אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

האזורים - הקשר בין הרי געש, פורטוגל ולוויתנים

30/03/2017

האזורים
האיים האזורים (Azores) שייכים לפורטוגל, שגילתה אותם במאה ה-15 ואף יישבה אותם.
ארכיפלג האיים האזורים מורכב מתשעה איים געשיים בצפון האוקינוס האטלנטי, כ-1,360 ק״מ מערבית לפורטוגל.
הכלכלה באיים מבוססת על חקלאות, מחלבות, בקר, דייג ותירות, שבמהלך השנים האחרונות הפכה למרכיב מרכזי בכלכלה. בנוסף, הממשל באזורים מעסיק אחוז גדול מהתושבים באופן ישיר או עקיף במתן שירותים תירותיים.
ההר הגבוה ביותר בפורטוגל הוא Mount Pico באי Pico, וגובהו 2,351 מטרים. למעשה, ההרים באזורים הם מהגבוהים בעולם כאשר מודדים את גובהם מבסיס ההר, הנמצא בקרקעית האוקינוס, ועד לפסגות, הנמצאות הרבה מעל לפני הים.

מזג האוויר
במהלך השנה הטמפרטורות באי נעות בין 14 מעלות צלזיוס בלילה ל-22 מעלות צלזיוס ביום (חודשי הקיץ, בחודשים יוני עד ספטמבר).
בחורף הטמפרטורה במהלך היום עולה עד 15 מעלות צלזיוס.

בגלל הקירבה לאוקינוס ולזרם הגולף, יורדים באיים גשמים במהלך כל השנה, אולם בחודשי הקיץ כמויות המשקעים נמוכות בהרבה מאלו שבחורף.

התישבות
באיים Corvo, Santa Mariaו-Terceura נמצאו מבנים הדומים למבני קבורה - היפוגאום (מבנה קבורה תת-קרקעי) בני כ-2000 שנים, מה שמוכיח הימצאות בני אדם באיים עוד לפני הפורטוגלים. הזיהוי אינו ודאי היות והפורטוגזים השתמשו במבנים דומים לשמירה על דגנים שונים. כאמור, הזיהוי אינו ודאי וכך גם התאריך בו נוצרו והאם נוצרו באופן טבעי או הם מעשי אדם.
האיים היו ידועים לאירופאים כבר במאה ה-14. בשנים 1433-1436 Gonçalo Velho Cabral החל ליישב את האיים Santa Maria ו-São Miguel. המתיישבים הראשונים עסקו בחלקאות ונטעו כרמי ענבים, קני סוכר, סוגי דגן ועוד, במטרה להתקיים ולמכור את התוצרת.
לאי, בו לא היו בעלי חיים, הובאו תרנגולות, ארנבות, בקר, כבשים, עיזים וחזירים.
רוב המתיישבים הגיעו מפורטוגל, רבים מהם היו יהודים ויהודים שהתנצרו במהלך שנות האינקביזיציה ומצאו מקלט באיים.
בשנת 1522 העיר Vila Franca do Campo נחרבה כתוצאה מרעידת אדמה ומפולת עפר, בהן נהרגו 5,000 אנשים. במהלך השנים העיר נבנתה מחדש מעל האתר הראשוני והיום היא תושביה מתפרנסים בעיקר מדייג וממעגן היכטות. העיר Ponta Delgada הוכרזה כבירה החדשה בשנת 1546.

מתיישבים נוספים שאיישו את האיים, במיוחד את האי São Jorge, הם הפלמים, שהגיעו לאי ב-1443 בהנהגתו של Wilhelm Van der Haegen. לאחר מכן, הנסיך הנרי הנווט (Henry the Navigator) אישר לאחותו אזיבל ובעלה הדוכס פיליפ, שפלנדריה היתה חלק מנחלתו, להתיישב באיים ואף וידא כי הם יקבלו אספקה שוטפת של ציוד נדרש. עד שנת 1490 כבר היו כ-2000 פלמים באיים Terceira, Pico, Faial, São Jorge ו-Flores. התוצאה היתה שהאיים נודעו אז בשם האיים הפלמים או האיים של פלנדריה (Isles of Flanders).

במאה ה-20 לאיים היה חלק משמעותי ביותר במהלך מלחמת העולם ה-2, אז המושל של האיים, António de Oliveira Salazar, השכיר בסיסי אוויר וים באזורים לצבא הבריטי. הצבא הבריטי והאמריקני השתמשו בבסיסים אלו כדי להגיע לנקודות במרכז האוקינוס האטלנטי.

צמח ההוטנזיה הובא לאיים מאמריקה או אסיה. הצמח התפשט לשטחים מהם נכרתו עצים והיום הוא מכסה שטחים גדולים מהאיים

צייד לוויתנים
במחצית השניה של המאה ה-19 התפתחה באזורים, במיוחד באים Faial ו-Pico, תעשיה של צייד לוויתנים. מהליוויתנים הפיקו, בעיקר, את השמן שנועד למכונות בעולם התעשייתי המתפתח, אך שימש גם להכנת סבונים, בשמים, מוצרי איפור ועוד. מהעצמות הכינו כלים ועבודות אומנות.
על מנת לזהות את הלוויתנים, תצפיתנים עמדו בנקודות גבוהות באיים וחיפשו את סילוני המים של הלוויתנים. כאשר הם זיהו לוויתן, הם שיגרו זיקוק לאוויר וסימנו לציידים לצאת לדרך.
הצייד עצמו נעשה באופן דומה לזה המוכר מהספר ״מובי דיק״ בהבדל גדול אחד - הסירות צאו מחופי האיים ולא מאוניה.
הסירות עצמן יחודיות וניבנו בדומה לסירות קאנו אמריקניות בהן נעשה שימוש במאה ה-19. במהלך השנים הן פותחו והפכו למהירות וחזקות יותר.
הציידים, 7 בסירה, התחרו בינהם מי יצוד את הלוויתן, היות וכל לוויתן פרושו היה כסף לקניית מצרכים ומוצרים חיוניים שלא ניתן היה לקנות באי.
הציידים השתמשו בצילצלים, אותם זרקו ידנית על הלוויתן ואז גררו את הגופה לחוף, שם חתכו אותה והפיקו ממנה את השמן והמוצרים הנלווים.
הצייד נאסר סופית בשנת 1987.
היום, האזורים משמשים כאחד המקומות הטובים ביותר לצפיה בלוויתנים החיים וממליטים בסביבת האיים.


תצפיות לוויתנים ודולפינים
הזמן הטוב ביותר לצפיה בלוויתנים הוא באביב - אפריל ומאי. אז ניתן לראות את הלוויתן הכחול, לוויתן מצוי ולוויתן צפוני שטים בקרבת האיים במהלך הנדידה השנתית שלהם. שני מינים נוספים - לוויתן מינקי ולוויתן גדול-סנפיר - נצפו גם הם בתקופה זו, אך הם נדירים יותר.
את הלוויתן גדול-ראש ניתן לראות במהלך כל השנה, אך הסיכוי הטוב ביותר לראות אותו הוא בחודשי הקיץ, כמו גם את הדולפינים, שבתקופת הקיץ הם נמצאים ליד האיים עם צאצאיהם שנולדו בשבועות האחרונים.
בחודשי החורף אפשר לראות לאורך החופים 3 מיני דולפינים - דולפין מצוי, דולפינן וגרמפוס אפור. מינים אלו נמצאים ליד האיים במהלך כל השנה.

לאורך חופי האיים ניתן לראות לפחות 25 מינים של לוויתנים ודולפינים. רשימה זו כוללת את הנפוצים שבהם:

דולפין מצוי (Common dolphin)

ינואר - דצמבר
דולפינן (Bottlenose dolphin) ינואר - דצמבר
גרמפוס אפור (Risso's dolphin) ינואר - דצמבר
לוויתן גדול-ראש (Sperm whale) ינואר - דצמבר
לוויתן כחול (Blue whale) אמצע מרץ עד אמצע יוני
לוויתן מצוי (Fin whale) אמצע מרץ עד אמצע יוני
לוויתן צפוני (Sei whale) אמצע מרץ עד אמצע יולי
דולפין נתב (Pilot whale) אמצע אפריל עד סוף אוקטובר
סטנלה מפוספסת (Striped dolphin) אמצע מרץ ועד אמצע ספטמבר
סטנלה אטלנטית (Atlantic spotted dolphin) יוני עד דצמבר

עוד על המסלולים לאיים האזורים תוכלו לקרוא כאן

שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה