הודו היא פסיפס אנושי רב גוני ומיוחד, כמעט מיליארד בני אדם! החיים באיזון עדין ומדהים עם הטבע ומשאבי החיים (כמעט ללא עזרה מבחוץ). הודו היא מדינה ללא הפסקה, המפגש הסוער והמרתק בין חיי היום יום העמוסים והקשים והמציאות הרוחנית הדתית המיסטית והממכרת, משאיר בנו המטיילים רושם עמוק. החיכוך היום יומי עם קושי החיים, האנשים, אנשי הדת, הביקור במקדשים, בשווקים, הריחות העזים, האירועים הבלתי פוסקים, ההתרחשויות וכל הדינמיקה דורשים מאמץ, ידע ומוכנות נפשית לפני כל ביקור בהודו.
השנה, באופן יוצא מהכלל, נזכה להשתתף בשני פסטיבלים יחודיים:
פסטיבל הגמלים בפושקר וטקס הדלקת נרות על האגם שבעיר - זהו מפגש ייחודי ובלתי אמצעי עם קסמה של הודו. הקסם בראג'סטן אינו רק הנוף הגיאוגרפי והאנושי, זוהי תערובת מרשימה של פרצופים ודמויות מרתקות, לבוש צבעוני עז וחיים טוטאליים. כל אלו שזורים בין נוף מרתק של מדבר וערים צבעוניות וססגוניות.
תערובת אנושית יוצאת דופן.
פסטיבל דב דיוואלי, פסטיבל אורות האלים - פסטיבל יחיד במינו הנחגג רק ב-ורנסי. המאמינים מדליקים מליוני עששיות חימר קטנות המאירות את רחובות העיר ואת מדרגות הגאתות המפורסמות של העיר ואת גדות הנהר ומאירים ללילה אחד באור יקרות.


הטיול להודו הוא טיול גיאוגרפי ייחודי, איכותי מסוגו. דרך הטיול מאפשרת לראות את הודו בצורה מעמיקה, רצינית ומקיפה. התחבורה בין עיר לעיר היא באוטובוס תיירים ממוזג, נוח ומרווח מאוד, הרכבות הם רכבות אקספרס נוחות ומרווחות.
טיול שהוא חווית חיים גם למטיילים הוותיקים והמנוסים שבינינו.

ימים 1-2 | ת"א – דלהי - אודייפור העיר הלבנה (Udaipur)

ניפגש בשדה התעופה ונמריא בטיסה לדלהי (נחיתה לפנות בוקר). עם ההגעה נצא להתרעננות וארוחת בוקר בקרבת שדה התעופה ולאחריה נמשיך בטיסה פנימית לאודאיפור. משדה התעופה ניסע למלון למנוחה קלה ומיד לאחר מכן נצא לסיור בעיר.
אודייפור (Udiapur) שבמדינת רג'סטן (Rajasthan), העיר הרומנטית ביותר בראג'סטן ואולי אף בהודו, נחשבת גם לאחת הערים העתיקות והיפות. העיר יושבת על אגם פיצ'ולה ומאכלסת בתוכה אוסף מרשים של מקדשים וארמונות מתקופות שונות. העיר מוקפת חומה ממנה נותרו כיום רק שרידים, ביניהם חמישה שערים דרכם נכנסים לעיר גם כיום.
אודייפור התפרסמה גם בשל אחד מסרטי ג'יימס בונד שצולם בעיר וכמחווה לכך, כמעט בכל מסעדה או בית קפה בעיר מוקרנים סרטי ג'יימס בונד.
את היום נקדיש לביקור באתרי "העיר הלבנה" (כינויה של אודייפור): נצא לשייט באגם פיצ'ולה (Lake Pichula) - ללא ספק אחת האטרקציות העיקריות - בעיר נמצאים שני האיים עם הארמונות המפורסמים שעליהם.
נבקר בארמון המהרג'ה (או ארמון העיר) הנמצא על גדת האגם הצפונית מזרחית והוא בעצם קומפלקס של 11 מקדשים שהופכים אותו לגדול באודייפור וברג'יסטאן בכלל. בסיס הארמון, הבנוי אבנים צהובות, מקושט בצריחים, כיפות ומרפסות שמעניקים לו את מראו הייחודי.
נמשיך לביקור במקדש ג'גדיש (Temple Jagdish). צפונית לארמון העיר נמצא מקדש ג'גדיש - המקדש הגדול ביותר המוקדש לאל ג'אגנת, הוא אחד מהמופעים של האל וישנו. על קירות המקדש החיצוניים מגולפים דמויות של ג'אגנת, סצנות מחיי האלים ועוד. בתוך המקדש עומד פסלו של ג'אגנת. 

 

יום 3 | אודייפור – קומבאלאגר (Kumbhalgarh) – נרלאי (Narlai)

נצא צפונה בדרך הררית מרתקת רצופת כפרים, שדות חקלאיים ובארות שמימיהם נשאבים ע"י בהמות.
נגיע אל מצודת קומבלגאר החולשת על שמורת טבע מוריקה ורכס ארוך. זו אחת מהמצודות היפות והמרשימות בהודו. המצודה העתיקה מוקפת חומה שנחשבת החומה השנייה באורכה בעולם (לאחר החומה הסינית כמובן). נטפס אל הארמון בראש המצודה ונצפה אל הנוף המרשים מפסגת המבצר.
לאחר ארוחת צהריים נגלוש צפונה אל עבר מדבר טאר אל לב מדינת ראג'יסאן הצבעונית. נמשיך דרך מקדשים מקומיים וכפרים השומרים על אורח חייהם ומנהגם מזה אלפי שנים - נלמד על אופיים השונה במערך החברה ההודית.
נמשיך אל נרלאי (Narlai), כפר קדוש ובו יותר מ-300 מקדשים. נשוטט בין הסמטאות והמקדשים של עיירה ציורית זו הנטועה בין תצורת סלע ייחודיות.
לעת ערב נגיע לארמון שהוסב למלון ונהנה מאירוח מלכותי באווירה יוצאת דופן.

 

יום 4 | נרלאי - רנקפור (Ranakpur) - ג'ודפור העיר הכחולה (Jodhpur)

עם שחר נחלץ עצמות בטיפוס אל עבר מקדש הנמצא בסמוך לכפר ונוכל לחזות במישורים רחבי הידיים בין הררי הסלע של נרלאי.
לאחר ארוחת בוקר נצא ליום שהינו חוויה מיוחדת ושונה מטיולים רבים בהודו. נבקר במקדש הג'איני (Jain temple) העצום של רנקפור (Ranakpur). המקדש, הבנוי שיש לבן, הוא אחד ההישגים הגדולים ביותר של אמנות הארכיטקטורה ההודית ומעוטר באלפי פיתוחים בשיש על פני 1,444 עמודיו, ונחשב לחשוב במקדשי הג'אינים.
נצא למסע מרתק בין השבטים החיים באזור - נבקר בכפרים, נתארח בתוך בתי המשפחות, נלגום את משקה הלוחמים - אופיום, ששימש את הלוחמים לפני יציאתם לקרב, נבקר בכפרי האומנים אורגי השטיחים, צובעי הבדים וצורפי הכסף.
בשעות הערב נגיע לג'ודפור (Jodhpur) "העיר הכחולה".

 

יום 5 | ג'ודפור - אוסיאן (Osian) - קימסר (Khimsar)

נבקר במצודה החולשת על העיר ג'ודפור ונרד ממנה ברגל אל סמטאות העיר ושווקיה. נשוטט בעיר הטיפוסית בין ריחות תבלינים, בתי ברהמינים כחולים, פרות משוטטות וכרך שוקק חיים.
הלאה מג'ודפור, לכיוון צפון, נכנס לים החולות, או ליתר דיוק, לאזור המדבר החולי של ראג'סטן. אופי השטח משתנה, האוכלוסייה, הכפרים, הלבוש וכמובן המנהגים.
נבקר במקדש הג'איני ומקדש דורגא באוסיאן, נצא לסיור גמלים בדיונות של אוסיאן ונתענג על שקיעה מרהיבה.
לעת ערב נגיע לארמוננו בקימסר.

 

יום 6 | קימסר – פושקר (Pushkar)

נצא מזרחה אל עבר פושקר (Pushkar), עירו של האל ברהמה - האל הבורא. בדרכנו נעצור במקדש מיוחד לקדושה ההינדואית מירבְּהאי (במֶרְטָה). נצפה בנשות הכפרים הצבעוניות הדולות מים בכדי חרס כבדים ממאגרי מים המסייעים לבני המקום להתמודד עם האקלים המדברי.
לעת ערב נגיע לפושקר, אחת הערים הקדושות ביותר בהודו, עיר עם קסם ורוגע המקיפה אגם קטן בלב מדבר ראג'סטאן.

לפי האגדה עף האל ברהמה מעל המדבר השחון ושמע את האנשים מתפללים לגשם. משהחליט להיענות לתפילתם, השליך מידו פרח לוטוס אשר יצר את אגם המים.
 

יום 7 | פושקר - פסטיבל הגמלים

לאחר ארוחת הבוקר, נמשיך לסייר בפושקר. יום זה יוקדש במלואו לפסטיבל הגמלים של פושקר.
פושקר מארחת את אחד הפסטיבלים הססגוניים והיפים ביותר בהודו, יריד הגמלים והבקר. למעשה יריד הגמלים הוא יריד מסחרי שנועד להפגיש בין רוכלים וקוני גמלים. היריד מזמין אליו מגוון אנושי מיוחד: סוחרים, רוכלים, אנשי רוח, נוודים, סאדהואים, תיירים, מוזיקאים וכמובן גמלים. נצטרף למשפחות ביריד הגמלים בפושקר אליו נוהרים אלפי מקומיים על בני משפחתם ועדרי הגמלים הסוסים והצאן.

 

יום 8 | פושקר – ג'איפור (Jaipur)

כמנהג אלפי עולי הרגל המגיעים לפושקר, גם אנו נשכים קום ועם שחר נצא לשוטט בגתות (מדרגות היורדות אל האגם) בהם מבצעים המאמינים את טקס הפוג'ה המסורתי (פוג'ה - טקס רחצה). בעזרת ברהמין (כהן דת) נערוך טקס מיוחד לחברי הקבוצה ונמשיך לביקור במקדש ברהמה. זהו המקדש היחיד בכל העולם (!) אשר מוקדש לברהמה.
נשוטט בין גתות קדושות על גדת האגם ודוכני רוכלים רועשים וצבעוניים. לפני אורחת בוקר נחווה שעור יוגה
בחצר מקדש אותו יעביר לנו יוגיסט מומחה.
בשעות אחה"צ, לאחר השלמת הקניות בשווקים הססגוניים, נצא אל העיר ג'איפור (Jaipur). ללא ספק זו אחת הערים החושניות ביותר בהודו ואף בעולם כולו. העיר שוכנת בנוף פראי ומוקפת מצודות ומבצרים.
עם ההגעה (בהתאם לזמן) נצא לסיור ראשוני בעיר.

ג'איפור (Jaipur) ידועה בכינויה "העיר הורודה", בשל בתיה ומבניה הצבועים בצבע ורוד כהה. רחובותיה של ג'איפור בנויים בצורה ישרה וסימטרית ובמרווחים מדויקים זה מזה. רוב מוקדי העניין של ג'איפור מרוכזים בעיר העתיקה המוקפת חומה. כל רובע בעיר העתיקה הוא מרכז עיקרי של פעילות ומסחר. שוק Surajpole הוא שוק למסחר בפילים, שווקי Nehru ו-Bapu הם מרכזי סחר של טקסטיל, בשמים ונעלי עור מקומיות ושוק Johariv הוא שוק תכשיטי כסף ואבנים יקרות הפופולאריות מאוד לקנייה בג'איפור.
 

יום 9 | ג'איפור (Jaipur)

היום נערוך הכרות עם עולמם העשיר המרתק והמוזר של המהרג'ות.
בבוקר נעלה רכובים על פילים בדרך אל מצודת אמבר (Amber) המפוארת והציורית אשר שימשה בעבר כמשכנן של נסיכות ג'איפור.
לאחר סיור מודרך בתוככי המצודה נמשיך את הסיור בעיר. נשקיף אל עבר ארמון הרוחות אשר נימנה כאחד מסימני ההיכר של ג'איפור ומבנהו משקף את האמנות הראג'פוטית להוויתה.
נמשיך ונבקר ב"אוסף" המבנים המוזרים המהווים את מצפה הכוכבים של ג'יי סינג, השליט חובב האסטרונומיה אשר על שמו נקראת ג'איפור. ככל שיותיר זמננו נמשיך לסיור בין בתיה העתיקים הצבועים בוורוד ונותיר זמן לשוטט בשווקים ההומים והצבעוניים: נשים יפות לבושות בשלל צבעים ומכוסות בתכשיטי כסף כבדים, גמלים נושאי משאות, דוכני פירות, קטורת ותבלינים.
בערב נצא לחוויה מיוחדת - צפייה בסרט הודי בבית קולנוע המפואר ראג' מאן
 

יום 10 | בהרטפור - פטיפור סיקרי - אגרה (Agra)

בבוקר פנינו מזרחה בנסיעה אל בהרטפור, שמורת הציפורים הגדולה באסיה, בה נערוך סיור באופניים. מהשמורה נמשיך אל פטיפור סיקרי (Patehpur Sikri) - עיר נטושה במדבר שהינה אחת מנקודות הפאר הארכיטקטוני המוסלמי שבהודו. העיר המרהיבה שיכנה בעבר את חצר ארמונו של השליט המוגולי הזכור לטוב בשל סובלנותו. העיר בנויה מאבן חול אדומה וצהובה ונראית כאילו ננטשה זה עתה.
אחר הצהרים נגיע לאגרה, בה שוכן האתר המפורסם בהודו- הטאג' מאהל.

אגרה (Agra) השוכנת במדינת אוטאר פרדש, הייתה בירת השושלת המוגולית במאות ה-16 וה-17 לפני שהעבירו המונגולים את בירתם לדלהי. העיר בנויה על גדות הנהר הקדוש יאמונה, מיובלי הגאנגס. המוגולים נודעו כארכיטקטים ובנאים מעולים והותירו אחריהם מבנים מונומנטאליים המהווים יצירות אומנות.
אגרה התפרסמה בזכות המבנה שנחשב למדהים ולמושלם בבנייני תבל - הטאג' מאהל (Taj Mahal) (בתרגום מילולי - "ארמון הכתר"), שנבנה כקבר לאשתו האהובה של הקיסר, שהלכה לעולמה בזמן לידת ילדם ה-11.
עם ההגעה נצא לביקור בטאג' מאהל - האנדרטה הגדולה בעולם לאהבה

 

יום 11 | אגרה - דלהי (Delhi)

נצא בנסיעה אל עבר דלהי בירת הודו. בדרך נבקר בברנדוואן, עיר האלמנות ונחזה בטקס צהרי היום במקדש של הארי קרישנה. לאחר נמשיך בנסיעה לדלהי. עם ההגעה נצא להמשך סיורים בדלהי העתיקה ודלהי החדשה על שלל אתריה

 

ימים 12-13 | דלהי - ורנסי (Varanasi) - פסטיבל האורות דב דיוואלי

בשעות הבוקר נצא בטיסה פנימית מדלהי אל ורנסי. "עיר הנצח", "עירו של שיווא", אלה הם רק חלק משמותיה של העיר הקדושה ביותר בהודו - ורנסי.  זוהי הודו בזעיר אנפין. אל גדות הגנגס הזורם לאורכה של העיר, נוהרים מאות אלפי עולי רגל מכל קצוות המדינה ומהווים מדגם מייצג של כלל המעמדות, התרבויות, העמים והדתות בהודו. על העיר הבנויה לאורכו של הגנגס שורה אווירת קדושה מיוחדת, זוהי הודו במלוא עוצמתה.
את היומיים הקרובים נקדיש לפסטיבל דב דיוואלי, פסטיבל אורות האלים. זהו פסטיבל יחיד במינו הנחגג רק כאן בורנסי. המסורת ההינדואית מספרת כי בליל הירח המלא, מתקדש נהר הגנגס והאלים השונים יורדים אליו ומקדשים אותו אף יותר. המאמינים מדליקים מליוני עששיות חימר קטנות המאירות את רחובות העיר את מדרגות הגאתות המפורסמות של העיר ואת גדות הנהר. ורנסי, העיר העתיקה והגדולה הזו מוארת ללילה אחד באור יקרות של מליוני עששיות חימר המסודרות בסידורים גאומטרים בעלי משמעויות רוחניות שונות עבור קהל המאמינים.
במהלך ביקורנו בעיר נצא לשייט על נהר הגנגס. בורנסי מעל 100 גאתות (גרמי מדרגות היורדות אל הגנגס) ניתן לשוט על הנהר בסירה כאשר הזמן הטוב ביותר הוא לאור זריחה, כאשר העיר מתעוררת ואלפי המאמינים יורדים לטבילה בגאתות השונות. דאסאסוומד גאת, או גאת 10 הסוסים היא הגאת המרכזית של וראנסי - כאן מתרחשת עיקר הפעילות הדתית של העיר וכאן גם מתקיים טקס הארטי המפורסם המלווה בהדלקת נרות ואש ונערך מדי ערב על נהר הגנגס מזה אלפי שנים. נבקר גם במניקרניקה גאת, או גאת השריפה. זוהי הגאת המפורסמת ביותר בעיר בזכות טקס שריפת הגופות הידוע. שיירות מובילות את הגופות דרך סמטאות העיר על אלונקות ומביאים אותם לנהר שם הן נשטפות ולאחר מכן מועלות באש על ערמות עצים בטקס ייחודי. ניתן לצפות בטקס המעניין אך יש לכבד את המעמד ולהימנע מלצלם את הטקס.
 

ימים 14-15 | וראנסי - דלהי - תל אביב

את הבוקר נקדיש לפרידה מורנסי ונצא אל דלהי חזרה בטיסה. עם ההגעה נצא לסיור באתריה היפים של דלהי.
נבקר במסגד הגדול והחשוב ביותר בהודו, ג'אמה מאסג'יד, ובשוק המפורסם והמרהיב הצמוד אליו, צ'אדני צ'וק, הנחשב כבזאר הססגוני והצבעוני ביותר בהודו.
נכנס אל ה"מבצר האדום" בינות לחומות העיר האדומות והישנות ונבקר בקברים ומקדשים מוגולים המעידים על גדולתם של שליטי הודו לאורך ההיסטוריה. לא נוותר על מקדש אקשרדם הנחשב לאחד מפלאי התרבות הגדולים של הודו שנבנו בה אי פעם. המקדש הנו מבנה מודרני עכשווי יוצא דופן הממזג תערובת של סגנונות אדריכלים ואלמנטים מהודו כולה ומציג אלפי שנות תרבות הודו בכל הדרה. הביקור במקדש הנו פתיח להכרות עם התרבות והאומנות ההודית ועוד ככל שיותיר הזמן.
בשעות הבוקר המוקדמות של יום המחרת נצא אל שדה התעופה ומשם בטיסה חזרה ארצה.10/11/18
24/11/18
15
מודרך בעברית
מדריך הטיול:  איתי שביט

 • טיסות בינלאומיות
 • טיסות פנים: דלהי-אודאיפור, דלהי-ורנסי-דלהי
 • מפגש קבוצה בת"א בהנחיית מדריך הטיול כשבוע לפני היציאה
 • הדרכה ע"י איתי שביט - מדריך ישראלי בכיר מצוות "עולם אחר"
 • 13 לילות לינה במלונות מורשת ומלונות ברמה תיירות טובה
 • כלכלה על בסיס חצי פנסיון (ארוחת בוקר וערב)
 • כל ההעברות הדרושות ברכב תיירים ממוזג
 • כניסה לאתרים המפורטים בתכנית הטיול
 • מופע ריקוד מסורתי באודייפור
 • שיט בסירה באגם פיצ'ולה (אודייפור)
 • השתתפות בטקס פוג'ה
 • שיעור יוגה בפושקר
 • צפייה בסרט הודי בג'איפור
 • טיול ג'יפים/רכיבה על פילים אל מבצר אמבר
 • טיול ריקשות בג'איפור
 • ביקור בשמורת הציפורים בהארטפור
 • טיול ריקשות בדלהי
 • מופע ריקוד הודי מסורתי (קתאק) בורנסי
 • שייט בוקר על נהר הגנגס בורנסי
 • שייט ערב על נהר הגנגס בורנסי
 • מיסי נמל וביטחון
 • טיפים לנותני השירות המקומיים
 • ארוחות צהרים
 • הוצאות אישיות
 • ביטוח בריאות ומטען
 • הוצאות הנפקת הוויזה (מונפקת עצמאית במערכת אינטרנטית חדישה On-Line)
 • מספר המקומות מוגבל
 • יציאת הטיול מותנית ב-15 משתתפים
 • חיסונים - יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית לקבלת החיסונים המתאימים
 • יתכנו שינויים במסלול, זמני יציאה או סדר המסלולים שאינם בשליטת החברה
 • כל שינוי במחיר הטיסות יגרום לשינוי במחיר הנוסע
 • התשלום בשקלים/מט"ח
 • יש צורך בשלושה דפי דרכון ריקים לפחות
טיסות בינלאומיות – דמי הביטול ייגבו על-פי דרישתה של חברת התעופה המפעילה

דמי ביטול עבור שירותי קרקע, יגבו במידה ולא ימצא מחליף, על פי הפירוט הבא:
 • החל ממועד ההרשמה לטיול ועד 61 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – 100 $ למטייל
 • 60-30 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – ייגבו 10% מעלות הטיול
 • 29-15 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – ייגבו 25% מעלות הטיול
 • 14-4 ימי עבודה לפני תאריך היציאה – ייגבו 50% מעלות הטיול
 • 3 ימים לפני תאריך היציאה - יחויב הנוסע ב-100% מעלות הטיול

החל ממועד ההרשמה ועד תאריך היציאה לטיול, במידה ויבטל הנוסע את השתתפותו, יחויב בנוסף לדמי הביטול המצוינים מעלה בעלות ביטול טיסות (על פי דרישת חברת התעופה המפעילה), וכן יחויב בעלות אשרות כניסה במידת הנדרש.
ימי עבודה – ימים א'-ה', לא כולל ערבי חג וחגים.


נשמח לקבל את פנייתך עבורך מסלול טיול פרטי, טיול שכולו שלך
שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה