יום 1 | תל אביב - אדיס אבבה (Addis Ababa) - קיגאלי (Kigali) 

נצא בטיסה משדה התעופה בן-גוריון לקיגאלי. עם ההגעה נסדיר את ויזת הכניסה, נצא מהטרמינל ונעלה על הרכבים שימתינו לנו. מכאן ניסע לאתרים שונים בעיר, נצפה על רובעיה ונשמע על האזור בו אנו מטיילים - מזרח אפריקה ומדינת רואנדה.

בתום הסיור נגיע אל המלון בו אנו לנים הלילה ונעבור בדיקת קורונה.

ארוחת ערב ולינה ב-Kigali Serena


יום 2 | סיור עירוני בקיגאלי וביקור במוזיאון הזיכרון - אגם קיוו (Lake Kivu)

בתום ארוחת הבוקר נצא לסיור בעיר קיגאלי ובמוזאון המוקדש לרצח העם ברואנדה (Genocide Memorial). מדריך מקומי יספר לנו על הסכסוך שפרץ בין השבטים הוטו (השבט ששלט ברואנדה) לבני שבט טוטסי והוביל לרצח של מאות אלפים מבני שבט טוטסי.

עם תום הסיור נאכל את ארוחת הצהרים במסעדה בקיגאלי וממנה נמשיך בנסיעה אל אגם קיוו.

אגם קיוו (Lake Kivu) שוכן על הגבול בין רואנדה לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בגובה של כ-1,460 מטרים מעל פני הים. למעשה, 58% משטחו הוא בשטחה של קונגו. האגם הוא מהגדולים באפריקה ומהאגמים העמוקים בעולם מבין אלו המכילים מים מתוקים.

נגיע אל האגם לקראת ערב ונצא לשיט בו נהיה עדים לאחת החוויות התרבותיות המרגשות שמתרחשות כל ערב באגם - שירת הדייגים היוצאים לפנות ערב מצוידים בעששיות המאירות את האגם ומתרחקות יחד עם קולות שירתם אל האופק.

ארוחת ערב ולינה ב-Lake Kivu Serena


יום 3 | הפארק הלאומי וולקאנוס (The Volcanoes National Park) - מסע אל גורילות ההרים

הבוקר ניסע אל הפארק הלאומי וולקאנוס, החשוב ביותר ברואנדה ובין החשובים בעולם כולו. שטח הפארק כ-160 קילומטרים רבועים של יער גשם המוקף בחמישה הרי געש עוצמתיים. זהו בית גידולן של גורילות ההרים האחרונות בעולם, בסיסה ההיסטורי של הפרימטולוגית דיאן פוסי.

נצא בהליכה לעומק יער הגשם סבוך, מלווים ברינג'רים המיטיבים להתחקות אחר עקבותיהן של גורילות ההרים. בעזרת מצ'טות לפילוס הדרך, סבלנות ואורך רוח נאתר את הגורילות, עמן נשהה כשעה, נלמד להכיר את אופיין המיוחד ואורח חייהן. נתבונן בהן בעודן מחפשות מזון, משחקות, מנקות האחת את השנייה ונהנות משלוות היער. זהו מפגש אינטימי שיהיה לחוויה חד פעמית ובלתי נשכחת.

ביער של הפארק הלאומי וולקנוס חיות 12 משפחות של גורילות ההרים. נתחלק לתת קבוצות קטנות ע"פ דרגת קושי, בהתאם ליכולת הפיזית של כל מטייל. כל קבוצה מודרכת על ידי מדריך מקומי מיומן ושני תצפיתנים המאומנים בכל סיטואציה שעלולה להתפתח.

עם סיום החוויה נאכל את ארוחת הצהרים ונשלים את הסיור בביקור במרכז ע"ש דיאן פוסי - נלמד על עבודתה והקרבתה יוצאת הדופן ששינתה את האופן בו האנושות מתייחסת לשימור הגורילות, עם תום הסיור נשוב אל הלודג'.

ארוחת ערב ולינה ב-Lake Kivu Serena


יום 4 | הפארק הלאומי נינגווה (Nyungwe National Park) וסיור בין צמרות העצים

בשעת בוקר נחל בנסיעה בדרך עוצרת נשימה העוברת בין גידולי התה והגבעות החקלאיות שמאפיינות את רואנדה, אל הפארק הלאומי ניונגווה, אחד מיערות הגשם העתיקים ביותר באפריקה.

הפארק הלאומי נינגווה עשיר במגוון בעלי חיים וצמחים המוצאים בה את ביתם, ביניהם 13 מיני פרימטים שחלקם אנדמיים לשמורההבולטים שבהם הם השימפנזים. זהו מקום נהדר גם לחובבי צפרות ובוטניקה שכן השמורה מזמנת מגוון של לא פחות מ-1,068 צמחים, מהם כ-140 מיני סחלבים ומעל 300 מיני ציפורים. ניתן לפגוש כאן גם יונקים כמו סרוול, מין של חתול בר יפהפה, נמיות, נמרים חזירי סבך ועוד.

נסייר בשמורה במסלול הליכה עוצמתי בעומק יער הגשם שחלקו יעבור על גשרים תלויים מעל צמרות העצים. נחווה את מראות היער ממעוף הציפור.

ארוחת ערב ולינה ב-Mantis Marina Bay


יום 5 | הפארק הלאומי נינגווה - מפגש עם השימפנזים

הבוקר יוקדש להליכה בטבע בעקבות השימפנזים. לאחר תדרוך קצר נצא לטיול רגלי ביער העבות, בו חיים 13 מינים שונים של קופים. המפגש עם השימפנזים מוגבל לשעה, ואנו נוכל לצפות בהן משחקות, מסרקות אחת  את השניה, אוכלות או נחות. חשוב לדעת כי רק מטיילים בודדים מכל העולם זוכים לפגוש את השימפנזים במהלך היום.

בתום הביקור נחזור ללודג׳ לארוחת צהריים שלאחריה נצא לסיור בין גידולי התה, נראה את כל התהליך מהקטיף דרך העיבוד והייבוש ועד התוצר הסופי.

ארוחת ערב ולינה ב-Mantis Marina Bay


יום 6 | אגם קיוו (Lake Kivu) - קיגאלי (Kigali)

את ארוחת הבוקר נאכל אל מול חופי אגם קיוו ובסיומה נצא לחקור חלק קטן מהאיים הרבים שבאגם.
נפליג בסירה במי האגם ומדי פעם נרד אל אחד מהאיים לסיור רגלי אל היער שם נפגוש שבטים המקיימים אורח חיים מסורתי ונמשיך לביקור בקואופרטיב קפה מקומי שם נראה את כל התהליך מהקטיף ועד הצריכה.
את ארוחת הצהרים נאכל במיקום פסטורלי לצד האגם, משם נשוט חזרה, נפרד מהאגם ונצא בנסיעה אל קיגאלי.

ארוחת ערב ולינה ב-Kigali Serena


יום 7 | קיגאלי - ספארי בפארק הלאומי אקגרה (Akagera Naitonal Park)

בתום ארוחת הבוקר נעלה על רכבי ספארי ונצא לדרך, אל הפארק הלאומי אקגרה. הפארק שוכן על גבולה המזרחי של רואנדה עם טנזניה והוא השטח המוגן הגדול ביותר במרכז אפריקה ומהווה מקלט עבור חיות סוואנה רבות.

עם ההגעה יחל הספארי בפארק הלאומי אקגרה המורכב מסוואנה, יער-עד, אגמים וביצות. בשל מגוון איזורי המחיה, הספארי באקגרה נחשב לסיור ברמה הגבוהה ביותר, בו אפילו ניתן לצפות בחמשת הגדולים - קרנפים, אריות, נמרים, פילים ותאו אפריקני. בנוסף אפשר לראות כאן זברות, מינים שונים של אנטילופות, ג׳ירפות, קופים ממינים שונים ומגוון של כ-490 מיני ציפורים. במי האגמים אפשר לראות היפופוטמים ותנינים ולחופיו ציפורים ועופות כמו עגורי כתר, אנפות ממינים שונים ועוד.

ארוחת ערב ולינה ב-Mantis Akagera Game Lodge


יום 8 | הפארק הלאומי אקגרה - שדה התעופה קיגאלי - אדיס אבבה - תל-אביב

ננצל את היום האחרון עד תומונצא מוקדם לספארי בפארק הלאומי אקגרה, נקיים ספארי שייט בסירה מהירה על מימיו של אגם איהמה בין היפופוטמים ותנינים ענקיים, נחפש את הטורפים המנצלים את אור הבוקר, נצפה ביונקים הגדולים - פילים וקרנפים שחורים המתנהלים לאיטם כשהיום עולה, עדרים של אנטילופות במישורים ומינים רבים של ציפורים ועופות מים.

בהתאם לשעת הטיסה חזרה לישראל, נעזוב את השמורה וניסע אל שדה התעופה בקיגאלי, שם נעלה על טיסתנו חזרה ארצה.

 


ספרות מומלצת לקריאה:

גורילות ההרים בפרק הלאומי בווינדי באוגנדה מאת נדב לוי, משה אגמי -חלק א׳

גורילות ההרים בפרק הלאומי בווינדי באוגנדה מאת נדב לוי, משה אגמי -חלק ב׳


גורילות בערפל
מאת: דיאן פוסי (הוצאת דביר)
דיאן פוסי היא זואולוגית אמריקנית שחקרה את גורילות ההרים ברואנדה במשך כ-13 שנים. בסיפרה היא כותבת על החיים בצילן של הגורילות, על הצייד הלא חוקי ועל תיירות הגורילות. בשנת 1985 נמצאה פוסי מתה, וכפי הנראה נרצחה על ידי ציידי גורילות בהם נילחמה. סרט המבוסס על סיפרה, בכיכובה של סיגורני וויבר, יצא לאקרנים בשנת 1988 והיה מועמד ל-5 פרסי אוסקר.


ארץ קטנה
מאת: גאל פיי (הוצאת מודן)
הסיפור אמנם מתרחש בבורונדי, אך הוא מספר על תהליך התבגרותו של ילד שאביו צרפתי ואמו ילידת רואנדה. הסיפור מתחיל בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת, אז מתקיימות בחירות אך הנשיא הנבחר נרצח במאבק בין שבט ההוטו לשבט הטוטסי. סכסוך דומה פורץ ברואנדה ואמו של הילד בורחת מהבית כשהכאוס משתלט על רואנדה ובורונדי. זהו אחד מספרי הפרוזה היחידה העוסקים בהיסטוריה המודרנית של אזור זה באפריקה. 


אופת העוגות מקיגאלי
מאת: גייל פארקין (הוצאת סימניה)
אופת העוגות מקיגאלי הוא סיפור מרגש על תקווה ושמחת חיים, סיפור משעשע על אהבה, על חיי היום-יום וגם על עוגות. אנג׳ל, גיבורת הספר, אופה עוגות לחגיגות של שכניה ותוך כדי כך שומעת את סיפוריהם - על מה הם מתאבלים ומה הם חוגגים. היא עצמה מנסה להתאושש מרצח העם ברואנדה והיא מופת של חריצות, נעימות ועוצמה אימהית ונשית.


תעשיית החמלה: מאחורי הקלעים של הסיוע ההומניטרי
מאת: לינדה פולמן (הוצאת שלם)
תיאוריה עזי המבע של פולמן על התוצאות הכאובות שגרמו כוונותיהם הטובות של עובדי הסיוע באזורי משבר, חושפים דילמות מוסריות קשות מנשוא, לצד גילויי אבסורד וזוועה שלא ייאמנו, ומעוררים אותנו לשאול מדוע אין להטיל גם על אנשי הסיוע ההומניטרי את האחריות לתוצאות מעשיהם.

 

ארבע שנים ברואנדה
מאת: תמר שק (הוצאת רסלינג)
הספר הוא סיפור מסע אישי , תרבותי, היסטורי וגיאוגרפי אשר שזורים בו התהליכים החינוכיים שעברו המורים והתלמידים במשך ארבע שנים והטראומות של מי ששרדו את רצח העם ונגזר עליהם לחיות יחד עם רוצחיהם.

תמר שק, בעלת דוקטורט לבוטניקה באונ׳ תל-אביב, הגיעה לרואנדה כדי להתנדב בכפר יתומים שהקימה הפילנתרופית האמריקאית, אן היימן. היא לא חשבה שתישאר בכפר שנתיים ועוד שנתיים תהיה על הקו של ישראל-רואנדה.