אני מאשר לקבל חומרים פרסומיים מ"עולם אחר" לכתובת המייל שלי

מאוריציוס - פיסות מגן עדן

05/09/2017

כללי

איי מאוריציוס נמצאים באוקיינוס ההודי, מזרחית למדגסקר.
האי המרכזי הוא מאוריציוס (שטחו 1,815 קמ״ר). השני בגודלו הוא האי רודריגז (שטחו 104 קמ״ר). למרות שטחי היבשה הקטנים המשתרעים על פני 2,040 קמ״ר, שטחה הכלכלי של מאורציוס הוא 2.3 מליון קמ״ר, חלקם מנוהלים בשיתוף עם איי סיישל.

להבדיל ממדגסקר, ש״נקרע״ מיבשת אפריקה, האיים נוצרו כתוצאה מפעילות געשית תת-מימית לפני כ-8 מליון שנים.


האקלים באי הוא טרופי והטמפרטורות כמעט ואין משתנות במהלך השנה.
קיץ - חודשים נובמבר - אפריל. זו התקופה הגשומה והחמה יותר בה הטמפרטורה במהלך היום מגיעה לכ-27 מעלות צלזיוס לאורך החוף. החודשים החמים ביות הם ינואר ופברואר עם טמפרטורה שיכולה להגיע ל-30 מעלות. בחודשים אלו צפויות סופות ציקלון טרופיות ולכן הם פחות מומלצים לטיולים. ממוצע הגשמים באזור החוף עומד על 900 מ״מ ואילו ברמה - על 1500 מ״מ.
חורף - חודשים מאי - אוקטובר. התקופה הקרירה והיבשה יותר בה הטמפרטורה הממוצעת לאורך החוף היא כ-22 מעלות צלזיוס. החודשים הקרים ביותר הם יולי ואוגוסט עם טמפרטורה שבלילה יכולה לרדת לכ-16.4 מעלות.

סביב לאי חופי חול לבנים. הלגונות מופרדות מהאוקינוס על ידי שונית האלמוגים השלישית בגודלה בעולם, המהווה אטרקציה לנופשים המחפשים אתרי צלילה.
הרמה באי מתנשאת לגובה הנע בין 300-800 מטרים מעל פני הים. הפיסגה הגבוהה ביותר נמצאת בדרום-מערב האי - Piton de la Petite Rivière Noire - ומגיעה לגובה של 828 מטרים מעל פני הים.

סביב למאוריציוס עוד 49 איים שחלקם מהווים שמורות טבע עבור מינים בסכנת הכחדה.


השפות המדוברות באי הן בעיקר אנגלית וצרפתית.

היסטוריה
כפי הנראה, הראשונים שביקרו באי היו ימאים ערבים בשנת 975. הם קראו לאי דינה ארובי. הם לא התיישבו באי אלא ראו בו נקודת מנוחה והצטיידות במהלך מסעותיהם הימיים באזור.

בשנת 1507 ימאים פורטוגזים ביקרו באי הלא מיושב ונתנו לו את השם Crine, בו הוא מופיע במפות מאותה תקופה.

בשנת 1598 הגיע האדמיל ההולנדי Wybrand van Warwyck לאי ונתן לו את השם מאוריציוס על שמו של הנסיך Maurice van Nassau, יורש העצר ההולנדי.

בשנת 1638 ההולנדים הקימו במאוריציוס מושבה קטנה כשעיקר העניין שלהם באי היה עצי הבנה (Ebony), אותם הם כרתו וייבאו לארצות אחרות. לאי הם הביעו את קני הסוכר, חיות בית שונות ואיילים.

בשנת 1710 ההולנדים נטשו את האי היות ולא הצליחו להפוך את הגידולים השונים לרווחיים.

בשנת 1715 הצרפתים, שכבר שלטו באי השכן ראוניון, ניצלו את נטישת ההולנדים, השתלטו על האי ושינו את שמו ל-Isle de France.
בשנת 1735 הגיע המושל Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais. תחת ניהולו האי התפתח כלכלית והוקמו בו בניינים שחלקם ניצב עד היום, כמו בניין הממשל ומפקדת המשטרה. במהלך שנות שלטון הצרפתים התפתחה באי תעשיית סוכר שברובה העסיקה עבדים שהובאו מיבשת אפריקה ומדגסקר.

במהלך המלחמות הנפוליאוניות, הצרפתים השתמשו באי כבסיס לפשיטות על ספינות סחר בריטיות. בשנת 1810 הבריטים החליטו לשים לזה סוף ובדצמבר אותה שנה הצרפתים נכנעו תוך הסכמה כי המתיישבים יוכלו לשמור על אדמותיהם ורכושם, לדבר צרפתית ולהשתמש בחוק הצרפתי. שם האי חזר להיות מאוריציוס.

בשנת 1835 בוטלה העבדות באי ובעלי המטעים קיבלו 2 מליון פאונד פיצוי על אובדן העבדים אולם, כדי להמשיך ולעבד את האדמה הם הביאו בין השנים 1834 ל-1921 כחצי מליון הודים שעבדו בשדות קני הסוכר, המפעלים, תחבורה ובניין.

במלחמת העולם השניה הבריטים השתמשו באי כמחנה מעצר לפליטים ניצולי שואה שהיו בדרכם לישראל. בדצמבר 1940 גורשו לאי 1,600 מעפילי האונייה אטלנטיק שלא הספיקו לעלות על האוניה פאטריה. הם שהו שם עד שנת 1945, אז הותר להם בלחור לאן ברצונם לעבור. רובם בחרו בארץ ישראל, אליה הגיעו באוגוסט 1945.

בשנת 1968 מאוריציוס קיבלה את עצמאותה מבריטניה. בשנת 1992 מאוריציוס הכריזה על שינוי שיטת הממשל והפכה לרפובליקה.


עולם החי והצומח
מאוריציוס היא בית הגידול לכמה ממיני הצמחים ובעלי החיים הנדירים בעולם.
לפני שהפורטוגזים הגיעו לאי, בשנת 1507, לא היו עליו יונקים, מה שאיפשר למינים שונים של עופות-לא מעופפים ולזוחלים להתפתח ולשגשג בו.
העוף המפורסם בעולם חי במאורציוס - הדודו. למעשה, מדובר ביונה גדולה למדי (גובהה כמטר ומשקלה יכל להגיע ל-26 ק״ג).
הדודו נכחד תוך פחות מ-100 שנה אחרי שהאי הפך לתחנה בדרכם של הימאים, שנהגו להצטייד בבשרו להמשך המסע.
כשהחלה ההתישבות באי, הביאו איתם המתיישבים בעלי חיים כמו חולדות וחזירים, שנהגו לאכול את ביצי הדודו, אותן הוא היה מטיל בקן הממוקם על הקרקע.
הדודו האחרון ניצוד בשנת 1681. לאחר מכן, הפך הדודו לסמל של בעלי החיים שנכחדו עקב התישבות אדם ובעלי חיים פולשים (מיני בעלי חיים שהובאו על ידי אדם).


תושבים
בשנת 2016 מספר התושבים ברפובליקת מאוריציוס הוערך ב-1,264,000 איש, רובם מהאי מאוריציוס.
כלכלת האי מבוססת על תיירות, טקסטיל וסוכר. האי הוא גורם המשיכה השלישי בגודלו באזור ונמצא במקום ה-56 בדרוג העולמי.

בשנת 2012 מאוריציוס זכתה בתואר ״החוף הטוב בעולם״.

 

עוד על המסלול שלנו במאוריציוס וראוניון תוכלו לקרוא כאן
שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה