ימים 1-2 | תל אביב (Tel-Aviv) - מפלי ויקטוריה (Zimbabwe) - קאזנגולה - הפארק הלאומי צ׳ובה, אזור הנהר (Chobe River)

נצא בטיסה מתל אביב אל נמל התעופה הבינלאומי מפלי ויקטוריה. עם הנחיתה ניסע אל מעבר הגבול בין זימבבואה לבוטסואנה, ניכנס אל שמורת צ׳ובה ונחל רשמית בספארי.

נהר צ'ובה (או נהר קוואנדו) מתחיל באנגולה, עובר בזמביה ובנמיביה ולבסוף מגיע אל בוטסואנה. במהלך שייט בסירת ספארי מהירה, ניתן לתמרן בין גדות הנהר ולחזות בכל המערכת האקולוגית שבאה לשתות ממימיו; תנינים נחים על הגדה במרחק נגיעה, עדרי פילים חוצים את המים, אריות מרווים את צמאונם והיפופוטמים מטיילים ומלכשים עשבים. זהו אחד המקומות היחידים בו ניתן לראות היפופוטמים הפעילים באור יום, בשל התחרות הרבה על המזון בנהר צ'ובה העשיר בבעלי חיים.

באזור הנהר חיים יותר מ-450 מיני ציפורים, ומהסירה ניתן לצפות ברבים מהם; בהם ג'אקנה אפריקנית (Jacana) המתהדרת בצבעים יפיפיים ובוהקים, ומכונה "ציפור ישו" בשל הליכתה המהירה על הנימפאות, המשווה הליכה על המים. נוכל לראות גם חובה אדומת ציצית (Red crested korhaan) המכונה גם "הציפור האבדנית", בזכות מופע החיזור המרהיב של הזכר, שנדמה כקפיצה מגובה רב.

הימים הקרובים יוקדשו לסיורי ספארי בשמורת צ'ובה.

שמורת הטבע צ'ובה (Chobe National Park) היא השמורה בעלת המגוון הביולוגי הגדול ביותר בבוטסואנה! כאחת השמורות הייחודיות ביבשת אפריקה, צ'ובה מתהדרת בריכוז הפילים הגדול בעולם, והיא ביתם של יותר מ-120,000 (!) פילים. רבים מהם מגיעים לגודל עצום ונוכל ממש להרגיש את האדמה רועדת כשנחזה בעדר פילים גדול חולף על פנינו.

צ'ובה מחולקת לארבעה אזורים גאוגרפיים, שלכל אחד מהם מערכת אקולוגית נפרדת; (א) אזור סרונדלה שבגבולו נהר צ'ובה ולכן הוא מאופיין במישורים מוצפים (ב) אזור הביצות של סבוטי (ג) ביצת לינאטי ובה חורשים ולגונות (ד) בין שני אזורי הביצה נמצא אזור פראי שברובו משטח אדמה באקלים חם ויבש.

לינה בלודג׳ פראי יוקרתי על שפת הנהר.

ארוחת ערב ולינה (2 לילות) ב-Chobe Game Lodge או דומה ברמתו


ימים 3-4 | טיסה פנימית מצ׳ובה אל סבוטי (Savuti) - אזור הביצות של סבוטי

לאחר ארוחת הבוקר בטיסה פנימית מגדת נהר הצ׳ובה אל איזור הביצות של סבוטי, לו יוקדשו הימים הקרובים.

אזור הביצות של סבוטי (Savuti) משתרע על פני כ-10,000 קמ"ר במערב שמורת צ'ובה. ביצת סבוטי היא שריד לאגם גדול וקדום שהתייבש כתוצאה מתנועה טקטונית. סבוטי מאופיינת בתקופות גשומות ורוויות מים לצד תקופות יובש ארוכות ומתפרשת על פני מרחבי סוואנה וערבה נרחבים. זהו בית לשפע חיות בר, בהן זאבים טלואים, נמרים, קרנפים, חזירי בר, פילי יער אפריקני, ועוד. ניתן למצוא באזור להקות אריות, צבועים, זברות ולעיתים אף ברדלסים. אחרי הצהריים אפשר לפגוש מקרוב בקבוצות של עשרות פילים המתגודדים באזור בורות המים. בסבוטי ניתן לצפות גם בציורי סלע קדומים של בעלי חיים מעשה ידי הבושמנים, המתארים את חייהם לפני אלפי שנים.

את הלילות נעביר בלב סבוטי בלודג׳ אוהלים פראי יוקרתי.

ארוחת ערב ולינה (2 לילות) ב-Savute Safari Lodge או דומה ברמתו

 

ימים 5-7 | טיסה פנימית מסבוטי אל דלתת האוקוונגו - שמורת מורמי (Moremi Game Reserve)

משמורת צ׳ובה אל לב הדלתא של האוקוונגו הדלתא היבשתית הגדולה בעולם.

נהר אוקוונגו מוזכר באגדות כנהר אשר מעולם לא מצא את הים. מקורו ברמות הגבוהות של אנגולה ובניסיונו לפלס דרכו אל הים יוצר הנהר מבוך של לגונות, ערוצי נהר ואיים - כל אלה מתחברים לדלתא של האוקוונגו. הדלתא, המשתרעת על פני כ-15,000 קמ"ר, היא אחת משבעת פלאי התבל של אפריקה ובזכות ייחודה וגודלה הוכרזה כאתר מורשת עולמית מס' 1000. היא מהווה בית עבור פילי סוואנה אפריקניים, היפופוטמים, ברדלסים, אריות, תאואים, קודו בכיר, קרנפים, בבונים ועוד.

אחרי ארוחת הצהריים נתחיל ספארי ראשון בדלתא של האוקוונגו, בשמורת מורמי, המתפרסת על פני 5,000 קמ"ר במזרח הדלתא. במהלך הספארי נהנה מהמקרר הקטן שבג׳יפ ובו שתייה קרה הכוללת מים מינרלים, משקאות קלים וגם בירות.

שמורת הטבע מורמי (Moremi) חולשת על חמישית משטח הדלתא של האוקוונגו ונחשבת לאחת השמורות היפות באפריקה. השמורה משלבת בין אזורי מחייה שונים; מרחבי סוואנה המאוכלסים בטורפים ובנטרפים. מישורים מוצפים, לגונות קסומות ואיים קטנים בין תעלות הנהר, שם ניתן לצפות ברבים מכ-500 מיני הציפורים שבשמורה. אזורים מיוערים עם עצי שיטה רבים, המהווים בית לנמרים ולזאבים הטלואים – מין שכמעט ולא ניתן לפגוש בשמורות אפריקה ועליו נספר בהמשך. בין חיות הבר הנוספות שניתן לראות בשמורה: אריות, ברדלס, צבועים, תנים, תאו, ג'ירפות, אימפלות וקובוס המשקפיים.

אזור קוואי (Khwai) הוא הענף המזרחי ביותר בדלתא של האוקוונגו. הוא ממזג בין אלף נתיבי מים, לגונות, איי מים מיוערים וחורשים. האזור מאפשר לבעלי החיים לנוע בחופשיות בין החורשות בעונה הרטובה, לנהרות בעונה היבשה.
שבטי האזור חיו בשמורת מורמי ושמרו על אורח חיים מסורתי של ציידים-לקטים, אולם ב-1960 הפכה מורמי לפארק לאומי והוחלט לפנות את השבטים מחוץ לשטח השימור – לאזור קוואי. בקוואי מתגוררת קהילה בת 400 בני אדם, צאצאי הבושמנים. הקהילה המקומית מנהלת כעת יוזמות אקולוגיות ומנהלת את שימור חיות הבר בשטחה.

את שלושת הלילות הבאים נעביר בלודג׳ פראי יוקרתי בלב שמורת מורמי, הדלתא של האוקוונגו.

ארוחת ערב ולינה (3 לילות) ב-Camp Moremi או דומה ברמתו

 

ימים 8-9 | טיסה פנימית מדלתת האוקוונגו חזרה לצ׳ובה - קאזנגולה - מפלי ויקטוריה צד מערב

לאחר ארוחת הבוקר נצא בטיסה פנימית חזרה אל שמורת הצ'ובה ונעבור בנסיעה דרך עיירת הגבול קאזונגולה (Kazungula), המהווה את נקודת המפגש של בוטסואנה, זימבבואה, זמביה ונמיביה. נחצה את הגבול אל תוך זימבבואה ונגיע אל מפלי ויקטוריה.

מפלי ויקטוריה אשר למרגלות נהר הזמבזי, מתנשאים לגובה של כ-110 מ' ומהווים את אחד מאתרי התיירות המופלאים ביותר שיש לאפריקה להציע. בשמם המקומי, ידועים המפלים כ-"העשן אשר רועם" (Mosi-oa-Tunya), ככל הנראה, עקב המראה הערפילי אשר יוצרים נטיפי המים הפוגעים בקרקעית המפל, אותם ניתן לראות ממרחק של 20 ק"מ. את שמם המערבי, "מפלי ויקטוריה", קיבלו המפלים על ידי החוקר הסקוטי, ד"ר דיוויד לווינגסטון, בשנת 1855, על שמה של מלכת אנגליה דאז. על המפלים עצמם, כתב ביומנו: "איש אינו יכול לדמיין יופי שכזה, שכן לא נראה כמותו בכל אנגליה ולא נגלה קודם לכן לעיניים מערביות; אולם מחזה מרהיב שכזה וודאי ונצפה על ידי המלאכים במעופם"

נגיע אל עיירת מפלי ויקטוריה ונאכל ארוחת צהריים במסעדה המגישה אוכל מערבי מצויין ומשקיפה ממרומים על נהר הזמבזי.

עיירת מפלי ויקטוריה היא עיירה רגועה ובטוחה מאד הממוקמת למרגלות המפלים הגבוהים בעולם. בזימבבואה ישנם 85% נוצרים, ואילו השאר מגדירים את עצמם כמשויכים לדתות "מסורתיות" או לאף דת כלל.

אחרי ארוחת הצהריים נצא לסיור רגלי מדהים במפלי ויקטוריה, כשאנו משקיפים עליהם ממערב, מצידה של זימבבואה.

מסלול ההליכה של מפלי ויקטוריה בצד המערבי עובר בין 15 נקודות תצפית. ההליכה מתחילה ביער של מפלי ויקטוריה, שנוצר מהרסס התמידי של המפלים. במהלך ההליכה נתרשם מעצמת המפלים, כשמכל עברנו מקיף אותנו רסס עז ובאוזנינו צליל נפילת המים האדיר. מומלץ להצטייד במעיל גשם.

במידה ונגיע בימים סמוכים לליל ירח מלא, נוכל לצאת באישון לילה (בהתאם לתאריך) לסיור במפלים על מנת לחזות בתופעה המכונה "קשת ירח".

קשת ירח נוצרת על ידי "אור" הירח, ולא על ידי אור ישיר מהשמש. היא נוצרת בשל נפיצה של אור הירח, שנשבר בחדירה וביציאה מטיפות מים רבות - כמו אלו שברסס הבלתי פוסק המאפיין את מפלי ויקטוריה. קשת ירח עמומה יותר מקשת רגילה ובעין אנושית נראית לבנה, אך בתמונה בחשיפה ארוכה ניתן ללכוד את הקשת בשלל צבעיה. הזמן הטוב ביותר לחזות בקשת הירח הוא בימים בהם הירח מלא בסטייה של יום לפני ויום אחרי – אז כמות האור המוחזרת מפני הירח היא הגדולה ביותר, אלו הימים היחידים בחודש בהם נפתחים המפלים לסיור לילי.

ארוחת ערב ולינה (2 לילות) ב-Ilala Lodge Victoria Falls או דומה ברמתו

 

יום 10 | טיסה במסוק מעל המפלים - נמל התעופה מפלי ויקטוריה - תל אביב

לאחר ארוחת הבוקר נצא אל המנחת ונעלה על מסוק לטיסה בת רבע שעה מעל מפלי ויקטוריה. נופם עוצר הנשימה של המפלים ממעוף הציפור מאפשר לחזות בעצמתם האדירה מזווית אחרת וליהנות מחווית הטיסה במסוק, במהלכה אולי נצליח לצפות גם בקשת בענן.

נאכל את ארוחת הצהרים ובהתאם לשעת הטיסה נצא אל שדה התעופה מפלי ויקטוריה לטיסה חזרה ארצה.