אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי
אתיופיה הנה ארץ מגוונת של תרבות, נופים ועולם חי מופלא. ההיסטוריה המרתקת, הנופים הפראיים, ההרים הנישאים והשווקים הססגוניים הופכים אותה לאחת הארצות המרתקות ביותר במזרח אפריקה. חגיגות הטימקאט הינן האירוע הדתי החשוב ביותר באתיופיה. החגיגות נערכות בצפון המדינה, בערים אקסום, גונדר ולליבלה. בפסטיבל זה חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות", אותו אירוע מכונן בו התגלה כי  בגופו של ישו שוכנת גם ישות אלוהית. בפסטיבל חוגגים ומציינים גם את ההטבלה של ישו על ידי יוחנן המטביל במי הירדן. זהו אירוע לאומי, קדוש ומשמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית. הפסטיבל צבעוני מאוד, מרגש, סוחף וכולל תלבושות מיוחדות ותהלוכות דתיות במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית, שהאתיופים טוענים כי הגיע לאתיופיה יחד עם מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה...
בדרום אתיופיה - באזורי המדבר הגדולים של עמק האומו- מטיילים בג'יפים ומגיעים למקומות נידחים  למפגש מרתק עם שבטים וקבוצות אתניות שעבורן הזמן כאילו עמד מלכת. נבקר במגוון כפרים מרוחקים ובעיירות זעירות אליהם מגיעים בני השבטים ביום השוק השבועי למכור את מרכולתם.

 • טיסות בינלאומיות סדירות של חברת "אתיופיאן איירליינס
 • 5 טיסות פנים באתיופיה - לניצול זמן מירבי
 • לינה במלונות הטובים בנמצא באתיופיה באזורים בהם נטייל
 • אירוח על בסיס כלכלה מלאה, כולל מים במהלך ימי הסיור
 • נהגים/מדריכים דוברי אנגלית ובעלי ניסיון רב
 • תיק נוסעים מקיף הכולל מידע רב וחולצת "עולם אחר"
 • השתתפות בחגיגות טימקט
 • סיור בין שבטי עמק האומו
 • סיור בשמורת סימיאן
 • ביקור בכפר פלאשי
 • סיורים בערים אדיס אבבה, אקסום ולליבלה
 • רכב 4X4 בדרום המדינה
 • אוטובוס תיירים ממוזג בצפון המדינה

יום 1 | תל אביב - אדיס אבבה (Adis Ababa) - סיור בעיר - שבט דורזה (Dorze) - ארבה מינץ׳ (Arba Minch)

לאחר הנחיתה בשדה התעופה של אדיס אבבה – בירת אתיופיה – נצא משדה התעופה לסיור קצר בעיר. נעלה אל הר אנטוטו (Mount Entoto).

בשנת 1881 הקים קיסר אתיופיה מנליק ארמון על הר אנטוטו. הוא בחר בהר בשל חשיבותו האסטרטגית – האקלים הקשה והצורך לשנע מים ועצים להסקה גרשו מהמקום גם את העקשנים שבאויביו. בשנת 1886 העניק הקיסר לאישתו, טיטו בטול, קרקע באזור מישורי שמדרום להר. טיטו הקימה שם אחוזה וקראה לה "אדיס אבבה" (פרח חדש). האחוזה הלכה וגדלה וברבות הימים הפכה למקום מושבם של אצילי אתיופיה. היום, הר אנטוטו מהווה נקודת תצפית יפהפיה על העיר שתחתיו.

מהתצפית נמשיך אל המוזיאון הלאומי של אתיופיה הממוקם בלב אדיס אבבה. במוזיאון אפשר לראות ממצאים רבים הקשורים לתרבותה של אתיופיה וגם דגם של "לוסי" -שלד מאובן של הומניד שגילו מוערך בכ-3 מיליון. גובהו של ההומניד היה כמטר ומשקלו כ-30 ק"ג.
בהתאם ללוח הזמנים, נחזור אל שדה התעופה כדי לקחת טיסה אל העיר ארבה מינץ'. אחר הצהריים נצא לסיור קצר באזור ונפגוש את בני שבט דורזה (Dorze) החיים באזור זה.

ארבה מינץ' (Arbe Minch) - עיר בדרום אתיופיה שקיבלה את שמה מ-40 המעיינות המקומיים שסיפקו מים ליער ולצמחיה באזור. העיר ממוקמת בצידו המערבי של הבקע הגדול וידועה כמקור לפירות כמו מנגו, בננות, תפוזים, תפוחים, גויאבות ואננס וכן בזכות חווות הדגים שבשטחה.

בתום הסיור נגיע אל המלון בו נלון את הלילה.
לינה וארוחת ערב ב-Arba Minch Haile Resort או דומה ברמתו


יום 2 | ארבה מינץ' (Arba Minch) - אגם צ'אמו (Lake Chamo) - טורמי (Turmi)

מיד אחרי ארוחת הבוקר נצא לנסיעה קצרה אל אגם צ'אמו הממוקם למרגלות העיר ארבע מינץ'. נפליג באגם ונחזה בתנינים הגדולים ביות באפריקה, היפופוטמים ומגוון עופות מים, המאפיינים את אגמי השבר הסורי אפריקני.
בתום הסיור נמשיך אל כפר של שבט קונסו (Konso) שם נוכל לראות את השוק השבועי  כמו גם כפרים של בני שבט צמאי המתפרנסים מחקלאות ורעיית בקר. רבות מהנשים לובשות בגדי עור מסורתיים. את הגברים מאפיין הכיסא הקטן אותו הם לוקחים איתם לדרך, למקרה שירצו לנוח בדרך.
לקראת ערב נסיים את סיורנו להיום ונגיע אל הלודג' בו נלון את שני הלילות הבאים.

לינה וארוחת ערב (2 לילות) ב-Turmi Lodge או דומה ברמתו

יום 3 | טורמי (Turmi)

אחרי ארוחת הבוקר נצא בנסיעה כדי להכיר את בני שבט קארו (Karo). זהו השבט הקטן ביותר בעמק אומו ומונה כ-1,500 איש. הגברים והנשים בשבט נוהגים לקשט את פניהם וגופם בצבע עשוי מגיר וחימר במטרה למשוך את בני המין השני.
נמשיך את סיורנו באזור ונגיע אל כפרי שבט האמר, אחד השבטים המפורסמים ביותר מאלו היושבים בעמק האומו.

שבט האמר (Hamer), הקרוב במנהגיו לשבט באנה, יושב גם הוא בדרום-מערב אתיופיה. הם חיים במחוז האמר, חלק פורה של עמק נהר אומו. עיקר פרנסתם היא רעיית בקר.
שבט זה ידוע בטקס "קפיצת השור" (Bull jumping), אותו מבצעים נערים כדי לציין את הפיכתם לגברים.
במהלך הטקס, מוצמדים 10-30 שוורים מסורסים כתף-אל-כתף, ועל הנער העירום לקפוץ על גבם ארבע פעמים ברציפות, מבלי ליפול. במידה והצליח, הוא יצטרף אל הגברים האחרים שצלחו את הקפיצות. אך זהו למעשה סיומו של הטקס. בתחילתו, הגברים מצליפים עם ענפים דקים בגבן של הנשים הלא נשואות מהשבט. הנשים מאמינות כי ככל שהכאב חזק יותר, כך הן נאמנות יותר לנער שעומד להפוך לגבר, וכך הוא גם יבוא לעזרתן בעיתות מצוקה.
לאחר מכן, הנשים שרות ורוקדות, כאשר לגופן חצאיות ארוכות שבשוליהן פעמוני מתכת המדנדנים בזמן הריקוד.

לקראת ערב נחזור אל הלודג' בו אנו לנים.


יום 4 | טורמי (Turmi) - אומוראט (Omorate) - ג'ינקה (Jinka)

אחרי ארוחת הבוקר נעמיס את הכבודה על הרכבים ונצא בנסיעה לעבר העיירה אומורייט הנמצאת על הגבול עם קניה, ממנה נחצה בקאנו את נהר האומו, אל כפרי שבט דאסניץ'.
שבט דאסניץ׳ חי באתיופיה, קניה וסודן ועיקר פרנסתו מרעיית בקר, אך בשנים האחרונות הם החלו להתמחות ברעיה חקלאית. לאחר שאיבדו את רוב אדמותיהם במהלך 50 השנים האחרונות, בעיקר מאדמותיהם בקניה, ליד אגם טורקאנה (Turkana), הם נאלצו להקטין משמעותית את מספר ראשי הבקר, הצאן והעיזים שברשותם.
משם נמשיך ונבקר בשוק השבועי הממוקם בדימקה (Dimeka) ובו מוכרים בני שבט האמר ובני שבט בנה את מרכולתם הצנועה: כמה ביצים, מספר עגבניות, צמידי נחושת, דבש תרנגולות ועוד...
אחרי הצהריים נבקר במרכז לחקר שבטי עמק האומו וככל שיותיר הזמן, נבקר בכפר של בני שבט ארי (Ari), העוסקים במלאכת הקדרות והנפחות, כמו גם הכנת עאראק, וניצפה בטקס המסורתי של הכנת והגשת קפה.
לינה וארוחת ערב ב-Jinka Eco Omo Lodge או דומה ברמתו

 

יום 5 |ג'ינקה (Jinka) - מורסי (Mursh) - אדיס אבבה - אקסום (Axum)

נצא לדרכנו בשעת בוקר מוקדמת כדי לבקר בכפר של בני שבט מורסי (Mursi).

נשות שבט מורסי ידועות בדיסקיות החרס המושחלות בשפתן התחתונה. עם תום הביקור נמשיך בנסיעה לעבר טורמי, בירת מחוז שבטי ההאמר המתאפיין בנשים וגברים יפי תואר, המושכים את גופם ושיערם בחומר אדמדם. הנשים לובשות חצאיות עור קטנות מקושטות בצדפים וחרוזים, ללא חלק עליון. הגברים עושים תסרוקות מיוחדות ומורכבות מבוץ צבעוני ונושאים כרית צבע בעזרתה הם מושחים את גופם.

לקראת הצהריים נגיע לשדה התעופה על מנת לקחת טיסה פנימית קצרה חזרה אל עיר הבירה, אדיס אבבה ומיד נמשיך בטיסה אל העיר אקסום (Axum), היא ממלכת שבא הקדומה.

אקסום הפכה לעיר הבירה של הממלכה הגדולה מהמאה ה-2 לפני הספירה, והייתה קשורה בממלכות הדרומיות של חצי האי ערב. כאן נולד מנליק (בן מלך) הראשון, המיוחס כבנם של מלכת שבא ושלמה המלך,שהקים את ממלכת אקסום. זוהי העיר הקדושה ביותר באתיופיה, בה התפתחה לשון הגעז, הלשון האתיופית הקדומה. במאה החמישית הגיעו נזירים נוצרים מהפלג המונופיסיטי-מזרחי והביאו להתנצרותה של הממלכה ועל הכרזתה של הנצרות כדת הלאומית של אקסום. במאה השישית מלך באקסום המלך כלב, שהשאיר אחריו שרידי ארמון ומכלול קבורה. במאה השמינית ירדה אקסום מגדולתה. אקסום מכונה גם "ירושלים השחורה". המסורת מספרת שהמלך שלמה הפקיד בידיו של מנליק את ארון הקודש למשמרת, והוא מצוי עד היום בכנסיית מרי ציון שבאקסום. הקשרים עם היהדות והמסורת היהודית בולטים מאוד באקסום במנהגי תפילה, בסמלי מגן הדוד הפזורים בכל מקום, בציורים של גור אריה יהודה  ובשם ירושלים החוזר ונשנה. תושבי אקסום הם טיגרים, ושפתם טיגרית. הנשים מתהדרות בתסרוקת הטיגרית המיוחדת. על העיר שורה הדרת קודש מיוחדת. בימי ראשון ובחגים מתעטפים כל התושבים, גברים ונשים, בנוטלות הלבנות שלהם, מחזיקים בידם שמשייה נגד השמש הקופחת ונוהרים לכנסיות.
עם הנחיתה באקסום, נצא לסיור בארמון של מלכת שבא (Dungur). במתחם אפשר לראות 50 חדרים, בינהם חדרי שינה, חדרי אירוח, חדר אוצרות, מרחצאות ועוד. שירדי מדרגות מעידים על כך שבמבנה היתה יותר מקומה אחת.

בתום הסיור נגיע למלון בו נלון הלילה.
ארוחת ערב ולינה ב-Axum Yared Zema Hotel או דומה ברמתו

יום 6 | אקסום - גונדר (Gondar)

בתום ארוחת הבוקר נצא לסיור נוסף בעיר. נבקר באתרים כמו נצא לסיור באקסום - נבקר באובלסיקים העתיקים הנמצאים ב-Stela Fields, כנסיית מרי ציון (Tsion Miriam church) בו נמצא, לפי האגדה, ארון הברית המקורי, ובאתרים נוספים, ככל שיותיר הזמן.
לקראת הצהריים נגיע לשדה התעופה ונטוס בטיסה קצרה לעיר גונדר.

גונדר (Gondar) מכונה "קמלוט של אפריקה" בזכות מבחר הארמונות, הטירות והכנסיות שנשארו בה מימי הזוהר החושפות עושר ארכיטקטוני. העיר גונדר מוקפת בגבעות התחתונות של הרי סימאן הדרומיים. העיר נוסדה ב-1632 על ידי השליט פאסילדס והפכה לבירת המדינה. על שטחה של העיר קיימות מספר טירות שנבנו בין השנים 1623 עד 1832 על ידי השליטים השונים של האזור באותה תקופה. גונדר עשירה גם במשאביה התרבותיים ומאחוריה עומדת היסטוריה עשירה. במשך מאות שנים הייתה העיר מרכז של אומנות, מוסיקה, דת ומסחר. אזור גונדר ואזור סימיאן הם שני האזורים בהם היו כפרי היהודים שעלו ארצה.

ננצל את הזמן לסיור באתרים שונים בעיר, כמו המתחם המלכותי, הבריכות של פסילידס (Fasilides Bathing Pool), כנסיית Debre Berhane Salassi ועוד, ככל שיותיר הזמן.
לינה וארוחת ערב ב-Gondar Goha Hotel או דומה ברמתו

יום 7 | גונדר (Gondar) - הרי סימיאן (Mt. Simian National Park) - גונדר

לאחר ארוחת הבוקר נצא ליום המוקדש לטבע ולתושבי הרי סימיאן. הנסיעה עוברת דרך נופים הרריים עוצרי נשימה.

שמורת הרי סימיאן, פארק בעל נופים מרהיבים, צמחייה מגוונת ומגוון עשיר של חיות בר וביניהן קופי הג'ילאדה (בבון זנוב), אלו קופים אנדמיים החיים בשמורה זו בלבד. בפארק מצוי רכס ההרים הגדול אשר הוכרז כשמורת טבע ופארק לאומי ע"י ממשלת אתיופיה, זהו רכס ההרים הרביעי בגובהו באפריקה, פסגתו הגבוהה ביותר, ראס דאשן, נישאת לגובה של 4,620 מ'. חלק מרכס הסימיאן הוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

את הבוקר נתחיל בהליכה נינחה לאוך המצוק ונהנה מהנוף עומר הנשימה של העמק מתחתינו ועד הרי סימיאן. אם יתמזל מזלנו, יתכן ונזכה להצצה בקופי הג'ילאדה היחודיים לאזור זה.
בתום הסיור נעשה את דרכנו חזרה אל העיר גונדאר (Gondar). בדרך נעצור בכפר הפאלשי וולקה (Wolleka) בו חיה בעבר קהילה של יהודים אתיופים.  בכפר נוכל לראות את בית הכנסת ולצפות באומני הקדרות במלאכתם.

עד שנות ה-80 של המאה הקודמת חיו בכפר וולקה מספר מאות יהודים. בתחילת שנות ה-80 רבים מהם נטשו אותו, הלכו ברגל לסודן ומשם המריאו לישראל. בשנות ה-90 היהודים שנותרו בכפר עלו לישראל דרך אדיס אבבה. תושבי הכפר היהודים נקראו פלאשה (זרים בשפת המקום) ונאסר עליהם לקנות רכוש או אדמה. זו הסיבה שהם פנו לאומנויות כמו קדרות, פירזול, אריגה, תפירת בגדים ועוד.
לינה וארוחת ערב ב-Gondar Goha Hotel או דומה ברמתו

יום 8 | גונדר (Gondar) – בהאר-דאר (Bahar Dar)

בתום ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל בהאר דאר. עם הגעתנו, נצפה במקור יציאתו של הנילוס הלבן ואף נצא לעבר מפלי הנילוס, דרך העוברת בין כפרים ושדות המשלבת הליכה נעימה לעבר המפלים. אחר הצהריים נצא לשייט באגם טאנה ונבקר בכנסיית Ura Kidane Mihert הנמצאת בפניסולת זגה.
ארוחת ערב ולינה ב-Bahar Dar Blue Nile Resort Hotel או דומה ברמתו

ימים 9-11| בהאר דאר - לליבלה (Lalibela)

אחרי ארוחת הבוקר נגיע אל שדה התעופה כדי לעלות על טיסה לעיר לליבלה (Lalibela).

לליבלה, אחד המקומות היפים והמיוחדים באתיופיה, היא מעין "פטרה" האתיופית -כנסיות חצובות בסלע ההר. העיר נקראת גם "ירושלים החדשה", והיא נבנתה במאה ה-12 על ידי המלך לליבלה. בעבר נקראה העיר בשם רוהא (Roha) והייתה בירת שושלת סגווה, אשר שלטה באתיופיה במשך מאתיים שנים ויש אומרים כי מלכי העיר היו יהודים במוצאם. השושלת כללה שבעה מלכים, החזק שבהם היה המלך לליבלה והוא זה שבנה ופיאר את העיר בכנסיות החצובות בסלע.

עם הנחיתה בעיר, נצא לסיור בעיר ובשוק הפתוח, בו נוכל לשמוע, להריח ואף לטעום מהמאכלים השונים, התבלינים הייחודים, ולהנות מססגוניות הבגדים המוצאים למכירה. לאחר מכן, נצא לסיור בחלק מ-11 הכנסיות הקדומות בהן העיר מפורסמת. למחרת, מיד אחרי ארוחת הבוקר, נצא לסיור בכנסיות בהן תרם ביקרנו. בשעות הצהריים נגיע אל Yemerhane Kristos, כנסיה מהמאה ה-13 החצובה בסלע וממקומת כ-40 ק״מ מחוץ לעיר. למעשה, גג הכנסיה, המעוצב כצלב ענק, הוא בגובה הקרקע. אנו יורדים במדרגות חצובות בסלע על מנת לסייר בכנסיה.

ביום השלישי נצטרף אל החוגגים את חגיגות טימקט (Timkat).

חגיגות טימקט הן האירוע הדתי החשוב ביותר באתיופיה. החגיגות נערכות בצפון המדינה, גבערים אקסום, גונדר ולליבלה. בפסטיבל זה חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות", אותו אירוע מכונן בו התגלה כי בגופו של ישו שוכנת גם ישות אלוהית. בפסטיבל חוגגים ומציינים גם את ההטבלה של ישו על ידי יוחנן המטביל במי הירדן. זהו אירוע לאומי, קדוש ומשמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית. הפסטיבל צבעוני מאוד, מרגש, סוחף וכולל תלבושות מיוחדות ותהלוכות דתיות, במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית, שהאתיופים טוענים כי הגיע לאתיופיה יחד עם מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה.

לינה וארוחת ערב (3 לילות) ב-Lalibela Harbe Hotel או דומה ברמתו


יום 12 | לליבלה - אדיס אבבה - תל אביב

אחרי ארוחת בוקר מוקדמת נגיע לשדה התעופה ונטוס חזרה אל הבירה אדיס אבבה.
עם הנחיתה נצא לסיור בשוק המפורסם של אדיס – השוק הפתוח מרקטו (Mercato). זהו השוק הפתוח הגדול ביותר באפריקה ובו למעלה מ-7,000 עסקים בהם מועסקים למעלה מ-13,000 עובדים. רוב הסחורה הנמכרת בשוק זה היא תוצרת חקלאית מכפרים ברחבי אתיופיה.
בתום הסיור, ניסע אל שדה התעופה כדי לעלות על טיסתנו חזרה לתל אביב.בקרוב נפרסם תאריך לשנת 2021
-
12
מודרך בעברית
מדריך הטיול:  יעודכן בקרוב

 • טיסות בינלאומיות עם חברת "אתיופייאן איירלנייס"
 • 5 טיסות פנימיות באתיופיה
 • סיורים ללא הגבלת ק"מ
 • רכבי שטח- 4X4 במדבר, בערים אוטובוס ממוזג, ביטוח מלא לרכבים
 • מפגש הכנה עם מדריך ישראלי מצוות "עולם אחר"
 • הדרכה על ידי מדריך בכיר מצוות "עולם אחר"
 • נהגי הג'יפים הם מדריכים מנוסים, דוברי אנגלית ברמה טובה מאד
 • לודג’ים מהטובים בנמצא באתיופיה
 • העברות משדות התעופה ואליהם
 • כלכלה מלאה
 • מים מינרליים
 • מיסי נמל וביטחון
 • אשרת כניסה
 • טיפים לנותני שירות מקומיים
 • הוצאות אישיות
 • ביטוח מטען ובריאות
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • קבוצה קטנה ואיכותית בת 12 מטיילים.
 • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה או סדר המסלולים שאינם בשליטת החברה
 • כל שינוי במחיר הטיסות יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח, לפי שער הדולר המחאות והעברות גבוה ביום התשלום ויבוצע לפני מועד היציאה
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע"י חברת התעופה. הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן אינם בתחום האחריות של "עולם אחר"

דמי ביטול עבור טיסות - דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה.

דמי ביטול עבור שירותי קרקע – ייגבו לפי תקנון חברת עולם אחר על פי הפירוט:

 • ממועד ההרשמה ועד 60 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול – ייגבו דמי טיפול על-סך 100 $ למטייל
 • 45-59 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 15% מעלות שרותי הקרקע
 • 30-44 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 25% מעלות שרותי הקרקע
 • 15-29 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 50% מעלות שרותי הקרקע
 • 14-8 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 75% מעלות שרותי הקרקע
 • 7 ימי עבודה לפני תאריך היציאה - ייגבו דמי ביטול בגובה 100% מעלות הטיול
מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה