יום 1 | ישראל  - טביליסי (Tbilisi)

ניפגש בשעות אחה"צ המאוחרות בנמל התעופה בן גוריון כדי להמריא בטיסה ישירה מתל אביב לטביליסי, בה ננחת בשעות הערב המאוחרות. נועבר למלון, בו נבלה את הלילה הראשון.

לינה בטביליסי.

 

יום 2 | טביליסי - הקווקז הגבוה (Kazbagi)

אחרי ארוחת הבוקר נצא בנסיעה לכיוון "הדרך הצבאית" (Georgian Military Road).

"הדרך הצבאית" (בגאורגית סַכַּרתווֶלוֹס סאמחֶדרוֹ גזַה) היא כביש שתוכנן ובוצע ע"י הרוסים בתקופה בה שלטו בגאורגיה, המחבר את מרכז גאורגיה לולדיקווקז בירת אוסטיה שברוסיה. אורכה  208 ק"מ, והיא חוצה את מעבר ג'יווארי שגובהו 2,379 מטר. זו דרך היסטורית ששימשה לאורך כל ההיסטוריה: סטרבון מזכירה בכתביו במאה ה-1 לספירה ובמלחמת טורקיה–רוסיה (1768–1777) היא נסללה מחדש כדי להניעה עליה כוחות.

זהו עורק תחבורה מאוד חשוב כלכלית ומסחרית, ומובלות לאורכו סחורות מכל העולם – מגאורגיה, ארמניה, איראן, טורקיה, אזרבייג'ן, רוסיה ומרכז אסיה; כיוון שכך הגאורגים גוזרים קופון על כל משאית שכזו – וזה חלק חשוב מאוד בכלכלתה!

נעלה לראות את אחת הכנסיות החשובות בדרך לקווקז - כנסיית ג'ברי (Jvari church), היושבת בנקודת נוף מרהיבה (מצד אחד הקווקז הנמוך והעיר מצ'חטה). זו הבירה העתיקה של גאורגיה והעיר הדתית הכי חשובה ומשמעותית. כאן פעלה נינו הקדושה וניצרה את הפאגאנים, וכאן החליטה גאורגיה על התנצרותה כמדינה.
נמשיך מעלה לאורך הדרך הצבאית, ונעצור במאגר המים ז'ינוואלי (
Jinvali Water Reservoir) הטורקיזי, שנוצר בשל סכירת נהר האנגורי לצורך הפקת חשמל. באחת הנקודות היפות של המאגר ניצבת מצודת אנאנורי (Ananuri Fortress) – מצודתו של האציל המקומי.
נמשיך אל פסנאורי, בו מתחברים שני יובלי האנגורי לנהר אחד, בה נאכל ארוחת צהרים.
אחרי הארוחה נמשיך אל גודאורי (
Gudauri) – עיירת סקי יפהפייה שבנו הרוסים למשלחות האולימפיות שלהם.

ארוחת ערב ולינה בגודאורי.


יום 3 | הרי ועמקי הר הקזבג (Kazbag)

אחרי ארוחת הבוקר נצא בנסיעה ברכבי שטח מגודאורי בדרך עקלקלה אל שולי הר הקזבגי (Kazbegi Mt), שגובהו 5,033 מ'.

רכס הקווקז (או שכדאי לומר "רכסי הקווקז") הוא חלק מהקימוט העולמי ההימלאי-אלפיני שהחל להיווצר לפני 65 מיליון שנה. לקימוט זה שייכים הרכסים הגדולים בעולם – ההימלאיה, ההרים השחורים והרי הטיאן שאן, הרי הפמיר, ההרים בצפונה של איראן, רכסי הקווקז, האלפים, הפירינאים ורכסי האטלס; הם נוצרו בשל תנועתו של הלוח האפריקאי והלוח של הים הערבי (והודו) צפונה ותנועת הלוח האירו-אסייתי דרומה.

בגאורגיה יש שני רכסי קווקז: הקווקז הגבוה (אליו נוסע טיולנו) והקווקז הנמוך, וחלק מהרמה שמדרום עליה יושבת רמת אנטוליה/ארמניה. שני רכסי הקווקז מושלגים בחורף, והרוסים הכשירו בהם שני אתרי ספורט חורף למתחילים (בקוריאני) ולמתקדמים ומקצועיים (גודאורי).

נעלה לקו פרשת המים, ונעצור באנדרטת הידידות רוסיה–גאורגיה – מראה מדהים כשהכל מושלג.
ניכנס ונטייל באחד הכפרים ובסטפאנצמינדה (
Stepantsminda) (המקום האחרון לפני הגבול הרוסי) ואף נאכל ארוחה חמה.
נמשיך  אל כנסיית השילוש הקדוש (גרגטי סמבה) הממוקמת בנקודת נוף מרהיבה בחצי הגובה של הר הקזבג, שהוא הפסגה החמישית בגובהה בקווקז.
על פי אחת המסורות, במקום הזה ממש נקשר פרומתיאוס שגילה את האש לבני האדם אל צוק סלע, כדי לרצות עונש על כך. הכנסייה – אחת הכנסיות הקדושות ביותר בגאורגיה (אפשר לדעת את זה לפי ההקפדה על כיסוי הראש ולבישת חצאית), ניצבת במקום נישא ומבודד – כמו רבות מכנסיות הקווקז. מדוע? נבין בטיול.

ארוחת ערב ולינה בגודאורי. לאחר ארוחת הערב נטבול יחדיו בבריכה או בג'קוזי של המלון.

 

יום 4 | יום לבן של ספורט חורף

את היום נקדיש לכל סוגי הספורט הקיימים סביב גודאורי: נעלה ברכבלים (יש למעלה מ-5 רכבלים בעיירה) לראות את הנוף הקסום, נרד בסקי (מי שכבר יודע), נלמד סקי (מי שירצה), נגלוש בסנואו בורד (snow bourd) ונרד בעזרת רחפן. זו לא בחירה – כולם ייהנו מכל אלו!!

בנוסף, נצא באופנועי שלג (snow mobile) לסיור רכוס, אל מרחבי האזור ואל נקודות נוף יפות.  

ארוחת ערב ולינה בגודאורי. בערב נצא יחדיו לבר מקומי.  

 

יום 5 | קזבג - טביליסי - תל-אביב

ניפרד מהקווקז הגבוה ומהקזבג, ונרד אל טביליסי (Tbilisi) כדי ליהנות ממנה מעט.

טביליסי היא עיר חדשה-ישנה. היא בירת גאורגיה מהמאה ה-4 לספירה, שהועברה לכאן ממצ'חטה לאחר שהמלך החליט להפוך את הנצרות לדת מדינה. היא העיר הגדולה ביותר בגאורגיה, המרכז התעשייתי, החברתי, הפיננסי והתרבותי החשוב ביותר והיא מכניסה כסף רב לכיסיה בשל קו צינור הנפט באקו (אזרבייג'ן)-טביליסי-ג'יהאן (טורקיה). בהיות גאורגיה בנקודה גאוגרפית ופוליטית מאוד מרכזית ואסטרטגית, גם העיר טביליסי היוותה מקום מפגש של כוחות ואימפריות מתחרות – טורקמנים, מונגולים, ארמנים, אזרים, פרסים ועוד. ביטוי לכך ניתו לראות באדריכלות המגוונת שלה ובמונומנטים השונים הניצבים בעיר.

נעלה ברכבל לנריקלה, המבצר שהקימו המונגולים מעל העיר, וממנו שלטו על הקווקז המערבי. נרד ברגל דרך הרובע העתיק של טביליסי בו ניצבים כנסייה, מסגד ובית כנסת זה ליד זה.
נאכל צהרים ונמשיך לטייל לאורך שדרות רוסטווילי שהוא המשורר הלאומי מהמאה ה-13 וגיבור תרבות. לאורך השדרות ממוקמים מבני הציבור החשובים של גאורגיה, כמו בית הממשלה, המוזיאון הלאומי, בית הסופרים הבנויים בשפע של סגנונות ארכיטקטוניים יפהפיים, ולצדם קניונים וסופרים גדולים.

בערב נצא לארוחת ערב מסכמת וחגיגית, ולאחריה ניסע לשדה התעופה כדי לטוס חזרה ארצה.

*סדר הימים במסלול עשוי להשתנות בהתאם למזג אוויר, גובה השלג ומצב הכבישים, טיסות וסיבות אחרות. נעשה כל מאמץ לקיים את כל מה שכלול במסלול.

**ניתן להאריך את השהות בטביליסי – אך יש להודיע על כך עם ההרשמה.