יום 1 | תל אביב - מוסקבה - סיור ראשוני בעיר - כיכר האדומה - בית הכנסת הגדול

נחיתת בוקר במוסקבה, בירת הפדרציה הרוסית. עם ההגעה נצא לסיור ראשון בעיר הגדולה, בה מתגוררים למעלה מ-12 מיליון תושבים. הביקור הראשון שלנו - הכיכר האדומה. המקום המוכר כל כך משידורי הטלויזיה ומהסיפורים הרבים יתגלה בפנינו כמתחם עצום ממדים מוקף מכל עבר בהיסטוריה וארכיטקטורה מפוארים. כנסיית בזיליוס הקדוש עם תשעת ה״בצלצלים״ הצבעוניים; בניין בית הכלבו היוקרתי ״גו׳מ״, אחד הקניונים הראשונים באירופה; חומות הקרמלין הבנויה לבנים אדומות שבראשם עומד מגדל ה״מושיעה״ - ספסקאיה. נתהלך בכיכר, ניזכר בארועי המהפכה, מלחמת העולם השניה, מסך הברזל וסידוקו. במרכז הכיכר ניצב המוזולאום הידוע בו נמצאת גופתו החנוטה של המנהיג הפרולטריון - ולאדימיר לנין. המראות הללו יזכירו לנו את מצעדי הפועלים בעבר, אך גם אלו של החיילים והנשק הקטלני עד עצם היום הזה.

בתום הביקור בכיכר האדומה, נמשיך בסיור הראשוני שלנו בעיר, נחלוף לצד תיאטרון הבולשוי הידוע ובניין הק.ג.ב הניצב במרכז העיר. נגיע אל בית הכנסת הכוראלי (מקהלה) הגדול של העיר. זהו בית הכנסת שפועל ללא הפסקה מזה מעל ל-110 שנים ומהווה נקודה יהודית מהחשובות ברוסיה. מספיק רק לומר, כי שגרירת מדינת ישראל הראשונה בברית המועצות, גולדה מאיר, ביקרה בו ונפגשה עם יהודי העיר. הביקור בבית הכנסת רק יפתח בפנינו את הצוהר אל הנושא המרתק של יהודי ברה״מ, שעוד נחזור אליו במהלך הטיול.
בתום יום הביקורים נמשיך אל בית המלון שלנו להתארגנות וארוחת הערב הראשונה.

יום 2 | מתחם הקרמלין המוסקבאי - ביקור באחת הקתדרלות של מתחם הקרמלין - מוזיאון הנשקיה - קרן היהלומים של הקרמלין - פארק חוויתי ״זריאדיה״

 ערב - סיור לילה משולב ביקור במטרו המוסקבאי

יום מלא של ביקורים וסיורים ב״לב ליבה״ של רוסיה. אם ביוםהאמש ראינו רק את החומות של המצודה המוסקבאית, היום אנחנו נבקר במתחם של הקרמלין. כמעט 500 שנות היסטוריה נצורים בשטח של המצודה - קליידוסקופ של תקופות, מנהיגים, אירועים היסטוריים שהשפיעו וממשיכים להשפיע על הלך הדברים של העולם. אנחנו נסייר במתחם, נתרשם מהמבנים, נראה את חלונות הלשכות של אושיות השלטון הסובייטי והרוסי. המתחם מחולק לשלושה חלקים עיקריים: החלק השלטוני, הדתי והמוזיאוני. בראש ובראשונה נכנס לאחת הקתדרלות של הקרמלין. הכנסיות שרדו בנס את התקופה הסובייטית והינן ״פנינות״ ארכיטקטורה ותחכום הנדסי של המאות ה-15 וה-16. עוצמת הבנייה ואושר העיטור - מופלאים.

בהמשך נבקר ב״מוזיאון הנשקיה״ - המוזיאון האוצר בתוכו חלק מהמתנות שקיבלו הצארים הרוסיים משליטי העולם וגם אלו שנמסרו למנזרים החשובים במדינה. בין היתר המוזיאון מציג אוסף כרכרות (חלקן בעיטור חיצוני של יהלומים), פרטי לבוש מטקסי ההכתרה, ויטרינות עמוסות בכלי זהב, צלחות פורצלן אירופאי עתיק, כריכות ספרים מעוטרות באבני חן ויהלומים ועוד ועוד. אנחנו נכנס לחלק השמור ביותר באוסף - ״קרן היהלומים של הקרמלין״ - בו מזה כ-400 שנים נשמרים בחדרי חדרים פרטי הצורפות היוקרתיים ביותר של הממלכה הרוסית. היום יש לנו הזדמנות יוצאת מן הכלל לראות את כתרי ההכתרה המקוריים שזורים אבנים יקרות, שרביטי שלטון שביניהם נמצא יהלום ״אורלוב״ בגודל של 189 קראט, יהלום ״השה״ במסה של כ-89 קראט, שניתן במתנה ע״י הכס הפרסי, איזמרגד ״המלכה הירוקה״ של 132 קארט ועוד ועוד.

עוד לא הושלם סיורנו במתחם הקרמלין. נראה את ״פעמון הצאר״ הענק שמשקלו למעלה מ-200 טונות שאכן ״לא הספיק״ לצלצל טרם נסדק והתנפץ. נעבור לצד ״תותח הצאר״, שכנראה אף הוא מעולם לא היה בשימוש ונוצק למטרות ״פוליטיות״.

בתום הביקורים בקרמלין נמשיך לפארק חוייתי ״זריאדיה״ הנמצא בקרבת מקום. זהו מתחם חדיש במוסקבה המשלב גינות נוי וצמחיה מהאיזורים השונים של רוסיה ומציג נקודות תצפית מרהיבות על נהר מוסקבה והקרמלין. בתום יום הסיורים המלא נחזור למלוננו לארוחת ערב ומנוחה.

בשעות הערב נרד אל מעמקי האדמה על מנת להחשף אל מקצת מ-280 תחנות המטרו המוסקבאי. הרכבת התחתית של הבירה הסובייטית דאז נפתחה בשנת 1935. כל תחנת מטרו מהווה יצירת עצמאית ארכיטקטונית ועיצובית. נעבור דרך מספר תחנות ונתרשם מהן, נעלה חזרה אל העיר ונמשיך בסיור לילה בליווי האוטובוס בין נקודות התצפית החשובות של מוסקבה.


יום 3 |  שייט על נהר מוסקבה - ביקור בגלריית טרטיאקוב החדשה - מדרחוב ארבאט - כנסיית ישו המושיע

ערב - מופע פולקלור רוסי מסורתי

את הבוקר נתחיל בשייט מרהיב על נהר מוסקבה. ספינה פרטית לקבוצה שלנו תצא מאחד המעגנים הקטנים לאורך הנהר המתפתל דרך העיר. לאורך הסיור נראה את מרכז העיר, שכבר הספקנו להכיר, מגובה המים דרך נקודות היסטוריות מראשיתה של מוסקבה כתחנת מסחר נהרות ועד לימינו, וגורדי השחקים המוכרים של תקופת יוסף סטאלין.

בתום השייט נמשיך בסיור מודרך באחת הגלריות הגדולות והחשובות לאמנות הרוסית של המאה ה -20. אנחנו, ״בעולם אחר״,״ משתדלים להראות את הדברים הייחודיים של ממש. האוסף של ״טרטיאקוב החדשה״ מכיל, בין היתר, את יצירתם של אמני האוונגרד הרוסי: מלביץ, רודצ׳נקו, קנדינסקי, ליסיצקי - אמנים שהיללו את המהפכה ובנו בסיס איתן לאמנות העכשוית.

בשעות אחר הצהריים נגיע אל מדרחוב ״ארבט״. המדרחוב עם שם ״המוזר״ שאין לא אח ורע בשפה הרוסית… נמצא במרכז העיר, שזור בבתי קפה ומסעדות, נגני רחוב וחנויות מזכרות. אך לפני כ-30 שנים ארבט היה לסמל של ״רוח השינוי״ והנסיגה של המשטר הסובייטי הנוקשה. הביקור האחרון להיום הוא בתוך כותלי הכנסיה הגדולה ביותר במוסקבה ואחת הגדולות באירופה - כנסיית ישו הגואל. הכנסיה והארועים סביבה משקפים כמו ב״מראה״ את תקופות המדינה. בתום הביקורים נחזור למלוננו לארוחת ערב מוקדמת.

בשעות הערב המוקדמות נצא אל מופע פולקלור ״המופע הרוסי הלאומי - קסטרומה״, מהמרהיבים שיש ברוסיה. אין אנחנו יכולים לדמיין את השירה החלוצית ללא המנגינה הרוסית המסורתית, הקוקו והסרפן. להט הריקוד הרוסי, העוצמה ודיוק התנועות, הנגינה והשירה. התלבושות המרהיבות והיופי הרוסי - כל אלו יתגלו לנגד עינינו במהלך מופע יוצא מן הכלל.

חשוב לציין כי המופע ״קוסטרומה״ מתקיים בין התאריכים 15/06 - 15/09. בטיולים היוצאים בתאריכים לפני/אחרי המועדים יימצא מופע חלופי.

יום 4 |  המוזיאון היהודי ומרכז הסובלנות - בית הקברות הייצוגי לגדולי העומה הרוסית - המוזיאון הלאומי לאמנויות יפות

את היום אנחנו נתחיל, אולי במוזיאון המפתיע ביותר ברוסיה של היום. המוזיאון הגדול והמודרני ביותר המוקדש כולו לתולדות היהדות בכלל ויהדות רוסיה בפרט. המקום משמש אף כמרכז לסובלנות באשר היא. ההדרכה של הקבוצה שלנו תהיה מפי מדריכי המקום שגם להם עברית רהוטה למדי.

בתום הביקור נמשיך אל בית הקברות הייצוגי של אנשי תרבות, אמנות, ספורט ופוליטיקה מהתקופה הסובייטית ועד היום. בין השמות הגדולים נמצא כאן את: בוריס ילצין, ראיסה גורבצ׳וב, ניקיטה חרושצ׳וב ועוד ועוד שמות שמוכרים לנו מדפי ההיסטוריה המודרנית.

לא רק סנט פטרבורג מתהדרת במוזיאונים - גם למוסקבה יש מוזיאון ובו אוצרות האמנות העולמית מהתקופות שונות. מרבית האוסף של המוזיאון הלאומי לאמנויות היפות ע״ש פושקין -  ירש המוסד מהאוספים הפרטיים שהולאומו בתקופה הסובייטית. בין אמני העל נמנים: דגה, רנואר, פאבלו פיקסו, ז׳אן מירו ועוד רבים אחרים. כמובן שאנחנו נערוך סיור מודרך במקום.

בתום הביקור במוזיאון נחזור למלונינו לארוחת ערב ומנוחה.

 

יום 5 |  נסיעה לסנט פטרבורג ברכבת ״ספסאן״ - סיור ראשוני בעיר - מצודה וכנסיית ״פטר ופול״ - ספינת הקרב ״אברורה״ - שדירת נייבסקי - קתדרלת ״קאזאן״

בשעות הבוקר נצא אל תחנת הרכבת ״לנינגרד״. נעלה על הרכבת המהירה ״ספסאן״ שתוך כ-4 שעות תעביר אותנו דרך הנופים של רוסיה האמיתית מרחק של 800 ק״מ לסנט פטרבורג - ״הבירה הצפונית״.
עם ההגעה לעיר נצא לסיור היכרות ראשוני ב״ונציה של הצפון״. נתחיל עם תצפית מרהיבה על העיר מ״החץ על נהר הנייבה״ - מקום בו מתפצל הנהר האימתני ויוצר מראה כביר של העיר. עשרות ארמונות ששימשו את האצולה הרוסית פעם והיום מקיפים את גדות הנהר, מוזיאונים וספריות יתגלו לנגד עינינו. הביקור הראשון להיום - המקום שממנו הכל התחיל - מבצר פטרופבלובסקאיה, או בלועזית - ״פיטר ופול״. אנחנו נסייר במבצר ונכנס אל הכנסייה בעלת אותו השם, בה קבורים צארי בית רומאנוב. החל מפיטר הראשון (״הגדול״) ועד לצאר הרוסי האחרון ניקולאי השני, אשר נרצח יחד עם בני משפחתו על ידי חיילי המהפכה הבולשביקית.

לא ניתן לתאר לעצמנו את הביקור ברוסיה ללא עלייה על ספינת הקרב ״אברורה״ (שמה של אלת השחר במיתולוגיה הרומית). הספינה השתתפה בקרבות של הצי הרוסי האימפריאלי במלחמת רוסיה - יפן, וכעבור כעשור המשיכה אל הקרבות של מלחמת העולם הראשונה. למרות הכל, העולם זוכר אותה כזו שסימנה, ביריית פגז סרק אחד, את תחילת הארועים האלימים של המהפכה הבולשיביקית ב-1917. מאז ועד היום הספינה היא סמל היסטורי ראשון במעלה. ״אברורה״ תקינה לחלוטין ואף רשומה כספינה מס׳ 1 ברשימת הצי הרוסי עד היום. אנחנו נעלה עליה ונערוך סיור מודרך על סיפונה, משם נפתח נוף עוצר נשימה על העיר של ה״ונציה של הצפון״.

בהמשך היום נגיע אל שדירת נייבסקי - ה״עורק הראשי״ של העיר הצפונית. שם מצפה לנו המפגש עם אחד המבנים החשובים והמזוהים ביותר של העיר -  קתדרלת קאזאן. המבנה הנאו-קלאסי שנבנה בסוף המאה ה-18 משמש ככנסיה המרכזית של העיר. האכסדרה של 98 עמודי הענק שמסודרים בחצי גורן - היא תזכורת מכוונת לכנסיית הוותיקן. העיצוב הפנימי ייצוגי ושמרני. עמודי שיש פורפיר והפריטים השמורים בה - מעמידים את הקומפלקס כאתר הזכרון לנצחון של הצבא הרוסי במלחמת רוסיה - צרפת בשנת 1812. בתום יום ביקורים עמוס נגיע אל המלון שלנו בסנט פטרבורג, בו נתארגן לימים הבאים. ארוחת ערב ומנוחה.

יום 6 |  מוזיאון הארמיטאז׳, האוסף ״הקלאסי״ והאוסף של אמני מאות ה-19 וה-20 - קתדרלת סנט אייזק, כולל עליה לתצפית על העיר.

ערב - סיור לילה, כולל שייט בספינה פרטית לקבוצה לצפיה בפתיחת הגשרים על נהר הנייבה

היום נקדיש כמעט יום שלם לביקור במוזיאון הארמיטאז׳. זהו אחד המוזיאונים הגדולים ביותר בעולם.  את הבוקר אנחנו נתחיל בסיור מודרך באוסף ״הקלאסי״ הממוקם ב״ארמון החורף״ - הארמון הראשי של צארי רוסיה. הארמון המשוחזר והמרהיב מכיל אוסף יצירות מופת. באוסף של פרטי האמנות, שהחל בסוף המאה ה-18 והורחב אין ספור פעמים, ניתן למנות את האמנים לאונרדו דה וינצ׳י, ורונזה, רמברנט, רפאל, קרבג׳יו, פוסן, רובנס, ואן דייק, טציאן, אל גרקו, מיכלאנג׳לו ועוד ועוד. פרט לגלריית ה״מאסטרים הישנים״ בולט הארמיטאז׳ גם באוספים של פרטי האמנות של מצרים, יוון ורומא העתיקים. אך זה לא הכל… בשונה מהקובל בטיולים אחרים, בתום הביקור של האמנים הקלאסיים אנחנו נמשיך לביקור מודרך אל מבנה ״מפקדת הצבא של האימפריה הרוסית״. היום המבנה העצום שייך אף הוא למוזיאון ובו הגלריה לאמנות אירופאית של המאות ה-19 וה-20. האוסף מציג לראווה יצירות של מאנה, רנואר, דגה, מונה, סזאן, גוגן, ואן גוך, אנרי, פיקסו, מאטיס ורבים רבים אחרים. בהחלט יום גדוש באמנות אך שווה כל דקה של ביקור.

בתום הביקור בארמיטאז׳ נצא אל ״כיכר הארמון״ הגדולה ונתרשם מהמראה הכביר שלה. נצפה בעמוד אלכסנדר ונשמע כמה אנקדוטות פטרבורגיות הקשורות אליו. נמשיך בהליכה או באוטובוס (בהתאם לתנאי השטח ומזג האוויר) אל המבנה הגדול ביותר בסנט פטרבורג - קתדרלת אייזק הקדוש. הקתדרלה שינתה את מראה מספר פעמים עד למצבה הנוכחי, והיום זוהי הכנסיה השניה בגבוהה באירופה. כיום הכנסיה מתפקדת כמוזיאון לתולדות המבנה עצמו ועיצובו. נכנס פנימה, נסייר ונתרשם גם מהמפתח העצום של הכיפה בגובה של 98 מטר! בשעות הערב נחזור אל ארוחת הערב ומנוחה קצרה במלון.

בשעות המאוחרות נצא לסיור לילה בעיר המרהיבה ומלאת האורות. גולת הכותרת של הסיור תהיה כמובן פתיחת הגשרים על נהר הנייבה. נערוך סיור לצד מבני מפתח מוארים בצורה אמנותית, נרד אל נקודות תצפית אחדות להתרשמות נוספת ולסיפורים. בהמשך נעלה על ספינה פרטית, רק לקבוצה שלנו, ונצא לשייט על נהר הנייבה על מנת לראות מקרוב את הפתיחה של הגשרים - בהחלט אחת החוויות ההכרחיות של העיר הגדולה. בתום הביקור נחזור למלון בסביבות השעה 02:00 בלילה.

יום 7 |  ארמון וגני הקיץ של פיטר ה-1 בפטרהוף - מוזיאון פרטי של ״בית פברז׳ה״ בארמון שובלוב.

ערב - הצגת בלט קלאסי על אחת הבימות המפורסמות בעיר

בשעות הבוקר בתום הארוחה, נצא אל אחת הפנינות הנוספות של איזור סנט פטרבורג - ארמון וגני הקיץ של פיטר הראשון. דמותו של הקיסר הרוסי הראשון תלווה אותנו לאורך כל ימי הסיורים, אך היום זהו יום שיוקדש לדמותו ומפעלו. ראשית נערוך סיור בגנים המרשימים. כיאה לתכנון הפארקים האירופאיים של תחילת המאה ה-18, הפארק מרובה במזרקות ותעלות מים. נסייר בפארק ונתרשם מהמזרקות שכל אחת שונה מקודמתה וכל אחת מהווה יצירת מופת אמנותית והנדסית. בתום הסיורים בפארק נמשיך בסיור בארמון הקיץ. הארמון שוחזר להפליא ונותן לנו את ההזדמנות ״להציץ״ לחדרי החדרים של הצארים הרוסים לדורותיהם.

בשעות אחר הצהריים נשוב אל מרכז סנט פטרבורג לביקור מיוחד וייחודי ל״עולם אחר״ - ״מוזיאון בית הצורפים פברז׳ה״. המוזיאון הפרטי שוכן באחד מארמונות המגורים של משפחות האצולה שבמרכז סנט פטרבורג. אוסף המוזיאון הינו הייחודי והשלם ביותר בעולם של יצירות בית הצורפים הנודע של קארל פברז׳ה. בבסיס התערוכה עומד האוסף של המיליארדר האמריקאי סטיב פורבס הידוע ב״דירוג״ המפורסם שלו. פרט למספר ביצי הפסחא הידועות, נראה עבודות צורפות יקרות ביותר שנוצרו לטובת אנשי האריסטוקרטיה של אירופה ואמריקה במעבר המאות ה-19 וה-20.

בשעות הערב המוקדמות נצא לאחד התיאטראות של ״בירת התרבות״ הרוסית. אחד הדברים המזוהים ביותר עם התרבות הרוסית בכלל, וסנט פטרבורג בפרט, הוא כמובן הבלט הרוסי. הצלילים הנצחיים של פיוטר צ׳איקובסקי או איגור סטרבינסקי, ההופעות הבימתיות של אנה אולנובה, רודולף נורייב, מיכאיל ברישניקוב - הם, ללא כל ספק, נכס צאן ברזל של הבלט העולמי, אך כולם ללא יוצא מן הכלל ״נולדו״ על בימות סנט פטרבורג. אנחנו נגיע אל אחד התיאטראות המרכזיים של העיר על מנת לצפות בהופעה.
חשוב לציין כי הופעת הבלט תבחר לכל טיול בנפרד מלוח ההופעות המתקיימות במהלך השהות בסנט פטרבורג.

יום 8 |  ארמון וגני הקיץ של יקטרינה בעיירת פושקין, כולל ביקור בחדר הענבר - שייט-עיר בתעלות והנחלים בספינה פרטית - ביקור בכנסיית ״הגואל שעל הדם״

הבוקר נצא אל מחוץ לעיר הגדולה ונשים את פעמינו לאחד מארמונות הקיץ של בית רומנוב - הארמון של יקטרינה הראשונה, רעיתו של פטר הגדול. הארמון נמצא מספר עשרות קילומטרים בודדים ממרכז סנט פטרבורג ומשוחזר כולו. הקומפלקס נוצר בתוכו ארמון צארי ופארק מרהיב. ארמון הקיץ שוחזר מיסודו לאחר מלחמת העולם ה-2 ומציג לראווה את העיצוב היוקרתי לצד מוצגים רבי ערך. כמובן שלא נפסח על ״חדר העינבר״ - גולת הכותרת של מלאכת השיחזור של האמנים בעת החדשה. אחוזת הפארק של הארמון - יצירת מופת של הגננים המפתחים ומשמרים את הסידור הייחודי והשילוב המיוחד של פארק מטופח, אגם מלאכותי ויער עבות.

לכשנסיים את הביקור שלנו בארמון ובגנים, נחזור אל מרכזה של סנט פטרבורג על מנת שנמשיך בסיורנו. הפעם נעלה על ספינת תעלות פרטית לקבוצה שלנו ונערוך שייט במרכז ההיסטורי של העיר.

בתום השייט נמשיך לביקור באחת הכנסיות המפוארות של העיר - כנסיית התחייה הידועה יותר בשמה העממי ״כנסיית הגואל שעל הדם״. היום זהו אתר ביקורים, אולם במקור האתר נבנה לזכר ההתנקשות הרצחנית בצאר הרוסי אלכסנדר השני בשנת 1881. הכנסיה עברה טלטלות רבות גם בתקופה הסובייטית וגם בזמן המתקפה של הנאצים במלחה״ע השניה. כיום היא בהחלט ״פנינה״ משוחזרת ונוצצת, ואנחנו לא נחמיץ את ההזדמנות לבקר וללמוד את העיצוב החיצוני ואת מערך העיטור הפנימי המיוחד ביותר שלה. בתום הביקורים נחזור לארוחת הערב ומנוחה קצרה למלוננו.

יום 9 |  סנט פטרבורג - טיסה ישירה לתל אביב

תם ונשלם ביקורינו בשתי ערי הבירה של רוסיה - מוסקבה וסנט פטרבורג. בשעות הבוקר המוקדמות נצא מהמלון אל שדה התעופה ונמריא בטיסה ישירה לתל אביב.

 

חשוב!

  • המסלול
  • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה וסדר הביקורים.
  • מופע פולקלור ״קוסטרומה״ במוסקבה מתקיים בין התאריכים 15/06-15/09. בטיולנו היוציאם לפני או אחרי מועדים אלו, יימצא מופע חלופי.
  • הופעת הבלט תבחר לכל טיול בנפרד מלוח ההופעות המתקיימות במהלך שהותנו בסנט פטרבורג או מוסקבה.
  • שייט על נהר מוסקבה ושיוטי יום ולילה על נהר נייבה מתקיימים רק בחודשי הקיץ ותחילת הסתיו ומותנים בתנאי מזג האוויר.
 • התעופה - כל שינוי בהסדרי התעופה וכך תיתכן פגיעה במסלול הטיול אינם נמצאים בשליטתה ותחום אחריותה של ״עולם אחר״.
 • הטקסט - כל הזכויות שמורות. אין להעתיק ו/או לשכפל את טקסט הטיול ללא אישור מפורש בכתב מחברת ״עולם אחר״.

 

5 ספרים מומלצים לטיול:

 • ניקולאי גוגלול - ״סיפורים פטרבורגיים״
 • פיודור דוסטוייבסקי - ״החטא ועונשו״
 • בוריס אקונין - סדרת הספרים ״תיבת פנדורין״
 • מיכאיל בולגקוב - ״האמן ומרגריטה״
 • סיימון סבאג מונטיפיורי - ״סטלין - חצר הצאר האדום״

 

אתרי הביקור עם קישריות (links) למידע נוסף:
מוסקבה:
מוסקבה (בעברית | באנגלית)
נהר מוסקבה (בעברית | באנגלית)
הכיכר האדומה (בעברית | באנגלית)
בית הכנסת הכוראלי הגדול (בעברית | באנגלית)
הקרמלין המוסקבאי (בעברית | באנגלית)
כיכר הקתדרלות של הקרמלין המוסקבאי (בעברית | באנגלית)  
מוזיאון ״נשקיית הקרמלין" (בעברית |באנגלית)
קרן היהלומים של הקרמלין (באנגלית)
פארק חוויתי זריאדיה (בעברית | באנגלית)
המטרו המוסקבאי (בעברית | באנגלית)
גלריית טריטיאקוב החדשה (בעברית | באנגלית)
מדרחוב ארבט (בעברית | באנגלית)
כנסיית ישו המושיע (בעברית | באנגלית)
המוזיאון הלאומי לאמנויות היפות ע״ש פושקין (בעברית | באנגלית)
המוזיאון היהודי ומרכז הסובלנות (בעברית | באנגלית)
בית הקברות הייצוגי לגדולי האומה (בעברית | באנגלית)

 

סנט פטרבורג:
סנט פטרבורג (בעברית | באנגלית)
נהר נייבה (בעברית | באנגלית)
מבצר פטרופבלובסקאיה ( ״פטר ופול״ ) (בעברית | באנגלית)
קתדרלת איסאק הקדוש (בעברית | באנגלית)
ספינת הקרב ״אברורה״ (בעברית | באנגלית)
בנסיית התחייה (כנסיית ״הגואל שעל הדם״) (בעברית | באנגלית)
ארמון ייקטרינה בעיירת פושקין (בעברית | באנגלית)
קתדרלת קאזאן (בעברית | באנגלית)
מוזיאון פברז׳ה (באנגלית)
מוזיאון הארמיטאז׳ (בעברית | באנגלית)
גני הקיץ פטרהוף (בעברית | באנגלית)