יום 1 | תל אביב - ליסבון - האי טרייסרה שבאיים האזורים

נצא מוקדם בבוקר בטיסות בינלאומיות לאי טרייסרה שבאיים האזוריים, דרך ליסבון בירת פורטוגל. ננחת בטרסיירה בצהרי היום ונצא לטייל באי טרייסרה.

האי טרייסרה הידוע בכינויו "אי הלילך" הוא האי השני במספר תושביו באיים האזוריים (כ-60,000) והשלישי בשטחו (כ-400 קמ"ר). הוא ידוע בטופוגרפיה הדרמטית שלו – צוקים אדירים נופלים אל הים, יערות עבותים, מערות וולקניות ואפשרויות הצצה לתוך בטן האדמה, פרות שלוות רועות – פסטורלי מאוד, וגם האי של מלחמות השוורים ושל אתר המורשת העולמי הראשון בפורטוגל.

נערוך היכרות ראשונית עם בירת האי – אנגרה דו הריוסמו (Angra Do Heriosmo), שהיא המקום הראשון בפורטוגל שהוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמי. נטייל ברגל בסמטאותיה ובאתריה היפים.

ארוחת ערב ולינה במלון באנגרה.


יום 2| האי טרסיירה (Treceira Island) - האי הפורח

לאחר ארוחת הבוקר נצא לבקר בקלדרה (לוע הר געש) הענקית שבמרכז האי. ממיצלעות הקלדרה יש תצפיות מרהיבות על האי כולו, וקרקעיתה הענקית הפכה לאחד משדות המרעה המרכזיים באי. נמשיך ונשוטט בין הכפרים המעניינים של האי, ואולי נצליח לחזות באחד מהם בגרסת מלחמת השוורים של האיים האזוריים – שחרור מספר שוורים זועמים במרכז הכפר, השועטים בעקבות ה"אמיצים" המנסים להימלט מהם.

ניסע אל גרוטה דו אחגר דו קרביו (Gruta Do Akagar Do Carvão) – מקום בו קשה שלא להיזכר בסיפורו של ז'ול וורן "מסע אל בטן האדמה".

ג'ול וורן היה סופר שחי בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 וכתב ספרות בדיונית (הרבה לפני שהסוגה הזו הייתה קיימת בעולם הספרות). הוא היה איש מלומד, וגילה את כישרון הכתיבה שלו במקרה. בספריו הוא לוקח את הקורא להרפתקאות ומסעות, המבוססות על ידע מדעי ועל מפגשים עם אנשים מיוחדים, כמו טייס כדור פורח שגרם לו לכתוב את הספר "חמישה שבועות בכדור פורח". 
את הספר "מסע לבטן האדמה" פרסם ב-1864 ובו סטודנט גרמני מספר על מסעו עם דודו הפרופסור ללב כדור הארץ. אחד ממאפייני ספריו של ורן הוא תיאור של המצאות בדיוניות, שהתממשו ברבות הימים (מסוקים, צוללות, חלליות, טלוויזיה).

זהו אחד המקומות הבודדים בעולם שמאפשר כניסה אל "צינור ההזנה" של הר הגעש – אותו "צינור" דרכו נדחסת הלבה הרותחת מבטן האדמה ופורצת החוצה (נשפכת או מתפוצצת מעלה). ניכנס אל הצינור ונראה בדמיוננו את דרכה של הלבה... חוויה מיוחדת.

ארוחת ערב ולינה במלון באנגרה.


יום 3 | פרחי הורטנסיה באי פאייאל (Faial Island)

עם בוקר נצא בטיסה מטרסיירה לעיר הורטה (Horte), בירת האי פאייאל.

פאייאל הוא אי קטן של 21 X 14 ק"מ (175 קמ"ר), אך הוא האי המאוכלס ביותר באיים האזוריים – 15,000 תושבים! שמו ניגזר מעצי האש (פאייה דה טרה), שכיסו בעבר את האי. המתיישבים הרשמיים הראשונים מפורטוגל ופלנדריה הגיעו בסביבות 1465 כחלק ממשלחת שחיפשה עפרות בדיל וכסף, אך לא מצאה. אציל פלמי ג'וסה אן חוארטרה חזר כעבור שנתיים לפאייאל וב-1468 מונה למושל המקום תחת צו מלכותי של המלך הפורטוגזי אפונסו ה-5.
מצב האי לא היה טוב עד המאה ה-17, אז חזרו האיים לשליטתה של פורטוגל. הורטה, הבירה, זכתה לימים טובים יותר, בעיקר בשל הנמל המוגן שלה, שהפך לתחנת חובה לשטים בין אירופה לבין אמריקה. מהמאה ה-19 הפך פאייאל למרכז תקשורת והעברת מידע מרכזי בין צפון אמריקה לבין אירופה וכבלים תת-ימיים עוברים בהורטה; למרכז לחיזוי מזג אוויר; ולנקודת חניית ביניים תעופתית למטוסים הראשונים שחצו את האוקיינוס האטלנטי הצפוני.
את האי מעטרים פרחי הורטנסיה ענקיים – יופי וצבע מרשימים!

לאחר הנחיתה באי ניסע אל קצהו המערבי, אל קפלינוש (Capelinhos), שם בשנת 1957 התרחשה התפרצות געשית סמוך לחוף, ויצרה הר געש חדש שהוסיף לשטח האי 2.5 קמ"ר. נראה מקרוב איך כוחות הבלייה (הים והרוח) שוחקים בהתמדה את ההר ומאיימים להעלים אותו מעל פני האדמה.

אחר הצהריים נעפיל עם האוטובוס למרומי הר הגעש החולש על האי כולו (Caldeira do Cabeço Gordo), ולו לוע רחב (קלדרה; עומק 400 מטר). נטייל ברגל לאורך מצלעות הקלדרה, מוקפים בפרחי ההורטנסיה ובנוף מרהיב. נחזור דרך אספלמנקה אל העיר הורטה, ונטייל באתריה ככל שיותיר הזמן.

ארוחת ערב ולינה במלון בהורטה.

 

יום 4 |שייט לאי פיקו (Pico Island) - כרמים, יינות ולוויתנים

בבוקר נחצה במעבורת את המיצר שמפריד בין האי פייאל והאי פיקו.

פיקו הוא האי השני בגודלו באיים האזוריים (444 קמ"ר: אורכו 42 ק"מ ורוחבו 15 ק"מ). זהו האי הדרומי ביותר בארכיפלג. המתיישבים שהגיעו מצפון פורטוגל, לאחר הפסקה שעשו באיים טרסיירה וגרסיוזה, בחרו להתיישב בלאג'ס שבפיקו. האקלים היבש והחם של חלקים מהאי ומשאבי המינרלים של קרקעות הגעש התאימו לנטיעת כרמים, בעיקר של ענבי וורדלחו, ואיכותו של היין המקומי נודע למרחוק – וגרם לעלייה בפיתוח הכרמים וייצור היין (והגיע עד שולחנות הצארים הרוסיים).
במהלך המאה ה-18 היו התפרצויות געש גדולות באי, אשר פגעו קשות בכרמים, ולזה הצטרפה התקפה של מחלות צמחים, ואלו גרמו לסוף תור הזהב של היין המקומי. רוב החקלאים מצאו עצמם ללא פרנסה, ונאלצו להגר לברזיל או לצפון אמריקה או להתחיל להתפרנס מציד לווייתנים. תחילה, הם עזרו לדייגים האנגלים והצפון-אמריקאים בצייד ובתחזוק הספינות, ולמן המאה ה-19 החלו לצוד לוויתנים באופן עצמאי.
ב-1986 נאסר ציד לווייתנים באמנה עליה חתמה פורטוגל. פיקו חזרה לגידול כרמים וייצור יין באופן מסורתי ועתיק, ואף מאפשרים לתעשיית התיירות להכיר את שני ענפי הכלכלה האלו.

את היום נקדיש לאי פיקו, כשמעלינו נישא ההר הגבוה ביותר בפורטוגל ובאיים – הר הגעש פיקו (2,351 מ'). נטייל ברגל בין טרסות הבזלת, שמגוננות על גידול הגפנים, נלמד על תרבות ייצור היין ונראה כפרים שמשמרים אורח חיים מיוחד ומסורת ארוכה של ייצור יין. אונסק"ו הכריז על תהליך ייצור היין באי ועל הכפרים שמקיימים אותו כאתר מורשת עולמי.

האי פיקו היה גם אחד המרכזים החשובים באזוריים לציד לווייתנים, ולכן נתחקה אחר מסורת הציד דרך תחנות שונות שעדיין קיימות באי.

נקנח את היום בביקור באתר יוצא דופן בצינור געש גרוטה דאס טורס (Gruta Das Torres). מצוידים בפנסים, נלך ברגל "אחרי קילוח הלבה", שהותיר אחריו מעין צינור תת קרקעי עמוק וחלול, שבאורח פלא משמר את תולדותיו של הקילוח. לאחר מכן ניסע אל החוף הדרומי של האי שם נמצא הנמל, ונחזור במעבורת להורטה.

ארוחת ערב ולינה במלון בהורטה.

 

יום 5 |מערב האי סאו מיגל (São Miguel Island) - עיר של ישן מרהיב והווה מתוק

בבוקר נטוס מהאי פאייאל לאי סאו מיגל.

יותר ממחצית האוכלוסייה של האיים האזוריים חיה באי סאו מיגל, שבמזרח הארכיפלג. האי הוא גם המרכז המוניציפאלי של האיים האזוריים ובירתם פונטה דלגדה (Ponta Delgada) ממוקמת בו.
בתחילת המאה ה-15 גילו נווטים פורטוגזים את סאו מיגל, וההתיישבות בו החלה עם בואו של גונזלו וולחו קברל; מאוחר יותר הצטרפו אליהם מוּרים, יהודים וצרפתים. הקרקעות הפוריות וקיומם של מפרצים בטוחים לעגינה הפכו במהירות את האי לתחנת מסחר, והייצוא והיבוא שעברו דרכו בנוסף לחיטה ולאננס שגדלו בו ויוצאו הפכו את האי למבוסס.
רעידת האדמה של 1522 החריבה את עיר הבירה של האי וילה פרנסה אל קאמפו, ובעקבות כך החלו לבנות את פונטה דלגדה – הבירה הנוכחית. בסוף המאה ה-16 סבל האי מהתקפות פיראטים. עם חזרתו של הכס הפורטוגלי (אחרי שהיה מאוחד עם הספרדי עד 1640) החלו חיים חדשים באי.
רוב הכנסיות המעוטרות בגילופי עץ עשירים ובתי אחוזה שנבנו בסגנון ייחודי עדיין מרהיבים עין כל מבקר באי, וענף התיירות הפך בשנים האחרונות להיות מקור פרנסה משמעותי באיים.

ננחת באי ובדרך לפונטה דלגדה (Pnta Delada), בירת האי, נעצור לביקור במקום בו מגדלים אננס בחממות. נמשיך אל העיר פונטה דלגדה, לה נקדיש את אחר הצהריים לסיור בסמטאות ובאתרים - נבקר בכנסיות בעלות ארכיטקטורה ייחודית ובאתרי העליה לרגל ביר, בכיכרות ובשוק העירוני ונלמד על תושבי העיר בבר ובהווה, כולל על עברו היהודי של האי.

ארוחת ערב ולינה במלון בפונטה דלגדה.

 

יום 6 |מערב האי סאו מיגל - גלויות מצוירות

לאחר ארוחת הבוקר ניסע דרך נופים הרריים למערב סאן מיגל, שם מצוי אחד המקומות הציוריים ביותר באיים האזוריים – סט סידאדש (Sete Cidades). צילום הקלדרה של הר הגעש עם האגם הגדול ובתוכו לועות משנה שגם בהם מצויים אגמים, הוא הגלויה הנפוצה ביותר באיים האזוריים. במהלך היום נצפה מזוויות שונות בקלדרה ובאגמיה. נטייל ברגל לחופי האגמים ושולי הקלדרה ונבקר גם בכפר היפה השוכן לחופי האגם הגדול.

על השאלה איך נוצרו אגמי סט סידאדש עונה אגדה עתיקה: היו היה מלך רגזן, שהקדיש את חייו עבור בתו אנטיליה. המלך אסר על הנסיכה לדבר עם אף אחד. אחרי שהמלכה מתה, הנסיכה טופלה ע"י עוזרת קשישה. ככל שהשנים התקדמו, הנסיכה גדלה להיות אישה צעירה ויפה, שמשכה את תשומת לבם של כל בחורי הממלכה.
ההגבלות וה"מאסר" היו קשות על הנסיכה, והיא ביקשה סיוע מהעוזרת לברוח מדי פעם אל הגבעות המקומיות ואל העמקים בזמן שאביה ישן שנת הצהריים. באחת מהרפתקאות הבריחה היא שמעה מוסיקה יפה, שהקסימה אותה. היא החלה לחפש מה מקורה ומצאה רועה צעיר שניגן בחליל. במשך שבועות היא חזרה לאותו מקום כדי להקשיב לנגינת הרועה, ו.. יום אחד הוא גילה אותה מסתתרת. נער הרועים התאהב בה, והם המשיכו להיפגש בחשאי, עד ש... שהרועה החליט לבקש את ידה. הרועה הגיע אל המלך וביקש את ידה של הנסיכה. המלך כעס וגירש אותו מהטירה, וכמובן, אסר על בתו לראות את הנער. יום בהיר אחד הלכה הנסיכה להיפגש עם הרועה בחשאי, כדי לספר לו שהוא לעולם לא יראה אותה שוב. הדבר הכאיב לשניהם מאוד ובכיים יצר שני אגמים יפים – אחד ירוק, כי עיניה של הנסיכה היו ירוקות, ואחד כחול, כעיניו של הרועה.

ארוחת ערב ולינה במלון בפונטה דלגדה.

 

יום 7 | צפון-מזרח האי סאו מיגל - שמורת טב מיוחדת ליד נורדאשטה (Nordeste)

בבוקר ניסע לצפון האי לכיוון נורדאשטה (Nordeste), ונעצור לתצפיות יפות ונבקר בנחל עם מפלים יפים שמפעיל טחנות קמח. נמשיך אל הכפר נורדאשטה שבסמוך לו משתרעת שמורת הטבע יפה סרה דה טרונקווירה (Serra da Tronqueira). שמורה זו היא המקום היחיד בעולם בו חיה ציפור "אדמון האזוריים". נטייל בשמורה ונעלה לתצפית ממנה נשקפת הקלדרה הגדולה של נורדאשטה.

אדמון האזוריים (Pyrrhula murina) אנדמי לאי סאו מיגל שבאיים האזוריים, ונפוץ שם בעמקים תלולים המכוסים יערות ער. זו חוחית בינונית-גדולה, שמנמנה, בעלת מקור חזק וכנפיים קצרות ומעוגלות, יש לה כתר, פנים וצוואר שחורים (חומים כהים מלמעלה וחום בהיר למטה), זנב וכנפיים שחורים עם פס לבן.

בדרך חזרה לפונטה דלגדה נעצור בכפר של המתיישבים הראשונים פרוואסיו (Provoacão) ובמקומות מרשימים נוספים.

ארוחת ערב ולינה במלון בפונטה דלגדה.

 

יום 8 | יוצאים לבשל במרכז האי סאו מיגל - אזור פורנש (Furnas)

יום זה יוקדש כולו לאזור פורנש (Furnas), אחד האזורים היפים ביותר באיים האזוריים. בדרך לפורנש נעצור בנקודות תצפית מעניינות ונבקר בוילה פרנקה, שהייתה הבירה הראשונה של האי ונחרבה ברעידת אדמה חזקה בשנת 1522. מוילה פרנקה ניסע אל קלדרת פורנש, שם נטייל רגלית לחופו של אגם יפה עד שנגיע אל אזור אפוף אדים גיאותרמיים ומעיינות חמים. כאן בתוך גומות קטנות באדמה הלוהטת, מטמינים המקומיים סירי מתכת בתוכם מתבשל באטיות, לאורך שעות הקוזידו – מין גרסה מקומית של חמין. אחרי שנחזה בתהליך הוצאת הסירים מהבורות הוולקניים, נסעד את ארוחת הצהריים שלנו באחת המסעדות המקומיות שמתמחה בתבשיל הקוזידו.

תופעות גיאותרמיות כמו שתראו בקלדרת פורנש מתרחשות בשל שני אלמנטים: חום ומים. גייזרים, מעיינות חמים, בריכות גפרית שריחן נישא למרחוק, פומרולים (הנראים כאודי עשן) וסירי בוץ מבעבעים הם כולם תצורות הידרותרמיות. פעילות הידרותרמית מתרחשת כאשר מים שמקורם בהפשרת השלגים ובמי הגשמים מחלחלים דרך שברים וסדקים אל מתחת לפני השטח, למעמקי האדמה, ופוגשים שם בשכבת סלע מותך או בכיס מגמה.
המים שחודרים למעמקים דרך הסדקים נאגרים בסלעים נקבוביים ומתחממים במגע עם הסלעים הלוהטים או המגמה, עד שהטמפרטורה שלהם עוברת את נקודת הרתיחה (ומגיעה עד ל-230 מעלות צלסיוס). כיוון שזה מאגר תת קרקעי המים אינם יכולים לרתוח ולהפוך לאדים, ונוצר לחץ רב והם פורצים דרך סדקים ושברים (מעין צינורות) חזרה אל פני השטח כעמוד אדים של גייזר או מעיינות חמים, בהתאם ללחץ שבו מגיעים המים לפני השטח, סוג הסלע שהמים עברו דרכו, ואנרגיית הקיטור הנותרת במים.

אחרי ארוחת הצהריים נבקר בגן הבוטני שבמרכזו בריכת מים גיאותרמיים חמים, בהם ניתן לטבול. סמוך לגן הבוטני, במרכז הכפר, מצוי ריכוז מדהים של מעיינות חמים, מעיינות סודה, פומרלות (אדי קיטור שיוצאים מבטן האדמה). טיול במקום הזה הוא כמעט מחזה סוריאליסטי.

לקינוח נבקר במטע תה ובמפעל שעל ידו, ונעקוב אחר כל שלבי התהליך מהמטע ועד השקית.

ארוחת ערב ולינה במלון בפונטה דלגדה.

 

יום 9 | האי סאו מיגל - ליסבון, העיר היפה

בשעות הבוקר נפרד לשלום מהאיים האזוריים ונטוס לליסבון (Lisbon), בירתה של פורטוגל. ליסבון היא עיר יפה ומיוחדת, עם כיכרות עצומות לצד סמטאות צרות, רבעים עתיקים, נקודות תצפית מרהיבות ואוכלוסייה מקומית ידידותית ומסבירת פנים. עיר שמשלבת ישן עם חדש, והיא ללא ספק מהערים היפות ביותר באירופה.

משך שהותנו בליסבון נטייל ברבעיה השונים בהם שוכנים אתרים מרהיבים ביופיים, בסמטאותיה ובכיכרותיה הציוריות של רובע באישה, באתרי רובע בלם – מנזר ז'רונימוש (Church Jeronimos), שהוכרז כאתר מורשת עולמי בזכות הארכיטקטורה יוצאת הדופן שלו, במגדל בלם (Belem tower) – הנקודה האחרונה שראו ספני המאה ה-15 לפני שהפליגו אל הים, ובאנדרטה למגלי הארצות (Pardao Dos Descobrimentos) ובראשם אנריקה הספן.
בערב נצא לשוטט ברובע באיישה הציורי והחוויתי.

לינה במלון בליסבון.

 

יום 10 | סינטרה (Sintra) - עירם של אצילי ומלכי פורטוגל

בבוקר נצא מליסבון אל סינטרה (Sintra), מרחק של פחות משעת נסיעה. סינטרה היא עיירה ציורית השוכנת למרגלות הרי הסינטרה של פורטוגל. היא זרועה בטירות, ארמונות, סמטאות ומבוכים והמון קסם של מלכי ואצילי פורטוגל, חביבת המשורר האנגלי – הלורד ביירון, וההשראה ליצירותיו, בעיקר על הדמות הספרותית האביר ארנולד. העיירה יושבת על רכס הררי, מיוער ביער מפותח, בעל מיקרו-אקלים ייחודי. את היום נבלה ביער, בין האתרים השונים: נתחיל בביקור במבצר המורי (Mour's Castle) שנבנה במאה ה-9 ונועד להגן על ליסבון ועל רבים שברחו אליו (כולל יהודים). הוא נפגע מברק במאה ה-17 שהרס את חלקו הגדול. נמשיך אל הגנים וארמון פנה (Pena Castle) שנבנה במאה ה-19 כמעין סוכריה צבעונית ומטורפת על ידי המלך פרדיננד ה-2 לאהובתו. הארמון מהווה ביטוי לאמנות פנטסטית שיכלה להיווצר רק כאן, בפורטוגל, במאות 18 ו-19. נסיים במנזר הקפוצ'ונים (Convent Dos Capuchos) החבוי במעבה היער,  מקום בו הנזירים "ארוכי הגלימה" חיו בצניעות ובסגפנות מאוד גדולה!!

אחרי הצהריים המאוחרים ניסע אל הנקודה המערבית ביותר של אירופה – צוק קאבו דה רוקה (Cabo Da Rocca).

קאבו דה רוקה היא נקודה המערבית ביותר בפורטוגל ובחצי האי האיברי. הרומים כינו את הנקודה "חצי האי הגדול" (Promontorium Magnum) ובעידן התגליות (המאות ה-15–16) הוא כונה "כף ליסבון". על המגדלור, שבנייתו הושלמה ב-1172, יש צלב, ציון הקורדינטותהגאוגרפיות המדויקות של המקום ודברי לואיש דה קמואנש, המשורר הלאומי הפורטוגזי: "כאן... המקום בו הארץ מסתיימת והים מתחיל" (Aqui... Onde a terra termina e o mar começa).

ארוחה חגיגית ולינה במלון בליסבון.

 

יום 11 | ליסבון - תל-אביב

בבוקר נעלה למבצר סאו ג'ורג' (St. George fortress) – שהיה הארמון הרשמי תקופה ארוכה, ומיקומו היפה והנוף הנשקף ממנו הם דרך נהדרת להיפרד מליסבון. לקראת הצהריים נצא לשדה התעופה לטיסה שלנו לתל אביב.