אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

טנזניה שוברת שיאים

27/03/2017

טנזניה, המדינה הגדולה במזרח אפריקה, משתרעת על פני שטח של 947,303 קמ״ר. לשם השוואה, שטחה של ישראל הוא 22,000 קמ״ר; שטחה של גרמניה הוא 357,168 קמ״ר ואלסקה מתפרשת על 738,432 קמ״ר. אכן מדינה גדולה.
אך זה לא השיא היחיד בו היא מחזיקה.


הר קילימנג׳רו
ההר הגבוה ביותר באפריקה נמצא בשטחה של טנזניה והוא גם הר הגעש הגבוה ביותר מחוץ לדרום אמריקה. פסגתו מגיעה לגובה של 5,895 מטרים מעל פני הים. בראש פסגתו קרחון-עד ששטחו הולך ומצטמצם עקב התחממות כדור הארץ, ויש הסבורים שתוך מספר שנים הוא יעלם כליל.
לשמו של ההר ניתנו פרשנויות רבות, בסוואהילית פרוש השם הוא ״ההר הנוצץ״.

 

אגם טנגניקה
האגם נמצא בדרום טנזניה. זהו האגם העמוק ביותר באפריקה (1,470 מטרים עומקו) וכפי הנראה, השני בעומקו בעולם (אחרי אגם באיקל בסיביר). הוא גם אגם המיים החיים הארוך בעולם - 673 ק״מ.
את האגם טנזניה חולקת עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בורונדי וזמביה.
פירוש השם Tanganika הוא ״אגם גדול כמו מישור״.

אגם טנגניקה. האגם הגדול ביותר באפריקה

קלדרת נגורונגורו
קלדרה נוצרת כאשר לוע הר געש קורס אל תוך תא המאגמה של ההר. התוצאה נראית כמו מכתש, כאשר דפנות הקלדרה הן למעשה קירות הר הגעש.
קלדרת נגורונגורו היא הקלדרה השלמה הגדולה בעולם, אשר אינה פעילה ואינה מלאה בחומר וולקני. הקלדרה נוצרה לפני כ-2-3 מליון שנה, עומקה 610 מטר ושטח הקרקעית הוא 260 קמ״ר. ההערכה היא כי הקירות המקוריים התנשאו לגובה של כ-4,500 - 5,800 מטרים, אך הגשמים והרוחות שחקו אותם.
נגורונגורו נבחרה כאחד משבעת פלאי הטבע של אפריקה.
יתכן ומקור השם הוא מהשפה המסאית, בה פרוש המילה Nkoronkoro הוא ״מתנת החיים״.

 

ריכוז בעלי החיים הגבוה בעולם
בטנזניה מעל ל-4 מיליון בעלי חיים, הנחלקים ל-430 מינים ותתי מינים. כאשר מחלקים את מספר בעלי החיים בשטחה של טנזניה, מסתבר שיש בה את ריכוז בעלי החיים בקילומטר הגבוה ביותר בעולם. שטחי שמורות הטבע, אזורי השימור הפארקים הימים והשמורות הבינלאומיות מתפרשים על פני כ-420,000 קמ״ר, שהם 38% משטח המדינה.

עדרי גנו וזברות בסוואנה של הסרנגטי

בעלי כנף

ביבשת אפריקה יש כ-2500 מיני ציפורים ועופות. בטנזניה ניתן למצוא 1,100 מינים - חלקם קבועים וחלקם נודדים דרכה. ניתן לראות בה את הציפורים הזעירות ביותר - סוגי פרושים וצופיות - ועד העופות הגדולים ביותר - חוברת קורי ויען.

רואהה והאריות
הפארק הלאומי רואהה שבדרום טנזניה, מאכלס כ-10% מאוכלוסיית האריות בעולם. רואהה הוא הפארק הלאומי הגדול בטנזניה - כ-20,226 קמ״ר, מה שהופך אותו לפארק הגדול במזרח אפריקה ולגדול אפילו מהפארק הלאומי קרוגר שבדרום אפריקה. חובבי הציפורים ימצאו בפארק עניין רב היות ונספרו בו כ-570 מינים של ציפורים. זהו פארק יפהפה, אותו חוצה נהר רואהה, המספק מים לכלל בעלי החיים בפארק. בעונה היבשה חלקים גדולים מהנהר יבשים, אז אפשר לראות משפחות גדולות של פילים צועדות בתוך אפיקו וחופרות בורות במקומות בהם המים קרובים, יחסית, לפני הקרקע. בורות אלו יספקו מים לבעלי חיים נוספים רגע אחרי שהפילים מפנים אותם וממשיכים בדרכם.

שמורת טבע סלו (Selous)
שמורת הטבע משתרעת על פני שטח של 54,000 קמ״ר, וכך הוא אזור הטבע המוגן הגדול באפריקה. בעבר, השמורה אוכלסה בעדרי פילים עצומים שהולכים ונעלמים עקב הצייד הלא חוקי. בתחילת דרכה, היתה זו שמורת צייד קטנה של הגרמנים (סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20). במלחמת העולם הראשונה, כאשר הבריטים כבשו את השטח, הם הפכו את האזור לשמורת צייד מסודרת (Game Reseve).
את השמורה חוצה נהר רופיג׳י, המספק מים חיים ופרנסה לתושבי האזור. אחד הקרבות המרתקים בין הגרמנים לבריטים התרחש בנהר זה, אשר רוחבו איפשר לאוניית מלחמה גרמנית להסתתר בו תקופה לא קצרה ולגרום לנזקים לצבא הבריטי.
בשמורה ניתן למצוא את האוכלוסיה הגדולה ביותר של זאבים טלואים (African wild dogs) באפריקה. אם הגעתם לשמורה ולא ראיתם אותם, ובכן, להקות של זאבים טלואים נודדות לעיתים תכופות, כך שקשה לעקוב אחריהן.
זאב טלוא. אחד הטורפים המרתקים והמצליחים בטבע, שהולך ונעלם עקב חדירת אדם לשטחי המחיה שלו

עוד על המסלולים לטנזניה תוכלו לקרוא כאן

שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה