ימים 1-2 | ת"א - קטמנדו - (גובה לינה 1400 מ')

נצא מנמל התעופה בן גוריון בטיסה אל קטמנדו בירת נפאל. לאחר הנחיתה, בבוקר היום שלמחרת, ניסע למלון להתארגנות. לאחר מכן,  נצא לסייר בקטמנדו ובאתריה, ככל שהזמן יתיר לנו. לינה בקטמנדו.

לינה בקטמנדו ב-Apsara Boutique Hotel או דומה לו ברמתו.

 

יום 3 | קטמנדו

את היום נקדיש לסיור בקטמנדו העיר - נבקר ב"דורבאר סקוור", הכיכר החשובה, היפה והמעניינת ביותר בקטמנדו.

בכיכר דורבאר סקוור ריכוז של למעלה מחמישים מקדשים, בהם גם הארמון המלכותי הישן מהמאה ה- 17. הכיכר מהווה את לב ליבה של העיר העתיקה, נעים לשוטט בה, להיכנס למקדשים השונים ולהתבונן בחיים הנפאלים, הרוכלים ועוברי האורח החולפים על פניכם.

נמשיך למקדש פאשופאטינט, אתר העלייה לרגל הקדוש ביותר לדת ההינדו בנפאל.

לא פעם תשמעו את שמו של מקדש פאשופאטינט נקשר לוורנאסי שבהודו, והסיבה לכך היא טקסי שרפת הגופות הנערכים במקום. זוהי למעשה מובלעת של מקדשים הינדואים, גאטות לשריפת גופות וסאדהואים הטובלים במימי נהר הבאגמאטי.

נמשיך את סיורנו לסטופת בודהנאת, שם נמצאת הסטופה הגדולה ביותר בנפאל, ולמעשה, אחת הגדולות בעולם.

סטופת בודהנאת משמשת כמוקד המשיכה הגדול ביותר לטיבטים הגולים בנפאל מאז 1959, והיא מעניקה למטייל היכרות מעמיקה עם התרבות הטיבטית והדת הבודהיסטית.

נמשיך  ל"טאמל", אזור התרמילאים והתיירים של קטמנדו. זהו רובע מפותל, ארוך, רועש, הומה וצבעוני, שלאורכו תמצאו ה- כ-ל - חנויות להשכרת ציוד, בגדים בצבעים רועשים, אינטרנט קפה, מקומות לינה, מסעדות, ריקשות, פאבים, סופרמרקטים, דוכני מזכרות ועוד.

לינה בקטמנדו ב-Apsara Boutique Hotel או דומה לו ברמתו.

 

 

יום 4 | קטמנדו - פוקרה (גובה לינה 900 מ')

בשעות הבוקר המוקדמות נצא בטיסה יפהפיה בת 25 דקות אל פוקרה, העיר השניה בגודלה במדינה. ביום בהיר ניתן לראות את פסגות ההימלאיה המושלגות דרך חלונות צד ימין של המטוס הקטן. לאחר שננחת בפוקרה, נתארגן ונעלה  לג'יפים שלנו שיחכו לנו מחוץ לשדה התעופה.

פוקרה היא עיירה שלווה הבנויה על גדת אגם פאווה על רקע תפאורה מדהימה של הרי ההימלאיה ומשמשת כנקודת יציאה לטרקים רבים בשמורת האנאפורנה.

לאחר שנתארגן במלון נצא לסיור היכרות עם העיר ונעשה הכנות אחרונות ליציאה לקראת הטיול. לינה בפוקרה.

לינה בפוקרה במלון Barahi או דומה לו ברמתו.

 

יום5 | פוקרה - ג'ומסום - מוקטינאת - קאגבני (גובה לינה 2900 מ')

בשעות הבוקר המוקדמות נצא בטיסה קצרה של כ-20 דקות בלבד אל ג'ומסום כשמחלונות של המטוס נשקפות פסגות מכוסות השלג של הרכסי האנאפורנה והדאהולגירי. לאחר הנחיתה, נתארגן ונעלה על הג'יפים שלנו. הכנות אחרונות לטיול, ונצא לדרכנו צפונה לאורך נהר הקאלי גאנדאקי, לכיוון העיירה קאגבני.

ערוץ הקאלי גאנדאקי נחשב לערוץ העמוק ביותר בעולם: פסגת הדאהולגירי ממערב לנו,  שגובהה 8,167 מ' מעל פני הים ופסגת אנאפורנה 1, שגובהה 8091 מ', ממזרח לנו, יצרו ערוץ עמוק מאוד ובו זורם נהר הקאלי גאנדאקי.

נתחיל לטפס אל עבר הכפר מוקטינאת שנמצא בגובה 3760 מ' מעל פני הים, על רכס האנאפורנה.

הכפר מוקטינאת ממוקם על דרך הטרק המפורסם ביותר בעולם - טרק אראונד אנאפורנה, על הדרך היורדת ממעבר ההרים הגבוה "טרונג לה" (4610 מ' מעל פני הים) וממשיכה לכיוון קאגבני וג'ומסום. הכפר הוא מרכז לעלייה לרגל הן לבודהיסטים והן להינדואים. המקדשים שפזורים בחורשה הקטנה כוללים גומפה (מנזר בודהיסטי) ומקדש הינדואי המוקדש לאל ווישנו, האל המשמר. בסמוך להם, ישנו מקדש שמגן על מעיין קטן ועל קילוחי גז טבעי, שהם בעצם ה"אש" הנצחית המפורסמת של מוקטינאת. שילוב זה, של אדמה, מים ואש הקנו למוקטינאת את החשיבות הדתית הרבה לשתי הדתות, ההינדואיזם והבודהיזם.

אנחנו נעשה את הדרך בנסיעה בכיוון ההפוך מאלו שעושים אותה ברגל, ז"א, מקאגבני נעלה לכיוון מוקטינאת. ההרים האדירים שמסביב והפסגות הגבוהות והמושלגות הם תפאורה מדהימה להצגת הטבע במיטבו.

לאחר שנסיים את הביקור במוקטינאת, נתחיל לרדת בחזרה וניסע לכפר קאגבני, שם נלון.

 

יום 6 | קאגבני - גאמי (לינה בגובה 3510 מ')

הבוקר, נחצה את נקודת הביקורת שבקצה הכפר קאגבני שמהווה את "שער הכניסה" אל ממלכת מוסטנאג וניכנס לאזור שהוא מוגבל לתיירים.

ממלכת מוסטאנג נוסדה בסוף המאה ה- 14 ע"י המלך פאל. הממלכה שלטה על נתיב המסחר במלח שחיבר בין טיבט להודו ובכך זכתה להצלחה כלכלית שהגיעה לשיאה במאות ה-15 וה-16. המרחק מקטמנדו, חוסר האפשרות להגעה בכלי רכב (דרכים להליכה ברגל בלבד) ואיסור הכניסה לתיירים מערביים, בודדו ושמרו על המקום ובכך תרמו לפריחת התרבות הבודהיסטית שהושפעה מאוד מטיבט השכנה לה שמצפון. ממלכת מוסטנג הייתה עצמאית עד המאה ה-18, אז איבדה את כוחה הכלכלי וסופחה לנפאל.

ניסע עם הג'יפים שלנו במעלה נהר הקאלי גאנדאקי, כשאנו חוצים כפרים קטנטנים וציוריים, חלקות שדה קטנות, כאשר מכל עבר נראה פסגות גבוהות ומושלגות.

לינה בכפר גאמי

 

יום 7 | גאמי - לו מאנטאנג (גובה לינה 3810 מ')

לאחר ארוחת הבוקר, נמשיך בנסיעתנו צפונה ב"ממלכת לו העתיקה", הלא היא ממלכת מוסטנג. נמשיך את דרכנו ונעלה בדרך המובילה אל ה"עיר" היחידה בהימלאיה המוקפת חומה, בירת מוסטאנג - העיר לו-מאנטאנג, שנמצאת בגובה 3810 מ' מעל פני הים. רחובות העיר מפותלים ויוצרים מבוך שנעים להסתובב ולטייל בהם. ארמון המלך נמצא מעבר לשער הראשי, ארמון בן ארבע קומות. לאחר שנתארגן בגסט האוס שלנו, נצא להסתובב בעיר ובשווקיה.

לינה בלו מאנטאנג

 

יום 8 | לו מאנטאנג וסביבתה (גובה לינה 3810 מ') - פסטיבל "מגרשי השדים"

את שעות הבוקר נקדיש לטיולים בכפרים הקטנים שבאזור.

הנופים בממלכת מוסטנג יפים מאוד אך התנאים והחיים בה קשים. 7,000 התושבים שגרים באזור חסרי כל הכשרה מקצועית ומרבית התושבים מוצאים את פרנסתם בחקלאות, למרות שבאזור זה יש מעט מאוד אדמות ראויות לעיבוד חקלאי.

לקראת הצהריים נחזור ללו מאנטאנג הבירה בכדי לחזות בפסטיבל טיג'י.

פסטיבל טיג'י הוא אחד הפסטיבלים הצבעוניים והיותר חשובים שמתקיים בממלכת מוסטנג. האגדה מספרת על שד רשע שהביא צמא ובצורת קשה על ממלכת מוסטאנג. דורג'ה ג'ונו, בנו של השד, יצא למלחמה נגד אביו על מנת להציל את הממלכה וכמו בכל האגדות הטובות, הוא הצליח לגרש את השד הנורא ולהוריד גשם שהציל את הממלכה. הפסטיבל נמשך כשלושה ימים, מתקיים בבירת מוסטנג, ומציג את סיפור מעשה הגבורה הזה ומשלב יחד עם זה, גם את חגיגות סוף ה"עונה היבשה" ותחילת גשמי המונסון.

לינה בלו מאנטאנג

 

יום 9 | לו מאנטאנג וסביבתה (גובה לינה 3810 מ') - פסטיבל "מגרשי השדים"

גם הבוקר נקדיש את השעות הראשונות לסיור באזור - ניסע לכפרים הקטנים למנזרים וסטופות בודהיסטיות באזור לו מונטאנג בכדי להעמיק ולהכיר את התרבות המקומית הייחודית. בצהריים נחזור שוב ללו מונטאנג הבירה ונמשיך לחגוג את פסטיבל טיג'י.

הפסטיבל נמשך במשך שלושה ימים, בהם מתקיימים ריקודי צ'אם - ריקודים המבוצעים ע"י נזירים עוטי מסכות של שדים ודמויות מפחידות אחרות מהמיתולוגיה הבודהיסטית. הריקודים מלווים במוזיקה אותנטית, המבוצעת גם היא ע"י הנזירים - חצוצרות ארוכות, כלי נשיפה, תופים ומצלתיים. הפסטיבל מגיע לשיאו לקראת יומו אחרון של הפסטיבל (היום) ובא לסמל את ניצחונו של דורג'ה ג'ונו על השדים הרעים ומיגורם.

לינה בלו מאנטאנג.

 

יום 10 | לו מאנטאנג - ג'ומסום (גובה לינה 2743 מ')

לאחר ארוחת הבוקר, נעלה שוב על הג'יפים שלנו ונתחיל את דרכנו בנסיעה דרומה, לכיוון קאגבני. ניסע במורד נהר הקאלי גאנדקי, נעצור במקומות יפים לתצפיות נוספות על אזור מוסטאנג. בדרכנו נעבור כפרים קטנים, חלקות שדה קטנות ומעובדות, מפלי מים, מקדשים הינדואים וסטופות בודהיסטיות, בהחלט נסיעה יפה. אחה"צ נצא ממוסטנג ונגיע לכפר קאגבני משם נמשיך הלאה אל העיירה ג'ומסום ממנה יצאנו לראשונה עם הג'יפים ובה נלון את הלילה.

לינה במלון בג'ומסום

 

יום 11 | ג'ומסום - פוקרה - קטמנדו (גובה לינה 1400 מ')

לאחר ארוחת הבוקר, נעזוב את הג'יפים, ניפרד לשלום מהנהגים ונעלה על מטוס שייקח אותנו לפוקרה. זו טיסה בת 20 דק' בלבד, אך אחת הטיסות היפות ביותר שיש. נטוס בין ומעל לפסגות מושלגות (ממזרח – רכס האנאפורנה, ממערב לנו – רכס הדאהולגירי). בפוקרה נחליף מטוס ונעלה על מטוס שייקח אותנו בטיסה בת 25 דק' לקטמנדו. לאחר שננחת בקטמנדו, נעלה על רכב ונצא לטייל בקטמנדו, ככל שיותיר לנו הזמן. לינה בקטמנדו.
לינה בקטמנדו ב-Apsara Boutique Hotel או דומה לו ברמתו.

 

יום 12 | קטמנדו ועמק קטמנדו

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור מקיף בעמק קטמנדו. נתחיל את סיורנו בפאטן המכונה גם "עיר היופי".

פאטן נמצאת בצידו הדרומי של נהר הבאגמאטי. על כיכר הארמון בפאטאן, הדורבר סקוור, נכתב שירה של גלי עטרי - נפאל. כאן נמצאת ציפור האבן הכלואה והפילים המפוסלים. המקדשים והמבנים המרוכזים בכיכר נחשבים לפאר האדריכלות הנווארית בנפאל והסיור בה שקט ונעים.

מכאן, נמשיך אל מקדש מקדש סוואימבונאט, המכונה בפי המטיילים "מקדש הקופים", על שום להקת הקופים הגדולה המתגוררת במקום.

הסטופה שוכנת על גבעה המשקיפה על עמק קטמנדו, כשני קילומטר מערבית לעיר. בסוף גרם המדרגות הארוך נמצאת הסטופה (מבנה בודהיסטי דתי בצורת פעמון) ובראשו מבנה מוזהב ממנו משקיפות עיניו של בודהה. מסביב לסטופה גלגלי תפילה ומתפללים בודהיסטים רבים.

לינה בקטמנדו ב-Apsara Boutique Hotel או דומה לו ברמתו.
 


יום 13 | קטמנדו - ת"א

בשעות הבוקר המוקדמות נצא אל שדה התעופה ומשם נתחיל את טיסותינו חזרה ארצה.