אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי
  אתיופיה הנה ארץ מגוונת של תרבות, נופים ועולם חי מופלא. ההיסטוריה המרתקת, הנופים הפראיים, ההרים הנישאים והשווקים הססגוניים הופכים אותה לאחת הארצות המרתקות ביותר במזרח אפריקה. חגיגות המסקל הינן אירוע דתי חשוב באתיופיה. החגיגות נערכות בצפון המדינה, בערים גונדאר, אקסום ולליבלה. בפסטיבל זה חוגגים האתיופים  את חגיגות המסקל, חגיגות נוצריות- קופטיות המציינות את יום גילוי הצלב המקורי עליו נצלב ישו. אלה חגיגות עתיקות המתקיימות מזה כ-1,600 במהלך מדליקים מדורות ענק עם פרחי המסקל הצהובים. נוסף על חגיגות אלו האירוע מסמן את סיומה של התקופה הגשומה ושובה של השמש. בדרום אתיופיה - באזורי המדבר הגדולים של עמק האומו- מטיילים בג'יפים ומגיעים למקומות נידחים  למפגש מרתק עם שבטים וקבוצות אתניות שעבורן הזמן כאילו עמד מלכת . נבקר במגוון כפרים מרוחקים ובעיירות זעירות אליהם מגיעים בני השבטים ביום השוק השבועי למכור את מרכולתם הצנועה: כמה ביצים, מספר עגבניות, צמידי נחושת, דבש ותרנגולות.

  הטיול כולל:
  • טיסות בינלאומיות סדירות של חברת "אתיופיאן איירליינס"
  • 3 טיסות פנים באתיופיה
  • ביקור בשבטי עמק האומו
  • סיורים בערים גונדר, לליבלה, אקסום ועוד
  • צפיה בחגיגות מסקל
  • לינה במלונות הטובים בנמצא, במקומות בהם אנו מטיילים
  • אירוח על בסיס כלכלה מלאה, כולל מים במהלך ימי הסיור
  • נהגים/מדריכים דוברי אנגלית ובעלי ניסיון רב
  • תיק נוסעים מקיף הכולל מידע רב וחולצת "עולם אחר"
  • נסיעה ברכבי 4x4 בדרום המדינה, נסיעה במיניבוס בצפון המדינה
  • קבוצות קטנות ואיכותיות

יום 1 | תל אביב - אדיס אבבה (Addis Ababa) - אוואסה (Hawass)

נצא בטיסת לילה של אתיופיאן איירלנייס לאדיס אבבה. נפגוש את הג'יפים ואת הנהגים איתם נטייל בימים הקרובים. ניסע דרומה ונעבור בעמק הרחב והפורה סמוך לאגמי השבר : אגם זיוואי, לנגאנו, אביאטה ושאלה. האגמים מאכלסים מגוון מרהיב ועשיר של עופות מים.

לינה וארוחת ערב ב-Hawassa Haile Resort Hotel או דומה ברמתו

 

יום 2 | תל אביב - ארבה מינץ' (Arba Minch)

בשעות הבוקר נבקר בשוק הדגים שבאוואסה ובהמשך ניסע לעיר ארבה מינץ (ארבעים המעיינות), העיר המרכזית של אזור הבקע האפריקאי הדרומי, השוכנת לשפת אגם צ'אמו. נעלה לרמה הררית לביקור בכפר של בני שבט הדורזה (Dorze) המתמחים באריגת כותנה וחיים במגורים מיוחדים, ממבני הארכיטקטורה המסורתית המיוחדים של אפריקה.

ארבה מינץ' (Arba Minch) היא עיר בדרום אתיופיה שקיבלה את שמה מ-40 המעיינות  שסיפקו מים ליער ולצמחיה באזור. העיר ממוקמת בצדו המערבי של הבקע הגדול וידועה כמקור לפירות כמו מנגו, בננות, תפוזים, תפוחים, גויאבות ואננס וכן בזכות חוות הדגים שבשטחה.

לינה וארוחת ערב ב-Arba Minch Haile Resort Hotel או דומה ברמתו
 

יום 3 | ארבה מינץ' (Arba Minch) - אגם צ'אמו (Lake Chamo) -קונסו (Konso)

מיד אחרי ארוחת הבוקר נצא לנסיעה קצרה אל אגם צ'אמו הממוקם למרגלות העיר ארבע מינץ'. נפליג באגם ונחזה בתנינים הגדולים ביות באפריקה, היפופוטמים ומגוון עופות מים, המאפיינים את אגמי השבר הסורי אפריקני.
בתום הסיור נמשיך אל כפר של שבט קונסו (Konso) שם נוכל לראות את השוק השבועי כמו גם כפרים של בני שבט טמסאי (Tsemai) המתפרנסים מחקלאות ורעיית בקר. רבות מהנשים לובשות בגדי עור מסורתיים. את הגברים מאפיין הכיסא הקטן אותו הם לוקחים איתם לדרך, למקרה שירצו לנוח בדרך.
לקראת ערב נסיים את סיורנו להיום ונגיע אל הלודג' בו נלון.
לינה וארוחת ערב ב-Konso Kanta Lodge או דומה ברמתו


יום 4 | קונסו - טורמי (Turmi)

לאחר ארוחת הבוקר נמשיך את הנסיעה דרומה. נראה גם את בני שבט הטסאמי (Tsemai) ונבקר בכפר של בני שבט הארבורה (Arbore). אחר הצהרים (בהתאם לזמן שיוותר) נבקר בכפר של בני השבט ההאמר (Hammer) אשר מעטרים את גופם בצבעים ונוצות ומורחים את שערם באוכרה אדומה.

שבט האמר (Hamer), הקרוב במנהגיו לשבט באנה, יושב גם הוא בדרום-מערב אתיופיה. במחוז האמר, חלק פורה של עמק נהר אומו. עיקר פרנסתם היא רעיית בקר. שבט זה ידוע בטקס "קפיצת השור" (Bull jumping), אותו מבצעים נערים כדי לציין את הפיכתם לגברים. במהלך הטקס מוצמדים 10-30 שוורים מסורסים כתף-אל-כתף, ועל הנער העירום לקפוץ על גבם ארבע פעמים ברציפות, מבלי ליפול. במידה והצליח, הוא יצטרף אל הגברים האחרים שצלחו את הקפיצות. אך זהו למעשה סיומו של הטקס. בתחילתו, הגברים מצליפים עם ענפים דקים על גבן של הנשים הלא נשואות מהשבט. הנשים מאמינות כי ככל שהכאב חזק יותר, כך הן נאמנות יותר לנער שעומד להפוך לגבר, וכך הוא גם יבוא לעזרתן בעיתות מצוקה. לאחר מכן, הנשים שרות ורוקדות, כאשר לגופן חצאיות ארוכות שבשוליהן פעמוני מתכת המדנדנים בזמן הריקוד.

לקראת ערב נחזור אל הלודג' בו אנו לנים.

לינה וארוחת ערב ב-Buska Lodge או דומה ברמתו

יום 5 | טורמי (Turmi)

נצא לאחר ארוחת הבוקר לכיוון מורולה (Murulle) לביקור של בני שבט הקארו (Karo), בני השבט מוכרים בשל ציורי הגוף שלהם העשויים תערובות מיוחדת. נבקר בשוק המקומי בדימקה ואחר הצהרים נבקר את בני שבט ההאמר.

לינה וארוחת ערב ב-Buska Lodge או דומה ברמתו

 

יום 6 | טורמי - אומוראט (Omorate) - ג'ינקה (Jinka)

בשעות הבוקר ניסע לאומורטה (Omorate), לא הרחק מגבול קניה ונבקר אצל בני שבט דאסאנאש (Dasanech), החיים על גדות נהר האומו.

שבט דאסניץ' חי באתיופיה, קניה וסודן ועיקר פרנסתו מרעיית בקר, אך בשנים האחרונות הם החלו להתמחות ברעיה חקלאית. לאחר שאיבדו את רוב אדמותיהם במהלך 50 השנים האחרונות, בעיקר מאדמותיהם בקניה, ליד אגם טורקאנה (Turkana), הם נאלצו להקטין משמעותית את מספר ראשי הבקר, הצאן והעיזים שברשותם.

אחרי הצהריים ניסע לעיירה ג׳ינקה, נבקר בכפר של בני שבט ארי (Ari),החקלאים.

לינה וארוחת ערב ב-Jinka Eco Omo Lodge או דומה ברמתו

יום 7 |ג'ינקה (Jinka) - אדיס אבבה - חג המסקל

נצא לדרכנו בשעת בוקר מוקדמת כדי לבקר בכפר של בני שבט מורסי (Mursi).

נשות שבט מורסי ידועות בדיסקיות החרס המושחלות בשפתן התחתונה. עם תום הביקור נמשיך בנסיעה לעבר טורמי, בירת מחוז שבטי ההאמר המתאפיין בנשים וגברים יפי תואר, המושכים את גופם ושיערם בחומר אדמדם. הנשים לובשות חצאיות עור קטנות מקושטות בצדפים וחרוזים, ללא חלק עליון. הגברים עושים תסרוקות מיוחדות ומורכבות מבוץ צבעוני ונושאים כרית צבע בעזרתה הם מושחים את גופם.

לקראת הצהריים נגיע לשדה התעופה על מנת לקחת טיסה פנימית קצרה חזרה אל עיר הבירה, אדיס אבבה. עם הנחיתה ניסע לראות את טקסי חג המסקל באדיס אבבה.
ארוחת ערב ולינה ב-Addis Ababa Jupiter Int’l Hotel או דומה ברמתו


יום 8 | אדיס אבבה (Addis Ababa) -גונדר (Gunder) - הרי סימיאן
(Simian Mt. National Park)

בשעות הבוקר המקודמות נטוס לגונדר (07:50-09:00). גונדר - בירתה הקדומה של אתיופיה.

העיר גונדר (Gondar) מוקפת בגבעות התחתונות של הרי סימאן הדרומיים. העיר נוסדה ב-1632 על ידי השליט פאסילדס והפכה לבירת המדינה. על שטחה של העיר קיימות מספר טירות שנבנו בין השנים 1623 - 1832 על ידי השליטים השונים של האזור באותה תקופה. בזכות שלל הארמונות, הטירות והכנסיות החושפות עושר ארכיטקטוני ושנשארו בה מימי הזוהר, מכונה העיר "קמלוט של אפריקה".
גונדר עשירה גם במשאביה התרבותיים. במשך מאות שנים הייתה העיר מרכז של אומנות, מוסיקה, דת ומסחר. אזור גונדר ואזור סימיאן הם שני האזורים בהם היו כפרי היהודים שעלו ארצה. 

עם הגיענו לעיר, נצא לצפות בטקס חג המסקל בעיר.
אחר הצהרים ניסע אל פארק הרי סימיאן שהוכרז ב-1978 כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

שמורת הרי סימיאן, היא פארק בעל נופים מרהיבים, צמחייה מגוונת ומגוון עשיר של חיות בר וביניהן קופי הג'ילאדה (בבון זנוב), אלו קופים אנדמיים החיים בשמורה זו בלבד. בפארק מצוי רכס ההרים הגדול אשר הוכרז כשמורת טבע ופארק לאומי ע"י ממשלת אתיופיה, זהו רכס ההרים הרביעי בגובהו באפריקה, פסגתו הגבוהה ביותר, ראס דאשן, נישאת לגובה של 4,620 מ'. חלק מרכס הסימיאן הוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

ניכנס לתוך שמורת הרי סימיאן ונהנה מהנופים המרהיבים הפארק הוא מקום משכנם של כמה מהחיות הנדירות בעולם – קופי גלאדה, שועל סימיאן, ויעלים. נערוך תצפיות רגליות ועם רכב ונהנה מנקודות הנוף המדהימות של הפארק. נראה את קופי הג'לאדה העולים מהמצוקים לאחר לינת לילה ונלמד את חיי הלהקה.

ארוחת ערב ולינה ב-Simian Lodge או דומה ברמתו


יום 9| שמורת הרי סימיאן - גונדר 

בשעות הבוקר נוסיף ונטייל בפארק סימיאן נשוטט ברכב וברגל סמוך למצוקים הנישאים, ונתבונן בקופי הג'לאדה העוסקים בחיפוש מזון. בהמשך נחזור לעיר גונדר. נבקר בכפר וולאקה, שעד מבצע משה היה כפר יהודי.

עד שנות ה-80 של המאה הקודמת חיו בכפר וולקה מספר מאות יהודים. בתחילת שנות ה-80 רבים מהם נטשו אותו, הלכו ברגל לסודן ומשם המריאו לישראל. בשנות ה-90 היהודים שנותרו בכפר עלו לישראל דרך אדיס אבבה. תושבי הכפר היהודים נקראו פלאשה (זרים בשפת המקום) ונאסר עליהם לקנות רכוש או אדמה. זו הסיבה שהם פנו לאומנויות כמו קדרות, פירזול, אריגה, תפירת בגדים ועוד.

לאחר שנגיע לגונדר נבקר בכנסיית דברה בירהאן סלאסי הידועה בציורי הקיר היפים שלה, ציורי מופת של האומנות הדתית האתיופית.

לינה וארוחת ערב ב-Gondar Goha Hotel או דומה ברמתו

 

יום 10| גונדר - בהאר דאר (Bahir Dar)

בשעות הבוקר נבקר במבצרים בארמונות ובמרחצאות של מייסד העיר - הקיסר פאסילאדס. בתום הסיור ניסע לבהאר דאר.

העיר בהאר דאר שוכנת לחופו הדרומי של אגם טאנה, ממנו זורם נהר הנילוס הכחול.

נצא לשייט על אגם טאנה עליו פזורים מספר איים והוא מוקף בכנסיות ומנזרים אשר רובם הוקמו לפני המאה ה- 16 וחלקם אפילו במאה ה-11. אחר הצהרים נשוט ונבקר בכנסיית קידאנה מיהרט הנמצאת על אחד מחצאי האי לחופיו של האגם.

לינה וארוחת ערב ב-Bahir Dar Blue Nile Resort Hotel או דומה ברמתו


ימים 11-12 | בהאר דאר - מפלי הנילוס - לליבלה (Lalibela)

בשעות הבוקר בשעות הבוקר ניסע ונצא לסיור במפלי הנילוס הכחול הקרויים באמהרית Tis Isat, "המים המעשנים" ובהמשך ניסע בדרך נוף יפה אל ללילבלה. העיר נבנתה לאחר דעיכתה של אקסום כבירתה החדשה של הקיסרות האתיופית, והיא נחשבת למרכז הדתי החשוב ביותר של אתיופיה.

לליבלה, אחד המקומות היפים והמיוחדים באתיופיה, היא מעין "פטרה" האתיופית -כנסיות חצובות בסלע ההר. העיר נקראת גם "ירושלים החדשה", והיא נבנתה במאה ה-12 על ידי המלך לליבלה. בעבר נקראה העיר בשם רוהא (Roha) והייתה בירת שושלת סגווה, אשר שלטה באתיופיה במשך מאתיים שנים ויש אומרים כי מלכי העיר היו יהודים במוצאם. השושלת כללה שבעה מלכים, החזק שבהם היה המלך לליבלה והוא זה שבנה ופיאר את העיר בכנסיות החצובות בסלע.

למחרת נצא לסיור בלליבלה הנחשבת לפלא השמיני של העולם העתיק. במאה ה -13 נחצבו באבן הטוף הוולקני 11 כנסיות אבן מרהיבות ונחשבות, בצדק, לאחד מפלאי עולם. חלק מהכנסיות מחוברות ביניהן במחילות ובמנהרות ויוצרות מכלול חצוב אחד. הן נושאות שמות תנכ"ים ושמות מן הברית החדשה. האתר הוכרז "אתר מורשת העולמית" על ידי אונס"קו וונמצא בתהליכי שימור וחידוש. ומדי שנה עולים אליה לרגל מאות אלפי עולי רגל מאמינים.

לינה וארוחת ערב (2 לילות) ב-Lalibela Harbe Hotel או דומה ברמתו

יום 13 | לליבלה - אדיס אבבה - תל אביב

נטוס מלליבלה אל אדיס אבבה (13:10-14:10 ). לאחר הנחיתה ניסע דרך שוק מרקטו - אחד השווקים הגדולים של אפריקה ונעלה לתצפית מהר אנטוטו על העיר.

בשנת 1881 הקים קיסר אתיופיה מנליק ארמון על הר אנטוטו. הוא בחר בהר בשל חשיבותו האסטרטגית – האקלים הקשה והצורך לשנע מים ועצים להסקה גרשו מהמקום גם את העקשנים שבאויביו. בשנת 1886 העניק הקיסר לאישתו, טיטו בטול, קרקע באזור מישורי שמדרום להר. טיטו הקימה שם אחוזה וקראה לה "אדיס אבבה" (פרח חדש). האחוזה הלכה וגדלה וברבות הימים הפכה למקום מושבם של אצילי אתיופיה. היום, הר אנטוטו מהווה נקודת תצפית יפהפיה על העיר שתחתיו.

נבקר במוזיאון הלאומי של אתיופיה, בו מוצגים גם ממצאים פרה-היסטוריים יחודיים, ביניהם השלד של "לוסי" האוסטרלופיתקוס אפרנסיס. נאכל ארוחת ערב עם מופע פולקלור וניסע לשדה התעופה לטיסתנו חזרה ארצה (23:55).
נחיתה בתל אביב בשעות הבוקר המוקדמות שלמחרת.

 

ד״ר מולי ברוג בהרצאתו על דרום אתיופיה ושבטי עמק האומו

20/09/2022
02/10/2022
13
מודרך בעברית
מחיר לאדם בחדר זוגי: 4967  $
תוספת לחדר יחיד: 650  $
מדריך הטיול:  מיקי קליינמן

 • טיסות בינלאומיות עם חברת "אתיופייאן איירלנייס״
 • 3 טיסות פנימיות באתיופיה כמפורט
 • מדריך ישראלי מצוות "עולם אחר"
 • מדריכים מקומיים דוברי אנגלית
 • מפגש הכנה עם מדריך הטיול כשבוע לפני היציאה
 • סיורים ללא הגבלת ק"מ
 • רכבי שטח- 4X4 בדרום המדינה, בערים מיניבוס פרטי, ביטוח מלא לרכבים
 • לודג’ים ומלונות מהטובים בנמצא באתיופיה באזורים בהם אנו מטיילים
 • שייט על אגם טאנה ואגם צ׳אמו
 • כלכלה מלאה
 • מים מינרליים במהלך היום
 • מיסי נמל וביטחון
 • טיפים לנותני השירות המקומיים
 • אשרת כניסה לאתיופיה
 • הוצאות אישיות
 • ביטוח מטען ובריאות
 • תשלום עבור צילום תמונות ווידאו 
 • הטיול כולל נסיעות (חלקן ארוכות), לעיתים בכבישים משובשים ודרכי עפר
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • הטיול מותנה במינימום 13 מטיילים ונכונה לתאריכים המפורטים לעיל
 • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה או סדר המסלולים שאינם בשליטת החברה
 • בתי המלון באתיופיה הם בעלי אופי מקומי וברמה נמוכה מהרמה המקובלת במערב
 • בחלק מימי הטיול נשהה בגובה של כ-2000 מ׳ מעל פני הים. בהרי סימיאן נשהה בגובה של כ-3500 מ׳ מעל פני הים
 • כל שינוי במחיר הטיסות יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח, לפי שער הדולר המחאות והעברות גבוה ביום התשלום ויבוצע לפני מועד היציאה
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות
 • יש צורך בדרכון בתוקף למעלה מ-6 חודשים מיום היציאה מהארץ ועד פקיעת תוקפו
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע"י חברת התעופה. הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן אינם בתחום האחריות של "עולם אחר"
 • מסלול הטיול עלול להתשנות בהתראה קצרה לפני היציאה או במהלך הטיול (בהתאם לתנאי השטח)
 • לידיעתכם - לטיסות פנים מותר להעלות תיק אחד לבטן המטוס עד 23 ק"ג ותיק גב אחד על המטוס אתכם, אשר משקלו לא יעלה על 7 ק"ג. מומלץ לעלות למטוס תרופות חשובות או כל דבר שלא חיוני במידה והמטען שלכם לא יגיע אתכם ליעד.
דמי ביטול עבור טיסות - דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה.

דמי ביטול עבור שירותי קרקע – ייגבו לפי תקנון חברת עולם אחר על פי הפירוט:

 • ממועד ההרשמה ועד 60 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול – ייגבו דמי טיפול על-סך 100 $ למטייל
 • 45-59 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 15% מעלות שרותי הקרקע
 • 30-44 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 25% מעלות שרותי הקרקע
 • 15-29 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 50% מעלות שרותי הקרקע
 • 14-8 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 75% מעלות שרותי הקרקע
 • 7 ימי עבודה לפני תאריך היציאה - ייגבו דמי ביטול בגובה 100% מעלות הטיול
מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה