מסע מרתק בארצו של ג'נגיס חאן הכובש האכזר. מפגש עם שבטי נוודים, לינה באוהלים מונגוליים אותנטיים (גרים). הכרות עם תרבות מרתקת המשלבת בודהיזם ונוודות, וברקע כל זה - ערבות, יערות יפהפיים, אגמים תכולים, סוסים, יאקים, גמלי דבשתיים ומדבר גובי הענק בדרומה של המדינה.
 

ימים 1-2 | תל אביב - אולאן באטר - אמארבאיאסגאלאנט

נצא לטיול בטיסה של חברת Turkish Airline, דרך איסטנבול ובישקק (בירת קירגיזסטן). ננחת באולן באטר למחרת היום, בסביבות השעה 11:00 בבוקר.
לאחר שנצא משדה התעופה, נפגוש את כלי הרכב והמדריך המקומי ונתחיל את הטיול במונגוליה. 
נצא בנסיעה צפונה בדרכנו אל מנזר אמארבאיאסגאלאנט (Amarbayasgalant).
את המנזר הקים הקיסר המנצ'ורי אינח אמגלן ב-1722, כמתנה לזאנא באזאר, מפיץ הבודהיזים במונגוליה. באתר 29 מקדשים והמונגולים מאמינים כי זאנא באזאר קבור מתחת לאחד מהם. המנזר הוא מן הגדולים במונגוליה.
בשנת השלושים של הקודמת המשטר הקומוניסטי של ברית המועצות, שהשתלט על מונגוליה, פגע במנזר, כפי שפגע במנזרים אחרים במונגוליה, אך המנזר הזה החזיק מעמד ושרד. היום הוא אחד המרכזים הדתיים החשובים במדינה וחיים בו כ-60 נזירים. אנו ננסה להכיר מקרוב את חיי הנזירים המתגוררים בו.
לינה - באוהלי גר.

 

יום 3 | אמארבאיאסגאלאנט - אגם חובסגול

לאחר ארוחת הבוקר, נחזור למנזר אמארבאיאסגאלאנט בכדי לראות את הטכסים הבודהיסטים שעורכים הנזירים במנזר. לאחר מכן, נמשיך צפונה עם כלי הרכב ונעבור בבולגן, עיר הבירה של הפרובינציה הנושאת אותו שם. נמשיך בנסיעה ונעצור ליד הר געש בשם אורן טוגו (Uran Togoo). נטפס על הר הגעש ונצפה בלוע שהשתמר בצורה מושלמת. לאחר מכן, נמשיך בנסיעה אל עבר "הפנינה הכחולה", כפי שהמונגולים מכנים את אגם חובסגול. זהו האגם הגדול ביותר במונגוליה, ומימיו נשפכים לנהרות הזורמים אל ימת בייקל בסיביר. היומיים הקרובים יוקדשו לטיולים סביב האגם. הלינה באוהלי גר.

 

יום 4 | אגם חובסגול

לאחר ארוחת בוקר, רכובים על סוסים נצא לטייל בסביבת האגם. נעבור דרך יער עצי אורן וכרי דשא, מסביב לנו נראה הרים המתנשאים לגובה 3100 מ' מעל פני הים. מי האגם עמוקים מאוד, צלולים ונקיים מאוד, בעלי גוון כחול עמוק. לאחר מכן, נחפש את בני שבט צאטאן, הידוע כרועי איילי צפון המתמחים בגידול ואילוף האיילים. הצ'אטאן נודדים בעקבות כרי המרעה בין איזור צפון האגם ועד לסיביר ואנו נתרשם מחיי הנוודות. איילי הצפון מספקים כמעט את כל צרכיהם של בני השבט - החל מחלב ובשר, שימוש כבהמות מסע ואף שימוש בעורות האיילים ובעצמותיהם לבניית כלים ולבוש.
אגם חובסגול משמש בית גידול למגוון רחב של חיות בר, ביניהן נמרי השלג, דובים שחורים ואיילי הצפון הפראיים. נטייל בסביבות האגם היפה ובאזורים הסמוכים לגבול עם רוסיה.
אחה"צ נחזור למחנה האוהלים של ליל אמש, בהם נלון גם הלילה.

 

יום 5 | אגם חובסגול - מורון - המעיינות החמים ג'ארגלנט

היום נצא ליום נסיעה אינטנסיבי בדרכיה היפות של מונגוליה - ערבות רחבות ידיים, מרחבי מרעה אין קץ וכפרים מרוחקים. בדרכנו נעבור ב"בית קברות" עתיק של מנהיגים ולוחמים מונגולים, מצבות אבן עתיקות ומסתוריות ("קברי האיילים" - Deer stones). נמשיך בדרכנו ונעבור דרך אגם ארחיל. במידה ויהיה זמן, נעצור בשוק המקומי בעיר מורון, בירת המחוז.

 

יום 6 | המעיינות החמים ג'ארגלנט - הר הגעש חורונג - נהר נארין גייצ'ין

לאחר ארוחת הבוקר נמשיך בנסיעתנו דרום-מערבה. נחצה מעברי הרים ונחלים קטנים. במחנה הגרים  נאכל ארוחת צהריים, ונמשיך בנסיעה אל עבר הר הגעש חורונג. זהו הר געש צעיר במושגים גיאולוגיים היות וההתפרצות האחרונה שלו מתוארכת לפני כ-10,000 שנים. נטפס אל ראש ההר ונצפה אל לוע ההר המושלם ועל לועות משניים אשר בקעו מצדדיו בהתפרצויות משניות, לאחר שהלוע הראשי נסתם.
לאחר מכן נצא בנסיעה קצרה לאורך השפוכת של הלבה שנקרשה ("לג'ה"), נעצור ליד מערת "הכלב הצהוב" – תופעה וולקנית מעניינת - ונמשיך בנסיעה קצרה עד לגדותיו של ה"אגם הלבן" (אגם טסאגאן -Tsagaan). נעצור באתר עליה לרגל ונהנה מהשלווה האופפת את האגם עצום המימדים.
נסיים את טיולנו הרגלי במחנה צליינים הנמצא ליד גדתו של אגם טסאגאן (Tsagaan).
לקראת ערב
נחזור למחנה הגרים שלנו.

 

יום 7 | נהר נארין גייצ'ין - צצרלג (Tsetserleg) - המעיינות החמים  בצנחר (Tsenkher)

לאחר ארוחת הבוקר נעלה על כלי הרכב שלנו ונמשיך בטיול. במרחק שעה נסיעה מהמחנה נעצור ליד "עץ 100 הענפים". עץ קדוש זה נשרף כמעט כליל בטכס שמאני שהתקיים לידו לפני מספר שנים, אך עדיין משמש כמקום פולחן. לאחר השריפה צצו מסביבו עצים נוספים, אשר רק העצימו את קדושת המקום.
במרחק הליכה קצר מהעץ נמצאת נקודת תצפית מרהיבה מעל לקניון העמוק של נהר הצ'ולוט, קניון שחתר בלבה השחורה. משם נמשיך מזרחה בנסיעה של כשעתיים, עד שנגיע לסלע עצום מימדים (מונוליט) הנטוע בליבו של עמק שטוח. סלע זה, המוכר בפי המקומיים כ"טאיחאר צ'ולו", קשור במיתולוגיה המקומית, וכדרכן של תופעות בולטות בטבע, זכה להיות מקודש. מי שיחפש טוב, יוכל לראות על הסלע ציורי סלע עתיקים וכתובות עתיקות בינות לכתובות ולרישומים החדשים.
נמשיך בנסיעה, נחצה את מחוז ארחאנגאי (בעברית- "אזור השפע הצפוני") ונעבור בצצרלג, בירת המחוז, בה גם נעצור לארוחת צהריים. בהמשך דרכנו נגיע אל אזור אותו המונגולים מכנים "גן העדן של הסוסים" – זהו אזור ובו כרי דשא שופעים, מים נקיים וצלולים ומרחבים פתוחים לאין קץ.
נמשיך במסע ונגיע אל המעיינות החמים בצנחר. אלו מעיינות מים בהם הטמפרטורה מגיעה ל-80 מעלות צלזיוס.
כאן נחנה ללינה, ומי שמעוניין יוכל להתרחץ ולהתרענן במעיינות החמים.

 

יום 8 | יום טיול הליכה סביב צנחר (Tsenkher)

את היום נקדיש להליכה רגלית באזור צנחר. את רובו של היום נבלה במעלה ערוץ מקסים הנמצא הרחק ממסלולי הטיול במונגוליה, בו נדלג בין הסלעים הנטועים בתוך המים הצלולים אשר מקורם בהפשרת השלגים בראש ההר. בשעות אחר הצהריים נשוב אל הרכבים שלנו, ונהנה מערב/לילה נוסף של פינוק במי המעיינות החמים.

 

יום 9 | המעיינות החמים של צנחר - המפל האדום - עמק אורחון

הבוקר נעזוב את צנחר וניסע לצידו של "הנהר האדום", לאורך המדרונות המזרחיים של הרי קאנגאי (Khangai במונגולית הוא ״שפע״). הרים אלו הם השניים בגובהם במונגוליה והם שולטים על מרחבי מרכז מונגוליה. מדרום לנו - מדבר גובי העצום ורחב הידיים, המתפשט ומגיע עד סין. מצפון לנו - מרחבי דשא ענקיים לרעייה ומים רבים.
ניסע דרך מרחבי הדשא, יערות מחטניים ומעברי הרים אל "המפל האדום" - מקורו של נהר אורחון. נרד מכלי הרכב ונטייל רגלית בתוך הקניון, עד שנגיע לבריכת המים שבתחתית "המפל האדום". האמיצים בינינו מוזמנים לשחות בבריכה וליהנות מהמים הקרים.
מכאן נמשיך בנסיעה בת שעה וחצי לנקודת תצפית יפהפייה על נהר אורחון והקניון. משם נמשיך בנסיעה קצרה בת כ-15 דקות, עד מחנה הגרים שלנו.

 

יום 10 | עמק אורחון מנזר טובחון - חארחורין

אחרי ארוחת הבוקר נצא בנסיעה צפונה, לאורך אגם אורחון. נבקר באחד המנזרים היותר מרשימים במונגוליה - מנזר טובחון. נצא לטיול רגלי של כשלוש שעות בו נטפס על הגבעה עליה ממוקם המנזר.
מנזר טובחון נבנה ב-1650 ע"י זאן זאבר, מפיץ הבודהיזם במונגוליה. זהו מנזר בודהיסטי-מונגולי הבנוי על גבעה ומוקף ביערות המחטניים של עמק אורחון.
המנזר הוא למעשה מערכת של מבני עץ אשר נבנו בשילוב עם המערות הטבעיות הרבות שבמקום.
 את המנזר הקים זאן זאבר, אחד מאנשי הרוח הגדולים של מונגוליה וממייסדי הזרם הבודהיסטי-מונגולי, שהגיע לאזור לראשונה כאשר ברח מחיילי שושלת המאנצ'ו שחיפשו אחריו. במקום מערות רבות ששימשו את זאן זאבר כמסתור, ובהן התבודד ועשה מדיטציה.
אחר הצהריים נמשיך בנסיעה לאורך נהר אורחון, עד שנגיע למאהל הגרים הבא שלנו, ליד העיר חארחורין.

 

יום 11 | חארחורין - דיונת החול אלסין טאסארחאי - שמורת הטבע חוסטאין נורו

במהלך המאה ה-13 ייסד ג'ינגיס חאן את האימפריה היבשתית הגדולה ביותר שידע העולם הישן. עיר הבירה של האימפריה היתה חארחורין, או בשמה הקדום - קאראקורום. בנייתה החלה במאה ה-13 ע"י ג'ינגס חאן אך הושלמה רק לאחר מותו בידי בנו, אוגדאי חאן. העיר לא האריכה ימים כבירת האימפריה ועוד באותה המאה הועתקה הבירה לבייג'ינג של ימינו על ידי קובלאי חאן, נכדו של ג'ינגס חאן.
עם פלישת השבטים המנצ'ורים בשלהי המאה ה-14 חרבה חארחורין ותחת הריסותיה הוקם
במאה ה-16 מנזר בודהיסטי - ארדן זו. המנזר נפגע קשות מהתקפות החיילים המנצ'ורים ומאוחר יותר גם מהקומוניזם, אולם עם נפילת גוש הברזל הוא נפתח שוב לפולחן רוחני.
אחה"צ נבקר בשרידי העיר העתיקה, במנזר ארדן-זו (מהגדולים והחשובים במנזרי מונגוליה) ובמונומנטים היסטוריים נוספים בסביבות העיר. לאחר מכן, ניסע כשעה אל דיונת החול אלסין טאסארחאי (דיונת החול המרהיב). דיונה זו מסמלת את קצהו הסופי של מדבר גובי רחב הידיים. כאן נעפיל אל ראש הדיונה ונזכה לראות את הגמל הבאקטריאני - הגמל כפול הדבשת הידוע של מרכז אסיה.
נמשיך בנסיעתו עוד כ-4 שעות ונגיע אל שמורת הטבע חוסטאין נורו. בשמורה מתקיים פרויקט השבה לטבע של סוסי פרז'וולסקי (טאחי) - מין סוס בר שנעלם מן הטבע בשנות ה-70 של המאה הקודמת. גורמי שימור טבע מונגוליים, בשיתוף עם ממשלת הולנ,ד אספו פריטים שונים מגני חיות בעולם, ופרויקט זה, אשר נודע בעולם כאחד הפרויקטים המוצלחים מסוגו, כבר זכה לשחרר שני עדרים בערבות מערב מונגוליה. נלמד על הפרויקט במרכז המבקרים הצנוע, ובשעות הערב נצא אל מרחבי השמורה לחזות בסוסים אשר יורדים מראשי ההרים הקרירים אל הנהר הזורם במרכזה להרוות את צימאונם לעת ערב.

 

יום 12 | שמורת הטבע חוסטאין נורו - אולן באטר

לאחר ארוחת הבוקר נעלה על כלי הרכב וניסע במשך כשעתיים, עד שנגיע לאולאן באטאר. לאחר שנגיע לעיר נסייר ב"שוק השחור" שיש בו הכל מכל.
לאחר ארוחת הצהריים נסייר במוזיאון הלאומי של מונגוליה, בו מוצגות תערוכות מתקופת הפרה-היסטורית ועד ימנו אנו, כולל תקופת ג'ינגיס חאן. לאחר מכן נעבור דרך הכיכר המרכזית שבמרכזה נבנה מונמנט לזכרו של הגיבור הלאומי, המונגולי דמדין סוח באאטאר. פסלו של סוח באאטאר, ששחרר את מונגוליה מהשלטון הסיני ושירת בצבא האדום. העיר נקראת על שמו - אולן באטאר (גיבור אדום). הפסל מתאר את סוח באטאר מרים ידו לכיוון החאן הגדול, ששמו היה אסור להיקרא במשך 70 שנות הכיבוש הסובייטי.
נטפס על גבעת זאיסן (Zaisan Hill) משם נצפה על העיר ומחנות הגרים המקיפים אותה. ארוחת ערב נאכל במסעדה בעיר, ולאחר מכן ניסע למלוננו, נסכם את הטיול ונתחיל בהכנות לטיסה הביתה.

 

יום 13 | אולאן באטר - תל אביב

אחרי ארוחת הבוקר נצא לשדה התעופה ע"ש ג'ינגיס חאן המרוחק כ-18 ק"מ מהעיר, ונתחיל את טיסותינו חזרה הביתה.

18/07/17
30/07/17
13
מדריך הטיול:  איתי שביט

נשמח לקבל את פנייתך עבורך מסלול טיול פרטי, טיול שכולו שלך
שלח אלינו טופס צור קשר ונחזור אליך בהקדם. או התקשר לטלפון: 1-700-708-999

*שדות חובה