יום 1 | תל אביב – מפלי ויקטוריה – שמורת וואנגה (יום בזימבבואה)

נגיע אל שדה התעופה ונמריא מתל אביב אל מפלי ויקטוריה שבזימבבואה.

מפלי ויקטוריה (Victoria Falls) נחשבים למפלים הגדולים בעולם ומהמרהיבים בכדור הארץ. המפלים ממוקמים על הגבול בין זימבבואה לזמביה, על גדת נהר זמבזי האדיר החוצץ בין שתי המדינות. הם צונחים מגובה של יותר מ-100 מ', נמשכים לאורך 1.7 קילומטר, ואת הרסס שיוצרים המפלים ניתן לראות ממרחק של כ-50 קילומטר! בשמם המקומי ידועים מפלי ויקטוריה כ"עשן הרועם", Mosi-oa-Tunya, ככל הנראה עקב המראה הערפילי אשר יוצרים נטיפי המים הפוגעים בקרקעית המפל.
שמם המערבי "מפלי ויקטוריה", התקבל ב-1855 ע"י החוקר הסקוטי ד"ר דיוויד לווינגסטון, על שם מלכת אנגליה דאז. כך כתב ביומנו: "איש אינו יכול לדמיין יופי שכזה, שכן לא נראה כמותו בכל אנגליה ולא נגלה קודם לכן לעיניים מערביות. אולם מחזה מרהיב שכזה וודאי נצפה על ידי המלאכים במעופם".

עיירת מפלי ויקטוריה היא עיירה רגועה ובטוחה מאד הממוקמת למרגלות המפלים הגבוהים בעולם. בזימבבואה ישנם 85% נוצרים, ואילו השאר מגדירים את עצמם ברובם משויכים לדתות "מסורתיות" או לאף דת כלל.

לאחר הנחיתה והסדרת היתרי הכניסה, נפגוש את המדריכים המקומיים, נעלה על הג׳יפים ונחל בנסיעה את שמורת הספארי הראשונה בה נבקר - שמורת וואנגה.

לקראת ערב נגיע אל הלודג' שלנו הממוקם בשמורת יער סיקומבי (Sikumbi Forest Reseve) וסביבו אפשר לראות בעלי חיים רבים, בהם פילים, אנטילופות שונות, אריות ועוד.
במהלך הלילה נצפה במקווה המים שבלודג', המושך מיני בעלי חיים רבים מרחבי הסוואנה. הלודג' מנהל מעקב אחר ביקורי החיות במאגר, ולעיתים נצפים שם אורחים נדירים כמו פדט דרום אפריקני (South African Springhare) הידוע כקנגורו האפריקני, קרנפים וזאבים טלואים (African Wild Dogs).

זמני נסיעה:
שדה התעופה-שמורת וואנגה: כשעתיים וחצי

ארוחת צהריים ב-Dusty Road או דומה ברמתו

ארוחת ערב ולינה ב-Hwange Safari Lodge או דומה ברמתו

 

יום 2 |  שמורת וואנגה (יום מלא בזימבבואה)

הבוקר נצא לספארי ראשון בשמורת וואנגה, הפארק הלאומי הגדול ביותר בזימבבואה, שעל אף גודלו נחשב לאחת השמורות הסודיות באפריקה ומאפשר ספארי מעולה וחדש לכל אוהבי הטבע. נתרשם ממגוון החי של השמורה הכולל כ-107 מיני בעלי חיים וכ-400 מיני ציפורים.

עם יותר מ-100 מינים של חיות בר, שמורת הטבע וואנגה (Hwange National Park) מארחת את מגוון היונקים הגדול ביותר מכל שמורה בעולם! הפארק הלאומי נותר אחד המקלטים האחרונים בעולם עבור פיל הסוואנה האפריקני שבסכנת הכחדה, והוא ביתם של יותר מ-40,000 פילים. מקווי המים מהווים מקום נפלא לתצפית על עדרי הפילים המגיעים לכאן להתקרר, לשחק ולהתפלש בבוץ.
ניתן לראות בשמורה את שלושת החתולים הגדולים - אריה, נמר וברדלס וכן אנטילופות רבות, בהן מינים נדירים שגם בוגרי הספארי המושבעים של מזרח אפריקה לא ראו מעולם, דוגמת אנטילופה סוסית שחורה וקודו בכיר. ואם לא די בכך, מדובר באחת השמורות היחידות בעולם בה ניתן לצפות בזאבים טלואים, "רוחות הרפאים של הסוואנה".

אחרי ארוחת הצהריים נעלה על הג'יפים הפתוחים לספארי נוסף ברחבי השמורה.
בסוף היום נחזור אל הלודג' ונתארגן לארוחת הערב. אחריה תיפגש הקבוצה המודרכת להרצאה קצרה ולתדריך לקראת היום הבא.

ארוחת צהריים בלודג'/ארוזה

ארוחת ערב ולינה ב-Hwange Safari Lodge או דומה ברמתו


יום 3 | שמורת וואנגה – מרכז ההצלה והשימור לזאבים טלואים – מפלי ויקטוריה החלק המערבי (יום מלא בזימבבואה)

לאחר ארוחת הבוקר נצא לספארי בוקר מסכם בשמורת הטבע וואנגה.

בתום הספארי נעצור לביקור במרכז ההצלה והשימור של הזאבים הטלואים (הנמצא ליד שמורת וואנגה) - בעל חיים ייחודי שלא נמצא בשום יבשת אחרת בעולם וחי באזורים מסויימים של קומץ מדינות, בהן גם זימבבואה.

פחות מ-7000 זאבים טלואים (African wild dog) נותרו ברחבי העולם! כ-700 מהם חיים בזימבבואה. הם נקראים גם כלבי הצייד או כלבי הפרא האפריקניים.
סיפורם העצוב מתחיל ביכולת הצייד המופלאה שלהם, שמדורגת במקום הראשון מבין היונקים – הציידים הטובים ביותר בעולם! יכולת זו הביאה אותם לסכנת הכחדה חמורה, הנובעת מזעם מגדלי הבקר והצאן ומיצר ההישרדות של טורפי על המתחרים איתם על מקורות מזון. כעת נעשים מאמצים עילאיים להחזיר את הגלגל אחורה לפני שנאבד את אחד המינים המסקרנים ביותר בעולם החי.

בראש המאמץ ממוקם בשמורת וואנגה ארגון PDC המתחזק מרכז הצלה ומציג בחלוקה נהדרת את אורח חייהם; מהמלטת הדור החדש והחיים במאורה, דרך הקשר המשפחתי, שיטות הצייד והסכנות שבדרך. התצוגה מתקיימת במבנה עגול גדול-מימדים ששלדו מורכב מכבלי נחושת ששימשו להכנת מלכודות והוחרמו על ידי סיירי הארגון.

לאחר הביקור במרכז ההסברה, נתקדם אל אזור השיקום בו חיים בתנאים מצויינים הזאבים שנפגעו, חולצו ונמצאים בתהליך שיקום, במטרה לחזור לאיתנם ולשוב אל הטבע. המרכז גם משקיע בחינוך ילדי האזור, במטרה להעלות מודעות בקרב תושבי הכפרים הסובבים.

ניתן להתרשם מהחלק המערבי של מפלי ויקטוריה לאורך מסלול הליכה העובר בין 15 נקודות תצפית. ההליכה מתחילה ביער של מפלי ויקטוריה, שנוצר מהרסס התמידי של המפלים. לאורך ההליכה נתרשם מעצמת המפלים, כשמכל עברנו מקיף אותנו רסס עז ובאוזנינו צליל נפילת המים האדיר. מומלץ להצטייד במעיל גשם.

לאחר הסיור נגיע אל הלודג' שלנו ואחרי ארוחת הערב תיפגש הקבוצה המודרכת להרצאה קצרה ולתדריך לקראת היום הבא.
במידה ונגיע בימים סמוכים לליל ירח מלא, נוכל לצאת באישון לילה (בהתאם לתאריך) לסיור במפלים על מנת לחזות בתופעה המכונה "קשת ירח".

קשת ירח נוצרת על ידי "אור" הירח, ולא על ידי אור ישיר מהשמש. היא נוצרת בשל נפיצה של אור הירח, שנשבר בחדירה וביציאה מטיפות מים רבות - כמו אלו שברסס הבלתי פוסק המאפיין את מפלי ויקטוריה. קשת ירח עמומה יותר מקשת רגילה ובעין אנושית נראית לבנה, אך בתמונה בחשיפה ארוכה ניתן ללכוד את הקשת בשלל צבעיה. הזמן הטוב ביותר לחזות בקשת הירח הוא בימים בהם הירח מלא בסטייה של יום לפני ויום אחרי – אז כמות האור המוחזרת מפני הירח היא הגדולה ביותר, אלו הימים היחידים בחודש בהם נפתחים המפלים לסיור לילי.

זמני נסיעה:
וואנגה-מפלי ויקטוריה: כשלוש שעות

ארוחת צהריים ב-The Lookout Café או דומה ברמתו
ארוחת ערב ולינה ב-Victoria Falls Hotel או דומה ברמתו


יום 4 | עיירת מפלי ויקטוריה - שמורת הטבע צ'ובה (יום מלא בבוטסואנה)

נאכל ארוחת בוקר בלודג' שבמפלי ויקטוריה, משם ניסע ונחצה את הגבול מזימבבואה לבוטסואנה. נאכל ארוחת צהרים בלודג' בשמורת צ'ובה שבצפון בוטסואנה; היומיים הקורבים יוקדמו לסיורי ספארי, בג'יפ ובשייט במרחבי השמורה. אחרי ארוחת הצהרים נצא לספארי לקראת שקיעה - חוויה מרגשת ופראית בלב אחת השמורות המרשימות ביותר באפריקה.

שמורת הטבע צ'ובה (Chobe National Park) היא השמורה בעלת המגוון הביולוגי הגדול ביותר בבוטסואנה! כאחת השמורות הייחודיות ביבשת אפריקה, צ'ובה מתהדרת בריכוז הפילים הגדול בעולם, והיא ביתם של יותר מ-120,000 (!) פילים. רבים מהם מגיעים לגודל עצום ונוכל ממש להרגיש את האדמה רועדת כשנחזה בעדר פילים גדול חולף על פנינו.
צ'ובה מחולקת לארבעה אזורים גאוגרפיים, שלכל אחד מהם מערכת אקולוגית נפרדת; (א) אזור סרונדלה שבגבולו נהר צ'ובה ולכן הוא מאופיין במישורים מוצפים (ב) אזור הביצות של סבוטי (ג) ביצת לינאטי ובה חורשים ולגונות (ד) בין שני אזורי הביצה נמצא אזור פראי שברובו משטח אדמה באקלים חם ויבש.

בסוף היום נגיע אל הלודג' שלנו הממוקם על גדת הנהר. בלודג' ישנה גישה ישירה למזח הפרטי המיועד לאורחי המקום. נתארגן לארוחת הערב ואחריה תיפגש הקבוצה המודרכת להרצאה קצרה ולתדריך לקראת היום הבא.

זמני נסיעה:
מפלי ויקטוריה-שמורת צ'ובה: שעה

ארוחת צהריים, ערב ולינה ב-Chobe Safari Lodge או דומה ברמתו

 

יום 5 | שמורת הטבע צ'ובה (יום מלא בבוטסואנה)

נאכל ארוחת בוקר ואחריה נעלה על הג'יפים הפתוחים ונצא לאחד משיאי הטיול – ספארי בג'יפ בשמורת צ'ובה.

אחרי הצהריים נמשיך לספארי שייט לאורך נהר צ'ובה. בחיפושינו אחר בעלי החיים היחודיים במערכת אקולוגית זו, נוכל לראות ממרחק "אפס" תנינים, פילים, תאואים, כח הנילוס, עופות רבים ועוד.

נהר צ'ובה (או נהר קוואנדו) מתחיל באנגולה, עובר בזמביה ובנמיביה ולבסוף מגיע אל בוטסואנה. במהלך שייט בסירת ספארי מהירה, ניתן לתמרן בין גדות הנהר ולחזות בכל המערכת האקולוגית שבאה לשתות ממימיו; תנינים נחים על הגדה במרחק נגיעה, עדרי פילים חוצים את המים, אריות מרווים את צמאונם והיפופוטמים מטיילים ומלכשים עשבים. זהו אחד המקומות היחידים בו ניתן לראות היפופוטמים הפעילים באור יום, בשל התחרות הרבה על המזון בנהר צ'ובה העשיר בבעלי חיים.
באזור הנהר חיים יותר מ-450 מיני ציפורים, ומהסירה ניתן לצפות ברבים מהם; בהם ג'אקנה אפריקנית (Jacana) המתהדרת בצבעים יפיפיים ובוהקים, ומכונה "ציפור ישו" בשל הליכתה המהירה על הנימפאות, המשווה הליכה על המים. נוכל לראות גם חובה אדומת ציצית (Red crested korhaan) המכונה גם "הציפור האבדנית", בזכות מופע החיזור המרהיב של הזכר, שנדמה כקפיצה מגובה רב.

אחרי ארוחת הערב תיפגש הקבוצה המודרכת להרצאה קצרה ולתדריך לקראת היום הבא.

ארוחת צהריים, ערב ולינה ב-Chobe Safari Lodge או דומה ברמתו

 

יום 6 | שמורת הטבע צ'ובה (יום מלא בבוטסואנה)

גם את היום השישי לטיולנו נקדיש לספארי בשמורת הטבע צ׳ובה שתמיד מרתקת ומרגשת מחדש.

בצהריים נחזור אל הלודג׳ לארוחת צהריים ומעט מנוחה ואז נמשיך לספארי שקיעה יפהפה.

ארוחת צהריים, ערב ולינה ב-Chobe Safari Lodge או דומה ברמתו


יום 7 | שמורת הטבע צ'ובה - קאזאנגולה - עיירת מפלי ויקטוריה - טיסה במסוק מעל המפלים

(חצי יום בבטסואנה, חצי יום בזימבבואה)

השכם בבוקר נצא לספארי ג'יפ מסכם במרחבים של שמורת צ'ובה בדרכנו לעיירת הגבול קאסאנה, שם נחצה את הגבול אל תוך זימבבואה ונגיע אל מפלי ויקטוריה.

אם הגיענו נאכל ארוחת צהריים חמה ואז ניסע אל מנחת המסוקים ממנו נמריאלטיסה מעל מפלי ויקטוריה. נופם עוצר הנשימה של המפלים ממעוף הציפור מאפשר לחזות בעצמתם האדירה מזווית אחרת וליהנות מחווית הטיסה במסוק, במהלכה אולי נצליח לצפות גם בקשת בענן.

בתום הטיסה נחזור לעיירה נבקר בשוק מפלי ויקטוריה (Victoria Falls Market), שוק גדול ובו אומנות מקומית. 

נשוב אל הלודג' ואז תיפגש הקבוצה המודרכת להרצאה קצרה ולתדריך לקראת היום הבא.

זמני נסיעה:
שמורת צ'ובה-לודג' במפלי ויקטוריה: שעה

ארוחת ערב חגיגית ולינה ב-Victoria Falls Hotel או דומה ברמתו

יום 8 |  מפלי ויקטוריה - שדה התעופה מפלי ויקטוריה - תל-אביב

אחרי ארוחת בוקר נינוחה על רקע רעם המפלים ותצפית על הרסס של מפלי ויקטוריה (המגיע לגובה של כקילומטר), נתארגן לקראת נסיעתנו לשדה התעופה ונחל את דרכנו חזרה ארצה.