אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

מה עושים החודש באיסלנד?

08/05/2017

לרובנו איסלנד היא אי אי-שם בצפון העולם, בו הטמפרטורה  לעולם קרה, השלג והקרח מכסים אותו בכל ימות השנה (אחרת למה לקרוא לו אי-קרח?). ובכל זאת, בשנים האחרונות עוד ועוד תיירים מגיעים לאיסלנד במהלך כל השנה - חלקם כדי להנות מהאביב הקצר במדינה וחלקם דווקא נהנים ממערות הקרח, הגייזרים והזוהר הצפוני. עדיין נשאלת השאלה - מתי הזמן הטוב ביותר לטייל באיסלנד?
כרגיל, התשובה קצת מורכבת. אתם מוזמנים לקרוא על מזג האוויר ועל אפשרויות הטיול השונות במהלך חודשי השנה.


דצמבר - מרץ:
בצפון המדינה הטמפרטורות יכולות לרדת ל-10- מעלות צלזיוס, כשהרוח מורידה אותן אף יותר. ובכל זאת, אין צורך לוותר על טיול באיסלנד בחודשים אלו - קחו איתכם בגדים חמים ותהנו מאי מלא בהפתעות.

נובמבר - ינואר:
שעות האור באי קצרות, כך שהאי פחות מומלץ בתקופה זו עבור צלמים או טיילים.

אפריל - מאי:
האביב מגיע לאי. הטמפרטורות מתחילות לעלות (בשעות היום הן מגיעות בדרום לכ-10 מעלות) ופריחה ססגונית מכסה את הקרקע.

יוני - יולי:
הקיץ בעיצומו. תוכלו לראות את השמש גם בחצות הלילה. תופעה זו דורשת כמה לילות של הסתגלות לאור שנמשך כל כך הרבה שעות. הטמפרטורה בעונה זו נעה בין 5-25 מעלות.

אוגוסט:
שעות האור מתחילות להתקצר שוב.

ספטמבר - נובמבר:
טמפרטורות דומות לאלו שבאפריל מאי (בסביבות 10 מעלות ביום בדרום האי). זהו הסתיו באי, הטמפרטורות יורדות ושעות האור מתקצרות.

את הזוהר הצפוני תוכלו לראות באיסלנד בין החודשים ספטמבר לאפריל. החודשים המומלצים הם פברואר-מרץ וספטמבר-אוקטובר.
בחודשים ספטמבר-יוני רבות מהדרכים הקטנות בהרים סגורות עקב שלג וקרח. בכל מקרה, הצטיידו ברכב 4x4.
הלוויתנים מגיעים לחופי האי בחודשים פברואר ומרץ. אם אתם רוצים לראות ולצלם אותם, הזמינו שייט מתאים כמה חודשים מראש.

עונות השנה באיסלנד
האביב באיסלנד הוא בחודשים אפריל-מאי. היום הראשון לקיץ נחגג ביום חמישי אחרי ה-18.4. אמרנו קיץ, ועדיין, לא פעם יורד שלג באותו יום. במהלך חודש אפריל ומאי יכול עדיין לרדת שלג בהרים ורמות הגבהות, אולם בריקיוויק ולאורך החוף אפשר לראות את תחילת הפריחה.
זה גם הזמן בו הפאפין (Puffin) - תוכי ים - חוזר לאיסלנד. הם שוהים לאורך החופים בין אפריל לספטמבר.
הטמפרטורה הממוצאת בריקיוויק באביב נעה בין 0-10 מעלות. בעונה זו הדרום מאופיין בגשמים וככל שעולם צפונה, מזג האוויר הופך לקר יותר אך יבש. אם אתם חובבי פריחה, אלו החודשים בהם כדאי לכם לבקר באיסלנד.
יתרון נוסף הוא שחודשים אלו אינם חלק מעונת התיירות, כך שהאתרים השונים אינם עמוסי אדם והמחירים מעט נמוכים מאלו של שיא העונה.


הקיץ באי הם מאי עד אוגוסט. זו העונה בה רוב התיירים מגיעים לאיסלנד. כאמור, הימים מתארכים וב-21.6, היום הארוך בשנה, השמש זורחת גם בחצות. אחרי תאריך זה, הימים מתקצרים בכמה דקות מדי יום. מי שרוצה לראות זריחות מרהיבות, אלו הימים עבורו. עבור הצלמים, הרגילים ל״שעת זהב״ שנמשכת חצי שעה - פה תזכו למספר שעות זהב.
רוב הסיורים באי זמינים בתקופה זו, כולל הרים, קרחונים, הרי געש ומפלים.
הטמפרטורה נעה בין 5-25 מעלות צלזיוס. גם בקיץ עשוי לרדת גשם והרוחות עלולות להוריד את הטמפרטורות.
אם אתם רוצים לחוות פסטיבל באיסלנד, זה הזמן, כמו גם לינה במחנות אוהלים (קמפינג). בסוף יוני-תחילת יולי נפתחות הדרכים בהרים וניתן לבקר במספר אתרים פופולארים כמו Landmannalaugar וללכת בשבילים המיועדים לחובבי הליכה.
היות ומדובר בשיא עונת התיירות, מומלץ להזמין מקומות לינה וכניסה לאתרים השונים מוקדם ככל האפשר.

הסתיו מתחיל בסוף חודש אוגוסט ונמשך עד סוף אוקטובר-תחילת נובמבר. מסוף אוגוסט הטמפרטורות מתחילות לרדת ויתכן גם שלג ראשון ואולי תוכלו לראות גם את הזוהר הצפוני.
המעלות צונחות ל-0-10, בדומה לאביב, והגשמים הופכים לתכופים יותר ויותר. עבור הצלמים, צבעי הסתיו היפהפיים הם סיבה מצויינת להגיע לאי.
הציפורים והעופות הנודדים נוטשים את האי, אתרי הרפטינג וטיולי ההרים נסגרים גם הם.

החורף מתחיל בנובמבר ונמשך עד מרץ. הימים מתקצרים וב-21.12, היום הקצר בשנה, השמש מבצבצת במשך 4-5 שעות בלבד. אחת הדרכים להתחמם היא המרחצאות החמים, הפעילים כל ימות השנה, אבל בקור של החורף הם נפלאים אפילו יותר.
מי שמגיע לאיסלנד בחורף בא עבור שתי סיבות - הזוהר הצפוני ומערות הקרח. המערות נוצרות מתחת לקרחון Vatnajökull - הקרחון הגדול באירופה. בקיץ לא ניתן לבקר במערות היות והן מלאות במים זורמים, אך בחורף, כשהמים קופאים שוב, ביקור במערות הוא חובה.
למרות מה שכולם חושבים, איסלנד אינה מכוסה בשלג במהלך החורף. למעשה, מדי פעם יורד שלג, שנמס אחרי מספר ימים, ואז שוב יורד שלג וחוזר חלילה.
הטמפרטורות בחורף משתנות בין אזורי המדינה השונים. בריקיוויק שבדרום הטמפרטורה הממוצעת נעה סביב 0 מעלות. היא עלולה לרדת או לעלות ב-5 מעלות אך לרוב, לא מעבר לזה.
בצפון, 10- היא הטמפרטורה הממוצעת. כמויות השלג בצפון גדולות מאלו של הדרום, וכך אפשר לראות משטחי שלג וקרח יפהפיים.
בחורף הרמות סגורות למטיילים אך ניתן לטייל בחלק מהקרחונים. סיור בהם תלוי במזג האוויר והראות באותו יום. אם החלטתם ללכת על זה, התלבשו חם היות והרוח עלולה להקפיא אתכם.


הזוהר הצפוני
את הזוהר הצפוני ניתן לראות רק בתנאי חושך, מה שפוסל את חודשי הקיץ (יוני-יולי) בהם יש אור עד חצות. החודשים הטובים ביותר לצפיה בזוהר הם ספטמבר-מרץ.
הזוהר הצפוני הוא תוצאה של התנגשות בין חלקיקים למולקולות באוויר, בעיקר אלו של חנקן וחמצן באטמוספירה. כתוצאה מכך, משתחררת אנרגיה בצורת אור. למעשה, אטומי החמצן באטמוספירה טעונים באנרגיה תמיד. כאשר הם מתנגשים בחלקיקים שמגיעים מהשמש (״סופה סולרית״), שגם הם טעונים, יש צורך בשחרור אנרגיה, וכך נוצר אור אותו ניתן לראות בקטבים - צפוני ודרומי - היות והאטומים נמשכים למגנטיות. בזמן סערה גאומגנטית חזקה, אפשר לראות את הזוהר הצפוני גם הרחק מהקטבים.
צבע הזוהר נקבע באתרם לסוג האטום - הצבע הירוק (הנפוץ ביותר) הוא כתוצאה מפגיעה באטום חמצן; הצבעים אדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספירה.


שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה