אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

לינה בלודג׳ים בטנזניה

21/08/2017

קריאה זריזה של כל מסלול בטנזניה מגלה כי יש מילה אחת שחוזרת על עצמה שוב ושוב, והיא ״לודג׳״. אבל מה זה? כן, ברור לנו שמדובר במקום בו נלון באותו לילה, אבל איך זה נראה? האם זה כמו מלון או אולי צימר? שמה כפר נופש? אנחנו פה כדי להסביר מהו לודג׳, איך בוחרים לודג׳ טוב ומדוע חשוב להקפיד ולבחון היכן הוא ממוקם

מה פירוש המילה לודג׳?
אם נבדוק במילון, פירוש המילה הוא בית קטן בכניסה לפארק או על אדמת בית גדול יותר - אחוזה. לרוב, דיירי הלודג׳ הם השומר של האחוזה, גנן או עובדים אחרים.
אז ברור שאנחנו לא עומדים לישון בבית קטן באחוזה, אבל גם לא מדובר במלון רב-קומות, שבכל קומה עשרות חדרים.


איך נראה חדר בלודג׳?
רוב הלודג׳ים בהם תלונו מורכבים מבקתות קטנות, כשבכל ביקתה שני חדרי אירוח מרווחים ומאובזרים. בחלק מהלודג׳ים יש שתי קומות לכל ביקתה ואז נקבל 4 חדרים בביקתה.
מספר חדרי האירוח בלודג׳ משתנה - בחלקם 20 חדרים ובאחרים אפילו 80. גם גודל החדרים שונה - בחלק מהלודג׳ים חדר רגיל דומה יותר לדירת 2.5 חדרים בתל-אביב.
החדרים כוללים מקלחת, שירותים, מיטה כפולה (או שתי מיטות) וברבים מהלודג׳ים תמצאו גם מרפסת ממנה תוכלו לצפות בנוף מרהיב.
באחד הלודג׳ים בהם אנחנו מתארחים תזדקקו גם למדריך להפעלת המקלחת על שלל ברזי המסאז׳ שלה.
לודג׳ אחר, בו החדרים עשויים במברזנט עבה ונראים כמו אוהלים גדולים על מבנה עץ מוגבה, מציע לכם מקלחת תחת אור הכוכבים. חוויה מדהימה בפני עצמה, אך מי שאינו מעוניין בכך, ימצא אמבטיה בתוך החדר עצמו.

חדר בלודג׳ אולדיאני (מתוך אתר החברה)

מה עוד יש בלודג׳?
ברבים מהלודג׳ים תמצאו בריכת שחיה קטנה המתאימה להוצאת אנרגיה לילדים ששהו כל היום בתוך הרכב או לרביצה רגועה בסוף יום עמוס בחוויות.
בחלק מהלודג׳ים תמצאו ארוחת הערב בופה עשיר ובו מגוון סלטים, מנות ראשונות, עיקריות וקינוחים. באחרות, מלצר יגיש לכם את המנות אותן בחרתם מתוך תפריט.
בחלק מהלודג׳ים תמצאו חנות מזכרות קטנה. לרוב המחירים בחנויות אלו מעט יקרים מבחנויות בשדה התעופה או בשולי הדרך.
נוף, כן, נוף. הלודג׳ים ממוקמים באתרים בהם הנוף המרהיב - בין אם הלודג׳ ממוקם בתוך השמורה או מחוצה לה. נצלו את המרפסות בחדרים כדי להתבונן בשקיעה או הזריחה, יותר שלווה מזה לא תמצאו.

המסעדה בלודג׳ סופה טרנגירי (מאתר החברה)

 איך בוחרים לודג׳?
לפני שאנחנו מביאים אתכם ללודג׳, צוות שלנו כבר היה שם ובחן אותו היטב.
לנו חשוב שהחוויה שלכם מכל לודג׳ תהיה מהנה ככל האפשר - החל מהרגע בו ירדתם מהג׳יפ ועד לרגע בו אתם מעמיסים את הציוד לג׳יפ בבוקר המחרת.
ברבים מהלודג׳ים החוויה הראשונה היא זו של איש מצוות הלודג׳ ניגש אליכם עם מגש ועליו כוסות מיץ קר ומגבת לחה חמה בה תוכלו לנגב את הפנים מאבק הספארי. בהחלט דרך נפלאה לסיום יום ספארי.
החדרים - האם הם מרווחים ומתוחזקים היטב? האם הם נקיים? האם במקלחת יש סבון ושמפו? האם הכילה ללא חורים? אנחנו בוחנים את הכל.
מסעדה - האם התפריט כולל מאכלים שאנחנו, הישראלים, מכירים? האם יש ירקות ופירות בארוחת הבוקר? מה לגבי מוצרי חלב? האם יש מגוון של מנות בשריות וצמחוניות? האם יש אינטרנט וקליטה סלולרית?
ולמרות כל זאת, גם לודג׳ שקיבל מאיתנו ציון ״מעולה״ בכל הסעיפים האלו, אם הוא אינו ממוקם באזור בו אנחנו מטיילים או שהצוות אינו נחמד לאורחים - אנחנו לא נלין אתכם שם.

בקתות בלודג׳ סרנה סרנגטי (מתוך אתר החברה)

איך המיקום של הלודג׳ שייך לכל זה?
טנזניה היא מדינה ענקית, בטח בהשוואה לישראל (שטח המדנה הוא כמעט מילון קמ״ר, בעוד שיטחה של ישראל הוא 22,000 קמ״ר), מה שאומר שנסיעה קצרה לוקחת כשעתיים. אנחנו רוצים שתיסעו כמה שפחות ותיראו כמה שיותר.
לכן צריך למצוא לודג׳ים שעומדים בתנאים שלנו וממוקמים בקרבת המקום בו נמצאים בעלי חיים או קרובים אל שער הכניסה לשמורה.
זה לא פשוט ובסרנגטי לדוגמה, אנחנו לנים בלודג׳ים שונים במהלך השנה, בהתאם למיקום עדרי הגנו באותה תקופה. זו הסיבה שאוגוסט לא נלון בלודג׳ים בדרום הסרנגטי - מעולים ככל שיהיו - היות ואנחנו רוצים להגיע אל צפון הסרנגטי ולראות את העדרים חוצים את נהר המארה.

לודג׳ אוהלים במאסק, ממוקם ליד הכניסה לסרנגטי, לחוף אגם מאסק (מתוך אתר החברה)

איזה סוגי לודג׳ים יש?
שני סוגי הלודג׳ים בהם אנחנו משתמשים הם לודג׳ בנוי ולודג׳ אוהלים.
לודג׳ בנוי - החדרים בנויים מבטון ואבן, יש גג יציב מעל ראשינו, חלונות, דלת. כל מה שמגדיר ״חדר״ בכל מקום בעולם.
מבנה יציב שכזה נותן לנו תחושת ביטחון שבעל חיים לא יכול לחדור פנימה. כן, רובכם חושבים כרגע על נמרים ואריות… אבל דווקא חלון פתוח או דלת מרפסת לא סגורה קורצים לקופים לבוא ולבחון מה הבאתם איתכם. המהירות בה הם מסוגלים למצוא דברי מאכל שהכנסתם למזוודה היא פנומנלית, וכך גם הבלאגן שהם עושים כדי לחלץ אותו מאותו תיק. בקיצור - שמרו על חלונות ודלתות סגורים כאשר אתם לא בחדר.

לודג׳ אוהלים - זהו אוהל מאד גדול ופעמים רבות ממוקם על פלטפורמת עץ מוגבהת. קירות האוהל עשויים בד עבה, עמיד בפני מים. בקירות האוהל יש חלונות (כאשר החלון ״פתוח״ הבד שמכסה אותו גלול מעל החלון) והכניסה לאוהל נסגרת באמצעות רוכסן.
באוהל עצמו יש מיטה זוגית או שתי מיטות בודדות, מקלחת, שירותים, כיור, תאורה (לעיתים מדובר בתאורה סולרית) וריהוט נוסף כמו שולחן כתיבה, כסא, ארגז עץ גדול לאיכסון כבודה ועוד.
במילים אחרות - חדר מרווח ומאד מיוחד. כפי שצויין קודם, באחד מהלודג׳ים האלו, יש אמבטיה בתוך האוהל ומקלחת ללא גג מחוצה לו. אנחנו ממליצים לכם לנסות את מקלחת הכוכבים, זו חוויה מאד מיוחדת.

חדר בלודג׳ אוהלים קבוע קובוקובו (מתוך אתר החברה)

האם מסוכן לישון בלודג׳ בשמורה?
כמו כל דבר בספארי - אם מקפידים לשמור על הנחיות הבטיחות הבסיסיות, כפי שהוסברו על ידי מדריך הטיול (הישראלי והמקומי) ואנשי הלודג׳, אין סכנה בלינה בלודג׳ים - בנויים או באוהלים.
חשוב לזכור כי אין גדרות סביב ללדוג׳ים ולכן בעלי חיים יכולים להיכנס אליו בכל שעה ביום ובלילה. במידה ונאמר לכם לקרוא למלווה כאשר אתם רוצים ללכת למסעדה או מהמסעדה חזרה לחדר - הקפידו על כך.
אם הזהירו אתכם לא להתרחק מהחדר או לא ללכת לאזור מסויים בלודג׳ - הישמעו להנחיות וזיכרו כי צוות הלודג׳ דואג לבטחונכם.


על המסלולים שלנו בטנזניה תוכלו לקרוא כאן

שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה