אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

מרוקו מעניקה בנדיבות למטיילים בה כמעט הכל: מגוון נופים – הרי גבוהים ומושלגים, מדבר צחיח וחולי, מישורים ירוקים וערים צבעוניות, צבעים וטעמים וריחות. אנשים מסבירי פנים, תרבות מפוארת שקפאה והיסטוריה ארוכה ועשירה. מרוקו מגדירה את המושגים האלה מחדש. היא מוסלמית, אבל מתונה וליברלית. היא מודרנית אבל גם  משמרת מסורת.

את הטיול למרוקו נתחיל בחופי האוקיינוס האטלנטי – בערים קזבלנקה ורבט, נעלה על הרי הריף ורכסי האטלס התיכון והאטלס הגבוה, נהנה מחוליות נודדות ולוחשות במדבר סהרה ונטייל בנאות מדבר מוריקות בשל טכניקות להזרמת מים מהרכסים הגבוהים אל המדבר. נכיר את ערי המלוכה, את הערים הכחולות לבנות ואת הערים הברבריות האדומות.

זה טיול בו אין יום הדומה למשנהו ופסיפס הימים יוצר בסופו של דבר שלם יוצא דופן. תושביה משוכנעים שהארץ מכושפת, החוזרים מביקור בה משוכנעים שהיא מכשפת.

 

מה כל כך מיוחד בנו:

 • ביקור בעיר הכחולה שפשאוון
 • טיול בין הגילדות (אגודות בעלי המלאכה) בפז
 • בילוי בג׳מע אל פה לפחות שני ערבים
 • ביקור בבית ברברי על ארוחה קלה
 • ביקור אצת הגאנאווים במדבר על ארוחה קלה והופעת מוזיקת עולם
 • מדריך ישראלי מיומן מצוות עולם אחר
 • מדריך מקומי צמוד

 יום 1 | תל אביב- קזבלנקה (Casablanca) - רבאט (Rabat)

נצא בבוקר המוקדם בטיסה ישירה לקזבלנקה - העיר הלבנה, הגדולה והעשירה בערי מרוקו. עם הנחיתה נצא לטייל על חוף ימה של קזבלנקה ובמסגד חסן ה-2, מהמסגדים המרשימים והמפוארים בעולם שנבנו במאה ה-20.

מסגד חסן ה-2 נבנה על פי מסורות בניה ועיטור מגרביים עתיקים עם טכנולוגיה משוכללת של המאה ה-20, והתוצאה מרשימה ביותר.

נאכל ארוחת צהרים מאוחרת, ואם יתאפשר נמשיך ונטייל עוד קצת בעיר הזו, שנבנתה מחדש ע"י הצרפתים (לאחר שנהרסה ברעידת אדמה) ואופייה המיוחד נגזר מהיותה צרפתית-מרוקנית.  

לקראת ערב נצא בנסיעה לאורך החוף, אל רבאט (Rabat), בה נלון.


יום 2 | רבאט - עיר הבירה הרשמית

נקדיש את היום לעיר הבירה רבאט, נבקר באתריה המרכזיים הכורכים יחדיו עתיק וחדש: נבקר בעיר סלה (Chellah) שהיא מבצר רומי ומוסלמי, שבימי הביניים התמקמה בו ממלכת שודדי ים אגדית, שהטילה חתיתה על האוקיינוס האטלנטי ועל הים התיכון ונהנתה לסחור בבני אדם (בעיקר לבנים!).
נמשיך לרחבת ארמונו המפואר של המלך מוחמד ה-6 ולמשרדי הממשלה שלצדו, לקבר של סבו ואביו – המוזוליאום ע"ש מוחמד ה-5 הניצב לצד מסגד טור חסן, הבנוי בסגנון ערבי (מחצי האי ערב) ונקנח בקסבת אל אודייה הכחולה לבנה והיפהפיה.

ארוחת ערב ולינה ברבאט.


יום 3 | רכס הריף - שפשאוון (Chefchaouen) העיר הכחולה לבנה

לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את רבאט וניסע צפונה אל העיר שפשאוון, הבנויה על מדרונות הרי הריף.

רכס הרי הריף מפריד בין הארץ הנושבת שמדרום לו לבין חופי הים התיכון והרחיק, לפחות לזמן מה, את האירופים מהממלכה המרוקנית. שפשאוון נחשבת (ובצדק) לאחת העיירות היפות ביותר במרוקו, והיא קדושה בשל קרבתה לקברו של בוֹ חמארה ("בעל החמור") שהיו לו יכולות לדבר עם המתים. יהיו שיגידו שהייתה זו אחיזת עיניים – אבל רבים האמינו לו.

נטייל בסמטאות העיירה שבתיה צבועים לבן וכחול, נהנה מהאוויר הצלול, מהאווירה ומהמראות יוצאי הדופן. 

ארוחת ערב ולינה בשפשאוון.


יום 4 | שפשאוון - העיר הרומית וולוביליס (Volubilis) - בירת העלאווים מקנס (Meknes) - פאס

לאחר ארוחת הבוקר, ניפרד מהעיר הכחולה והמהפנטת, וניסע לביקור בשרידיה היפים של העיר הרומית וולוביליס – עיר רומית עשירה ואלגנטית, ובפסיפסים היפים שעיטרו את רצפות בתי עשיריה.
במרחק לא רב מוולוביליס, נמצאת אחת מהבירות ההיסטוריות של מרוקו ובירתה של השושלת העלאווית ששולטת עד היום – מקנס. נבקר בקברו של הסולטן המרתק ביותר מבין סולטניה של מרוקו, מולאי איסמעיל, "הורדוס של המרוקנים" ו"סולטן העבדים", ונראה את באב (שער) אל מנסור שנחשב ליפה בשערי מרוקו. משם נמשיך בנסיעה לפאס (
Fes).

ארוחת ערב ולינה בפאס (Fez).


יום 5 | פאס (Fez) - קסבה ומדינה ושווקים צבעוניים

פאס, שהייתה בירתה של מרוקו בעבר, ממשיכה לשחק תפקיד מרכזי בחייה הדתיים והתרבותיים של הממלכה המרוקנית. בה הוקמה האוניברסיטה הראשונה קירואוון, ששימשה עד המאה ה-20, כאן ישבו חכמי הדת, וכאן נלמדו במדרסותיה מאות תלמידי חכמים.
את מרבית היום נבלה בפאס אל באלי (העתיקה שבמׇדינות שלה), שדבר לא השתנה בה מאז ימי הביניים. היא עדיין שילוב של שכונת מגורים, שוק אינסופי וסדנאות של בעלי מלאכות מסורתיות המסודרים לפי גילדות.
נטייל בינות לרובעי הצבעים, הנפחים, הבורסקאים, הנגרים, החינה והרפואה ועוד. נראה (מן החוץ) מדרסות ומסגדים (את מדרסת בו עינניה או את מדרסת אל נג'רין [מי שתהיה פתוחה]) ונהנה מהצבעוניות והשפע של השווקים. נבקר באחד מבתי המלאכה לקדרים, העובדים עדיין בשיטות עתיקות, ונראה הן את תעשיית הכלים היפה ואת יצירת הג'ליזים (חיפויי הקיר "הפסיפסיים").
נבקר גם בפאס אל ג'דיד – החדשה יותר, בה ניצב ארמון המלך, ולצדו המלאח היהודי (הרובע היהודי) ובית העלמין היהודי – בו קבורים מחשובי הקהילה בכל הזמנים: ר' יהודה בן עטר, ר' אבנר הצרפתי, וכמובן סוליקה הקדושה, שסיפורה עורר השראה בקרב יהדות מרוקו, אבל גם בקרב יהודי אירופה והמגרב.

ארוחת ערב ולינה בפאס.


יום 6| פז - איפרן (Ifrane) - ארפוד (Arfoud)

בבוקר נצא לנסיעה ארוכה שתחצה את האטלס התיכון, ותרד אל מדבר הסהרה. נעצור בדרך ביער ארזים מרשים, בעיירת הנופש איפרן (Ifrane) בעלת המראה השוויצרי, ובמקומות נוספים ככל שיותיר הזמן.
נמשיך ונרד אל המדבר, לכיוון העיר ארפוד
(Erfoud) שבסהרה. זהו יום ארוך של נסיעה בין נופי יערות ארזים ואשוחים, יערות אלוני שעם ואזורי מרעה פוריים, ומישורי החמדות של הסהרה - עד לחוליות הגדולות (דיונות). מהאזור התרבותי שהעלה מסים והיה חלק מהממלכה המרוקנית ("בלד אל מחזן") אל החלק הפראי שכל השליטים בהיסטוריה של מרוקו התקשו לשלוט בו ("בלד אל סיבה").

ארוחת ערב ולינה בארפוד.


יום 7 | יום מלא – טיול ג'יפים במדבר סהרה

טיול ג'יפים של יום שלם במדבר הסהרה – המדבר הגדול ביותר בעולם, שממרחביו העצומים נהנה ביום זה.
ניסע על גבי מישורי ה"חמדה" האינסופיים הזרועים בשדות מאובנים גדולים ואף נבקר גם בבית מלאכה, שאוסף וכורה ומעבד את המאובנים. נפגוש את תושבי המדבר - הברברים, שעדיין מקיימים אורח חיים מסורתי.
נבקר באחת מנאות המדבר היפות של הסהרה ובעיירה ריסאני (סיג'ל מסה ההיסטורית), שהיוותה את התחנה האחרונה של שיירות המסחר אשר יצאו מטימבוקטו וחצו את הסהרה. זה גם מקום מוצאה של שושלת אבו חצירה, שבבית הקברות בה קבורים אבותיה נבקר. נכיר את הגאנווים, שהגיעו לחפש אחרי מקום שקט בו יוכלו ליצור את מוסיקת העולם שלהם. אם נחפוץ, נגיע מוקדם יותר למלוננו שבחולות – ונעלה לראות את השקיעה.

ארוחת ערב ולינה בארפוד.


יום 8 | זריחה מעל הדיונות - קניון טודרה ודאדס (Todra & Dades Gorge)

נפתח את הבוקר מוקדם מאוד, כדי להעפיל אל אחת מהדיונות המפורסמות (מרזוגה), לחזור בזריחה המרהיבה. נתחיל לצאת ממדבר החולות חזרה אל נאות המדבר ואל אזורי האבן, אך ההרים והאזורים הפוריים. בדרך נראה את הדרך בה "החיו" המקומיים את המדבר, נעצור לביקור בפוגארות (קנטות) – עשרות קילומטר של תעלות מים תת-קרקעיות שהיו האמצעי הראשי לאספקת מים ליישובי הסהרה ולנאות המדבר. נמשיך אל קניוני הטודרה והדאדס, החתורים עמוק במפנה הדרומי של רכס האטלס הגבוה, ונלך ברגל בין שדות ומטעים, ערוץ הנהר וכפרי הבוץ הנטושים והמיושבים.
נמשיך בדרך המשובצת בקסבות בנויות מבוץ, ונעצור לביקור בסמטאות הפתלתלות והשמורות של אחת מהקסבות היפות ביותר במרוקו – איית בן האדו (
Ait Benhaddou), שהוכרה ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמי.

ארוחת ערב ולינה באיית בן האדו או קרוב לשם.


יום 9 | חציית הר האטלס - מרקש  (Marrakech)

בבוקר נעלה חזרה אל האטלס הגבוה, ונחצה את מעבר ההרים טיז-ן-טיצ'קה, ממנו "נגלוש" אל מרקש האדומה והשוקקת. נאכל צהרים בדרך, וכשנגיע למרקש אחר הצהריים נתחיל לטייל באתריה הרבים והמעניינים: נבקר בבריכת המנרה, המנקזת את המים המגיעים מהאטלס, ובגן שסביבה בו נהגו יהודי מרקש לחגוג את המימונה, במסגד הכותובייה, המסגד הראשון שבנו המורביטון עם הקמת העיר, וכמובן נטעם את השוק הגדול ואת כיכר ג'מע אל פנה – אחת האטרקציות המרהיבות והמרגשות במרוקו ובטיולנו – כיכר ג'מע אל פנה "כיכר אסופת האבודים"; הכיכר המשוגעת והקסומה מביאה את רוחות המדבר והרוחות האנדלוסיות הקדומות על כישופיהן, נראה ונצלם את מרקידי הנחשים, מספרי הסיפורים, המרפאים העממיים, עוקרי ומטפלי השיניים, מוכרי המשחות והתרופות, להקות ותזמורות, שחקנים ולהטוטנים, וכמובן בתי הקפה והמסעדות השונות.
בערב נחזור אל ג'מע אל פנה המושכת כמגנט כדי לטעום, לצלם, לחוות ולראות את המיסתורי והמיוחד!

לינה במרקש.


יום 10 | מרקש - אימליל (Imlil) - האטלס הגבוה

בבוקר נצא ברכבי 4X4 אל האטלס הגבוה, ובדרכנו נעצור בכפרים מיוחדים ובנקודות עניין שונות. כשנגיע לכפר אימליל, נצא לטייל אל הקסבה העליונה והיפה, בינות לסמטאות, ונבקר בביתו של אחת התושבים המקומיים על ארוחת צהרים קלה.

לינה במרקש.


יום 11| מרקש - ת"א

היום נמשיך ונגלה את העיר המרהיבה והמרתקת: ניכנס בשער אל-מנצור – המכניס אל הקסבה ואל האזור בו התרכזו היהודים – שם ממוקמים גם ארמון אל בהייה וקברי 66 הסעידים – שאף בהם נבקר.

ארמון אל בהייה היה ביתו של הוואזיר הגדול סי אחמד בן מוסא (בא חמד), שהיה במקורו עבד שחור ממרכז אפריקה; כשעלה לגדולה שירת את הסולטן מולאי אל חסן. את הארמון בנה הוואזיר לאשתו האהובה בהייה, והוא נחשב לאחת מהיצירות האנדלוסיות היפות במרוקו. גם בקברי הסעידים יש נגיעה אנדלוסית. בין השאר קבור כאן מולאי יזיד "הנורא", ששלט מ-1798 – 22 חודש בלבד(!), וזכה לכינויו "בזכות" ההתנכלויות ביהודים ומעשי הזדון שלו נגדם. מפליאה וצינית הכתובת שמעל קברו (וקברי הסמוכים לו), האומרת "בזכות מעשי השלום שעשו [הנפטרים] הם יזכו להיכנס אל הגנים הקדושים [גן העדן]".

נמשיך אל גני מג'ורל, גן טרופי קטן ומטריף השייך לאיב סן לורן – דובדבן צבעוני ומיוחד.

בערב יום 11 ניסע לשדה התעופה, על מנת לטוס חזרה לישראל. הנחיתה היא ביום 12 בבוקר המוקדם.

04/02/2022
14/02/2022
11*
מודרך עברית | טיסה ישירה
מחיר לאדם בחדר זוגי: 3450  $
תוספת לחדר יחיד: 450  $
מדריך הטיול:  יעודכן בקרוב
שימו לב:  הנחיתה בבוקר היום ה-12
הערות:  *טיסת אל-על ישירה, נחיתה בארץ בשעה 06:40

18/04/2022
27/04/2022
11*
מודרך בעברית | טיסה ישירה
מחיר לאדם בחדר זוגי: 3450  $
תוספת לחדר יחיד: 450  $
מדריך הטיול:  יעודכן בקרוב
שימו לב:  הנחיתה בבוקר היום ה-12
הערות:  *טיסת אל-על ישירה, נחיתה בארץ בשעה 06:40

08/05/2022
18/05/2022
11*
מודרך בעברית | טיסה ישירה
מחיר לאדם בחדר זוגי: 3450  $
תוספת לחדר יחיד: 450  $
מדריך הטיול:  אלי חוטר
שימו לב:  הטיול מלא!

 • טיסות בינלאומיות ישירות לקזבלנקה וחזרה ממרקש
 • מפגש הכנה במשרדי עולם אחר לפני היציאה לטיול
 • ליווי של מדריך ישראלי מצוות עולם אחר
 • ליווי של מדריך מקומי דובר אגלית
 • מיסי נמל וביטחון
 • לינה במלונות ברמת 4-5 כוכבים ע"ב חצי פנסיון
 • נסיעה באוטובוס/מיניבוסממוזג
 • רכבי שטח עם נהג מקומי בסיור בסהרה וביום העליה לאטלס הגבוה לאימליל. נוח לשבת 3 ברכב או להתחלק לזוגות (בתוספת עלות)
 • דמי כניסה לאתרים על פי התוכנית
 • תשר לנותני השירות המקומיים
 • אשרת כניסה למרוקו
 • ארוחות/שתייה נוספות 
 • הוצאות אישיות
 • ביטוח בריאות ומטען
 • בדיקת PCR בארץ ובחו״ל
 • שירותים נוספים שאינם מצויינים בסעיף "המחיר כולל"
 • הטיול מותנה ב-15 מטיילים בחדרים זוגיים
 • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה או סדר המסלולים שאינם בשליטת החברה
 • יתכנו שינויים בסדר הביקורים במסלול על פי שיקולי מדריך הטיול
 • כל שינוי במחירי הטיסות ומיסי הנמל יגרום לשינוי במחיר לנוסע
 • התשלום בשקלים/מט״ח לפי שער הדולר העברות והמחאות ביום התשלום ויוסדר לפני היציאה
 • לתשומת לבכם, יש צורך בלפחות 3 דפים ריקים בדרכון
 • יש צורך בדרכון בתוקף למעלה מ-6 חודשים מיום החזרה ארצה
 • המסלול מתבסס על טיסות המופעלות ע״י חברת התעופה. הפעלתן ולוחות הזמנים שלהן אינם בתחום האחריות של עולם אחר
 • ט.ל.ח.

תנאי ביטול (עדכון 12/12/21)

במידה ומרוקו תוכרז כמדינה אדומה שאסורה לביקור ו/או מרוקו תוכרז כמדינה מותרת לביקור,
אך תחת מגבלות בידוד מלא עם הנחיתה בה או בישראל – יבוטל הטיול  מיוזמתנו והכסף יוחזר
.

*האמור לא מתייחס להחזרים מחברות התעופה וממלונות שיקבעו לפי מדיניות החברות והמלונות עצמם.

דמי ביטול עבור טיסות - דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה.

דמי ביטול עבור שירותי קרקע – ייגבו לפי תקנון חברת עולם אחר על פי הפירוט:

 • ממועד ההרשמה ועד 60 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול – ייגבו דמי טיפול על-סך 100 $ למטייל
 • 45-59 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 15% מעלות שרותי הקרקע
 • 30-44 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 25% מעלות שרותי הקרקע
 • 15-29 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 50% מעלות שרותי הקרקע
 • 14-8 ימי עבודה לפני מועד היציאה לטיול- ייגבו 75% מעלות שרותי הקרקע
 • 7 ימי עבודה לפני תאריך היציאה - ייגבו דמי ביטול בגובה 100% מעלות הטיול
מטיילים יקרים, נשמח לקבל פניות באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-708-999

*שדות חובה