן, נישאת לגובה של 4,620 מ'. חלק מרכס הסימיאן הוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.
בתום הסיור נמשיך בנסיעה אל הכפר קוסוייה, הנמצא סמוך לעיר גונדר, שם נלון בלודג' אקולוגי ונכיר מעט את הפעילות החברתית המתבצעת בכפר.
הלודג' האקולוגי הוא יוזמה של איש עסקים מקומי. את הלודג' עצמו בנו תושבי הכפר וכך מנהליו וידאו שגם המקומיים נהנים מהתיירים המבקרים במקום.
הנשים הן אלו שאספו את עצי ההסקה ואמנים מקומיים הם אלו שאחראים על עיצוב הפנים. בעזרת המקומיים נשתלו 50,000 עצים מקומיים ממינים המצוים בסכנת הכחדה וזאת על מנת להחזיר את הנוף לקדמותו וגם כדי ללמד את המקומיים על סביבה אקולוגית. האורחים מוזמנים גם הם לטעת עץ במהלך ביקורם במקום.

ארוחת ערב ולינה ב-Kossoye Befiker Ecology Lodge או דומה ברמתו


יום 10 | קוסוייה - וולקה (Walleka) - גונדאר (Gonder)

את הבוקר נתחיל בהליכה נינחה לאוך המצוק ונהנה מהנוף עומר הנשימה של העמק מתחתינו ועד הרי סימיאן. אם יתמזל מזלנו, יתכן ונזכה להצצה נוספת אל קופי הג'ילאדה.
בתום הסיור נמשיך בנסיעה קצרה אל העיר גונדאר (Gondar). בדרך נעצור בכפר הפאלשי וולקה (Wolleka) בו חיה בעבר קהילה של יהודים אתיופים.  בכפר נוכל לראות את בית הכנסת ולצפות באומני הקדרות במלאכתם.

עד שנות ה-80 של המאה הקודמת חיו בכפר וולקה מספר מאות יהודים. בתחילת שנות ה-80 רבים מהם נטשו אותו, הלכו ברגל לסודן ומשם המריאו לישראל. בשנות ה-90 היהודים שנותרו בכפר עלו לישראל דרך אדיס אבבה. תושבי הכפר היהודים נקראו פלאשה (זרים בשפת המקום) ונאסר עליהם לקנות רכוש או אדמה. זו הסיבה שהם פנו לאומנויות כמו קדרות, פירזול, אריגה, תפירת בגדים ועוד.

בתום הסיור נמשיך אל גונדר. לכשנגיע למלון נתארגן ולפנות ערב נלך לצפות בהכנות ובטקסים של ערב פסטיבל טימקט.
לינה וארוחת ערב (2 לילות) ב-Gondar Taye Belay Hotel או דומה ברמתו


יום 11 | גונדאר (Gonder)

היום הזה מוקדש לעיר גונדר ולחגיגות הטימקט המתרחשות בה. זו עיר יפהפיה ואנו נסייר ככל שניתן.

 גונדר  (Gondar) מכונה "קמלוט של אפריקה" בזכות מבחר הארמונות, הטירות והכנסיות שנשארו בה מימי הזוהר החושפות עושר ארכיטקטוני. העיר גונדר מוקפת בגבעות התחתונות של הרי סימאן הדרומיים. העיר נוסדה ב-1632 על ידי השליט פאסילדס והפכה לבירת המדינה. על שטחה של העיר קיימות מספר טירות שנבנו בין השנים 1623 עד 1832 על ידי השליטים השונים של האזור באותה תקופה. גונדר עשירה גם במשאביה התרבותיים ומאחוריה עומדת היסטוריה עשירה. במשך מאות שנים הייתה העיר מרכז של אומנות, מוסיקה, דת ומסחר. אזור גונדר ואזור סימיאן הם שני האזורים בהם היו כפרי היהודים שעלו ארצה.

במהלך היום נוכל לחזות במראה המרתק של חגיגת טימקט, בהן החוגגים לובשים לבן ויוצאים אל הרחובות כדי לגוג את הטבלתו של ישו על ידי יוחנן המטביל במי נהר הירדן.

בעיר גונדאר (Gondar) נערכות חגיגות טימקט - האירוע הדתי החשוב ביותר באתיופיה. החגיגות נערכות בצפון המדינה, גם בערים אקסום ולליבלה. בפסטיבל זה חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות", אותו אירוע מכונן בו התגלה כי בגופו של ישו שוכנת גם ישות אלוהית.
בפסטיבל חוגגים ומציינים גם את ההטבלה של ישו על ידי יוחנן המטביל במי הירדן.
זהו אירוע לאומי, קדוש ומשמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית. הפסטיבל צבעוני מאוד, מרגש, סוחף וכולל תלבושות מיוחדות ותהלוכות דתיות, במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית, שהאתיופים טוענים כי הגיע לאתיופיה יחד עם מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה.

בשעות הערב נחזור למלון בו אנו לנים.

 

יום 12 | נחיתה בתל אביב

את שעות הבוקר ננצל לסיור פרידה מהעיר החוגגת. לקראת הצהריים נצא אל שדה התעופה כדי לעלות על טיסתנו חזרה לאדיס אבבה, ונחל את דרכנו חזרה לישראל.

בקרוב נפרסם תאריך חדש
12
מודרך בעברית
מדריך הטיול:  פרופ' צבי סבר

 • טיסות בינלאומיות עם חברת "אתיופייאן איירלנייס"
 • 5 טיסות פנימיות באתיופיה
 • סיורים ללא הגבלת ק"מ
 • רכבי שטח- 4X4 במדבר, בערים אוטובוס ממוזג, ביטוח מלא לרכבים
 • מפגש הכנה עם מדריך ישראלי מצוות "עולם אחר"
 • הדרכה על ידי מדריך בכיר מצוות "עולם אחר"
 • נהגי הג'יפים הם מדריכים מנוסים, דוברי אנגלית ברמה טובה מאד
 • לודג’ים מהטובים בנמצא באתיופיה
 • העברות משדות התעופה ואליהם
 • כלכלה מלאה
 • מים מינרליים
 • מיסי נמל וביטחון
 • אשרת כניסה
 • טיפים לנותני שירות מקומיים
 • הוצאות אישיות
 • ביטוח מטען ובריאות
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • קבוצה קטנה ואיכותית בת 12 מטיילים.
 • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה או סדר המסלולים שאינם בשליטת החברה
 • כל שינוי במחיר הטיסות יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח, לפי שער הדולר המחאות והעברות גבוה ביום התשלום ויבוצע לפני מועד היציאה
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע"י חברת התעופה. הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן אינם בתחום האחריות של "עולם אחר"

טיסות בינלאומיות – דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה

דמי ביטול עבור שירותי קרקע, יגבו במידה ולא ימצא מחליף, על פי הפירוט הבא:
 • החל ממועד ההרשמה לטיול ועד 61 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – 100 $ למטייל
 • 60-30 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – ייגבו 10% מעלות הטיול
 • 29-15 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – ייגבו 25% מעלות הטיול
 • 14-4 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – ייגבו 50% מעלות הטיול
 • 3 ימים לפני תאריך היציאה - יחויב הנוסע ב-100% מעלות הטיול

החל ממועד ההרשמה ועד תאריך היציאה לטיול, במידה ויבטל הנוסע את השתתפותו, יחויב בנוסף לדמי הביטול המצוינים מעלה בעלות ביטול טיסות (על פי דרישת חברת התעופה המפעילה), וכן יחויב בעלות אשרות כניסה במידת הנדרש.
ימי עבודה – ימים א'-ה', לא כולל ערבי חג וחגים.


מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה