יום 1 | תל אביב - נמל התעופה קילימנג'רו (Kilimanjaro Airport) -שמורת טרנגירי (Tarangire National Parj)

ניפגש בנתב"ג ונטוס לשדה התעופה הבינלאומי קילימנג'רו הממוקם סמוך לעיר ארושה (Arusha). נפגוש את הצוות המקומי שילווה אותנו, נעלה על רכבי הספארי המיוחדים (פירוט בהמשך) ונצא ליעד הראשון - שמורת טרנגירי (Tarangire). נגיע לשמורה לפנות ערב ונסייר בה. המיוחד בשמורת טרנגירי הן הסוואנות רחבות הידיים -  מרחבי עשב עצומים, זרועות עצי באובב בני מאות שנים, שיחים נמוכים ועולם חי עשיר ומגוון, הכולל יותר מ-500 מינים של עופות, עדרים גדולים של פילים, היפופוטמים, אריות, צבועים ואלפי צבאים, בופאלו, אנטילופות, גנו,  אימפלות, זברות, ג'ירפות ועוד.

ייחודה של שמורת טרנגירי (Tarangire National Park) הוא הסוואנות רחבות הידיים שלה, המנוקדות במאות עצי באובב בני מאות שנים, שביניהם משובצים מאות עצי שיטה. עולם החי של טרנגירי עשיר ומגוון: נמנו בה יותר מ-500 מינים שונים של עופות והיא נחשבת לאחד מריכוזי הקינון הגדולים בעולם. ייחוד נוסף של טרנגירי הוא העדרים הגדולים של הפילים, המגיעים אליה בעונת היובש. בנופיה המגוונים של טרנגירי משוטטים גם היפופוטמים, זאבים טלואים, אריות, נמרים וצבועים. בשטחי העשב הנרחבים שלה חיים אלפי צבאים, באפלו, איילנד, גנו, אימפלות, זברות, ג‘ירפות ומיני יונקים רבים נוספים.

בתום הספארי, ניסע אל הלודג' ונתארגן לארוחת הערב.

ארוחת ערב ולינה ב- Manyara Serena Lodge או דומה ברמתו


יום 2 | קלדרת נגורונגורו (Ngorongoro Crater) - שמורת סרנגטי (Serengeti National Park)

לאחר ארוחת הבוקר נבקר בשמורת נגורונגורו, שהיא לא רק אחד האזורים היפים ביותר בעולם, אלא בעיקר בעלת מגוון טופוגרפי עשיר ומרתק - רכסים געשיים זרועי מכתשים, ימות וביצות, הרים, קניונים ומישורים, דיונות ויערות עם מגוון עשיר של חיות בר. בזכות אוצרות הטבע והתרבות שבה הוכרזה השמורה כאתר מורשת עולמית. אנחנו נגלה כאן את "הפלא השמיני של הבריאה" - קַלְדֶרָת נגורונגורו", שהיא מכתש ענק שנוצר כאשר לוע הר הגעש קרס פנימה ויצר "רצפה" של 304 קמ"ר וקוטר של 19 ק"מ עם קירות תלולים בגובה של כ-600 מ'. בתוך המכתש הזה חיים להם לא פחות מ־25 אלף בעלי חיים גדולים, כולל אוכלוסיית האריות והצבועים המנומרים הצפופה בעולם(!). כאן נמצא גם ימת סודה (אגם אלקאלי, בו ריכוז המינרלים גבוה ביותר), נחלים, ביצות, סוואנות, חורש פתוח, יער עצי שיטה ויער גשם הררי, וביניהם מסתובבים עדרי זברות, גנו וצבאים, פילים, אריות, ברדלסים תאואים ולהקות פלמינגו. המכתש הוא גם ביתם של בני שבט המסאי, רועי הבקר המופקדים על שמירת החיות מפני ציד בלתי חוקי. 

קלדרת נגורונגורו (Ngorongoro Crater), המכתש המפורסם ביותר באפריקה, נוצר כתוצאה מקריסתו של הר הגעש נגורונגורו. כתוצאה מכך נוצר מעין אמפיתיאטרון טבעי עצום, שהקירות התלולים המקיפים אותו מתנשאים לגובה של כ-600 מטרים. במכתש נגורונגורו חיים רוב מיני בעלי החיים של מזרח אפריקה, ביניהם קרנפים, צבועים, תאו, פילים ועדרי גנו וזברות. מכתש נגורונגורו הוא חלק מ"אזור השימור נגורונגורו" הכלול ברשימת אתרי המורשת העולמיים של ארגון אונסק"ו. בנגורונגורו חיי בר מגוונים, נופים עוצרי נשימה והוא ביתם של שבט המסאי, רועי הבקר.

בתום הספארי נשים פעמינו לשמורת הסרנגטי.

ארוחת ערב ולינה ב- Serengeti Serena Lodge או דומה ברמתו


ימים 3-4 | שמורת סרנגטי (Serengeti National Park)

היום נערוך ספארי בשמורת הסרנגטי, המשתרעת על כ-60,000 קמ"ר, בשטחי טנזניה וקניה. השם ניתן לה על ידי שבט המסאי ומשמעותו "הערבות האין-סופיות". סרנגטי היא השמורה השנייה בגודלה בטנזניה, והיא משתרעת על פני 14,763 קמ"ר - כשני שליש משטחה של מדינת ישראל. בשנת 1981 הכריז אונסק"ו על הפארק כאתר מורשת עולמית וכשמורה ביוספרית, שמורת טבע בקרבת מגורי אדם, העונה על שורה של קריטריונים אקולוגיים ותכנוניים הנוגעים לביוספרה (מערכת אקולוגית), כולל פיתוח בר קיימא ושמירה על ערכי טבע מגוונים, במטרה לאזן בין צורכי האדם העכשוויים, העתידיים וערכי שמירת הטבע. השמורה נחשבת ליעד הספארי הטוב ביותר והעצום ביותר באפריקה, בשל כמות ומגוון בעלי חיים שאפשר לראות בו - גנו, זברות, ג'ירפות, אנטילופות, אריות, נמרים, צ'יטות, צבועים, ומגוון אינסופי של דורסים. סרנגטי התפרסמה גם בזכות התופעה המרהיבה של "הנדידה הגדולה". מדי שנה, לקראת העונה היבשה נודדים מעל 2 מיליון גנו, זברות וצבאים במסלול מעגלי בעקבות המזון אל שמורת מסאי-מארה שבקניה ובחזרה. העדר הענק משרך את דרכו צפונה, ואיתו מאות אלפי עגלים וסייחים צעירים שעבורם זו הנדידה הראשונה במחזור החיים. המישורים הם רקע לדרמה עוצרת נשימה של מעגל חיים ומוות. טורפים רבים, ביניהם צבועים, אריות, ברדלסים ונמרים, אורבים לעדרים עד הגיעם אל המכשול הגדול ביותר הניצב בפניהם בקצה שמורת הסרנגטי - נהר המארה.

בתומו של יום נשוב אל הלודג' ונתארגן לארוחת הערב.

ארוחת ערב ולינה (2 לילות) ב- Serengeti Serena Lodge או דומה ברמתו

 

ימים 5-6 | מישורי נדוטו (Ndutu) - כפר מסאי (Maasai) - מניארה (Manyara)

לאחר ארוחת הבוקר נצא לספארי אחרון בסרנגטי. בהמשך, בדרכנו אל שער היציאה מהשמורה, בדרך למנייארה, נעצור לביקור אצל שבט המסאי (Masai) בכפר  מאנייטה.

סימן ההיכר הבולט של בני שבט המסאי (Maasai), החיים בקניה ובצפון טנזניה, הוא לבושם המסורתי- מעין שמלות אדומות. על פי הערכות, מונה היום שבט המסאי כ-900 אלף איש. הם חיים בכפרים ולא כבודדים, בבקתות עשויות בוץ, עץ וגללי בקר. למרות חדירת תרבות המערב לאזורם, ממשיכים בני שבט המסאי לנהל את חייהם בדרכם המסורתית- חיי נוודים למחצה. רוב בני המסאי עודם מתפרנסים מרעיית בקר, וזאת למרות הקושי להתפרנס מכך הנובע מפיתוח באזורי המחיה שלהם. למרות ששמם יצא למרחקים כציידים מומחים, רוב מזונם של בני המסאי מקורו בבקר שהם מגדלים והם ניזונים בעיקר מדם ומחלב מהבקר. עושרם מוערך במספר ראשי הבקר שיש לכל בעל עדר. בני המסאי משמרים טקסים מסורתיים רבים. אחד הטקסים המוכרים ביותר מכונה ”ריקוד הקפיצות“ אותו מבצעים הנערים הצעירים בטקס התבגרותם.
בטקס זה הם צריכים לזנק מנקודת עמידה לגובה רב, כשהם מפגינים בכך את חוזקם, ובעקבות כך את התבגרותם. בני שבט המסאי חיים במניאטה, כפר קטן המהווה את המרכז הרוחני והחברתי של בני השבט.

כאן נגלה מדוע המסאים עומדים על רגל אחת, מהו ריקוד הקפיצות ומה מסמל הצבע האדום - נלמד על תרבותם, אורח חייהם ומנהגיהם המסורתיים, נסייר בבקתות הבוץ ונצפה במופעי שירה וריקודים. בשעות אחר הצהריים נגיע למנייארה, שם נשהה בשבת.

למחרת, לאחר תפילה וארוחת שבת, נצא לסיור באזור הלודג׳.

ארוחת ערב ולינה (2 לילות) ב- Manyara Serena Lodge או דומה ברמתו

 

יום 7 |  יום שבטים בטנזניה - ביקור בשבטי הדזבה ודטוגה

ביום זה אנו חווים את התפתחות משכנות האדם: שבט הדזבה (Hadzabe) ושבט דטוגה (Datoga) הם מהשבטים האותנטיים והמסורתיים האחרונים שנותרו באפריקה ולהם היסטוריה מתמשכת של כ-12 אלפי שנים.

משבט ההדזבה נותרו כ-700 איש. בני השבט חיים בעיקר ליד אגם איאסי (Lake Eyasi) בצפון טנזניה, ללא בית קבוע - בתקופה היבשה הם חיים בסוכות שהם מקימים מזרדים ועשב. בתקופה הגשומה, הם מוצאים מסתור מהגשמים במערות ובנבכי הסלע. כל קבוצה בשבט מונה 30-20 איש. נשות השבט מלקטות פירות ושורשים אכילים ואילו הגברים צדים בעזרת חץ וקשת כבימי האדם הקדמון. שבט ההדזבה מדבר בשפת ההדזה, שפה המשלבת קליקים של עיצורים וציקצוקי לשון.

האזינו לכתבה ששודרה בגלי צה״ל בעקבות ביקור בשבט ההדזבה.

בני שבט הדטוגה ידועים כאויביהם המושבעים של שבט המסאי. גברי השבט נודדים עם עדרי הצאן והבקר בין צפון המדינה לדרומה, בחיפוש אחר שדות מרעה. הנשים נשארות בבית ומגדלות את הילדים. חלק מהגברים עוסק בנפחות זעירה - תוך דקות ספורות הם מתיכים מתכות קלות ובעזרת פטיש וסדן מכינים ראשי חיצים ותכשיטים שונים, אותם יחליפו עם בני שבט הדזבה תמורת עורות בעלי חיים או דבש. הגברים לבושים גלימות אדומות ואילו הנשים מצלקות את עור פניהם בצורות סימטריות מסביב לעיניים ליופי ולבושות בגדי עור יפהפיים. לשבט מבני קבע עשויים מלבני בוץ ותבן.
בתום היום נחזור אל הלודג' במניארה.

ארוחת ערב ולינה ב- Manyara Serena Lodge או דומה ברמתו


יום 8 |  שמורת אגם מניארה (Manyara National Park) - קילימנג'רו (Kilimanjaro) - תל אביב

היום נצא לספארי אחרון בשמורת אגם מנייארה, אחת היפות והנודעות בשמורות טנזניה, השוכנת בתחתית השבר הסורי-אפריקני, משתרעת כל פני 329 קמ"ר והוכרה כשמורה ביוספרית על ידי אונסק"ו. בשל מיקומה, על השבר הסורי אפריקאי, שונה נוף השמורה לחלוטין משמורת טבע ופארקים לאומיים אחרים בטנזניה. כך, כבר בכניסה ניתן להבחין בנוף טרופי מפתיע, עשיר ומגוון, שממשיך ליער גשם עשיר, המזכיר ג'ונגל פראי, בו נוכל לפגוש להקות של בבונים, פילים, ציפורים ועוד. חוויה נוספת שמזמנת שמורת מניארה היא צפייה באריות, הנוהגים לטפס על עצי השיטה הגבוהים כדי להימלט מהחום וממטרד החרקים. היער המיוחד הזה מתקיים במקום הודות למי תהום גבוהים במיוחד.
למרות שטחה הקטן (יחסית), השמורה מגינה על מגוון מרתק של בתי גידול ולמעלה מ-500 מינים של בעלי חיים, ו-400 סוגים של בעלי כנף מרהיבים כמו קורמורנים, שקנאים, אלפי פלמינגו - הצובעים את האגם בוורוד, אוכלוסיית פילים צפופה ועדרי היפופוטמים מרשימים.

בתום הספארי ניסע לשדה התעופה הבינלאומי קילימנג'רו, ונטוס חזרה לארץ.