אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

אתיופיה - ארץ מגוונת של תרבות, נופים, ועולם חי מופלא, ארץ של קיסרים ואגדות. ההיסטוריה המרתקת הנופים הפראיים, ההרים הנישאים, והשווקים הססגוניים הופכים אותה לאחת המרתקות במזרח אפריקה.

אתיופיה מתגאה בעברה הנטול כיבוש קולוניאלי זר, ותושביה מחזיקים במסורת לחימה על עצמאותם. מאפיין יוצא דופן נוסף של אתיופיה הוא המורשת העשירה של נצרות אורתודוכסית, שהאתיופים שמרו עליה אפילו במאה השביעית, כשתושבי כל המדינות השכנות התאסלמו.

נסייר בדרום המדינה בין שבטי נהר האומו שם נוכל לצפות בבנות המורסי בעלות המראה הייחודי, נמשיך לארבה-מינץ' לשפת אגם צ'אמו עתיר התנינים. בצפון אתיופיה נבקר באתרי מורשת עוצרי נשימה : לליבלה - הפלא השמיני של העולם העתיק וכנסיות הענק החצובות בסלע, גונדר – עיר מבצר ובה ארמונות וטירות והרי סימיאן – פסגות מחודדות ותהומות מצוקיים. נסיים בסיורים בבאהר דאר על שפת אגם טאנה, מקור הנילוס הכחול ובעיר הבירה אדיס.

הטיול באתיופיה איננו קל והתשתית התיירותית רק מתחילה להתפתח. הנופים הנהדרים, האנשים מסבירי פנים, וההיסטוריה המוחשית מפצים על התנאים הדלים.

אתיופיה היא קרוב לוודאי הסוד השמור ביותר באפריקה – עולם הולך ונעלם.

יום 1 | תל אביב - אדיס אבבה (Addis Ababa) -ארבה מינץ׳ (Arba Minch)

נצא בטיסת לילה של אתיופיאן איירלנייס לאדיס אבבה (Adis Ababa). נמשיך בטיסה לדרום אתיופיה לארבה מינץ (Arba Minch), שפירוש שמה "ארבעים המעיינות". זוהי העיר המרכזית של אזור הבקע האפריקאי הדרומי, השוכנת לשפת אגם צ'אמו (Lake Chamo). לאחר ההגעה נפגוש את נהגי הג'יפים וניסע דרך העיר אל המלון בו נלון.

לינה בארבה מינץ' ב-Arba Minch Haile Resort Hotel או דומה ברמתו

 

יום 2 | ארבה מינץ' (Arba Minch) - אגם צ'אמו (Lake Chamo)

בשעות הבוקר נצא לשייט על אגם צ'אמו ונצפה בתניני יאור, היפופוטמים ובעופות מים רבים החיים באגם. אחרי ארוחת צהרים נעלה לרמה הררית לביקור בכפר של בני שבט הדורזה (Dorze) המתמחים באריגת כותנה וחיים במגורים מיוחדים, ממבני הארכיטקטורה המסורתית המיוחדים של אפריקה.

לינה בארבה מינץ' ב-Arba Minch Haile Resort Hotel או דומה ברמתו


ימים 3-4 | טורמי (Turmi) ושבטי הדרום

ניסע דרומה ונבקר בכפרם של בני שבט הקונסו (Konso). בני השבט, המתקיימים מחקלאות, ומשמרים מסורות בנייה ומסורות שבטיות יחודיות. נעבור דרך האזור החקלאי של בני שבט הטסמאי (Tsemai) ונבקר בכפר של בני שבט ה-ארבורה (Arbore). אחר הצהרים המאוחרים נגיע אל הלודג'. למחרת נצא לכיוון מורולה (Murulle) לביקור של בני שבט הקארו (Karo), המוכרים בשל ציורי הגוף שלהם העשויים תערובות מקומיות מיוחדות. נבקר בשוק המקומי בדימקה ואחר הצהרים נבקר בכפר של בני השבט ההאמר (Hammer) אשר מעטרים את גופם בצבעים ונוצות ומורחים את שערם באוכרה אדומה.

שבט האמר (Hamer), הקרוב במנהגיו לשבט באנה, יושב גם הוא בדרום-מערב אתיופיה. במחוז האמר, חלק פורה של עמק נהר אומו. עיקר פרנסתם היא רעיית בקר. שבט זה ידוע בטקס "קפיצת השור" (Bull jumping), אותו מבצעים נערים כדי לציין את הפיכתם לגברים. במהלך הטקס מוצמדים 10-30 שוורים מסורסים כתף-אל-כתף, ועל הנער העירום לקפוץ על גבם ארבע פעמים ברציפות, מבלי ליפול. במידה והצליח, הוא יצטרף אל הגברים האחרים שצלחו את הקפיצות. אך זהו למעשה סיומו של הטקס. בתחילתו, הגברים מצליפים עם ענפים דקים על גבן של הנשים הלא נשואות מהשבט. הנשים מאמינות כי ככל שהכאב חזק יותר, כך הן נאמנות יותר לנער שעומד להפוך לגבר, וכך הוא גם יבוא לעזרתן בעיתות מצוקה. לאחר מכן, הנשים שרות ורוקדות, כאשר לגופן חצאיות ארוכות שבשוליהן פעמוני מתכת המדנדנים בזמן הריקוד.

לקראת ערב נגיע אל הלודג' בו אנו לנים.

לינה וארוחת ערב ב-Buska Lodge או דומה ברמתו

ימים 5-6 | ג'ינקה (Jinka) ובנות שבט מורסי

נשלים את סיורינו בטורמי וניסע לאומורטה (Omorate), לא הרחק מגבול קניה, שם נבקר אצל בני שבט דאסאנאש ((Dasanech, החיים על גדות נהר אומו (Omo River). בני השבט הזה הם נוודים החיים בבקתות מיוחדות, ורובם מתפרנסים מגידול פרות. .

שבט דאסניץ' חי באתיופיה, קניה וסודן ועיקר פרנסתו מרעיית בקר, אך בשנים האחרונות הם החלו להתמחות ברעיה חקלאית. לאחר שאיבדו את רוב אדמותיהם במהלך 50 השנים האחרונות, בעיקר מאדמותיהם בקניה, ליד אגם טורקאנה (Turkana), הם נאלצו להקטין משמעותית את מספר ראשי הבקר, הצאן והעיזים שברשותם.

למחרת נבקר אצל בני שבט המורסי (Mursi). בנות השבט נודעו בדיסקיות החימר אשר הן מכניסות לשפה התחתונה או לאוזן החל מגיל מוקדם. נמשיך אחר הצהרים לביקור בכפר של בני שבט ארי (Ari) החקלאים.

נשות שבט מורסי ידועות בדיסקיות החרס המושחלות בשפתן התחתונה. עם תום הביקור נמשיך בנסיעה לעבר טורמי, בירת מחוז שבטי ההאמר המתאפיין בנשים וגברים יפי תואר, המושכים את גופם ושיערם בחומר אדמדם. הנשים לובשות חצאיות עור קטנות מקושטות בצדפים וחרוזים, ללא חלק עליון. הגברים עושים תסרוקות מיוחדות ומורכבות מבוץ צבעוני ונושאים כרית צבע בעזרתה הם מושחים את גופם.

לינה וארוחת ערב ב-Jinka Eco Omo Lodge או דומה ברמתו

יום 7 |ג'ינקה (Jinka) - אדיס אבבה - באהר דאר (Bahir Dar)

הבוקר ניסע לביקור בכפר של בני שבט ארי (Ari) החקלאים. נפרד מנהגי הג'יפים ונטוס חזרה לאדיס, משם נמשיך בטיסה צפונה לבאהר דאר (Bahir Dar). העיר שוכנת לחופו הדרומי של אגם טאנה, ממנו זורם נהר הנילוס הכחול. אחר הצהרים נצא לתצפית על מוצא הנילוס מגבעת באזווית, מקום ארמונו הצנוע של היילה סילאסי, הקיסר האחרון.

לינה בבאהר דאר ב-Bahir Dar Kuriftu Resort & spa או דומה ברמתו

 

יום 8 | באהר דאר (Bahir Dar) - מפלי הנילוס הכחול - אגם טאנה

בשעות הבוקר נצא לסיור במפלי הנילוס הכחול הקרויים באמהרית Tis Isat, "המים המעשנים". נמשיך בשייט על אגם טאנה עליו פזורים מספר איים. האגם מוקף בכנסיות ומנזרים אשר רובם הוקמו לפני המאה ה-16 וחלקם עתיקים יותר מהמאה ה-11. אחר הצהרים נשוט ונבקר בכנסיית קידאנה מיהרט או כנסיית וואסה מריאם הנמצאת על אחד מחצאי האי לחופיו של האגם.

לינה בבאהר דאר ב-Bahir Dar Kuriftu Resort & spa או דומה ברמתו


יום 9 | באהר דאר (Bahir Dar) - גונדר (Gundar)

ניסע צפונה אל גונדר, בירתה הקדומה של אתיופיה. במאה ה-16 נבחרה גונדר על ידי הקיסר האתיופי פאסילאדס ויורשיו, כמקום מגוריהם. מאז במשך כ-250 שנה, בנו בה הקיסרים ארמונות, מצודות, כנסיות ומנזרים שנותרו כמעט בשלמותם. נבקר בכנסיית דברה בירהאן סלאסי הידועה בציורי הקיר היפים שלה, ציורי מופת של האומנות הדתית האתיופית. נבקר במבצרים, בארמונות ובמרחצאות של מייסד העיר - הקיסר פאסילאדס.

נמשיך ונבקר בכפר וולאקה, שעד מבצע משה היה כפר יהודי. תושביו נקראו פלאשים בפי שכניהם הנוצרים, והם היו משרידיה של הקהילה היהודית הגדולה של צפון מערב אתיופיה. הכינוי פלאשה - אדם חסר זכויות על הקרקע, ניתן ליהודים לאחר הגזירות מהמאה ה-15.

לינה ב-Gondar Hills Resort או דומה ברמתו


יום 10 | שמורת הרי סימיאן (Simian Mt. National Park) - גונדר

ניסע אל פארק הרי סימיאן (Simien Mountains N.P.).

פארק הרי סימיאן הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו ב- 1978. בלייה רבת שנים יצרה את אחד מהנופים היחודיים בעולם – פסגות הרים משוננות, ערוצים עמוקים ומצוקים תלולים הצונחים לעומק של 1500 מטר.

ניכנס לתוך שמורת הרי סימיאן ונהנה מהנופים המרהיבים הפארק הוא מקום משכנם של כמה מהחיות הנדירות בעולם - קופי גלאדה, שועל סימיאן, ויעלים. נערוך תצפיות רגליות ועם רכב ונהנה מנקודות הנוף המדהימות של הפארק. נראה את קופי הג'לאדה העולים מהמצוקים לאחר לינת לילה ונלמד את חיי הלהקה.
אחר הצהריים נחזור לגונדר.
 

לינה ב-Gondar Hills Resort או דומה ברמתו


יום 11| גונדר - אדיס אבבה - לליבלה (Lalibela)

נטוס ל-לליבלה (Lalibela), העיר שנבנתה לשמש כבירתה החדשה של הקיסרות האתיופית לאחר דעיכתה של אקסום. לליבלה משמשת עד היום כמרכז הדתי והרוחני החשוב ביותר באתיופיה. אחר הצהרים נצא לסיור בלליבלה הנחשבת לפלא השמיני של העולם העתיק.

במאה ה-13 נחצבו באבן הטוף הוולקני 11 כנסיות אבן מרהיבות ונחשבות, בצדק, לאחד מפלאי עולם.

נסייר בין הכנסיות, ובגמר הסיור נלך לצפות ההכנות לקראת חג המסקל.

לינה וארוחת ערב ב-Lalibela Harbe Hotel או דומה ברמתו


יום 12 | לליבלה וחגיגות המסקל

על פי המסורת האתיופית, לליבלה היא "ירושלים החדשה". הבוקר נתחיל בהשתתפות ובצפיה בטקס חג המסקל – חג מציאת הצלב האמיתי על ידי המלכה הלנה. נצפה בחגיגות ונשתתף עם המוני האדם. אחר הצהרים נסייר בכנסיות של לליבלה, חלקן מחוברות ביניהן במחילות ובמנהרות ויוצרות מכלול חצוב אחד. הן נושאות שמות תנכ"ים ושמות מן הברית החדשה. האתר הוכרז "אתר מורשת העולמית" על ידי אונס"קו ונמצא בתהליכי שימור וחידוש ומדי שנה עולים אליה לרגל מאות אלפי עולי רגל מאמינים.

לינה וארוחת ערב ב-Lalibela Harbe Hotel או דומה ברמתו

ימים 13-14 | לליבלה - אדיס אבבה - תל אביב

נשלים את סיורינו בלליבלה ונטוס חזרה לאדיס אבבה. לאחר הנחיתה נבקר במוזיאון הלאומי של אתיופיה, בו מוצגים גם ממצאים פרה-היסטוריים יחודיים, ביניהם השלד של "לוסי" האוסטרלופיתקוס אפרנסיס ומשם ניסע לתצפית מהר אנטוטו על העיר.

בשנת 1881 הקים קיסר אתיופיה מנליק ארמון על הר אנטוטו. הוא בחר בהר בשל חשיבותו האסטרטגית – האקלים הקשה והצורך לשנע מים ועצים להסקה גרשו מהמקום גם את העקשנים שבאויביו. בשנת 1886 העניק הקיסר לאישתו, טיטו בטול, קרקע באזור מישורי שמדרום להר. טיטו הקימה שם אחוזה וקראה לה "אדיס אבבה" (פרח חדש). האחוזה הלכה וגדלה וברבות הימים הפכה למקום מושבם של אצילי אתיופיה. היום, הר אנטוטו מהווה נקודת תצפית יפהפיה על העיר שתחתיו.

נאכל ארוחת סיום עם מופע פולקלור וניסע לשדה התעופה לטיסתנו חזרה ארצה (23:55). נחיתה בתל אביב בשעות הבוקר המוקדמות של יום 14.

 

ד״ר מולי ברוג בהרצאתו על דרום אתיופיה ושבטי עמק האומו

16/09/2024
28/09/2024
14
מודרך בעברית
מחיר לאדם בחדר זוגי: 5995  $
תוספת לחדר יחיד: 830  $
מדריך הטיול:  מיקי קליינמן

 • טיסה בינלאומית בקו ת"א-אדיס-ת"א בטיסות סדירות של חברת התעופה האתיופית
 • טיסות פנים: 5 טיסות בנתיב אדיס-ארבה מינץ'-אדיס-באהר דאר-גונדר-לליבלה-אדיס בטיסות אתיופיאן
 • מסי נמל וביטחון לטיסות הבינל' והפנימיות
 • לינה12 לינות בבתי מלון מדרגת תיירות טובה וראשונה (בחדרים זוגיים עם מקלחת). ברמה הטובה בנמצא
 • כלכלה: פנסיון מלא (3 ארוחות ביום), כולל בקבוק מים מינרלים לאדם ליום
 • כניסה: לאתרים ולסיורים על פי המוזכר בתוכנית

 • תחבורה: בדרום רכבי 4x4 ממוזגים (3 מטיילים ברכב), בצפון – מיניבוס תיירים ממוזג קוסטר
 • שייט על אגם טאנה ואגם צ'אמו

 • מדריך ישראלי: מומחה ליעד מצוות עולם אחר גיאוגרפי - מיקי קליינמן

 • מדריך מקומי דובר אנגלית

 • תשר לנותני השרותים בחו"ל

 • אשרת כניסה לאתיופיה (הוצאת אשרה דיגיטלית – 52 $ בהתאם למדיניות ממשלת אתיופיה)

 • הוצאות אישיות ( שתייה, כביסה, טלפונים ועוד.. )

 • ביטוח בריאות ומטען. ניתן לעשות דרכנו בקישור הבא >>הצעה לביטוח של חברת הראל

 • הוצאות עבור צילומים וצילומי וידאו


 • הטיול כולל נסיעות (חלקן ארוכות), לעיתים בכבישים משובשים ודרכי עפר
 • רמת בתי המלון - המלונות באתיופיה הם בעלי אופי מקומי וברמה נמוכה מהמקובלת במערב
 • נדרשת אשרת כניסה לאתיופיה
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • המחיר נקבע לפי מינימום של 12 מטיילים בקבוצה. במספר משתתפים נמוך תידרש תוספת מחיר
 • הערת גובה: בחלק מימי הטיול (בפארק הרי סימיאן ) נשהה בגובה של כ-3500 מטר. מטיילים שמתעורר בהם ספק לגבי תפקודם, מתבקשים להיוועץ ברופא לפני הטיול
 • כל שינוי במחיר הטיסות יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח, לפי שער הדולר המחאות והעברות גבוה ביום התשלום ויבוצע לפני מועד היציאה
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות
 • יש צורך בדרכון בתוקף למעלה מ-6 חודשים מיום היציאה מהארץ ועד פקיעת תוקפו
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע"י חברת התעופה. הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן אינם בתחום האחריות של "עולם אחר"
 • מסלול הטיול עלול להתשנות בהתראה קצרה לפני היציאה או במהלך הטיול (בהתאם לתנאי השטח)
 • לידיעתכם - לטיסות פנים מותר להעלות תיק אחד לבטן המטוס עד 23 ק"ג ותיק גב אחד על המטוס אתכם, אשר משקלו לא יעלה על 7 ק"ג. מומלץ לעלות למטוס תרופות חשובות או כל דבר שלא חיוני במידה והמטען שלכם לא יגיע אתכם ליעד.

רישום ותשלום לטיול:  הרישום לטיול כולל משלוח טופס רישום ממולא בקפידה וחתום ל-rona@awt.co.il בצירוף תצלום דרכון איכותי ותשלום מקדמה בסך  $600 לאדם. היתרה ב-3 תשלומים ללא ריבית.

דמי ביטול טיסה: לפי תנאי חברת התעופה לאחר כרטוס. בטיסת צ׳רטר - 100% דמי ביטול מרגע ההזמנה.

דמי ביטול עבור שירותי קרקע – ייגבו לפי תקנון חברת עולם אחר על פי הפירוט:

 • ממועד ההרשמה ועד 60 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול – ייגבו דמי טיפול על-סך 100 $ למטייל
 • 45-59 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 15% מעלות שרותי הקרקע
 • 30-44 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- יגבו 25% מעלות שרותי הקרקע
 • 15-29 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- יגבו 50% מעלות שרותי הקרקע
 • 14-8 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- יגבו 75% מעלות שרותי הקרקע
 • 7 ימי עבודה לפני תאריך היציאה - ייגבו דמי ביטול מלאים (ראו הערה בדבר ביטוח נסיעות)
מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה