אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי
מסלולי ספארי בבוטסואנה לקבוצות בהרשמה פתוחה
מסלולי ספארי בבוטסואנה לנוסע העצמאי ולקבוצות סגורות
מידע לנוסע העצמאי ולקבוצות סגורות - טיול לבוטסואנה

בוטסואנה אשר בדרומה של יבשת אפריקה, ידועה כאחד מיעדי הספארי הטובים בעולם. שמורות הטבע המרוחקות של המדינה מכסות כ-40% משטחה הכולל, מרביתן אינן תחומות ומגודרות ומאפשרות מעבר ונדידה טבעית לבעלי החיים. הריחוק ממוקדי התיישבות אנושיים בשילוב מגוון המינים יוצא הדופן ומגוון הנופים השונה משמורה לשמורה, הם שהופכים את בוטסואנה ליעד נחשק עבור חובבי טבע.
יותר מכל, מוכרת בוטסואנה בזכות דלתת האוקוונגו, אחד משבעת פלאי הטבע של אפריקה. הדלתא היא שפך נהר האקוונגו, אך בשונה מדרכם של נהרות הזורמים אל הים, האקוונגו מסיים את זרימתו במדבר קלהרי תוך שהוא מציף שטחים רחבי ידיים שיכולים להגיע עד לכדי כ-15,000 קמ"ר, ומתכווצים כאשר הזרימה נחלשת לכדי כשליש. המחזור השנתי של הצפה וייבוש מחוללים ומניעים את גלגל החיים של עולם החי והצומח.
אך בוטסואנה היא יותר מאשר דלתת האוקוונגו, שמורת צ'ובה בצפון המדינה היא השמורה בעלת מגוון המינים הרחב ביותר באפריקה. בשייט לאורך נהר הצ'ובה או בנסיעת ספארי בין מישורי ההצפה של סרונדלה פוגשים בעולם חי מופלא וטבעי מאין כמותו. המפגש עם בעלי החיים הוא בלתי אמצעי ואינטימי מעין כמותו. שמורת סאבוטי היא שמורה פרטית שהוקמה על פני אחד מאזורי הצייד המבוקשים במאה הקודמת. כיום שטחי הביצות של סאבוטי מאכלסים אלפי בעלי חיים אוכלי עשב וטורפיהם.


חודשים מתאימים לספארי בבוטסואנה:
אפריל-אוקטובר


אתרים מומלצים בספארי בבוטסואנה:

הדלתא של האוקוונגו, שמורת מורימי, שמורת צ'ובה, שמורת סבוטי, שמורת מרכז קלהארי

אפשרויות נוספות: 

את הטיול בספארי בבוטסואנה ניתן לשלב עם ביקור במפלי ויקטוריה המרהיבים.
כל טיול שמוצג באתר יכול לשמש כבסיס נהדר לטיול ספארי בבוטסואנה אותו תבצעו באופן עצמאי. צוות עולם אחר ישמח לבצע שינויים במסלולים הקיימים על פי הרצונות והדרישות שלכם, או לחילופין להפיק טיול לבוטסואנה שכל כולו נבנה בעבודה משותפת עם הצוות המקצועי של עולם אחר.

 

הכנות לטיסה וטיפים
מועד הטיסה לבוטסואנה מתקרב ואתם רוצים להתחיל לארוז. אבל מה צריך לארוז? מה מזג האוויר? איזה שקע חשמל יש להם? אספנו את השאלות הנפוצות ביותר, והנה התשובות וגם מוצרים שבדקנו, מצאנו כמתאימים לסטנדרט שלנו ואנו מציעים למכירה.
אם אתם רגישים לגלוטן, תשמחו לקרוא את הטיפים שכתב ד״ר עמיר מאורר-ברוידא, מדריך ותיק בחברת עולם אחר על ספארי ללא גלוטן.

מזוודה או תיק או אולי צ׳ימידן?
את הנסיעות אנחנו עושים בג׳יפים מסוג טויוטה לנדקרוזר פתוח. את הכבודה אותה הבאנו מאחסנים על גבי גג הרכב בגגון ייעודי. זהו לא מקום גדול, וזאת על מנת להשאיר לנו, הנוסעים, כמה שיותר מקום בג׳יפ.
וודאו כי על התיק יש סימני זיהוי (תג שם עם טלפון - כולל קידומת של ישראל) כדי שתוכלו לאתר אותו בקלות ביציאה משדות התעופה.
על מנת שאפשר יהיה לאחסן את הכבודה בצורה הטובה ביותר, אנו ממליצים להשתמש בתיק רך, כמו צ׳ימידן טרולי (עם ידית וגלגלים) ולא מזוודה קשיחה.
אם אתם לוקחים גם תיק קטן, וודאו כי גם עליו יש סימני זיהוי.
אנחנו מספקים בתיק הנוסעים תגיות למזוודות ומומלץ להשתמש בהן.
שימו לב למשקל הכבודה - ברוב הטיסות הבינלאומיות, משקל הכבודה בתא המטען לא יעלה על 20 ק״ג
.

ויזות ודרכונים
ודאו כי הדרכון בתוקף לחצי שנה מיום הכניסה לבוטסואנה (לא מיום ההרשמה לטיול) וכי יש בו לפחות 3 דפים ריקים. את הויזה לבוטסואנה אנו משלמים בכניסה למדינה. ויזה לזימבבואה גם היא מונפקת בכניסה למדינה.
נכון להיום, ישראלים אינם נדרשים להוצאת ויזה לבוטסואנה. עלות הויזה לזימבבואה היא כ-30$ לכניסה יחידה אותם יש לשלם במזומן בלבד.
אלו הנוסעים בקבוצות המודרכות על ידי מדריך ישראלי מצוות ״עולם אחר״, מחיר הטיול כולל את תשלום הויזה והמדריך משלם אותן.
קבוצות המודרכות על ידי מדריך מקומי ומטיילים היוצאים במסגרת פרטית צריכים לשלם את הויזה בכניסה לטנזניה.

שתיה
בבוטסואנה יש לשתות מים מינרלים בלבד מבקבוק חתום. במידה ואתם רוצים להכין לעצמכם תה או קפה, הרתיחו מים מינרלים ולא מי-ברז.
בג׳יפים תמצאו בקבוקי מים מינרלים ואתם מוזמנים לשתות כמה שיותר. גם שתיה קלה, ומשקאות מוגזים ניתן לשתות ממנה ללא חשש.

כסף וקניות
המטבע המקומי הוא פולה (1 $ = 11 פולה).
ברוב המקומות אפשר לשלם גם בדולרים אמריקנים.
בבוטסואנה קונים בעיקר מזכרות כמו פסלונים מעץ, חולצות טריקו, בדים, סלי קש, מחרוזות וכדומה.
ברוב מחנות האוהלים והלודג׳ים נהוג לתת טיפים לנותני השירות המקומי, כמו תשלום של $1 למי שעוזר לכם עם המזוודות או למלצר במסעדה. בחלק מהלודג׳ים תמצאו תיבת טיפים בה נהוג לשים טיפ מרוכז לכולם. לכן מומלץ להביא גם שטרות קטנים של דולרים בודדים ו-$5.
אלו שיוצאים בטיול מודרך על ידי מדריך ישראלי - מחיר הטיול כולל טיפים לנותני השירות (כולל מדריכים מקומיים). אם תרצו להוסיף, זה תמיד מתקבל בברכה.
טיפ ממטיילים פרטיים או בטיול מודרך באנגלית - נהוג לתת למדריך המקומי $200-$300 על 5-8 ימי הדרכה מכל יושבי הג׳יפ.

צילום
בוטסואנה על נופיה, אנשיה והטבע שבה - מדהימים ביופיים וקוראים לנו לצלם ולהנציח את זכרונות הטיול.
אם אתם מעוניינים לצלם אנשים (ברחוב, במחנה האוהלים או בכל מקום אחר) - בקשו רשות. קיבלתם סירוב? כבדו את האדם ואל תצלמו אותו, גם לא בהסתר.
הביאו אתכם מספר כרטיסי זיכרון. לא תאמינו כמה תמונות תצלמו במהלך הימים הבאים. מומלץ להביא כרטיסים מהירים מספיק עבור צילום וידאו.
הביאו אתכם סוללות נוספות.
אם אתם נוסעים בעונה הגשומה, מומלץ להצטייד במגן פלסטי לתיק הצילום.
אם ברשותכם מצלמה עם עדשת טלה כבדה, מומלץ להביא גם ״שק עדשים״, אותו תוכלו להניח על אדן החלון או הגג ברכב.
מומלץ להביא מחשב נייד/טאבלט על מנת לגבות את התמונות. לא נעים להגיע הביתה ולגלות שאחד מכרטיסי הזיכרון הלך לאיבוד אי-שם בדרכים.
תקשורת
במהלך הטיול בשמורות היפות והמרוחקות של בוטסואנה  אין רשת סלולרית או WIFI כלל. התקשורת מתבצעת באמצעות טלפונים לווייניים בלבד. מטיילים המעוניינים להישאר בקשר טלפוני, יוכלו לפנות אל משרדנו לשכור מכשיר לוויני עם חבילה מתאימה.
במקרי חרום בהם מעוניינת המשפחה ליצור קשר עם המטייל, ניתן להתקשר אל משרדי עולם אחר שידאגו להעברת ההודעה.
הקידומת של בוטסואנה היא 267+.
בזימבבואה יש כיסוי סלולרי באזורים בהם אנחנו מטיילים. כמו כן, בלודג'ים קיים WIFI לגלישה ותקשורת. הקידומת של זימבבואה היא 263+.

חשמל
מתח חשמל הוא  V220. השקעים הנפוצים הם שקע מטיפוס בריטי (שני פינים עגולים ואחד מלבני) או הטיפוס הדרום-אפריקאי (שלושה פינים עגולים רחבים). במרבית הלודג'ים ובמלונות ישנם מתאמי שקעים אולם כדאי להביא מתאם בינלאומי מהבית. במהלך הטיול בבוטסואנה ניתן לטעון מכשירי חשמל ברכבי הספארי המצוידים בשקעי חשמל להטענה.
במידה ויש לכם מספר מכשירים אותם יש לטעון (טלפון סלולרי, סוללות של מצלמה, מחשב נייד ועוד), מומלץ להביא גם מפצל וכך לטעון מספר מכשירים בו-זמנית.

משקפת
נכון, פעמים רבות בעלי החיים עומדים ממש בסמוך לג׳יפ, אבל פעמים רבות הם רחוקים או שתרצו להתמקד בתצפית קרובה יותר. כדי שלא תחמיצו את המראות, מומלץ להצטייד במשקפת שדה טובה.

בריאות וביטוחים
יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית או למרפאות מטיילים על מנת לברר איזה חיסונים צריך לקבל לפני היציאה לבוטסואנה. יש להביא את פנקס החיסונים אתכם לבוטסואנה למקרה שתדרשו להציגו.
בנוסף, יש לבדוק מהן ההוראות למניעת מלריה.
אנחנו ממליצים לכל מטייל לעשות ביטוח לפני יציאתו לחו״ל. היות ובבוטסואנה הנסיעה היא בג׳יפים, הביטוח המתאים הוא ביטוח אקסטרים.
על חברת ״עולם אחר״ ושאר החברות חל איסור מוחלט לתת הנחיות וייעוץ כל שהוא בנושאים רפואיים.

עזרה ראשונה
בכל ג׳יפ יש תיק עזרה ראשונה כללי. אנחנו ממליצים למטיילים להצטייד בתרופות בסיסיות, כגון:
נוזל לחיטוי פצעים
ג׳ל אלכוהולי לניקוי ידיים
צמר גפן ופדי גזה
פלסטרים בגדלים שונים
כדורים נגד כאבים ולהורדת חום
טבליות מציצה נגד כאבי גרון
כדורים נגד הקאה
כדורים נגד קלקולי קיבה
שפתון למניעת יובש בשפתיים
קרם הגנה מהשמש
דוחה יתושים
קרם לחות
סיכות בטחון
תרופות כרוניות אותם אתם נוטלים באופן שוטף (במרשם רופא)
כדורים נגד מלריה (במרשם רופא)
את התרופות מומלץ לארוז בקופסאות פלסטיק אטומות ולפצל בין שני תיקי נוסעים

ביגוד
בעונה היבשה בחודשים מאי-אוקטובר הטמפרטורה במהלך היום היא בסביבות C˚20 ובלילה יכולה לרדת עד לכ-C˚8. קר מאוד בלילות ולכן חשוב להצטייד בביגוד חם.
העונה הרטובה בין חודשים נובמבר-אפריל מוריקה את נופי השמורות בזכות הגשמים. מלבד חודשי ינואר-פברואר הגשמים לרוב יורדים בשעות אחר-הצהריים ואינם מפריעים למהלך הספארי. הטמפרטורות בחודשים אוקטובר-נובמבר הן הגבוהות ביותר. לטיול במהלך העונה הרטובה מומלץ להצטייד במעיל גשם קל.
בנוסף, כדאי לארוז את הביגוד הבא:
כובע
סנדלים
נעליים נוחות להליכה
בגדים קצרים (חולצות קיציות למשך היום)
מכנסיים ארוכים וחולצות ארוכות ובהירות לשעות הערב והלילה
בגד ים (בחלק מהלודג׳ים יש בריכת שחיה)
משקפי שמש טובות
קרם הגנה מהשמש
שפתון לחות
דוחה חרקים ויתושים
מצלמה וכרטיסי זיכרון
ציוד אישי נוסף
פנס כיס טוב - בשעות הלילה שבילי הלודג׳ים חשוכים ופנס טוב הוא בהחלט הכרח
למרכיבים עדשות מגע - רצוי להצטייד במשקפיים רגילים
למרכיבים משקפיים - רצוי להצטייד בזוג נוסף

מפגש קבוצה
כשבועיים לפני היציאה לספארי אנו מקיימים מפגש קבוצה. מפגשים אלו מיועדים לשמיעת פרטים טכניים אודות הטיול כמו גם מענה לשאלות עליהן עדיין לא מצאתם תשובה.
אלו היוצאים עם מדריך ישראלי, פוגשים את המדריך ושאר חברי הקבוצה.
אלו היוצאים לטיול פרטי או כזה המודרך על ידי מדריך דובר אנגלית, נפגשים עם אחד ממדריכי ״עולם אחר״ על מנת לקבל תדרוך לפני היציאה.
מי שאינו יכול להגיע למפגש הקבוצה, יכול לתאם איתנו מפגש הכנה אישי או טלפוני.