יום 1 | ת"א– אדיס אבבה (Addis Ababa) – אנטבה (Entebbe)

ננחת באנטבה לקראת השעה 17:35.
ביציאה מהטרמינל, נפגוש את המדריכים המקומיים, נעלה על הרכבים ונצא אל המלון בעיירה אנטבה שלחוף אגם ויקטוריה, בו נלון הלילה.

אגם ויקטוריה הוא הגדול באגמי אפריקה. שטחו כ-68,870 קמ״ר, הוא רדוד יחסית ושוכן על רמה בחלקו המערבי של הבקע הסורי-אפריקאי בגובה של 1,134 מ׳. למעשה, האגם הוא מקורו של הפלג הארוך ביותר של נהר הנילוס הלבן.
החוקר הבריטי ג׳ון האנינג ספיק הגיע עם ריצ׳רד פרנסיס ברטון בשנת 1858 לחופו הדרומי של האגם, כאשר הם ומספר חוקרים אירופאים נוספים יצאו לחקור את מקור הנילוס. ספיק סבר כי זה אכן מקור הנילוס ולכן קרא לו על שמה של מלכת אנגליה באותו זמן - המלכה ויקטוריה.
שטחו של האגם מתחלק בין אוגנדה, טנזניה וקניה והוא מהווה מקור מים מתוקים חשוב כמו גם מקור פרנסה לאלפי דייגים.

לאחר ארוחת הערב, ניפגש להרצאה קצרה ותדריך לקראת היום הבא.

ארוחת ערב ולינה ב-Protea Hotel by Marriott Entebbe או דומה ברמתו

 

יום 2 | אנטבה (Entebbe) - מבמבה (Mabamba) - ג׳ינג׳ה (Jinja)

השקם בבוקר, לאחר ארוחת הבוקר, נצא אל ביצת מבמבה (Mabamba Swamp) בה נצפה בציפורי מים רבות ומגוונות, בינהן ה-Shoebill המפורסם במקורו הגדול.

המנעלן (Shoebill), הוא אחד העופות המיוחדים באפריקה. מקורו הרחב והקצר, דמוי הנעל, נתן לו את שמו. למרות שבעבר סברו שהוא קרוב משפחתן של החסידות, מחקרים חדשים מצאו שדווקא הפטישן (Hamerkop) הוא בן משפחתו הקרוב ביותר.
גובהו של מנעלן בוגר נע בין 100-140 ס״מ, מוטת הכנפיים נעה בין 230-260 ס״מ. משקלו יכול להגיע אף ל-7 ק״ג. צבע נוצותיו של מנעלן בוגר הוא בעיקר אפור, בעוד הצעירים מתהדרים בנוצות חומות.
ההערכה היא כי היום נותרו בטבע בין 5000-8000 מנעלנים שרובים חיים בביצות של סודן, אוגנדה, מזרח קונגו וזמביה.

משם ניסע אל העיירה ג׳ינג׳ה (Jinja) השוכנת על מקורות הנילוס הלבן.
אחר הצהריים, עם רדת החשיכה נצא לשייט ייחודי באגם בעקבות מקור הנילוס.
בסיום השייט נגיע אל המלון השוכן על גדת הנהר.
לאחר ארוחת הערב ניפגש לסיכום יומי והרצאה.
ארוחת ערב ולינה ב-Jinja Nile Resort או דומה ברמתו

 

יום 3 | שייט משפחתי נהר הנילוס (Family Boat Float)

אחרי ארוחת הבוקר נעלה על סירת רפטינג ונצא לשייט רגוע על הנהר. לאורך הנהר נוכל לראות את הכפרים המשבצים את הגדה, האנשים היורדים אל הנהר לשאוב ולכבס בגדים ונחוש את עוצמת הנהר.
למעוניינים, ניתן לעשות יום רפטינג אתגרי (רמה 5) בתוספת של 100$ לאדם.
את ארוחת הצהריים נסעד על הנהר מול הנוף המשתנה.
בסיום השייט נחזור אל המלון ונתארגן לקראת פעילות הערב.
בשעות הערב המוקדמות נעלה על סירת מנוע ובה בר פתוח. עם קוקטייל ביד, נצא לשייט על הנהר ונצפה בשקיעה המרהיבה הצובעת אותו בגוונים של כתום.
את ארוחת הערב נסעד על הסירה. בסיום השייט נשוב אל המלון.
ארוחת ערב ולינה ב-Jinja Nile Resort או דומה ברמתו

 

יום 4 | ג׳ינג׳ה (Jinja) - שמורת זיווה (Ziwa Rhino Sanctuary)

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל צפון אוגנדה.
לאחר ארוחת הצהריים נגיע אל שמורת זיווה (Ziwa) בה נמצאת אוכלוסיית הקרנפים היחידה באוגנדה ובה נוכל לראות 19 קרנפים לבנים, מגוון גדול של ציפורים, מיני אנטילופות ועוד.
בתום הספארי נגיע אל הלודג׳ ביער בודונגו בו נלון הלילה, נתארגן ולאחר ארוחת הערב נצא לספארי הליכה לילי, בו נוכל להתרשם מחיי הלילה בשמורה.
ארוחת ערב ולינה ב-Budongo Eco Lodge או דומה ברמתו

 

יום 5 | יער בודונגו (Budongo Forest) - טרק שימפנזים - שמורת מפלי מורצ׳יסון (Murchison Falls)

השקם בבוקר נאכל ארוחת בוקר ונצא בנסיעה אל יער בודונגו. שם נפגוש את הסיירים שילוו אותנו במעבי היער אל קבוצת השימפנזים החיה בו. נשהה כשעה עם השימפנזים ונצפה בפעילות הקבוצה והדינמיקה בין חבריה.
היות ואנו לא יודעים היכן קבוצת השימפנזים תימצא באותו יום, משך ההליכה נע בין שעה לשעה וחצי לכל כיוון.

מקור המילה שימפנזה (Chemmpanzee) הוא באחת משפות בנטו המדוברת באנגולה ופרושה ״קוף אדם״. יש שני מיני שימפנזים - השימפנזי המצוי והשימפנזי הננסי (בונובו). בנוסף לגורילות, והאורנגוטן, השימפנזים מהווים חלק ממשפחת קופי האדם.
השימפנזים חיים ביערות אפריקה במדינות כמו טנזניה, קונגו ואוגנדה. הם חיים בלהקות גדולות הנקראות קומונות והכוללות מספר זכרים ונקבות. בתוך הקומונה יש הררכיה סוציאלית ברורה, בה כל אחד יודע את מקומו. יכול להיות שבקומונה יהיו מספר זכרים דומיננטיים השולטים בחברים אחרים בקומונה.
באוקטובר 1960, חוקרת השימפנזים ג׳יין גודול צפתה בשימפנזים משתמשים במספר כלים פרימיטיביים. אחד הכלים החביבים על השימפנזים הוא מוט דק וארוך אותו הם מחדירים לקיני טרמטים וכך שולים אותם.
בדומה לאדם, השימפנזים הם אוכלי כל - מירקות ופירות ועד לבשר. כך נצפו שימפנזים צדים ציפורים, יונקים קטנים וגם אנטילופות קטנות.

בתום הסיור ניסע אל מפלי מורצ׳יסון ולכשנגיע, אחר הצהריים, נצא לשייט ספארי על הנילוס אל עבר המפלים המהווים את הנקודה הצרה ביותר בנהר. במהלך השייט נכיר את תושבי הנהר - היפופוטמים, תניני יאור, שלל ציפורים ויונקים נוספים המגיעים אל הנהר להרוות את צמאונם. אם יתמזל מזלנו, נוכל לצפות גם בכח הנילוס.
לכשנגיע למפל, נעגון בקרבתו ונעלה לנקודת תצפית בה נוכל לראות את המפל מלמעלה.
ההליכה היא בשביל מסודר ונמשכת כ-40-60 דקות.
בתום הסיור נפגוש את הנהגים שלנו, נעלה על הג׳יפים ונגיע אל המלון, ממנו נוכל לצפות בשמש השוקעת על הנילוס.
ארוחת ערב ולינה ב-Pakuba Safari lodge או דומה ברמתו

יום 6 | שמורת מפלי מורצ׳יסון (Murchison Falls NP)

לאחר ארוחת בוקר עשירה, נעלה על הג׳יפים ונצא ליום שלם של ספארי בשמורת מפלי מורצ׳יסון. שמורה זו עשירה בבעלי חיים כמו אריות, פילים, ג׳ירפות, באפלו, היפופוטמים, בובל איילי, בבונים ועוד.

מפלי מורצ׳יסון (Murchison Falls) נמצאים בין אגם קיוגה (Lake Kyoga) ואגם אלברט (Lake Albert). בראש המפלים, הנילוס חוצב את דרכו ברווח של כ-7 מטרים בין הסלעים וצונח כ-43 מטרים לפני שהוא ממשיך אל אגם אלברט. בהתחשב בכך שאגם ויקטוריה מזרים לנקודה זו 300 מטרים מעוקבים בשניה, ניתן להבין את הלחץ בו המים נופלים.
האירופאים הראשונים לגלות את המפל היו סר סמואל ופלורנס בייקר (Sir Samuel and Florece baker) בשנת 1864. הוא קרא למפל על שם סר רודריק מורצ׳יסון (Sir Roderick Murchison) שהיה אז נשיא החברה הגאוגרפית המלכותית.
בשנות ה-70, בזמן שלטונו של אידי אמין, שונה שמם של המפלים ל-Kabarega Falls. בתום שלטונו של אידי אמין, הוחזר למפלים שמם המקורי.

בתום הסיור נחזור ללודג׳ לארוחת ערב וסיכום יומי.
ארוחת ערב ולינה ב-Pakuba Safari lodge או דומה ברמתו

 

יום 7 | הכפר פאוקווץ׳ Packwach)) - מפלי קרומה - קמפלה (Kampla)

מייד לאחר ארוחת בוקר מוקדמת נצא לדרך. תחנתנו הראשונה היא כפר הדייגים פאוקווץ׳ (Packwach), בו נלמד על חיי הדייגים המשקימים קום למלאכתם.
משם נמשיך אל מפלי קרומה המרהיבים. מפלים אלו בנויים כאשדים מדורגים ונתפעל מעוצמת המים הזורמים.
תחנתנו האחרונה ליום זה היא העיר קמפלה, בירת אוגנדה.
נגיע למלון, נתארגן ובהתאם ללוח הזמנים נצא לסיור קצר בעיר.
ארוחת ערב ולינה ב-Hotel Africana או דומה ברמתו

 

יום 8 | קמפלה (Kampla) - אנטבה (Entebbe) - אדיס אבבה (Addis Ababa)

לאחר ארוחת הבוקר האחרונה שלנו באוגנדה, נצא לסיור ברחובות העיר קמפלה.

קמפלה היא עיר הבירה של אוגנדה וגם העיר הגדולה במדינה. העיר מחולקת לחמישה רובעים: מרכז קמפלה, קוומפה, מקינדייה, נקווה ו-רובגה. העיר הוכרזה במקום ה-13 ברשימת הערים הצומחות בעולם כשקצב גידול האוכלוסיה בה עומד על כ-4.05% (בשנת 2014 גרו בה מעל למליון וחצי תושבים). היא גם הוכרה כעיר שהכי טוב לחיות בה במזרח אפריקה, לפני נירובי (קניה) וקיגלי (רואנדה).
שמה של העיר הוא שיבוש מקומי של שמה הבריטי ״גבעות האימפלה״, מהימים שהאזור שימוש כשמורת צייד (בעיקר של אימפלות).
היום, אפשר למצוא בעיר את מוזאון באוגנדה, שוק מזכרות ועוד. קמפלה ידועה גם בחיי הלילה שלה הכוללים מספר בתי קזינו.

נכיר מעט את ההיסטוריה של אוגנדה, נסייר בשווקים מקומיים, נקנה מזכרות ולאחר ארוחת הצהריים נצא בנסיעה אל שדה התעופה באנטבה בדרכנו חזרה לתל אביב.

 

יום 9 | נחיתה לפנות בוקר בתל אביב